artykuły

Labotomia #12 – parę słów o otwartym i darmowym oprogramowaniu

Gratis, libre, wolne, szybkie...

4
24 grudnia 2018, 12:00 M.Brzostek, K. Tobiasz

Czym się różnią wolne oprogramowanie, wolny komputer i darmowe piwo? Czemu w PCLabie cenimy otwartoźródłowe programy? Czy któryś rok nie będzie rokiem Linuksa? W 12. odcinku Labotomii odpowiemy Wam na niektóre z tych pytań.

Jak zawsze, Labotomia jest dostępna w formie wideo lub jako plik audio do pobrania na własne urządzenie.

Jeśli czujecie pewien niedosyt i myślicie, że po wielu aspektach FOSS zaledwie się prześliznęliśmy, a o wielu nie wspomnieliśmy w ogóle, to bardzo dobrze. Polecamy dodatkową lekturę: 

Nawet jeżeli nie interesują Was zawiłe relacje pomiędzy FSF i Richardem Stallmanem a OSI lub dokładne uzasadnienie czemu Linux nie jest publikowany na licencji GPLv3, warto zapoznać się z tymi treściami. W niektóych sferach naszego życia jesteśmy już od dawna uczestnikami gospodarki postniedoborowej; znajomość konceptów związanych z FOSS może być z czasem coraz bardziej pomocna.

Przypominamy, że Labotomii można słuchać nie tylko na YouTube lub po pobraniu pliku MP3 na swoje urządzenie, ale również w aplikacjach ułatwiających śledzenie podcastów. Wystarczy dodać ten link do aplikacji:

Jesteśmy też w katalogu podcastów Apple – wystarczy wyszukać tytuł w aplikacji Podcasts na waszym iPhone.

Jeśli nie chcecie dodawać Labotomii do podcastowej aplikacji ani rzucać się od razu na wszystkie odcinki, zachęcamy Was do zainteresowania się jednym z poprzednich:

Dziękujemy za Wasze dotychczasowe zainteresowanie i zachęcamy do przekazywania uwag, na przykład w komentarzach poniżej.

Ilustracja w nagłówku: JIP, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0.

stanpogodyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
stanpogody2018.12.29, 13:41
2lata robilem na browarze piastowskim we wro :) lepiej wyjasnijcie czum sie rozni p3 2.4ht od pierwszego 2jajowca :P
Rybaczek KoziołkaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Rybaczek Koziołka2019.01.02, 12:40
p3 2.4HT to jest procek z jednym rdzeniem, ale ze zdublowanym układem analizy kodu maszynowego. to umożliwia łączenie dwóch potoków w jeden, przestawianie rozkazów a nawet ustawianie ich równolegle w sytuacjach, kiedy równoczesne wykonanie w danym cyklu nie powoduje kolizji. czyli masz jeden fizyczny rdzeń, ale jest on widziany jako dwa, ale to takie udawanie. oczywiście te 2 niby rdzenie (fizycznie 1) nie będą działały tak szybko jak 2 osobne.

za to pierwszy 2 rdzeniowiec? to tak jakbyś pod jedną blachę wpakował dwa osobne procesory, i taki był pierwszy 2 rdzeniowy Intel. później został uwspólniony cache L3 dla dwóch osobnych rdzeni, i parę innych rzeczy. to oczywiście nie przeszkadza, aby każdy z tych rdzeni mógł pracować w trybie HT, co podwaja liczbę udawanych rdzeni.
koziolek rybaczkaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
koziolek rybaczka2019.01.03, 14:14
-1#3
Wpis usunięty przez moderatora
Edytowane przez moderatora (2019.01.04, 14:10)
fakturchcoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
fakturchco2019.01.06, 15:46
Wpis usunięty przez moderatora
Edytowane przez moderatora (2019.01.07, 09:26)
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1