artykuły

Logitech G Pro Wireless – test bezprzewodowej myszy dla wymagających graczy

Najlżejsza bezprzewodowa mysz dla graczy?

24
9 stycznia 2019, 15:01 Damian Lejnert

Logitech G Pro Wireless – przydatne funkcje

Logitech G Pro Wireless to mysz kierowana do graczy. Pomimo dość prostego wyglądu wyróżnia się naprawdę świetną funkcjonalnością, którą w dużej mierze zawdzięcza dodatkowemu narzędziu Logitech Gaming Software. 

Z tym oprogramowaniem spotkaliśmy się już nie raz. To jedno z najbardziej zaawansowanych narzędzi tego typu, w którym niemalże każdy gracz znajdzie coś dla siebie.

Do najbardziej podstawowych funkcji należy możliwość zaprogramowania każdego z przycisków. Warto zwrócić uwagę, że można wybrać konfigurację zgodną z liczbą dodatkowych przycisków zamontowanych w urządzeniu, za co należy się duży plus.

Bardzo podoba nam się to, że producent pomyślał o nawet najmniej zaawansowanych graczach, którzy mimo wszystko chcieliby wykorzystać potencjał myszy. Doskonale pokazuje to sam panel poleceń, który podzielony został aż na osiem zakładek. Są w nich dostępne nie tylko gotowe funkcje ułatwiające rozgrywkę, ale również mnóstwo skrótów przydatnych w pracy. Tym oto sposobem użytkownicy mogą tworzyć własne, unikatowe kombinacje makro bądź łatwo wybierać spośród tych, które zapewnia bogata biblioteka (to dodatkowe skróty dotyczące przeglądarki, multimediów czy też Ventrilo, popularnego komunikatora).

Jedną z najbardziej przydatnych opcji jest też funkcja wykrywania profili. To najprostszy, a zarazem najskuteczniejszy sposób na to, aby łatwo i szybko dostosować urządzenie. Oprogramowanie producenta automatycznie przeskanuje komputer w poszukiwaniu wcześniej zapisanych ustawień oraz zainstalowanych gier, dla których automatycznie zaproponuje najkorzystniejsze ustawienia i wyświetli bibliotekę dostępnych akcji.

Oprócz funkcji automatycznego wykrywania poszczególnych ustawień dostępny jest tryb pamięci wbudowanej. Jak sama nazwa wskazuje, umożliwia korzystanie z ustawień zapisanych w pamięci myszy. Warto zauważyć, że można w niej zapisać jedynie pięć dowolnych profili. Nie wątpimy, że funkcja ta może się okazać bardzo użyteczna, zwłaszcza jeśli użytkownik będzie podłączał urządzenie do wielu komputerów i chciałby mieć własne ustawienia zawsze pod ręką.

Nie mogło też zabraknąć rozbudowanego edytora makr, umożliwiającego tworzenie nawet najbardziej skomplikowanych sekwencji. Edytor rejestruje zarówno wciśnięcia klawiszy klawiatury, jak i użycie przycisków myszy (nie uwzględnia natomiast jej ruchu).

Mysz Logitecha zapewnia unikatową funkcję „przesunięcie G”, z którą spotkaliśmy się już wcześniej. To nic innego jak opcja pozwalająca przypisać do każdego przycisku działanie alternatywne, dzięki czemu liczba dostępnych kombinacji i funkcji zostaje podwojona. To świetne rozwiązanie. Co więcej, sprawdza się nawet w modelach wyposażonych w dwa przyciski dodatkowe, ponieważ zauważalnie zwiększa funkcjonalność.

W oprogramowaniu znajduje się też karta z ustawieniami wskaźnika. Producent umieścił w niej takie opcje, jak wybór liczby poziomów czułości i częstotliwość odświeżania położenia, a także nieco bardziej zaawansowane opcje ustawień wskaźnika dla poszczególnych profili oraz przyspieszenia. Niewątpliwie większość graczy niemal od razu zmieni standardowe ustawienia dpi, w tym liczbę dostępnych poziomów, według upodobań. Podoba nam się to, że można to zmienić tak łatwo.

Logitech G Pro Wireless – oprogramowanie

Logitech Gaming Software to zaawansowane narzędzie, jednak mimo dużej liczby skomplikowanych funkcji z łatwością odnajdą się w nim ci, którzy zetkną się z nim po raz pierwszy, jest bowiem przejrzyste i intuicyjne.

Ma aż siedem głównych kart. Oprócz nich dostępne są trzy dodatkowe, które wyraźnie oddzielono od reszty.

Pierwsza karta to główna strona narzędzia. Nie zawiera co prawda zaawansowanych ustawień myszy, jednak bez trudu przełączymy się między profilami przechowywanymi na komputerze a profilami zapisanymi w pamięci urządzenia.

Zauważalnie więcej opcji mieści w sobie druga z kart. To właśnie tutaj znajduje się biblioteka gotowych poleceń czy też możliwość tworzenia profili. 

Następna karta zawiera ustawienia czujnika, m.in. wcześniej omawiane wartości poziomów dpi, i pozwala dostosować rozdzielczość do własnych potrzeb. Oprócz tego udostępnia funkcję programowego przyspieszenia wskaźnika.

Nie mogło też zabraknąć karty z szeregiem opcji związanych z podświetleniem myszy. Dobierzemy tu nie tylko kolor, ale także efekty, szybkość czy jasność. Miłym dodatkiem jest możliwość ustawienia podświetlenia jedynie dla wybranych profili.

Przedostatnią kartę omawialiśmy już w ramach opisu działania bezprzewodowego myszy. Zapewnia precyzyjne informacje o zużyciu energii, a nawet błyskawiczne ustawienia wstępne.

Ostatnia karta w praktyce okazuje się średnio użyteczna: udostępnia analizę danych wejściowych oraz „mapę termiczną” aktywacji przycisków.

Spośród trzech dodatkowych kart najważniejsza jest środkowa. Wyświetla informacje o oprogramowaniu i pozwala na zmianę zaawansowanych ustawień nie tylko urządzenia, ale również samego oprogramowania.

Pozostałe dwie karty zapewniają dostęp do narzędzia Overwolf oraz informacji na temat producenta.

Logitech G Pro Wireless – podsumowanie

Bezprzewodowe myszy zyskują uznanie w oczach wielu graczy. Dopracowana technika łączności bezprzewodowej i najlepszej jakości czujniki zapewniają bezkompromisowe osiągi, których nie powstydziłby się niejeden gryzoń z ogonkiem.

Najnowszy model Logitech G jest tego doskonałym przykładem. Precyzyjny czujnik optyczny HERO, wzorowa jakość wykonania czy ogromna funkcjonalność to niewątpliwe zalety. Nam podoba się też prostota konstrukcji oraz to, że producent postawił na sprawdzone klasyczne rozwiązania, co ma odzwierciedlenie w budowie myszy.

Największe uznanie należy się jednak rozwiązaniom, które pozwoliły zredukować masę do 80 g. Nie da się ukryć, że masa i wyważenie to jedne z największych problemów spośród tych, z którymi muszą się mierzyć posiadacze tego typu urządzeń. G Pro Wireless udowadnia, że bezprzewodowa mysz może nie tylko długo pracować na zasilaniu akumulatorowym, ale też być wyjątkowo lekka i zawstydzić pod tym względem wiele gryzoni przewodowych.

W trakcie testów nie spotkaliśmy się z niczym, co mogłoby wzbudzić nasze zastrzeżenia. Dla niektórych może to być co najwyżej umieszczenie dodatkowego przycisku do zmiany ustawienia dpi na spodzie myszy. Gracze często korzystający z funkcji przełączania rozdzielczości z pewnością woleliby, żeby znajdował się na wierzchu. Co sprytniejsi mogą obejść tę niedogodność: przypisać funkcję zmiany ustawienia dpi do jednego z przycisków bocznych, jednak mamy świadomość, że nie każdemu to rozwiązanie przypadnie do gustu.

Nie lubimy regularnie uzupełniać energii, zwłaszcza za pomocą przewodu, jednak w tym przypadku trudno mówić o częstym i uciążliwym doładowywaniu. Mimo wszystko prędzej czy później nawet G Pro Wireless będzie trzeba naładować. Wprawdzie nowość Logitecha jest kompatybilna z systemem ładowania indykcyjnego, ale należy on do najdroższych.

Aby pokazać ogólną jakość modelu Logitech G Pro Wireless, porównaliśmy go z innymi konstrukcjami dla graczy. Większość z nich to urządzenia przewodowe, które wyróżniliśmy w wielkim teście myszy dla graczy. Oprócz nich na wykresie umieściliśmy cztery ostatnie testowane przez nas modele bezprzewodowe: SteelSeries Rival 650, Logitech G305, Logitech G903 Lightspeed i Roccat Leadr.

Poniższy wykres przedstawia ogólny wynik wyliczony na podstawie ocen, które przyznawaliśmy poszczególnym elementom w trakcie testów. Ocenie poddaliśmy nie tylko precyzję i działanie sensora, lecz także wygodę, jakość wykonania oraz wiele innych cech, które wydają się istotne w użytkowaniu. Za punkt odniesienia przyjęliśmy model SteelSeries Rival 600, który zdobył nasze główne wyróżnienie „Rekomendacja” we wspomnianym obszernym teście myszy przewodowych.

Najlepsze bezprzewodowe myszy dla graczy niemal zawsze wyróżniała wysoka cena. Pod tym względem niewiele się zmieniło. Co prawda są dostępne świetnie wycenione modele bezprzewodowe, jednak za najlepsze, najbardziej funkcjonalne z nich w dalszym ciągu trzeba słono zapłacić. Trudno mówić o przystępnej cenie, kiedy za Logitech G Pro Wireless sklepy żądają ponad 500 zł. Biorąc jednak pod uwagę jej działanie, wykonanie czy zastosowanie najlepszych materiałów, naprawdę trudno narzekać na cenę. W zbliżonej można znaleźć inne czołowe modele bezprzewodowe. Jednym z nich jest SteelSeries Rival 650, niedawno przez nas testowany. To bardzo funkcjonalna mysz o doskonałym kształcie i bezkompromisowych osiągach. Warto jednak wspomnieć, że nie jest tak lekka jak Logitech G Pro i pozwala na bezproblemowe użytkowanie przez maksymalnie 40 godzin. 

Zdecydowanie ciekawszą propozycją mogą się okazać precyzyjne i wydajne energetycznie konstrukcje zasilane wymiennymi bateriami bądź akumulatorkami, takie jak Logitech G305 oraz Logitech G603 Lightspeed. Być może są cięższe, jednak będą idealnym wyborem dla osób ceniących możliwie długi działania.

Nie mamy wątpliwości, że obecnie Logitech G Pro to w zasadzie najlżejsza mysz bezprzewodowa dla najbardziej wymagających graczy, a przy tym deklasuje w dziedzinie czasu działania wszystkie konkurencyjne konstrukcje wyposażone we wbudowany akumulator. Dlatego postanowiliśmy przyznać jej wyróżnienie „Rekomendacja”.

  

 dla myszy Logitech G Pro Wireless za najwyższą jakość działania bezprzewodowego oraz wzorowe wykonanie

TestyWyniki testów
Możliwość używania na różnych podłożach Tak (oprócz szkła)
Próbkowanie – częstotliwość komunikacji USB 1000 Hz
Akceleracja pozytywna Nie występuje
Akceleracja negatywna (wsteczna) Nie występuje
 Interpolacja Nie występuje
Predykcja Nie występuje
Jitter Testy na obecność szumów nie wykazały niczego niepokojącego. Jakiekolwiek widoczne anomalie związane są z precyzyjnym odwzorowaniem powierzchni oraz zbyt dużą czułością. Nawet w najwyższej rozdzielczości wynik był zaskakująco dobry
Lift-off distance Zależny od powierzchni, na której znajduje się mysz. Najmniejsza uzyskana wartość – 0,6 mm, największa uzyskana wartość – 1,8 mm
 Precyzja wskaźnika (Enotus Mouse Benchmark) 99,7%
Jakość wykonania 6/6 – wzorowa. Zarówno montaż kluczowych elementów, jak też precyzja łączenia poszczególnych części są doskonałe
Jakość użytych materiałów 5/6 – bardzo dobra: plastik, teflon, guma przeciwpoślizgowa (powierzchnia rolki)
Jakość przycisków głównych  4,5/6 – bardzo dobra. Przyciski główne w Logitech G Pro Wireless to jedne z najlepszych przycisków w myszach dla graczy
Możliwość użytkowania przez graczy leworęcznych

Tak

Wygoda obsługi podczas gry 6/6 – wzorowa. Logitech G Pro Wireless to jedna z najprostszych, a zarazem najwygodniejszych konstrukcji. Zapewnia dużą stabilność i precyzyjną kontrolę bez względu na rodzaj chwytu oraz ułożenie palców. Warto też wspomnieć o wielu użytecznych dodatkach programowych, jak i dodatkowych przyciskach na bokach urządzenia. Funkcje te zauważalnie ułatwiają rozgrywkę, niejednokrotnie zapewniając przewagę w wirtualnych starciach
Wygoda obsługi podczas pracy 6/6 – wzorowa. Ze względu na dodatkowe oprogramowanie i wiele funkcji pozwalających dostosować mysz do własnych potrzeb wygoda w codziennych zastosowaniach i pracy jest na najwyższym poziomie
Logitech G Pro Wireless
Zalety
 • bezkompromisowe działanie bezprzewodowe
 • bardzo długi czas działania (64 godziny z wyłączonym podświetleniem)
 • wzorowa jakość wykonania
 • jakość zastosowanych materiałów
 • dobre przyciski główne
 • możliwość demontażu przycisków dodatkowych
 • kompatybilność z systemem ładowania bezprzewodowego (PowerPlay)
 • Doskonale wyważona i wyjątkowo lekka (80 g)
 • przemyślana, w pełni symetryczna i bardzo wygodna konstrukcja
 • bardzo duża funkcjonalność
 • wiele przydatnych funkcji programowych
 • dobry stosunek jakości do ceny
Wady
 • Korzystanie z przycisku do zmiany ustawienia dpi byłoby wygodniejsze, gdyby umieszczono go na wierzchu myszy
 • Dodatkowy ciężarek mógłby być częścią zestawu
Do testów dostarczył:Logitech
Cena w dniu publikacji (z VAT):549 zł
Strona:
wesolyzbigniewZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
wesolyzbigniew2019.01.09, 15:24
-9#1
Moim zdaniem, w wypadku tak niewielkich myszek bezprzewodowych - nawet gamingowych - wypadałoby je przetestować na nieprzyjaznych myszom powierzchniach (szkło, lustro itp.). Domyślam się, że mysz wypada w takich wypadkach kiepsko i jest to raczej spory minus dla ludzi którzy chcieliby jej używać wraz z laptopem.
XenderZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Xender2019.01.09, 16:05
wesolyzbigniew @ 2019.01.09 15:24  Post: 1183283
Moim zdaniem, w wypadku tak niewielkich myszek bezprzewodowych - nawet gamingowych - wypadałoby je przetestować na nieprzyjaznych myszom powierzchniach (szkło, lustro itp.). Domyślam się, że mysz wypada w takich wypadkach kiepsko i jest to raczej spory minus dla ludzi którzy chcieliby jej używać wraz z laptopem.


Mysz ma jeden z najlepszych, jak nie najlepszy sensor na rynku. Na białym blacie działa, bez problemu. Sądzę, że z typowym biurkowym, matowym szkłem, również da radę.

Wydaje mi się, że w większości przypadków mysz taka będzie pracować na podkładce, a na innych powierzchniach w przypadkowych sytuacjach, więc test wydaje mi się mało istotny.
XenderZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Xender2019.01.09, 16:06
Najlepsza mysz na rynku. Może wydawać się absurdalnie droga, ale wreszcie jest to absurdalnie droga mysz, której w zasadzie nic nie można zarzucić. Nie ma drugiego tak dobrego produktu na rynku. Jeżeli stać Cię na nią, a kształt pasuje do dłoni to nie ma konkurencji.
dario_tZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
dario_t2019.01.09, 16:25
'bardzo długi czas działania (64 godziny z wyłączonym podświetleniem)' - w porównaniu do g305, którą kupiłem 11.09 (dzień przed recenzją na pclabie), a w której nadal nie musiałem wymieniać baterii, to ten wynik jest tragiczny... No i cena - można kupić 2 sztuki g305 i jeszcze na jakąś podkładkę zostanie ;)
Edytowane przez autora (2019.01.09, 16:27)
HibikiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Hibiki2019.01.09, 17:44
Xender @ 2019.01.09 16:06  Post: 1183296
Najlepsza mysz na rynku. Może wydawać się absurdalnie droga, ale wreszcie jest to absurdalnie droga mysz, której w zasadzie nic nie można zarzucić. Nie ma drugiego tak dobrego produktu na rynku. Jeżeli stać Cię na nią, a kształt pasuje do dłoni to nie ma konkurencji.


Dla mnie nawet idealna bezprzewodowość to trochę za mało by dopłacać 400zł do myszki. G502 ciągle daje radę a kosztuje 3x mniej.
XenderZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Xender2019.01.09, 17:55
-4#6
Hibiki @ 2019.01.09 17:44  Post: 1183325
Xender @ 2019.01.09 16:06  Post: 1183296
Najlepsza mysz na rynku. Może wydawać się absurdalnie droga, ale wreszcie jest to absurdalnie droga mysz, której w zasadzie nic nie można zarzucić. Nie ma drugiego tak dobrego produktu na rynku. Jeżeli stać Cię na nią, a kształt pasuje do dłoni to nie ma konkurencji.


Dla mnie nawet idealna bezprzewodowość to trochę za mało by dopłacać 400zł do myszki. G502 ciągle daje radę a kosztuje 3x mniej.


Moim zdaniem warto, ale to już kwestia priorytetów i tego co kto lubi :p
VoxCordiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
VoxCordi2019.01.09, 20:03
-5#7
Brzydka, jak za przeproszeniem... Mysz :-/
czolgista778Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
czolgista7782019.01.09, 22:27
Jasna cholera, ponad 100zł taniej niż na zachdzie?? (€149).
om3gaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
om3ga2019.01.09, 23:19
dario_t @ 2019.01.09 16:25  Post: 1183302
'bardzo długi czas działania (64 godziny z wyłączonym podświetleniem)' - w porównaniu do g305, którą kupiłem 11.09 (dzień przed recenzją na pclabie), a w której nadal nie musiałem wymieniać baterii, to ten wynik jest tragiczny... No i cena - można kupić 2 sztuki g305 i jeszcze na jakąś podkładkę zostanie ;)

Mam M705, przy dobrych bateriach to wymiana raz na poltora roku i to przy intensywnym używaniu (granie, praca zdalna). Co ciekawe dodatkowy soft logitecha zauwazalnie skracał zywotnosc na jednym zestawie baterii.
DuchuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Duchu2019.01.10, 08:11
W zaletach dobry stosunek jakości do ceny!? Mysz kosztuje aż 550zł. :|

Pozdrawiam.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
4