artykuły

Szukasz pracy jako programista? Oto gdzie powinieneś zajrzeć

Na wagę złota

50
19 grudnia 2018, 13:03 Tekst we współpracy z No Fluff Jobs

Szukasz pracy? Co powiesz na pracę gwarantującą zarobki na poziomie od 14000 do 18000 zł netto (musisz mieć firmę). Nie musisz wyjeżdżać za granicę. Ba, nigdzie nie musisz jechać. Praca w standardowym wymiarze, 40 godzin tygodniowo, urlop 26 dni. Wystarczy, że masz komputer i jesteś programistą. Dobrym programistą. Najlepiej, gdy znasz Javę i JavaScript. Od kiedy zaczynasz? ASAP. Całkiem niezłe warunki, a to tylko jedna z wielu rzeczywistych ofert jakie znajdziecie w serwisie, który chcemy Wam tu przedstawić.

Coraz większy natłok nowoczesnych technologii dosłownie wciskających się w każdy aspekt naszego życia powoduje pewien skutek uboczny: firmy coraz częściej poszukują odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, którzy nad tym całym technologicznym sztafażem będą potrafili w umiejętny sposób zapanować. Mowa głównie o programistach, choć nie tylko - za pośrednictwem opisywanego tu serwisu pracę znajdą również analitycy, inżynierowie wsparcia technicznego, menedżerowie projektów, projektanci interfejsów użytkownika, administratorzy IT, testerzy czy badacze danych (szczególnie dobrze płatne, ale i bardzo wymagające oferty).

Wymienione we wstępie dane pochodzą z jednej z rzeczywistych i wciąż jeszcze - w trakcie pisania tych słów - aktualnych ofert zamieszczonych w rekrutacyjnym serwisie internetowym No Fluff Jobs. Tym co wyróżnia akurat tę witrynę spośród wielu innych, tego typu miejsc w Sieci jest dość nietypowy charakter ogłoszeń. Mają one postać sformalizowanych wpisów, w których zamieszczono same konkretne informacje. Nie znajdziecie tu miałkich zwrotów w stylu "praca w młodym, rozwojowym zespole", albo "świetna atmosfera współpracy i koleżeństwa" - w końcu umówmy się, to nie pracodawca decyduje o tym czy w pracy jest przyjazna atmosfera, lecz ludzie pracujący w danym miejscu. Pracodawca ma płacić i precyzyjnie sprecyzować swoje wymagania. Najlepiej jak od razu wiesz czego dokładnie się po danej pracy spodziewać. I właśnie takie - i tylko takie oferty - znajdziecie na No Fluff Jobs.

Zespoły programistyczne mogą pracować w siedzibie firmy, ale wielu pracodawców nie widzi przeszkód w pracy zdalnej (fot. shutterstock).

Zaletą serwisu jest to, że każde ogłoszenie ma modułowy charakter, a jakiekolwiek kryteria czy wymogi są ściśle zdefiniowane, nie ma tu żadnych "okrągłych" stwierdzeń. Podana jest lokalizacja firmy, rodzaj zatrudnienia (w branży programistycznej, szczególnie na rynku freelancerskim najczęstszą formą są umowy B2B), wynagrodzenie, wielkość firmy, ilość zatrudnionych, rozmiar zespołu programistycznego, czas pracy, godziny, ilość dni wolnych w roku itp. Oprócz tego przeglądający oferty od razu wiedzą jakich systemów i narzędzi używa się w ramach danego projektu. Ściśle podane są np. systemy śledzenia błędów i zarządzania projektami (np. Jira) używane w danej firmie, rodzaj repozytoriów i narzędzi do pracy zespołowej (np. Confluence) itp.

Nie koniec na tym. Każde ogłoszenie zawiera również szczegóły dotyczące różnorodnych udogodnień oferowanych przez pracodawcę. Od razu dowiesz się, czy firma ma własny parking, kuchnię, czy zapewnia darmowe (czyt.: wliczone w wynagrodzenie) napoje i przekąski, czy jest stołówka, albo przynajmniej kuchnia, czy oferowane są pakiety prywatnej opieki medycznej, kawa, sala gimnastyczna itp.

Również jeżeli chodzi o wymagania danego pracodawcy w ofertach zamieszczonych na No Fluff Jobs znajdziemy ściśle zdefiniowane warunki i kompetencje jakich wymaga konkretny oferent. Są one dodatkowo podzielone na trzy kategorie: wymagania absolutnie niezbędne (niespełnienie któregokolwiek z nich automatycznie spowoduje odrzucenie naszego ewentualnego zgłoszenia). Wymienione są również dodatkowe umiejętności, które nie są niezbędne, ale będą mile widziane przez potencjalnego pracodawcę. Przy czym to - jak bardzo mile - jest również zdefiniowane poprzez oznaczenie gwiazdkowe (od 1 do 3 gwiazdek). Oprócz tego ściśle zdefiniowane są wymagania językowe - w wielu firmach IT znajomość angielskiego w stopniu umożliwiającym płynną komunikację w mowie i piśmie jest również wymogiem.

Kogo pracodawcy w branży technologicznej poszukują najbardziej? Truizmem jest twierdzenie, że programistów, ale jakich? Jakie umiejętności są najczęściej poszukiwane? Otrzymaliśmy od No Fluff Jobs dane statystyczne, którymi możemy się z wami podzielić. Zdecydowanie największym wzięciem cieszą się programiści specjalizujący się w JavaScripcie i w Javie, przy czym ci drudzy mogą liczyć na wyższe zarobki. Ile zatem może zarobić Java Developer w Polsce? Dla Junior Developera Java mediana (celowo podajemy medianę, a nie średnią, gdyż w kontekście zarobków jest to znacznie bliższa rzeczywistości miara statystyczna) wynosi 7000 zł (przy umowie B2B). Z kolei dla lepiej wykwalifikowanych programistów (Senior Developer), również umowa B2B, mediana wynosi już 16600 zł. Teraz miejsce, najlepiej opłacani są programiści w Warszawie (mediana 16000 zł), najgorzej w Poznaniu (mediana 12700 zł), pamiętajmy jednak, że w tej branży miejsce często nie ma znaczenia, szczególnie w sytuacji, gdy pracodawca wyraźnie podkreśla, że w pełni akceptuje pracę zdalną. W końcu projekty programistyczne specjalista może współtworzyć na drugim końcu świata, wystarczy połączenie z internetem i terminowa realizacja zadań. Wszystkie podane kwoty w artykule dotyczą umów B2B i są kwotami netto. To co, może warto zabrać się za programowanie? Koniec roku sprzyja noworocznym postanowieniom.

i3220Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
i32202018.12.19, 13:08
38#1
Bardziej szukam pracy jako brukarz. Może ktoś coś?
GobliZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Gobli2018.12.19, 13:11
20#2
Ja bym się zatrudnił jako twórca zajawek posiadających informację typu 'Artykuł sponsorowany' lub 'Artykuł przygotowany we współpracy'. Może, prewencyjnie, po prostu w żaden art na pcl już nie kliknę?
Edytowane przez autora (2018.12.19, 13:11)
CortexM3Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
CortexM32018.12.19, 13:14
-8#3
Fajnie to wszystko wygląda, a rzeczywistość ? Dla czego nikt nie pisze o mankamentach tej pracy. 40 godzin tygodniowo przed komputerem. Hm.. fajnie, tylko czy to aby na pewno prawda ? Przecież są terminy, a o tym już nikt nie pisze. Tak naprawdę większość mi znanych osób zajmujących, lub chcących się zajmować programowaniem (studenci), ma poważne problemy zdrowotne, różnego typu, od nerwic, przez trawienne kończąc na kręgosłupie. 7000+zl miesięcznie. Kurna kto by nie chciał ? Tylko czy zdrowie, rodzina i tak naprawdę stracone życie są warte tych pieniędzy ? O tym się nie pisze, ale cóż, wolny wybór.
iwanmeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
iwanme2018.12.19, 13:26
17#4
@CortexM3

No bez jaj narzekanie, że od siedzenia 8 godzin na tyłku tyłek boli :P
Kup sobie ergonomiczne krzesło, sensownie ustaw monitory i jesteś wstanie stworzyć sobie naprawdę wygodne i nie-szkodliwe miejsce pracy. W porównaniu z niektórym typem robót - np. przy produkcji, w magazynie itp. to warunki pracy przed komputerem należą zdecydowanie do jednych z najbardziej komfortowych w ogóle.

Stracone życie... Ha! Człowieku, wyjdź kiedyś z domu i zobacz jak niektórzy pracują, lekarze w szpitalu, ratownicy medyczni na karetkach, pracownicy produkcji, magazynierzy, fizole czy właściwie każda prawie branża poza testerami materacy. A już w samym IT to jak sobie ułożysz tak masz, bez problemu znajdziesz firmę gdzie jest 8 godzin i do domu, gdzie możesz pracować w ogóle w domu (jak ktoś lubi, ja przykładowo mam tę opcję, ale wolę biuro) .

Do tego masz ten luksus, że wszędzie znajdziesz coś do roboty. Nie podoba Ci się w jednej firmie to idziesz do drugiej, czasem na gorszych warunkach, czasem na lepszych. Ale zmiana pracy z takiej za 7k na taką na 5k mniej boli niż z 2700 na 2200 ;)
Edytowane przez autora (2018.12.19, 13:28)
LorDexZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
LorDex2018.12.19, 14:08
AAA sprzedam opla
h63619Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
h636192018.12.19, 14:20
-2#6
Warto wspomnieć, że jak ktoś zarobi w Polsce 18k to w UK zarobi trzy razy tyle.
TelvasZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Telvas2018.12.19, 14:21
12#7
CortexM3 @ 2018.12.19 13:14  Post: 1180738
Fajnie to wszystko wygląda, a rzeczywistość ? Dla czego nikt nie pisze o mankamentach tej pracy. 40 godzin tygodniowo przed komputerem. Hm.. fajnie, tylko czy to aby na pewno prawda ? Przecież są terminy, a o tym już nikt nie pisze. Tak naprawdę większość mi znanych osób zajmujących, lub chcących się zajmować programowaniem (studenci), ma poważne problemy zdrowotne, różnego typu, od nerwic, przez trawienne kończąc na kręgosłupie. 7000+zl miesięcznie. Kurna kto by nie chciał ? Tylko czy zdrowie, rodzina i tak naprawdę stracone życie są warte tych pieniędzy ? O tym się nie pisze, ale cóż, wolny wybór.

Jedynym mankamentem jest to, że musisz być po prostu dobry w te klocki ;)
A bycie dobrym odejmuje większość stresu, pozwala wybierać sobie samemu kontrakty i pracodawcę, negocjować wysokie stawki, pracować w godzinach i terminach wg własnego widzimisię.
Te bajki o stresie, nerwicach, kręgosłupie, korpo, etc. - to zwykły ból dupy ludzi, co ledwie dodają 2 do 2 i zwyczajnie zazdroszczą łatwej, wygodnej i dobrze płatnej pracy ;)
Edytowane przez autora (2018.12.19, 14:23)
Pixel@ngeLZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Pixel@ngeL2018.12.19, 14:21
11#8
Super, a taki Bauer po szkole średniej w niemieckim Corpo dostaje spokojnie 20 tyś zł miesięcznie w przeliczeniu z EU + mega odprawy w przypadku odejścia i inne dodatki.
Rynek IT jest trudny do zdiagnozowania ponieważ łatwo można transferować projekty do miejsc gdzie jest tani pracownik, jak Indie, Chiny itp. Rozwalają mnie zawsze inżynierowie z Indii, a szczególnie ich teksty typu ' very easy, I can do everything', ...a na końcu się okazuje że nic nie zrobili.
TelvasZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Telvas2018.12.19, 14:27
13#9
h63619 @ 2018.12.19 14:20  Post: 1180758
Warto wspomnieć, że jak ktoś zarobi w Polsce 18k to w UK zarobi trzy razy tyle.

Pixel@ngeL @ 2018.12.19 14:21  Post: 1180762
Super, a taki Bauer po szkole średniej w niemieckim Corpo dostaje spokojnie 20 tyś zł miesięcznie w przeliczeniu z EU + mega odprawy w przypadku odejścia i inne dodatki.
Rynek IT jest trudny do zdiagnozowania ponieważ łatwo można transferować projekty do miejsc gdzie jest tani pracownik, jak Indie, Chiny itp. Rozwalają mnie zawsze inżynierowie z Indii, a szczególnie ich teksty typu ' very easy, I can do everything', ...a na końcu się okazuje że nic nie zrobili.

1. Porównajcie sobie koszty życia. Zarobi 20 czy 30k PLN - owszem, ale tam mieszkania za 2k PLN nie wynajmie. Za 10k PLN też może nie znaleźć. Owszem, auto czy gadżety w przeliczeniu wychodzą taniej, ale przecież nie z takich rzeczy się życie składa.
2. Jeśli możesz pracować zdalnie dla Polskiej firmy, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tak samo zdalnie pracować za 30k PLN dla firmy angielskiej, czy niemieckiej. Ale wracamy do punktu wyjścia - musisz być dobry.
Pixel@ngeLZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Pixel@ngeL2018.12.19, 14:56
Nikt nie powie całej prawdy o własnych dochodach, a szczególnie w Polsce i w jakiejś ankiecie. Pracowałem w Polskich biurach zarządzając grupą inżynierów, sam miałem okazję zweryfikować kolorowe opowiastki kolegów z realiami.
Gdyby w Polsce było tak kolorowo, nie uciekaliby masowo na zachód do roboty.

Nie w każdym przemyśle da się pracować zdalnie, nawet będąc informatykiem. Takie coś jest możliwe raczej w małych biurach które zarabiają na wynajmowaniu ludzi (corpo tego już nie kontroluje). W niemczech na takie biura mówią 'handlarze ludźmi'.
Edytowane przez autora (2018.12.19, 14:57)
Zaloguj się, by móc komentować
1