artykuły

Od Pentium D do Threadrippera − test 38 procesorów w zastosowaniach naukowych

BOINC, czyli superkomputer w każdym domu

99
2 marca 2019, 14:04 Wojciech Koczyk

TheSkyNet POGS

 

Choć podobnie jak w przypadku UNIVERSE@HOME obszarem zainteresowań TheSkyNet była astronomia, postanowiliśmy uwzględnić ten projekt w testach. Zaznaczyliśmy, że była, a więc projekt został zakończony. Po co więc przeprowadzać w nim test?  Był on interesujący z kilku względów. Po pierwsze, aplikacja jest świetnie zoptymalizowana. Po drugie, rozwiązywała ciekawy problem. Po trzecie, zaś sam projekt dobrze pokazuje sens BOINC.

Powstał on w ramach inicjatywy ICRAR (International Centre for Radio Astronomy Research) stworzonej przez Uniwersytet Australii Zachodniej oraz Curtin University. Dysponują one dostępem do Pawsey Supercomputing Centre, czyli ośrodka obliczeniowego wspieranego przez rząd australijski. Najmocniejsza maszyna składa się z niemal trzydziestu sześciu tysięcy rdzeni procesorów Intel Xeon E5-2690v3 2,6 GHz. Ogromna moc, ale jak się okazało, wciąż zbyt mała do realizacji ambitnego zadania. Jakiego?

ICRAR zgromadził ogromny zbiór danych z trzech różnych źródeł: orbitalnego teleskopu GALEX robiącego zdjęcia w głębokim ultrafiolecie, obserwatorium astronomicznego Pan-STARRS na Hawajach działającego w zakresie światła widzialnego oraz kolejnego orbitalnego teleskopu WISE używającego podczerwieni. Efekt ich działania widać na zdjęciu poniżej:

 

 

Każdy z teleskopów dostarcza nieco inny obraz tych samych struktur, a złożenie ich w jedną mapę nieba wraz z własnościami wszystkich widocznych obiektów okazało się trudne. Jednak dzięki pomocy wolontariuszy udało się to zadanie zakończyć w stosunkowo krótkim czasie. Aktualnie nowych danych nie otrzymamy, gdyż teleskop GALEX zakończył pracę. W przyszłości planowane jest uruchomienie kolejnych i wznowienie badań.

Zainteresowani mogą obejrzeć angielskojęzyczne wideo przygotowane przez ICRAR tutaj.

 

Jak widać, aplikacja nie przepada za HT, a jego użycie wydłuża czas pracy mniej więcej dwukrotnie. Mimo to Core i7-8700K nieznacznie wyprzedza Ryzena 2700X. Zupełnie rozczarowuje Threadripper 2990WX oferujący czas przetwarzania pojedynczej próbki tylko nieznacznie krótszy niż Athlon X2 6000+. Wyraźnie widać, że dostęp do pamięci także ma znaczenie.

Co ciekawe, taktowany zegarem 1400 MHz VIA Nano X2 wyraźnie wyprzedza Pentium D930. Zawdzięcza to oczywiście znacznie nowocześniejszej architekturze.

Ważniejsze są oczywiście wyniki wyrażane w próbkach na dobę. Tu Threadripper 2990WX co prawda wygrywa, ale z nieznaczną i niewartą dopłaty przewagą nad znacznie tańszymi i teoretycznie słabszymi modelami. Core i9-7980XE wyraźnie zmniejszył dystans dzielący go od faworytów, ale biorąc pod uwagę jego cenę, niestety nadal rozczarowuje.

Choć wciąż współczesne procesory AMD wygrywają z bezpośrednimi konkurentami, to jednak na tle poprzednich testów ich przewaga jest wyraźnie mniejsza.

9