artykuły

Od Pentium D do Threadrippera − test 38 procesorów w zastosowaniach naukowych

BOINC, czyli superkomputer w każdym domu

99
2 marca 2019, 14:04 Wojciech Koczyk

HT versus SMT

 

Jesteśmy prawie pewni, że wielu czytelników jest zaskoczonych wynikami testów z poprzednich stron. Wyraźnie widać, że architektura Zen lepiej sprawdza się w wielowątkowych obliczeniach. Pytanie brzmi: dlaczego? Zanim na nie odpowiemy, przedstawimy jeszcze jedną serię wyników. Tym razem bierzemy pod uwagę tylko dwa procesory − Ryzena 2700X i Core i7-8700K. Różnią się one znacząco ceną, ale posłużą nam do sprawdzenia nie tyle ich wydajności (to zrobiliśmy już wcześniej), co wpływu HT/SMT. W tym celu w przypadku Ryzena uruchomiliśmy tylko osiem instancji aplikacji, a w przypadku Core i7 sześć.

W UNIVERSE@HOME obie architektury zyskują podobnie − Zen 54%, Coffee Lake 51%.

Ciekawiej przedstawia się sytuacja w MCM. Tu AMD zyskuje aż 34%, a Intel 22%.

W VGTU jest odwrotnie, tym razem Ryzen praktycznie nie zyskuje, Intel zaś 14%.

POGS to kolejna wygrana AMD i to znaczna − 25% vs 12%.

Kod aplikacji gene@home zoptymalizowany pod instrukcje SSE2 zyskuje tylko kilka procent na platformie Intela, na AMD zaś nieznacznie traci!

Kod AVX wykonywany jest szybciej na obu platformach, jeśli zrezygnujemy z HT/SMT.

Średnio Ryzen zyskał 18,8%, Core i7-8700K 16,8%. Spodziewaliśmy się większej różnicy, ale jeśli dobrze się nad tym zastanowić, nie powinno to dziwić. Oba procesory pracowały na domyślnych ustawieniach. Oznacza to między innymi, że utrzymywały nieco wyższe taktowanie, gdy obciążyliśmy je mniejszą liczbą próbek. Ponadto średnia jak zwykle nieco zakłamuje sytuację i warto samodzielnie przeanalizować wyniki cząstkowe.

11