artykuły

Hyperbook Pulsar Z17 – test laptopa dla graczy z ekranem o przekątnej 17,3 cala

Siedemnastka po kompresji

23
5 grudnia 2018, 14:01 Przemysław Juraszek

Hyperbook Pulsar Z17 – temperatura, throttling, głośność

Test stabilności: Assassin's Creed Origins

Tradycyjnie sprawdzamy warunki pracy CPU i GPU oraz skuteczność działania układu chłodzenia. Pierwszy test został wykonany w grze Assassin's Creed Origins.

 

Hyperbook Pulsar Z17 ACO test

Assassin's Creed Origins jest znany z dużego obciążenia CPU i GPU. Częstotliwość taktowania procesora na początku oscyluje wokół 3,6 GHz, ze skokami do 3,9 GHz. Trwa to mniej więcej do piątej minuty, kiedy następuje spowolnienie taktowania do około 3,3–3,4 GHz. Problemem jest temperatura procesora, notorycznie dobijająca do 100 stopni Celsjusza, przez co następuje throttling termiczny.

Hyperbook Pulsar Z17 ACO test

Taktowanie GPU utrzymywało się w granicach 1700–1800 MHz przy temperaturze 65–66 stopni Celsjusza, co jest wartością jak najbardziej do przyjęcia.

Hyperbook Pulsar Z17 ACO test FPS

 

Przez połowę testu w grze płynność animacji utrzymywała się na bardzo stabilnej wartości 49–50 kl./s, a później nastąpił spadek do nieco ponad 45 kl./s, z bardzo krótkim spowolnieniem do około 43 kl./s w środku. Jest to całkiem dobra stabilność, biorąc pod uwagę warunki, w jakich działa procesor.

 

 

Hyperbook Pulsar Z17 Wiedźmnin 3 test

Test stabilności: Wiedźmin 3

Wiedźmin 3 jest bardzo mało wymagający dla CPU, dlatego nie dziwi to, że przez przeważającą część testu rdzenie były taktowane z częstotliwością około 3,9 GHz, czyli maksymalną w sytuacji, gdy obciążonych jest wszystkich sześć. Warto jednak nadmienić, że zdarzały się spowolnienia do bazowej wartości 2,2 GHz. Temperatura nie była tutaj problemem, ponieważ utrzymywała się w okolicy 70 stopni Celsjusza, nie licząc rzadkich skoków do ponad 90 stopni.

Hyperbook Pulsar Z17 Wiedźmnin 3 test

GPU było taktowane z niższą częstotliwością, nieco powyżej 1500 MHz, przy stabilnej temperaturze 66 stopni.

Hyperbook Pulsar Z17 Wiedźmnin 3 test FPS

 

Efektem była wzorowa stabilność osiągów na poziomie 35 kl./s.

 

Hyperbook Pulsar Z17 – nagrzewanie się obudowy

Testowany laptop jest zbliżony do mniejszego Pulsara Z15 także pod względem rozkładu temperatury. Warto jednak zaznaczyć, że zmierzone przez nas wartości są niższe, co jest zasługą użycia w obudowie plastiku, ten bowiem gorzej od metalu przewodzi ciepło. Podobnie jak w mniejszym modelu najcieplejsze miejsca to środek klawiatury oraz przerwa pomiędzy klawiaturą a ekranem, gdzie znajduje się kompleks chłodzący GPU i CPU. Miernik wskazał tam, odpowiednio, około 41 stopni Celsjusza i około 42 stopni. Pozostała część obudowy nie nagrzewa się bardziej niż do 30 stopni. Warto też wspomnieć o wręcz bardzo niskiej temperaturze okolicy klawiszy WSAD i sekcji numerycznej. Powodem jest to, że wentylatory zasysają powietrze również od góry, poprzez szczeliny w klawiaturze, co jest dość rzadko spotykanym rozwiązaniem.

Hyperbook Pulsar Z17 temperatura obudowy

W miejscu, przez które prześwituje kompleks chłodzący CPU i GPU, zanotowaliśmy 44 stopnie. Trochę chłodniejszy jest środek oraz miejsca wokół wylotów układu chłodzenia, gdzie temperatura osiąga 38–40 stopni. Reszta obudowy po tej stronie, podobnie jak na górze, nie nagrzewa się bardziej niż do 30 stopni.

Hyperbook Pulsar Z17 temperatura obudowy

Hyperbook Pulsar Z17 – głośność

Hyperbook Pulsar Z17 jest cichszy od swojego odpowiednika z ekranem o przekątnej 15,6 cala. W spoczynku jest wręcz bardzo cichy (21,7 dBA). Poziom dźwięku pod obciążeniem jest znacznie wyższy, ale 43,4 dBA to wartość jak najbardziej do przyjęcia. Wykonaliśmy także pomiar w trybie wymuszającym maksymalną prędkość obrotową wentylatorów, a jego wynik to 45,8 dBA.

Hyperbook Pulsar Z17 - sterowanie wentylatorami

Warto też wspomnieć o możliwości ustawienia własnej krzywej prędkości obrotowej w dołączonym do laptopa oprogramowaniu.

Hyperbook Pulsar Z17 - sterowanie wentylatorami

Hyperbook Pulsar Z17 - głośność (spoczynek)

Hyperbook Pulsar Z17 - głośność (obciążenie)

5