artykuły

Hyperbook Pulsar Z17 – test laptopa dla graczy z ekranem o przekątnej 17,3 cala

Siedemnastka po kompresji

23
5 grudnia 2018, 14:01 Przemysław Juraszek

Hyperbook Pulsar Z17 – klawiatura, płytka dotykowa, głośniki oraz matryca

Ulepszona klawiatura

Klawiatura w modelu Hyperbook Pulsar Z17 jest oparta na przełącznikach optycznych z dodatkową sprężynką imitującą odgłos i charakterystykę działania przełączników mechanicznych. W modelu Pulsar Z15 mieliśmy sporo zastrzeżeń co do jakości działania klawiatury. W Z17 producent postanowił nieco zmienić jej konstrukcję.

Warto jednak pamiętać o różnicy w działaniu klawiatur optycznych i mechanicznych, która dotyczy sposobu aktywacji. W optycznych przełącznikach aktywacja związana jest z uruchomieniem bariery optycznej (wiązka światła biegnie od nadajnika do odbiornika) – niewciśnięty klawisz przysłania wiązkę świetlną. Rozwiązanie optyczne jest teoretycznie szybsze od przełączników mechanicznych, powinno być też trwalsze.

Hyperbook Pulsar Z17 - klawiatura

Zmodernizowana klawiatura jest zdecydowanie lepsza niż w wersji 15-calowej. Nasadki są lepiej zamontowane, bardziej stabilne. Zmieniła się też charakterystyka kliknięcia, które jest wyraźnie cichsze przy zachowaniu bardzo dobrze wyczuwalnego punktu aktywacji. Ogólnie rzecz biorąc, pod względem charakterystyki działania przełączniki są zbliżone do Cherry MX Brown.

Także w nowym modelu klawiatura jest bardzo stabilnie osadzona w obudowie, dzięki czemu w ogóle się nie ugina, a poszczególne klawisze mają indywidualne czterostopniowe podświetlenie RGB.

Hyperbook Pulsar Z17 - klawiatura

Niestety, dalej styki nie zawsze generują kliknięcie, ponieważ mechanizm aktywacji jest oparty na barierze optycznej. Zdarza się tak, jeśli nasadka zostanie wciśnięta w rogu, a nie centralnie. Po zdjęciu nasadki można zobaczyć, że styki zostały trochę przeprojektowane względem poprzedniej wersji, ale również w tej znajdują się w górnej części klawiszy.

Podsumowując, nowa wersja klawiatury jest wyraźnie lepsza od poprzedniej, jednak ciągle odbiega od innych niskoprofilowych klawiatur mechanicznych stosowanych w laptopach.

Hyperbook Pulsar Z17 - klawiatura

Oprogramowanie, które udostępnia producent, ma sporo funkcji, pozwala na przykład zablokować klawisz „Windows”.

Hyperbook Pulsar Z17 - gaming center

 

Płytka dotykowa

Płytka dotykowa ma gładką powierzchnię i jest duża, ale miewa problemy z detekcją ruchu palca przy krawędziach. Na szczęście obsługa gestów działa już zadowalająco. Płytka jest wyposażona w pojedynczy przycisk, a wciśnięcie prawego i lewego przycisku myszy rozpoznawane jest programowo. Mechanizm ten działa jednak bardzo dobrze; z obu przycisków korzysta się komfortowo.

 

Głośniki

System audio gra podobnie jak w mniejszym Pulsarze Z15, co nie może być zaskoczeniem, choć w większej obudowie mogłyby się znaleźć nieco większe przetworniki lub ich większa liczba. Ważne, że brzmienie jest przyjemne dla ucha, nieagresywne. Brakuje tonów niskich, ale to typowe dla tego typu konstrukcji. Tony średnie i wysokie są dobrze zrównoważone. Poziom dźwięku w maksymalnym ustawieniu suwaka regulacji głośności i przy braku słyszalnych zakłóceń wynosi 60,2 dBA.

 

Hyperbook Pulsar Z17 – ekran

W testowanym modelu Hyperbook montuje matowy panel IPS o przekątnej 17,3 cala i rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli produkcji BOE (NV173FHM-N44). Warto wspomnieć, że jest to przedstawiciel 144-hercowych matryc IPS, coraz częściej spotykanych w laptopach dla graczy.

Zmierzone parametry są całkiem dobre. Odwzorowanie palet barw sRGB i Adobe RGB wynosi, odpowiednio, 86,6% oraz 62,4%. Współczynnik kontrastu, 1008 : 1, także jest na dobrym poziomie, choć mieliśmy już w testach panele IPS, które osiągały lepszy. W normie jest również, biorąc pod uwagę użycie matowego ekranu, maksymalna jasność, 324,96 cd/m2. Temperatura bieli wynosi zaś 7204 K, biel jest więc lekko ochłodzona.

Zastosowany panel jest dobry we wszystkich kategoriach i zdecydowanie sprawdzi się też w innych zadaniach niż to najważniejsze, czyli gry.

Dane techniczne (egzemplarz testowy)
Rozmiar i typ matrycy 17,3"/IPS/matowa
Rozdzielczość 1920 × 1080 pikseli
Maksymalna jasność

324,96 cd/m2

Pokrycie palety barwnej:

sRGB

Adobe RGB

86,60%
62,40%
Luminancja koloru czarnego (przy 180 cd/m2) 0,18 cd/m2
Kontrast rzeczywisty (statyczny) 1008 : 1
Temperatura barwowa bieli (idealnie: 6500 K) 7204 K
Delta E:
średnia
maksymalna

3,38

6,55

Hyperbook Pulsar Z17 wykres sRGB

BOE NV173FHM-N44 należy do nowej rodziny szybkich paneli IPS zdolnych odświeżać obraz z częstotliwością 144 Hz, które ocenialiśmy już w ramach testów modeli Acer Predator Helios 500 oraz Hyperbook SL950VR2 (kadłubek Clevo). Tak szybkie odświeżanie wymaga, aby czas reakcji matrycy nie przekraczał 6,9 ms. Zmierzony czas przejścia pomiędzy kolorami: czarny – biały – czarny wynosi 9,8 ms, jest więc tylko trochę dłuższy od wymaganego. Jest to bardzo duży postęp względem wcześniejszych paneli IPS, którym przejście pomiędzy tymi kolorami zajmowało 20 ms. Wyświetlacz wykorzystuje hybrydową metodę sterowania jasnością podświetlenia: powyżej 70% maksymalnej jasności nie migocze, a poniżej używa techniki PWM, przy czym migotanie ma częstotliwość 1000 Hz.

Hyperbook Pulsar Z17 czas reakcji matrycy

Hyperbook Pulsar Z17 czas reakcji matrycy

Hyperbook Pulsar Z17 - PWM

2