Podsumowanie
Dwa niższe modele Threadripperów drugiej generacji, 2970WX i 2920X, są dość drogie w porównaniu z Threadripperami pierwszej generacji. Modele 1950X i 1920X pozostają atrakcyjne ze względu na bardzo obniżone ceny, a seria WX zapewnia wydajność na poziomie do tej pory niedostępnym w jednoprocesorowej maszynie. Nawet jeśli nowe Threadrippery nie przekonają zbyt wielu nabywców, to są pewnym utwierdzeniem pozycji platformy TR4. Choć nawet najtańszy pecet z Threadripperem jest dość drogi, rozpiętość cenowa i wydajnościowa tej platformy jest bardzo duża. Można również bardzo elastycznie zaplanować modernizację swojej wielkoobliczeniowej maszyny: w przyszłości czeka nas jeszcze jedna generacja Threadripperów, prawdopodobnie zbudowana w architekturze Zen 2 i o jeszcze większej wydajności wielowątkowej. Przed inwestycją może kogoś powstrzymywać tylko perspektywa PCI-E 4.0, które będzie prawdopodobnie dostępne wyłącznie na nowych płytach głównych – ale to perspektywa dalsza niż rok. Także kart graficznych czy akceleratorów obliczeniowych do nieserwerowego użytku z PCI-E 4.0 nie spodziewamy się prędzej.
Ryzen Threadripper 2970WX
Threadripper 2970WX nie jest najszybszy w zastosowaniach najbardziej wielowątkowych ani w małowątkowych zastosowaniach związanych z produktywnością, ale może być dobrym środkiem dla tych profesjonalistów, którzy nie wykorzystują zbyt dużo megawątkowego oprogramowania. Tryb DLM „ratuje” go przed pozostaniem zbyt daleko w tyle za Threadripperem 2950X lub procesorami Skylake X. Ponieważ limit mocy jest taki sam jak w 32-rdzeniowym modelu, 2970WX może być w niektórych przypadkach wydajniejszy od 2990WX, bo tryb turbo pozwoli mu na bardziej agresywne przyspieszenie przy wielowątkowym obciążeniu.

- bezprecedensowa wydajność wielowątkowa
- 60 linii PCI-E
- obsługa pamięci ECC
- łatwość podkręcania
- kompatybilność ze wszystkimi płytami TR4
- nieoptymalna makroarchitektura – tylko tryb NUMA

Ryzen Threadripper 2920X
Threadripper 2920X to bardzo dobry procesor. Niestety, jest też bardzo drogi, nieproporcjonalnie droższy od 1920X z poprzedniej generacji. Nawet dziś bardziej opłaca się kupić wcześniejszy model. Różnicę w cenie można zainwestować w lepszą płytę główną, SSD podłączony przez PCI Express albo akcelerator obliczeniowy (profesjonalną kartę graficzną).

- bezprecedensowa wydajność wielowątkowa
- 60 linii PCI-E
- obsługa pamięci ECC
- kompatybilność ze wszystkimi płytami TR4
- bardzo drogi w porównaniu z Threadripperem 1920X

- Ryzen Threadripper 2970WX i Ryzen Threadripper 2920X
- Dynamic Local Mode – jak to działa?
- Platforma testowa
- Testy profesjonalne – renderowanie
- Testy profesjonalne – obróbka i kodowanie wideo
- Testy profesjonalne – Adobe After Effects, Adobe Photoshop
- Testy biurowe – Chrome, JavaScript, 7-Zip
- Dodatkowe testy – OpenFOAM, szachy
- Podsumowanie
Przymruż oczy a z 7980XE zrobi ci się 9980XE.
Przymruż oczy a z 7980XE zrobi ci się 9980XE.
Mi się robi 7000
Cierpliwości, Mateusz go meczy (i mnie też bo nie pozwala mi dotykać maszyny testowej
odpal sobie cokolwiek na bibliotece Mesa 3D bez jakiejkolwiek akceleracji sprzętowej
[przynajmniej kilka lat temu własnoręcznie można ja było skompilować do opengl32.dll]
ale sromotnie się zawiedziesz... Larrabee
w epoce opengl 2.1 nie było żadnego gpu z 100% sprzętowym wsparciem (cześć funkcji była wspierana programowo przez cpu)
Przecież tego typu aplikacji używa masa ludzi i mogę się założyć że o wiele więcej niż takiego blendera.
I nie mówię tu o projektowaniu ale też o zwykłym przeglądaniu projektów budowlanych itp.
EDIT:
Można by jeszcze pokombinować z odcięciem wszystkich programów, o których wiadomo, kiedy powstały na podstawie daty kompilacji dodawanej do binarki, ponieważ wiadomo, kiedy NUMA została dodana do obsługi Windowsa (i kompilatorów?) - starsze programy po prostu nie mają prawa mieć takiej obsługi.