artykuły

AMD Ryzen Threadripper 2970WX i 2920X – skrócony test i rzut oka na dynamiczny lokalny dostęp do pamięci

Tuzin czy dwa rdzeni

51
17 listopada 2018, 14:01 Mateusz Brzostek

Testy profesjonalne – obróbka i kodowanie wideo

Adobe Premiere Pro

Przeprowadziliśmy dwa warianty testu w Premiere Pro. W pierwszym największe znaczenie ma kodowanie filmu 4K o małej głębi kolorów z minimalną obróbką (tylko montaż, bez korekcji kolorów i zaawansowanych efektów).

Drugi wariant testu obejmuje rozbudowany projekt z mniej więcej 48 GB plików źródłowych w rozdzielczości 4K nagranych z krzywą tonalną S-Log. Materiały są poddawane korekcji kolorów, stabilizacji i innym efektom, a na koniec eksportowane jednocześnie do dwóch plików H.264 o różnych parametrach kodowania i różnej przepływności.

Jak pokazuje ten przykład, nawet problemy bardzo łatwe do zrównoleglenia, takie jak kodowanie wideo, nie skalują się łatwo powyżej 12–16 wątków. Żeby osiągnąć największą korzyść z wykorzystania wielordzeniowych maszyn o niespójnej architekturze, trzeba po prostu użyć więcej danych.

Można też wykonać bardziej złożone obliczenia na zbliżonej ilości danych. Jako ciekawostkę pokażemy czas eksportowania filmu złożonego z czterech plików źródłowych pochodzących z kamery RED. Tego rodzaju kamery nagrywają obraz w surowej postaci podobnej do plików RAW w fotografii; eksportowanie filmu to nie tylko kodowanie wideo do innego formatu, ale również demozaikowanie (ang. debayering) i inne efekty.

Pominąwszy niekorzystne dla procesora Intela porównanie, można się przekonać, że pewne problemy w dziedzinie wideo skalują się satysfakcjonująco powyżej 32 wątków. W tym teście 2990WX był przez mniej więcej połowę czasu zajęty w 50%, a przez połowę – w 100%.

Kodowanie wideo – x264

Kodowanie wideo – H.265 (Handbrake)

5