Inne
Artykuł
Łukasz Guziak, Poniedziałek, 4 lutego 2019, 14:00
Netgear R6120
Cena od 184.51 zł do 204.00 zł

Netgear R6120

 

Netgear R6120 jest dwupasmowym routerem standardu AC1200. Zapewnia prędkość sieci do 300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz i 867 Mb/s w paśmie 5 GHz.

Podstawowe parametry urządzenia i obsługiwane przez nie funkcje przedstawia poniższa tabela:

Netgear R6120 – dane techniczne

SoC

MediaTek MT7628AN 580 MHz
(jednordzeniowy)
procesor pomocniczy: MediaTek MT7612EN

RAM

64 MB

Flash

16 MB

Porty

4 porty LAN 10/100 Mb/s
1 port WAN 10/100 Mb/s

USB

1 port USB 2.0

Przyciski

wyłącznik, dwufunkcyjny przycisk WPS/reset

Antena

2 zamontowane na stałe anteny zewnętrzne, rozchylane co 45 stopni

Zasilanie

12 V / 1,5 A

Wymiary (S × G × W)

185 mm × 136,5 mm × 46 mm

Waga

250 g

Standardy bezprzewodowe

IEEE 802.11b/g/n 2,4 GHz (2×2:2)

IEEE 802.11ac/n/a 5 GHz (2×2:2)

Prędkość transmisji

2,4 GHz – do 300 Mb/s

5 GHz – do 867 Mb/s

Sieci bezprzewodowe

 • jednoczesne rozgłaszanie sieci bezprzewodowej o prędkości 300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz oraz sieci o prędkości 867 Mb/s w paśmie 5 GHz
 • funkcja sieci dla gości – po jednej sieci dla każdego pasma

Technika kształtowania wiązki

Nie

MU-MIMO

Nie

Funkcja Quality of Service

Brak

Sieć WAN

dynamiczne IP, statyczne IP, PPPoE, PPTP, L2TP

Zarządzanie

 • kontrola dostępu
 • zarządzanie lokalne
 • zarządzanie zdalne

DHCP

serwer, klient, lista klientów DHCP,
rezerwacja adresów

Przekierowanie portów

serwery wirtualne, Port Triggering, DMZ, UPnP

Dynamiczny DNS

Brak

VPN (tylko serwer)

Brak

Protokoły

IPv4 oraz IPv6

Kontrola dostępu

lokalna kontrola dostępu do panelu zarządzania, lista hostów

Firewall

zapora sieciowa SPI, filtrowanie adresów MAC, filtr URL, filtr słów kluczowych

Funkcje portów USB

udostępnianie plików (SAMBA, FTP), DLNA, serwer wydruku

Zawartość opakowania

 • router Netgear R6120
 • zasilacz
 • przewód Ethernet
 • instrukcja szybkiej instalacji

Cena

ok. 190 zł

 

Całość elektroniki zamknięto w czarnej plastikowej obudowie. Cztery diody informujące o stanie routera (ich znaczenie to, od lewej: zasilanie, sieć radiowa, status portu WAN, sieć LAN) zostały umieszczone na górnym panelu, który w odróżnieniu od matowych boków i spodu został wykonany z połyskującego tworzywa. Urządzenie ma niewielkie wymiary: około 18 cm długości, 14 cm szerokości i 5 cm wysokości.

Wszystkie interfejsy sieciowe (cztery LAN + jeden WAN, w standardzie Fast Ethernet) znajdują się z tyłu, gdzie zamocowano również dwie anteny. Na tylnym panelu ponadto są dostępne: złącze zasilacza DC, przycisk wyłącznika, przycisk WPS/reset oraz port USB 2.0, który może posłużyć do podłączenia zewnętrznego magazynu danych bądź drukarki.

 

Otwory wentylacyjne zostały umieszczone na spodzie urządzenia, z tyłu oraz na ściętych krawędziach po obu stronach obudowy. Router wyposażono w zaczepy, a całość spoczywa na czterech gumowych nóżkach.

 

Netgear R6120 (sprawdź jego ceny) to – możemy to śmiało powiedzieć – najsolidniejsza konstrukcja spośród wszystkich uwzględnionych w teście urządzeń. Producent wyjątkowo zadbał o jakość wykonania. Wnętrze skrywa płytkę drukowaną, na której z obu stron umieszczono układy elektroniczne. Płytka jest chroniona sporych rozmiarów radiatorem, a dodatkowo najważniejsze komponenty: SoC MediaTek MT7628AN oraz drugi układ, MediaTek MT7612EN (odpowiedzialny za działanie sieci 5 GHz), zostały zamknięte w metalowych osłonach. Pomiędzy osłonami a radiatorem umieszczono termopady. Cztery przewody antenowe są przymocowane za pomocą złączy U.FL.

 

Router został wyposażony w 64 MB pamięci operacyjnej oraz 16 MB pamięci flash.

 

 

Oprogramowanie

Działaniem routera steruje oprogramowanie Netgear Genie. Dostępne opcje zostały podzielone na dwie odrębne sekcje: pierwsza to ustawienia podstawowe, druga – zaawansowane. Strukturę menu ukazuje poniższa grafika (przedstawia sekcję zaawansowaną, gdyż ustawienia w obu dublują się).

Po uruchomieniu routera od razu – jak zresztą w przypadku wszystkich pozostałych modeli w teście – zaktualizowaliśmy oprogramowanie. Cały proces trwa około 3 min i może zostać przeprowadzony w pełni automatycznie. Użyta podczas testów wersja narzędzia to V1.0.0.44 (jest już dostępna nowsza, oznaczona numerem 1.0.0.46).

Po aktualizacji oprogramowania można przystąpić do przeglądu możliwości R6120.

Rozpoczynamy od sekcji Podstawowe. Pierwsza karta, Strona główna, umożliwia dostęp do wszystkich kart w tej sekcji i dostarcza podstawowych informacji o urządzeniu.

Konfigurację połączenia z siecią usługodawcy internetowego umożliwiają opcje dostępne na karcie Internet.

Konfigurację obu rozgłaszanych sieci Wi-Fi (SSID, użyty kanał oraz jego szerokość, zabezpieczenia) przeprowadza się po przejściu na kartę Sieci bezprzewodowe.

Karta Podłączone urządzenia dostarcza informacji (stan, adres IP, adres MAC, nazwa urządzenia) o klientach podłączonych do routera w rozbiciu na typ użytego połączenia.

ReadyShare jest usługą, która zarządza sprzętem korzystającym z interfejsu USB. Po podłączeniu magazynu zewnętrznego jego zawartość może zostać udostępniona w sieci za pośrednictwem otoczenia sieciowego bądź protokołów: HTTP, HTTPS oraz FTP. Udziały i dostęp do nich określamy sami.

Sieć dla gości można włączyć na karcie Gościnny dostęp do sieci.

Sekcja Zaawansowane zapewnia kilka dodatkowych opcji konfiguracyjnych. Podobnie jak w przypadku ustawień podstawowych pierwsza karta, Strona główna Zaawansowane, zawiera informacje o bieżących ustawieniach routera (bardziej szczegółowe) z możliwością przejścia do poszczególnych kart.

Wybranie Kreator instalacji pozwoli uruchomić kreator, który krok po kroku przeprowadzi użytkownika przez proces podłączenia sprzętu.

W uruchomieniu funkcji WPS pomoże Kreator WPS

Wybranie karty Zainstaluj spowoduje rozwinięcie następnych zakładek. Trzy pierwsze: Ustawienia internetowe, Konfiguracja sieci bezprzewodowej oraz Gościnny dostęp do sieci, są tożsame z tymi, które można znaleźć w sekcji Podstawowe.

Czwarta zakładka, Konfiguracja sieci WAN, obejmuje ustawienia usług działających w sieci LAN, do których dostęp jest realizowany zdalnie.

Ostatnia zakładka, Konfiguracja sieci LAN, umożliwia ustalenie adresacji wewnątrz sieci LAN i ustawienie serwera DHCP.

Na karcie Pamięć USB umieszczono dwie zakładki: ReadyShare oraz ReadyShare Printer. Pierwsza obejmuje te same opcje co sekcja Podstawowe, druga zaś zawiera instrukcję udostępnienia drukarki podłączonej do portu USB routera.

W routerach marki Netgear ochrona rodzicielska jest realizowana inaczej niż zazwyczaj. Aby uruchomić opcje związane z ochroną, trzeba założyć konto w usłudze OpenDNS. Najprostszym sposobem uaktywnienia usługi jest wykorzystanie narzędzia Netgear genie, które krok po kroku poprowadzi przez cały proces. To opcjonalne narzędzie do konfiguracji routera. Ochronę rodzicielską można również skonfigurować za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Po uruchomieniu narzędzia i wybraniu karty Ochrona rodzicielska można przystąpić do konfiguracji. Dwa pierwsze ekrany są opisem usługi.

Na trzecim ekranie kreatora użytkownik odpowiada na pytanie o to, czy ma już konto w usłudze OpenDNS. Jeśli nie, kreator pozwoli je utworzyć.

Po utworzeniu konta przechodzimy do logowania.

Po poprawnym uzyskaniu dostępu wyświetlany jest ekran, który umożliwia określenie poziomu filtrowania.

Potwierdzenie przyciskiem Dalej przenosi do podsumowania. Konfiguracja została zakończona.

Ponowne wybranie karty Ochrona rodzicielska spowoduje wyświetlenie stanu funkcji.

Dokładniejsze informacje o filtrowanych treściach uzyskamy w serwisie OpenDNS, który zapewnia także opcje konfiguracyjne (harmonogram dostępu do sieci, zablokowane/dozwolone strony).

Kontrola dostępu to grupa opcji pozwalających określić, które urządzenia mają prawo podłączać się do sieci zarządzanej przez router.

Funkcję filtrowania treści na podstawie adresu URL i słów kluczowych konfigurujemy w zakładce Blokowanie witryn. Router umożliwia również ustalenie harmonogramu.

Wybór karty Administrowanie udostępnia dalsze opcje przeznaczone do zarządzania routerem.

Dzienniki to rejestr logów stanu urządzenia.

Opcje związane z zapisem bieżących ustawień routera, ich przywracaniem oraz powrotem do ustawień domyślnych znajdują się w zakładce Tworzenie kopii zapasowej ustawień.

Wybór Ustaw hasło pozwoli na zmianę danych dostępowych do panelu konfiguracyjnego.

Ostatnia karta to Ustawienia zaawansowane. Pierwsza pozycja po rozwinięciu Zaawansowane ustawienia sieci bezprzewodowej umożliwia kontrolę działania sieci radiowych.

Opcję zmiany trybu działania routera zawiera zakładka Bezprzewodowy punkt dostępowy.

Zakładka Przekierowanie / inicjowanie portów pozwala skonfigurować łączność z usługami działającymi w sieci LAN.

Ręczne ustalenie tras przesyłu pakietów jest możliwe po wybraniu Trasy statyczne.

Zdalne zarządzanie pozwala włączyć funkcję dostępu zdalnego do urządzenia. Dostępne opcje umożliwiają określenie adresów IP zaufanego sprzętu.

Ustawienia USB to dodatkowe opcje służące do konfiguracji dostępu do magazynu danych.

Informacji o stanie usługi UPnP dostarcza zakładka UPnP.

Ponieważ router może działać na podstawie protokołu IPv6, stosowne opcje są dostępne po wybraniu IPv6.

Bardzo rzadko spotykaną w tej klasie urządzeń funkcją jest możliwość tworzenia sieci VLAN. Mianem sieci VLAN (Virtual LAN) określamy sieci wirtualne, które zostały wyodrębnione z sieci fizycznej. Oznacza to, że dzięki użyciu mechanizmów oznaczania przynależności portu przełącznika do danej sieci jesteśmy w stanie utworzyć grupy sieci, pomiędzy którymi ruch sieciowy będzie niemożliwy.

Aplikacja na urządzenia przenośne jest trzecim sposobem konfiguracji routera. Narzędzie genie dostępne jest w wersji zarówno na Androida, jak też iOS.

Pierwszą czynnością po pobraniu narzędzia jest logowanie. Routerem można zarządzać lokalnie i zdalnie (po uprzedniej rejestracji).

Jeśli istnieje nowsza wersja oprogramowania, aplikacja o tym poinformuje.

Główne okno narzędzia zostało podzielone na szereg kafelków; kliknięcie wybranego kafelka daje dostęp do odpowiadających mu ustawień.

Pierwszy kafelek zawiera ustawienia sieci bezprzewodowej i zapewnia informacje o sile sygnału radiowego i prędkości połączenia.

Drugi również pozwala kontrolować sieci Wi-Fi, lecz tym razem ustawienia dotyczą sieci dla gości.

Mapa sieci w sposób graficzny przedstawia wszystkie urządzenia podłączone do routera. Szczegółowe informacje o urządzeniu można uzyskać przez kliknięcie jego ikony.

Kontrola rodzicielska ogranicza dostęp do wybranych treści. 

Pomiar ruchu w przypadku tego modelu jest niedostępny – funkcja nie jest obsługiwana.

MyMedia to przeglądarka umożliwiająca przeglądanie udostępnionych zasobów sieciowych – nośnika danych podłączonego do portu USB routera bądź plików zapisanych na innych urządzeniach sieciowych.

Jedną z najciekawszych funkcji narzędzia jest możliwość przesyłania danych pomiędzy urządzeniami podłączonymi do wspólnej sieci. Poniżej znajduje się przykład, w którym plik został przesłany pomiędzy tabletem iPad a smartfonem.

Prócz szeregu ustawień aplikacja zapewnia informacje diagnostyczne, m.in. o sile sygnału. Można ją ocenić w każdym pomieszczeniu domu/mieszkania.

Program dodatkowo skanuje okoliczne sieci Wi-Fi i umie zasugerować, jakie ustawienia będą optymalne.

 

Test WAN-LAN

Download:

Upload:

 

Test mocy i stabilności sygnału Wi-Fi

Lokalizacja 1:

Lokalizacja 2:

Lokalizacja 3:

Lokalizacja 4:

Lokalizacja 5:

 

Wyniki średnie

Karta Asus PCE-AC88:

Adapter sieciowy Linksys WUSB600N:

 

Rozkład mocy sygnału sieci bezprzewodowej

 

Skanowanie portów

Skanowanie portów wykryło następujące otwarte porty.

Skanowanie portów – protokół TCP:

 • port TCP 25 – SMTP – protokół poczty;
 • port TCP/UDP 53 – protokół DNS; port UDP jest odpowiedzialny za rozwiązywanie nazw, a port TCP – za transfer strefy;
 • port TCP 80 – obsługa protokołu HTTP;
 • port TCP 110 – POP3 – protokół pozwalający na odbiór poczty elektronicznej;
 • port TCP 119 – NNTP – protokół komunikacyjny używany do obsługi grup dyskusyjnych;
 • port TCP 139/UDP 137 – protokół sieciowy umożliwiający programom komunikację w sieciach TCP/IP;
 • port TCP 143 – IMAP – internetowy protokół pocztowy (następca POP3);
 • port TCP 465 – SMTPS – protokół poczty zapewnia uwierzytelnienie urządzeń, z którymi prowadzona jest komunikacja, a także integralność i poufność danych;
 • port TCP 563 – protokół NNTP over TLS/SSL;
 • port TCP 587 – POP3 – protokół pozwalający na odbiór poczty elektronicznej;
 • port TCP 993 – protokół IMAP over TLS/SSL;
 • port TCP 995 – protokół POP3 over TLS/SSL;
 • port TCP 5000 – UPnP;
 • port TCP 20005 – xcept4 (wykorzystywany przez usługę USB ReadyShare).

Skanowanie portów – protokół UDP:

 

Pobór energii

W stanie bezczynności (urządzenie włączone, podłączone do sieci internet, brak klientów) średnie zużycie energii wyniosło 2,5 W. Podczas testu pod obciążeniem zwiększyło się do 3,5 W.

 

Temperatura urządzenia

 • 1 godz., obudowa góra/przód: 29,9°C
 • 1 godz., obudowa dół/tył: 33,2°C
 • 2 godz., obudowa góra/przód: 31,3°C
 • 2 godz., obudowa dół/tył: 35,7°C
 • 3 godz., obudowa góra/przód: 32,7°C
 • 3 godz., obudowa dół/tył: 36,8°C

 

Temperatura urządzenia po teście pod obciążeniem:

Przód:

Tył:

Netgear R6120
Zalety
 • bardzo dobra jakość wykonania
 • port USB 2.0 (udostępnianie plików, serwer wydruków)
 • bardzo dobre wyniki w teście pod obciążeniem
 • niski pobór energii
 • niska temperatura pracy
 • zarządzanie poprzez aplikację na urządzenia przenośne
 • IPv6
 • sieć VLAN
 • obsługa alternatywnego oprogramowania OpenWrt
Wady
 • brak obsługi modemów GSM
 • wolno działający interfejs panelu zarządzania
 • słabe wyniki w kopiowaniu plików na częstotliwości 5 GHz
 • brak usługi VPN
Do testów dostarczył:Netgear
Cena w dniu publikacji (z VAT):190 zł
Zobacz bieżące oferty w Skapiec.pl już od 184 zł:
Zadowolenie.pl
184 zł
x-kom.pl
185 zł
Avans.pl
185 zł
Mediaexpert.pl
191 zł
Vobis.pl
197 zł
Amazon.de
41 €
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 13
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane