Inne
Artykuł
Łukasz Guziak, Poniedziałek, 4 lutego 2019, 14:00
Zyxel NBG6604
Cena od 159.00 zł do 189.00 zł

Zyxel NBG6604

 

Zyxel NBG6604 to dwuzakresowy router standardu AC1200 (2,4 GHz – 300 Mb/s, 5 GHz – 800 Mb/s). Został wyposażony w cztery przymocowane na stałe zewnętrzne anteny. Dwie znajdują się po bokach, dwie następne zaś – z tyłu.

Podstawowe parametry urządzenia i obsługiwane przez nie funkcje przedstawia poniższa tabela:

Zyxel NBG6604 – dane techniczne

SoC

MediaTek MT7628AN 580 MHz
(jednordzeniowy)
procesor pomocniczy: MediaTek MT7612EN

RAM

64 MB

Flash

8 MB

Porty

4 porty LAN 10/100 Mb/s
1 port WAN 10/100 Mb/s

USB

Brak

Przyciski

WPS, reset

Antena

4 zamontowane na stałe anteny zewnętrzne, rozchylane co 45 stopni

Zasilanie

12 V / 1 A

Wymiary (S × G × W)

260,4 mm × 182 mm × 29 mm

Waga

238 g

Standardy bezprzewodowe

IEEE 802.11b/g/n 2,4 GHz (2×2:2)

IEEE 802.11ac/n/a 5 GHz (2×2:2)

Prędkość transmisji

2,4 GHz – do 300 Mb/s

5 GHz – do 867 Mb/s

Sieci bezprzewodowe

 • jednoczesne rozgłaszanie sieci bezprzewodowej o prędkości 300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz oraz sieci o prędkości 867 Mb/s w paśmie 5 GHz
 • funkcja sieci dla gości – po trzy sieci dla każdego pasma

Technika kształtowania wiązki

Nie

MU-MIMO

Nie

Funkcja Quality of Service

kontrola przepustowości

Sieć WAN

dynamiczne IP, statyczne IP, PPPoE

Zarządzanie

 • kontrola dostępu
 • zarządzanie lokalne
 • zarządzanie zdalne
 • Telnet

DHCP

serwer, klient, lista klientów DHCP,
rezerwacja adresów

Przekierowanie portów

serwery wirtualne, Port Triggering, DMZ, UPnP

Dynamiczny DNS

DynDNS, NO-IP

VPN (tylko serwer)

Brak

Protokoły

IPv4

Kontrola dostępu

lokalna kontrola dostępu do panelu zarządzania, lista hostów

Firewall

zapora sieciowa SPI, filtrowanie adresów MAC, filtr usług sieciowych, Denial of Service (DoS) prevention

Funkcje portów USB

Nie dotyczy

Zawartość opakowania

 • router Zyxel NBG6604
 • zasilacz
 • przewód Ethernet
 • instrukcja szybkiej instalacji

Cena

ok. 150 zł

 

Obudowa została wykonana z dobrej jakości plastiku i jest dwukolorowa: góra – biała, dół – czarny. Na przodzie producent umieścił srebrne logo. Cztery świecące na biało diody (od lewej: zasilanie, internet, sieć 5 GHz, sieć 2,4 GHz) znajdują się na górze, a obok nich zamontowano przycisk uruchamiający funkcję WPS (obie diody sieci Wi-Fi zmieniają kolor na pomarańczowy).

 

Na tylnym panelu jest dostępnych pięć gniazd Fast Ethernet (jedno WAN i cztery LAN), gniazdo zasilania oraz przycisk resetowania.

Dwa krzyżowe uchwyty pozwolą zamocować urządzenie w pozycji pionowej bądź poziomej. Gdy leży, opiera się na czterech gumowych nóżkach.

Działaniem NBG6604 (sprawdź jego ceny) steruje jednordzeniowy, 580-megahercowy procesor MediaTek MT7628AN, który obsługuje również sieć Wi-Fi 2,4 GHz. Za pasmo 5 GHz jest zaś odpowiedzialny układ MediaTek MT7612EN. Router ten jako jeden z niewielu został wyposażony w gniazda U.FL, pozwalające łatwo odczepić przewód antenowy. W większości konkurencyjnych konstrukcji przewód ten jest przylutowany.

NBG6604 ma 64 MB pamięci operacyjnej oraz 8 MB pamięci flash. W środku nie ma żadnych radiatorów.

Producent ma w ofercie bardzo podobne urządzenie, NBG6615, które też działa w standardzie AC1200, lecz w przeciwieństwie do testowanego modelu jest wyposażone w gigabitowy przełącznik. 

Oprogramowanie

Działaniem NBG6604 zarządza oprogramowanie OpenWrt. To oznacza, że można go skonfigurować z wykorzystaniem sesji Telnet (SSH nie jest obsługiwane). Do nawiązania połączenia z urządzeniem można użyć darmowego narzędzia PuTTY (login: root, hasło: wybrane hasło).

Tak samo jak w przypadku urządzeń marki Asus weryfikację użytych podzespołów można przeprowadzić po wydaniu kilku poleceń.

Procesor:

Pamięć operacyjna:

Poznanie poleceń wiersza poleceń pozwoli skonfigurować urządzenie. Poniżej przykład, w którym zmieniono adres IP routera, a co za tym idzie – adresację sieci LAN.

Do konfiguracji modelu Zyxel NBG6605 oprócz wiersza poleceń można użyć dwóch innych metod: tradycyjnej, wykorzystującej przeglądarkę internetową, i aplikacji ONE Connect.

Użyta w testach wersja oprogramowania to V1.00(ABIR.4)C0.

Ponieważ dawno nie testowaliśmy urządzeń tej marki, obie metody konfiguracji przedstawimy dokładnie. Zaczniemy od tradycyjnej.

Po zalogowaniu się podstawową konfigurację urządzenia przeprowadzimy za pomocą kreatora. Określić należy sposób połączenia z siecią internet, nazwę sieci Wi-Fi oraz hasło. 

Ustawienia zostały podzielone na siedem oddzielnych kart. Wybiera się je w menu w dolnej części ekranu.

Pierwsza karta, Status, zapewnia informacje o ustawieniach routera, wykorzystaniu procesora i pamięci operacyjnej oraz statusie interfejsów sieciowych.

Kliknięcie zakładki Client Tables spowoduje wyświetlenie listy aktywnych klientów (status, adres IP, adres MAC, typ połączenia, czas połączenia). Za pomocą Reserve powiążemy adres IP klienta z jego adresem MAC.

Karta WAN została podzielona na trzy odrębne zakładki. Pierwsza z nich, Internet Connection, umożliwia konfigurację połączenia z dostawcą usług internetowych.

Druga zakładka, NAT, podzielona na trzy odrębne sekcje, pozwoli wykonać operację przekierowania portów oraz ruchu VPN.

W ostatniej zakładce, DynamicDNS, można uruchomić usługę przypisania routerowi stałej nazwy DNS. Dzięki temu będzie osiągalny pod jedną, ustaloną nazwą niezależnie od tego, jaki będzie miał w danej chwili adres IP.

Na karcie Wireless zostały zgrupowane opcje dotyczące działania sieci bezprzewodowych.

Następna zakładka, Guest Wireless, zawiera ustawienia sieci dla gości. Router pozwala uruchomić trzy sieci tego typu dla każdego z pasm.

Kontrolę dostępu do sieci, podobnie jak w przypadku wszystkich pozostałych modeli w teście, umożliwia funkcja filtrowania adresów MAC. Reguły zezwalające na połączenie z siecią Wi-Fi bądź odmawiające go można ustalić po wybraniu MAC Filter.

Karta Advanced to zaawansowane ustawienia rozgłaszanych sieci radiowych.

Opcje konfiguracyjne funkcji nawiązywania połączenia bez znajomości hasła bądź PIN-u zawiera karta WPS.

Router umożliwia ustalenie harmonogramu działania obu sieci radiowych z dokładnością do 30 min. Wszystkie ustawienia są dostępne po przejściu do zakładki Scheduling

Karta LAN to grupa opcji dotyczących konfiguracji ustawień sieciowych obowiązujących w sieci lokalnej. Została podzielona na dwie odrębne zakładki.

Pierwsza z nich, LAN IP, pozwala ustalić adresację i kontrolować serwer DHCP.

Druga umożliwia powiązanie adresu MAC z adresem IP urządzenia, tak aby host o określonym adresie MAC zawsze otrzymywał te same ustawienia sieciowe.

Kartę Applications także podzielono na dwie zakładki, które pozwalają włączyć funkcję UPnP oraz pobrać aplikację mobilną przeznaczoną do konfiguracji routera.

Karta Security pozwala kontrolować zachowanie zapory sieciowej. Określony tryb działania zapory („akceptuj” lub „odrzuć”) w połączeniu z listą kryteriów sprawia, że dany ruch sieciowy jest dopuszczany bądź odrzucany. Pakiety mogą podlegać filtrowaniu według kryteriów: adresu MAC, źródłowego/docelowego adresu IP, protokołu, źródłowego/docelowego portu.

Ostatnia grupa opcji dostępnych po wybraniu karty Maintenance dotyczy zarządzania routerem.

Hasło umożliwiające dostęp do panelu administracyjnego routera zmienimy w zakładce Password.

Zakładka Time to ustawienia zegara.

Wybór Firmware Upgrade umożliwi aktualizację oprogramowania routera. Operacja może zostać wykonana automatycznie (nastąpi sprawdzenie dostępności on-line) lub przez ręczne wskazanie pliku.

Wykonanie kopii ustawień, ich przywrócenie oraz powrót do ustawień domyślnych są możliwe po wybraniu Backup/Restore.

W zakładce Restart można ponownie uruchomić router.

Wybór Language umożliwi zmianę języka interfejsu (brakuje wersji polskiej).

Wcześniej opisaną usługę dostępu do routera za pośrednictwem protokołu Telnet, jak również usługę dostępu przez HTTP można uaktywnić w zakładce Remote Management.

Bieżący status routera pokazuje zakładka Log.

Urządzenie między domyślnym trybem działania, w roli routera, a trybem punktu dostępowego można przełączyć w zakładce Operation Mode.

Producent NBG6604 zapewnia jeszcze jeden sposób jego konfiguracji: za pomocą aplikacji ONE Connect, która jest dostępna na platformy mobilne (Android oraz iOS).

Po uruchomieniu narzędzia trzy pierwsze ekrany informują o jego możliwościach.

Po wybraniu Start na ostatnim z ekranów aplikacja rozpocznie szukanie urządzenia.

Model routera powinien zostać wykryty automatycznie. Jeśli tak się nie stanie, będzie można za pomocą przycisku Setup new pack odnaleźć go ręcznie.

Przycisk symbolizujący dany model przenosi do ekranu logowania.

Po podaniu prawidłowych danych uwierzytelniających pojawi się główne okno aplikacji. Ekran dostarcza informacji o prędkości realizowanych połączeń (pobierania i wysyłania danych) oraz podłączonych do routera klientach.

Po wybraniu ikony urządzenia wyświetlą się bardziej szczegółowe informacje (adres IP, adres MAC, prędkość połączenia). Opcja Schedule pozwala ustalić harmonogram dostępu do sieci.

Żeby móc przejść do poszczególnych opcji narzędzia, trzeba użyć na głównym ekranie przycisku menu.

Gateway Information dostarcza informacji o nazwach i hasłach rozgłaszanych sieci bezprzewodowych oraz adresie IP routera i haśle chroniącym dostęp do jego panelu.

Opcje dostępne na karcie Guest Wi-Fi pozwolą uruchomić dodatkowe sieci radiowe przeznaczone dla gości.

Za pomocą narzędzia Speed Test można zmierzyć prędkość połączenia z siecią internet.

Karta Diagnostics pozwala przeprowadzić test łączności.

Ostatnia z kart, Firmware Upgrade, umożliwia aktualizację oprogramowania routera.

 

Test WAN-LAN

Download:

Upload:

 

Test mocy i stabilności sygnału Wi-Fi

Lokalizacja 1:

Lokalizacja 2:

Lokalizacja 3:

Lokalizacja 4:

Lokalizacja 5:

Wyniki średnie

Karta Asus PCE-AC88:

Adapter sieciowy Linksys WUSB600N:

 

Rozkład mocy sygnału sieci bezprzewodowej

 

Skanowanie portów

Skanowanie portów wykryło następujące otwarte porty.

Skanowanie portów – protokół TCP:

 • port TCP/UDP 53 – protokół DNS; port UDP jest odpowiedzialny za rozwiązywanie nazw, a port TCP – za transfer strefy;
 • port TCP 80 – obsługa protokołu HTTP;
 • port TCP 263 – HDAP;
 • port TCP 5000 – UPnP.

Skanowanie portów – protokół UDP:

 • port UDP 67 – port używany w komunikacji DHCP;
 • port UDP 1900 – UPnP.

 

Pobór energii

W stanie bezczynności (urządzenie włączone, podłączone do sieci internet, brak klientów) średnie zużycie energii wyniosło 3,1 W. Podczas testu pod obciążeniem zwiększyło się do 4,3 W.

 

Temperatura urządzenia

 • 1 godz., obudowa góra/przód: 31,2°C
 • 1 godz., obudowa dół/tył: 32,2°C
 • 2 godz., obudowa góra/przód: 33,1°C
 • 2 godz., obudowa dół/tył: 37,3°C
 • 3 godz., obudowa góra/przód: 34,8°C
 • 3 godz., obudowa dół/tył: 39,2°C

Temperatura urządzenia po teście pod obciążeniem:

Przód:

Tył:

Zyxel NBG6604
Zalety
 • wiele sieci typu gość
 • możliwość zestawienia sesji z konsolą urządzenia (Telnet)
 • bardzo dobry wynik w teście pomiaru mocy na częstotliwości 5 GHz
Wady
 • Fast Ethernet
 • brak funkcji kontroli rodzicielskiej
 • brak QoS
 • brak IPv6
Do testów dostarczył:Zyxel
Cena w dniu publikacji (z VAT):150 zł
Zobacz bieżące oferty w Skapiec.pl już od 159 zł:
Komputronik
159 zł
proshop.pl
177 zł
x-kom.pl
179 zł
Vobis.pl
183 zł
rk-technology.com.pl
184 zł
Amazon.de
36 €
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro

 

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 13
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane