Inne
Artykuł
Materiał powstał we współpracy z Udemy, Wtorek, 30 października 2018, 15:50

Programista to nie tylko ktoś, kto potrafi okiełznać kod zrozumiały przez maszynę. Od programisty w dzisiejszych czasach wymaga się również kooperacji z zespołem i umiejętności tworzenia kodu w sposób nie tylko zwięzły i efektywny, ale także zrozumiały dla innych adeptów sztuki programowania. Mało kto dziś samodzielnie opracowuje całe aplikacje. Praca programisty to najczęściej praca nad fragmentem kodu większego projektu. W przypadku programowania obiektowego istnieją powszechnie przyjęte zasady tworzenia kodu określane akronimem SOLID. Znajomość SOLID może znacznie pomóc w karierze programisty, a na pewno nie będzie przeszkodą na tej drodze.

Materiał powstał przy współpracy z Udemy

Nauka SOLID z pewnością pomoże każdemu programiście, choć SOLID nie jest w żadnym razie jakimkolwiek językiem programowania. To raczej zbiór reguł, a dokładniej – pięć podstawowych założeń programowania obiektowego. Sama nazwa tego zbioru zasad pochodzi właśnie od pięciu podstawowych założeń: zasady jednej odpowiedzialności (ang. Single responsibility principle), zasady otwarte/zamknięte (Open/closed principle), zasady podstawienia Liskov (Liskov substitute principle), zasady segregacji interfejsów (Interface segregation principle) oraz zasady odwrócenia zależności (dependency inversion principle). Zasady te zostały wymyślone I sformułowane przez Roberta Marvina, amerykańskiego programistę, znanego ze swojego podejścia do jak najbardziej klarownego i czystego (w sensie, zrozumiałego) kodowania. Generalnie, zasady SOLID to po prostu zasady, które podpowiadają w jaki sposób tworzyć dobry kod zorientowany obiektowo. Co ciekawe, Robert Martin, twórca SOLID jest także jednym z współtwórców tzw. manifestu zwinnego programowania agile.

Większość początkujących programistów zwykle skupia się na przyzwojeniu sobie reguł danego języka programowania, zaniedbując jednocześnie idee dotyczące tworzenia zrozumiałego kodu, bez względu na to w jakim języku programowania ów kod powstaje. Niestety wielu programistów z mniejszym doświadczeniem często po prostu nie rozumie jaki sens kryje się za każdą z pięciu zasad SOLID. Generalnie nie każdy programista rozumie czym jest SOLID, ale regułą jest, że każdy dobry programista, doskonale zna i rozumie te reguły. Pytanie o SOLID jest też często zadawane potencjalnym kandydatom w trakcie rozmów kwalifikacyjnych (oczywiście dotyczy to rozmów o pracę na stanowisku związanym z programowaniem).

Swoje predyspozycje w zakresie umiejętności rozumienia zagadnień związanych z regułami SOLID możesz łatwo sprawdzić korzystając z kursu internetowego. W dogodnym dla siebie czasie, w najbardziej odpowiadającym ci tempie możesz wkroczyć do świata odpowiedzialnego programowania, tworzenia czystego i zrozumiałego, a przede wszystkim efektywnego kodu. Bardzo dobrym przykładem kursu prezentującego co trzeba wiedzieć i jaką drogą iść jest kurs „SOLID – praktyczny kurs” opracowany przez Jarosława Stadnickiego, doświadczonego programistę, autora wielu publikacji z dziedziny inżynierii oprogramowania i dobrych praktyk kodowania. Jest on aktualnie dostępny w bardzo korzystnej, o połowę niższej cenie od standardowej kwoty za kurs (zobacz szczegóły promocyjnej oferty).

Pamiętaj, że kwotę za kurs płacisz raz, a dostęp do uzyskanej w ten sposób wiedzy otrzymujesz już na zawsze. Kurs ten dostępny jest w języku polskim i przed osobami zainteresowanymi jego ukończeniem stawia pewne wymagania. Przede wszystkim kursant powinien wiedzieć czym jest programowanie obiektowe, dobrze byłoby gdyby posiadał umiejętność programowania w języku C#, ale zasadniczo autor kursu podkreśla, że wystarczająca będzie wiedza na temat dowolnego języka programowania obiektowego z silnym typowaniem. Przydatną umiejętnością ułatwiającą przyswojenie wiedzy oferowanej na rzeczonym kursie jest znajomość podstawowych zagadnień związanych z asp mvc, ale nie jest to wymóg konieczny. Kurs SOLID, to praktyczny kurs oparty na tzw. refaktoryzacji aplikacji, czyli uczynieniu tworzonego kodu prostszym, bardziej zrozumiałym, czytelnym i znacznie łatwiejszym w zarządzaniu i aktualizacji. W ramach kursu nie tylko dowiesz się czym jest SOLID, ale też dowiesz się w jaki sposób zmieniać i refaktoryzować aplikacje tak, aby ich kod był zgodny z regułami SOLID (poznaj szczegóły obniżki ceny na te kurs).

Kurs zawiera też cenną wiedzę doświadczonego programisty, czego nie warto robić. Do dyspozycji kursanta są aż 43 wykłady o łącznym czasie trwania przekraczającym 4 godziny. Bogaty materiał pozwalający zdobyć cenną wiedzę i przydatne na rynku pracy umiejętności podzielony jest tematycznie na poszczególne reguły SOLID, dzięki czemu w trakcie kursu od razy rozumiemy praktyczne zastosowanie poszczególnych zasad SOLID.

Podsumowując, kurs „SOLID – praktyczny kurs” to idealny sposób, by znacząco zwiększyć własne kwalifikacje jako programisty i wejść w świat ekspertów tworzących czytelny, efektywny i łatwo aktualizowany oraz rozwijany kod. Warto tym bardziej, że właśnie teraz wiedzę można powiększyć za bardzo niewielką kwotę.

Przejdź do promocyjnej oferty na kurs „SOLID – praktyczny kurs”

Materiał powstał przy współpracy z Udemy.

 

Ocena artykułu:
Ocen: 9
Zaloguj się, by móc oceniać
LorDex (2018.10.30, 17:18)
Ocena: 18

0%
Kiedy zaczniecie w koncu oznaczac te 'artykuly' jako sponsorowane?
Malesuadus (2018.10.30, 19:51)
Ocena: 11

0%
Powinno być wytłuszczone już w tytule że znowu UDEMY - no chyba że to wstydliwy temat?
Kyle_PL (2018.10.30, 20:35)
Ocena: 11

0%
Miałem nadzieję, że czegoś konkretniejszego dowiem się o SOLID, a tu po prostu reklama :(
LorDex (2018.10.31, 15:22)
Ocena: 1

0%
DrW @ 2018.10.30 23:29  Post: 1172573
LorDex @ 2018.10.30 17:18  Post: 1172452
Kiedy zaczniecie w koncu oznaczac te 'artykuly' jako sponsorowane?


'Materiał powstał we współpracy z Udemy' na samej górze, 'Materiał powstał przy współpracy z Udemy' zaraz pod zdjęciem. Jeżeli ktoś mimo tego nie jest w stanie zauważyć że jest to artykuł sponsorowany, to myślę że po zakupie powyższych kursów byłby zadowolony. Aha, no i jeszcze 'Materiał powstał przy współpracy z Udemy' na samym końcu artykułu.


Powiecie mi, że na stronie głównej tego nie widać - niby nie, ale wystarczy zastanowić się chwilę jaki jest wydźwięk tego tytułu i już wiadomo co się święci...


'Materiał powstał we współpracy z Udemy' nie jest tozsame z informacja, iz jest to art sponsorowany. Material powstal pewnie tez we wspolpracy z pania Jadzia odpowiedzialna w redakcji za korekte*, a o tym jakos nie ma informacji.

Z tego, co sie orientuje, to zgodnie z prawem, artykuly sponsorowane powinny byc wyraznie oznaczone.

(* tak, zdaje sobie sprawe, ze w redakcji PCLab prawdopodobnie to nie pani Jadzia zajmuje sie korekta.)
Sary (2018.11.01, 19:38)
Ocena: 1

0%
Ja tam nie wiem, pierwsze co mi się rzuciło w oczy po wejściu w artykuł, to napis 'Materiał powstał we współpracy z Udemy' To było pierwsze co zobaczyły oczy, mózg przeczytał 'Materiał sponsorowany' :/
Edytowane przez autora (2018.11.01, 20:01)
amb00 (2018.11.02, 16:12)
Ocena: 0

0%
Clickbaitowy tytuł. Myślałem, że to będzie artykuł, który omówi to zagadnienie. A jednak to reklama kursu, który to omawia :/
losdamianos (2018.11.05, 19:37)
Ocena: 2

0%
UDEMY to jest rak wszystkich portali naukowych
borizm (2018.11.07, 01:29)
Ocena: 0

0%
Kiedy usłyszałem o SOLID pierwszy raz jakieś 4 lata temu, to śmiech mnie ogarnął, bo do tego, o czym SOLID tak szumnie mówi, każdy doświadczony i inteligentny programista doszedł już najpewniej na własnych błędach samemu - przynajmniej dla mnie, był to chleb powszedni.
borizm (2018.11.07, 01:36)
Ocena: 1

0%
Kursy Udemy, czy Pluralsight niczego nie nauczą, oprócz może ciut lepiej angielskiego i trochę terminologii, jeśli ktoś nie ma ochoty, motywacji, czy możliwości zmierzyć się z realnymi i nietrywialnymi zadaniami - wtedy zaczynają się schody i taka osoba odpowiedzialna za dociągnięcie projektu do końca, przestaje bujać w obłokach i froterować się nowymi technologiami, czy metodologiami, a skupia na konkretnym bagnie, w którym w danej chwili tkwi, aby z niego wybrnąć w najlepszy możliwy sposób.
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane