artykuły

Jakich matryc w laptopach unikać, a jakie sprostają nawet wymaganiom fotografa? [Aktualizacja]

Zwracasz uwagę na matrycę?

32
2 stycznia 2019, 14:01 Przemysław Juraszek

Połączenie matrycy z płytą główną laptopa

W skład ekranu LCD wchodzą: matryca, układ podświetlenia oraz sterownik podświetlenia. Taki panel można podłączyć do płyty głównej na dwa sposoby.

Pierwszym jest starszy interfejs LVDS (Low Voltage Differential Signaling), którego początki sięgają 1994 roku. Został on spopularyzowany przez FPD-Link, który był jego pierwszą masową implementacją i dlatego jest teraz utożsamiany z LVDS. Obecnie jest coraz rzadziej wykorzystywany, a samo złącze występuje głównie w dwóch wersjach: 30- i 40-pinowej. Ponadto interfejs LVDS nie został ustandaryzowany, więc rozstaw wyprowadzeń nie zawsze był taki sam.

Drugim rozwiązaniem, zdecydowanie częściej spotykanym, jest nowy interfejs eDP (Embedded DisplayPort), standard wprowadzony w 2009 roku. Najnowszą wersją jest eDP 1.4b. Podobnie jak LVDS występuje w dwóch wersjach: 30- i 40-pinowej. Oczywiście, LVDS i eDP nie są ze sobą kompatybilne, więc jeśli w laptopie wykorzystano matrycę obsługującą LVDS, nie ma możliwości zamontowania takiej, jaka współpracuje z interfejsem eDP.

Poniżej przedstawiamy zdjęcie złącza eDP 30-pinowego:

eDP 30 pin

A poniżej mamy zdjęcie złącza LVDS 40-pinowego (źródło: Panelook.com):

LVDS 40 pin

 

Regulacja podświetlenia

Podświetlenie panelu LCD może być regulowane za pomocą PWM albo prądowo. To zależy od producenta laptopa: w specyfikacji eDP funkcja zmniejszania jasności białych diod LED podświetlających matrycę LCD jest opcjonalna.

Jasność świecenia diod najprościej regulować prądowo. Niestety, w tym przypadku zakres zmian jest niewielki. Łatwo to sprawdzić, ponieważ w najniższym ustawieniu jasność wciąż jest duża, czasem zbyt duża do komfortowej pracy w nocy. Drugim sposobem jest wykorzystanie PWM, a więc regulacja przez zmianę szerokości wypełnienia impulsów prostokątnych. Im wypełnienie jest mniejsze, tym diody świecą słabiej – w zasadzie migają, bo ludzki wzrok nie jest zdolny zarejestrować tak wysokich częstotliwości.

Częstotliwość pracy układu podświetlenia często wynosi około 20 kHz, są jednak laptopy, w których ekrany migają z częstotliwością 60 Hz (na przykład Lenovo IdeaPad Y700), co już jest jak najbardziej zauważalne. W tym konkretnym przypadku problem migotania dotyczy jednak nie samego panelu, lecz sterowania, na które zdecydował się producent. PWM pozwala na szeroki zakres regulacji jasności podświetlenia, ale migotanie matrycy może być dla niektórych uciążliwe (prowadzi na przykład do zmęczenia wzroku czy bólu głowy).

Przebieg PWM o częstotliwości 1,35 kHz przedstawiamy poniżej.

PWM

Trzecim rozwiązaniem jest zastosowanie systemu hybrydowego, w którym to diody do pewnego poziomu są sterowane prądowo, a poniżej – już przez PWM o dużej częstotliwości. Z tego, co widzieliśmy, wynika, że to system dość często stosowany w laptopach.

Standard montażowy

Osadzony we wnęce panel jest zablokowany przez wypustki i utrzymywany przez śruby. Zwykle panel wraz z obudową ma osiem otworów (cztery na dole i cztery na górze), z czego cztery wchodzą w wypustki, a cztery zostają na śrubki. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że różni producenci mogą stosować trochę inne sposoby montowania paneli. Także konektor zwykle znajduje się z tyłu, na dole panelu.

W serwisie Panelook.com można sprawdzić kompatybilność paneli. Zazwyczaj jest możliwość wymiany matrycy w laptopie na inną, lepszą.

Sposób montażowy

3