Laptopy
Artykuł
Mariusz Kolmer, Niedziela, 25 listopada 2018, 14:01

Kiano Elegance 14.2 – wygląd

Wygląd to mocna strona Kiano. Obudowa wykonana została niemalże w całości z matowego aluminium, dzięki czemu konstrukcja jest sztywna i sprawia wrażenie bardzo solidnej.

kiano elegance 14.2

Klapa matrycy, wykończona błyszczącymi szlifami, została osadzona na jednym dość sztywnym podwójnym zawiasie, który pozwala odchylić ekran o mniej więcej 145 stopni. Niestety, klapy nie da się podnieść jedną ręką. Wyświetlacz w całości pokryty jest błyszczącą warstwą (niestety, bez obsługi dotyku) i ma bardzo wąskie ramki, boczne bowiem mierzą 4–5 mm, górna zaś – około 1 cm, tam jednak umieszczono kamerkę do wideorozmów.

kiano elegance 14.2

Również panel roboczy wydaje się bardzo solidny. Podobnie jak w przypadku klapy jego brzegi zostały wykończone błyszczącym szlifem. Na spodzie laptopa poza kilkoma znakami towarowymi i czterema nóżkami, zapobiegającymi przesuwaniu się urządzenia po biurku, znajduje się jedynie miejsce (już zagospodarowane) na nośnik M.2. Brakuje natomiast jakiegokolwiek wlotu powietrza czy maskownic głośników. 

 kiano elegance 14.2

Na lewym brzegu umieszczono diodę informującą o stanie akumulatora, złącze microHDMI oraz jedno USB 3.1 Gen 1 (3.0).

kiano elegance 14.2

Z prawej strony zamontowano gniazdo zasilania, zintegrowane wyjście/wejście audio, drugie złącze USB 3.1 Gen 1 (3.0) oraz slot na kartę microSD.

kiano elegance 14.2

Zestaw portów jest bardzo ograniczony, jednak można pochwalić obecność pełnowymiarowych USB, coraz rzadziej spotykanych w ultrabookach.

Na uznanie zasługuje też niewielka grubość laptopa. Według Kiano jest to zaledwie 13,2 mm. Niestety, producent nie uwzględnił wysokości wspomnianych już sporych gumowych nóżek. Nasze pomiary (i odczucia) potwierdzają, że sam korpus mierzy 13 mm, ale wraz z nóżkami jest to około 18 mm. Poza tym Kiano jest tylko minimalnie większy i cięższy na przykład od MacBooka Aira, a trzeba pamiętać, że ma ekran o większej przekątnej. Tym samym urządzenie sprawia wrażenie wyjątkowo smukłego, cienkiego i poręcznego, za co zdecydowanie należy się pochwała.

Kiano Elegance 14.2 – klawiatura, płytka dotykowa

Także klawiatura, podobnie jak w mniejszym modelu Kiano, sprawia bardzo dobre wrażenie, chociaż jej układ znacznie się różni. W tym przypadku znaki ułożone są bardziej standardowo. Same nasadki są duże, mają delikatnie chropowatą powierzchnię, stawiają spory opór i mają wyraźny punkt aktywacji, co razem z głębokim skokiem powoduje, że pisze się wygodnie i przyjemnie. Na pochwałę zasługuje również to, że z prawej strony znalazło się miejsce na odrębne przyciski funkcyjne służące do przewijania stron.

Z wad klawiatury można wymienić brak podświetlenia, pomniejszone klawisze strzałek „góra” i „dół” oraz to, że przycisk On/Off nie stawia większego oporu, co może skutkować przypadkowym uśpieniem urządzenia. Klawiatura ponadto mocno się ugina, szczególnie na środku. W naszym egzemplarzu występował też poważny problem: sporadycznie były przewijane strony internetowe lub katalogi, co przypominało wciskanie klawisza End. Mamy nadzieję, że to jednostkowy przypadek.

kiano elegance 14.2 klawiatura 

Płytka dotykowa sprawiała się w większości przypadków bez zarzutu. Ma gładką powierzchnię, która nie stawia oporu palcom. Jednak zauważyliśmy pewne problemy z rozpoznawaniem dotyku, w tym gestów, na brzegach i w rogach. Przyciski zintegrowane z płytką działają za to bezproblemowo. Stawiają wyczuwalny opór, a moment aktywacji jest wyraźny, mimo że ich skok nie jest głęboki. Sporym rozczarowaniem jest za to brak czytnika linii papilarnych, który był obecny w mniejszym, konwertowalnym modelu Kiano.

Kiano Elegance 14.2 – głośniki

Ogromnym rozczarowaniem są głośniki. Jedynym miejscem ujścia dźwięku są niewielkie otwory między ekranem a listwą nad klawiaturą. Brzmienie bardzo kłuje w uszy. Zawiera niemalże tylko wysokie tony. Barwa jest bardzo chłodna, a wokal pozbawiony ciepła, zupełnie zdominowany. Sytuację pogarsza to, że pojawiają się trzaski. Zdecydowanie odradzamy korzystanie z tego laptopa do odtwarzania muzyki, jednak podczas przeglądania filmów na YouTubie dźwięk powinien być do przyjęcia.

System audio to następne, w czym mniejszy model Kiano wydaje się lepszy. Jedyną zaletą tych głośników jest to, że grają całkiem donośnie. Zmierzony przez nas maksymalny poziom dźwięku wyniósł 68,1 dBa.

Ocena artykułu:
Ocen: 5
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane