artykuły

Astro A50 Wireless – test bezprzewodowego zestawu słuchawkowego dla graczy

Jakość bez zbędnej plątaniny

17
14 listopada 2018, 11:01 Damian Lejnert

Bezprzewodowe zestawy słuchawkowe dla graczy cieszą się rosnącą popularnością. I o ile konstrukcje przewodowe wciąż są najczęściej wybierane przez graczy PC, o tyle po te pierwsze coraz częściej sięgają właściciele konsol. Brak plączących się przewodów to spora zaleta, jednak czy oprócz tego można liczyć na wysoką jakość brzmienia oraz dużą uniwersalność i funkcjonalność? Oto test modelu Astro A50, jednego z najdroższych zestawów tego typu.

Spis treści

Astro A50 – wstęp, dane techniczne

W ostatnim czasie na rynku urządzeń peryferyjnych dla graczy pojawiło się naprawdę wiele bezprzewodowych konstrukcji. Trudno się dziwić, że są coraz bardziej popularne, skoro najlepsze z nich nie ustępują jakością swoim tradycyjnym odpowiednikom, a uwalniają od długich i plączących się przewodów. Zdecydowana większość bezprzewodowego sprzętu dla graczy to myszki, w których dopracowana technika transmisji sygnału jest dziś w stanie zapewnić najlepsze osiągi.

Producenci nie zapominają jednak o pozostałych elementach wyposażenia gracza, takich jak zestawy słuchawkowe. Jeden z nich trafił do naszej redakcji. Bezprzewodowy A50 to wyrób nowej na polskim rynku marki Astro. Warto podkreślić, że jest to jedno z najdroższych urządzeń tego typu. Sprawdziliśmy, czy w parze z ceną idzie jakość.

Astro A50 – dane techniczne według producenta

Rodzaj zamknięte, wokółuszne
Interfejs

bezprzewodowe

Pasmo przenoszenia 10–24 000 Hz

Impedancja

Brak danych
Poziom ciśnienia akustycznego (SPL) 118 dB / 1 mW przy 1 kHz
Całkowite zniekształcenia harmoniczne (THD) Brak danych
Masa 380 g
Kompatybilność PC, PS4

 

Astro A50 – jakość wykonania

Astro A50 bez dwóch zdań wyróżnia się na tle wielu rywali. Za sprawą niektórych elementów konstrukcji wygląda nieco futurystycznie.

Jednym z najważniejszych elementów w słuchawkach (nie tylko dla graczy) jest pałąk. Większość producentów dodatkowo go wzmacnia z wykorzystaniem takich tworzyw, jak aluminium i stal. Pałąkowi w Astro A50 bliżej do większości klasycznych zestawów słuchawkowych. Wykonano go ze średniej grubości twardego plastiku, który pokryto cienką warstwą gumy przeciwpoślizgowej. Warto wspomnieć, że składa się on tak naprawdę z dwóch części. Główna spaja uchwyty muszli i zarazem tworzy szkielet urządzenia. Drugi człon jest znacznie mniejszy, jednak bezpośrednio wpływa na wygodę użytkowania. To niewielka plastikowa wstawka, której wewnętrzną część wypełniono gąbką pokrytą przyjemnym w dotyku welurem.

Z zewnątrz przyozdabia ją połyskujący pasek plastiku, jednak materiał ten nie przypadł nam do gustu, bo widać na nim nawet najmniejsze zabrudzenia. Co ciekawe, pasek ten jest w pełni demontowalny. Dzięki temu z łatwością wymienimy go na inny, pokryty skóropodobnym tworzywem. Producent nie dołączył go jednak w zestawie; cały komplet, wraz z nausznikami wykonanymi z tego samego skóropodobnego tworzywa, należy kupić osobno.

Do ciekawszych cech konstrukcji należą elementy systemu regulacji. Rzucają się w oczy niemal od razu po wyjęciu zestawu z pudełka za sprawą dwóch odstających „rurek”. Są całkiem grube i wykonane z metalu, dlatego sprawiają wrażenie bardzo wytrzymałych. Oprócz tego, że łączą muszle z pałąkiem, zabezpieczają przewód sygnałowy, który biegnie przez ich środek.

Rozwiązanie to sprawdza się naprawdę dobrze. Dzięki niemu regulacja jest wyjątkowo prosta i szybka. Trudno jednak ocenić, czy nadmierne użytkowanie nie spowoduje „wytarcia” rurek, co skutkowałoby zbyt dużym luzem, uniemożliwiającym dokładne wyregulowanie wysokości muszli.

Nie mamy też żadnych zastrzeżeń do budowy i wykonania muszli. Podobnie jak pałąk są plastikowe. Właściwie je zamocowano na charakterystycznych stelażach. Stelaże te umożliwiają automatyczne dopasowanie muszli przez ich odchylenie.

Muszle w zestawie Astro A50 nie są ani najgrubsze, ani największe. Dla użytkownika najważniejsze jest jednak to, aby były wygodne. Ich wyprofilowanie, grubość oraz ilość miejsca na ucho sprawiają, że pod tym względem nie można mieć do nich żadnych zastrzeżeń.

Nieco rozczarowani mogą być miłośnicy czystości. Guma przeciwpoślizgowa znajduje się nie tylko na pałąku. Pokrywa ona niemalże każdy element zestawu (oprócz systemu regulacji oraz wstawek z połyskującego plastiku) i widać na niej w zasadzie każde zabrudzenie. Dla niektórych graczy może to oznaczać spory problem, tym bardziej że tłuste plamy będzie z niej naprawdę trudno usunąć.

Nam szczególnie spodobały się nauszniki. Ich charakterystyczne wyprofilowanie idealnie wpasowuje się w kształt muszli. Producent zadbał też o możliwość ich błyskawicznej wymiany. Aby oddzielić je od zestawu, wystarczy pociągnąć za plastikową bazę, na której zostały zamocowane.

Welur w nausznikach to dokładnie ten sam materiał, który pokrywa wewnętrzną część plastikowej wstawki pałąka. Jest wyjątkowo miękki i bardzo przyjemny w dotyku.

Warto zwrócić uwagę na to, że muszle w zestawie Astro A50 pełnią też dodatkowe funkcje. Już na pierwszy rzut oka widać, że lewa utrzymuje mikrofon. W przeciwieństwie do wielu innych zestawów słuchawkowych dla graczy nie jest on demontowalny. 

Znacznie ciekawiej wygląda prawa muszla, ze względu na wbudowany przełącznik, dzięki któremu możliwa jest regulacja balansu pomiędzy dźwiękami w grze a głosami towarzyszy. Również tutaj jest dostępnych kilka dodatkowych funkcji w postaci przełączników. Pozwalają one zmienić głośność, aktywować jeden z trzech dostępnych profili i wirtualny dźwięk przestrzenny oraz włączyć lub wyłączyć zasilanie.

Wszystkie elementy spasowano naprawdę dobrze. Ze względu na sporą ilość plastiku szczególną uwagę zwróciliśmy na zachowanie zestawu w trakcie użytkowania. Chcieliśmy się upewnić, że sprzęt jest wolny od takich mankamentów, jak trzeszczenie i skrzypienie, na które cierpi dużo nawet drogich zestawów, a które wielu graczom przysparzają sporych kłopotów. 

Warto wspomnieć, że nieodłącznym elementem zestawu słuchawkowego Astro A50 jest dodatkowa baza, pełniąca funkcję zarówno stacji ładującej, jak też stojaka na słuchawki i odbiornika.

Bazę zbudowano z dwóch rodzajów plastiku. Pierwszy jest gładki, a także całkiem twardy, jednak zdecydowanie cieńszy niż ten, z którego wykonano poszczególne elementy właściwego zestawu. Drugi, taki sam jak użyty w słuchawkach, jest połyskujący i bardzo łatwo go zarysować. Doskonale zbiera też zabrudzenia.

Bazę wyposażono w szereg złączy: jedno mikro-USB, dwa optyczne, wejście AUX i dodatkowe USB 2.0, które pozwoli na podłączenie i naładowanie dowolnego urządzenia. Warto też pamiętać o przełączeniu dodatkowego suwaka, umieszczonego zaraz obok portu USB 2.0. Pozwala on wybrać tryb działania zestawu w zależności od tego, czy będzie użytkowany w połączeniu z konsolą PlayStation 4 czy komputerem.

Spód bazy nie budzi żadnych zastrzeżeń i nie wyróżnia się niczym szczególnym. Znajdują się tu jedynie cienkie paski przeciwpoślizgowego materiału, które zapewniają urządzeniu stabilność.

Strona:
kamilordZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kamilord2018.11.14, 11:10
zastanawia mnie czy na dzialanie slcuhawek wplywaja sieci bezprzewodowe dzialajace na 5Ghz (a,ac) i jak sobie sluchawki z tym daja rade i na odwrot
TelvasZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Telvas2018.11.14, 11:24
świetne działanie bezprzewodowe (szybkość transmisji rzędu 5 GHz)

'Kartofel bo sprzęgło jeść przez oraz pomidor bo' ;D
Przeczytanie takiego ulepka na koniec stawia wiarygodność całego tekstu w niezbyt korzystnym świetle...
Edytowane przez autora (2018.11.14, 11:24)
kainZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Członek redakcjikain2018.11.14, 11:24
Też mnie to zastanawia. Osobiście używam w domu przewodowej myszki, klawiatury, słuchawek i sieci LAN. Nieco mniej wygodnie, ale taniej, pewniej, jakość lepsza. A w przypadku sieci bezpieczeństwo większe. Ale ja dziwny jestem :)
DrW2018.11.14, 19:02
kamilord @ 2018.11.14 11:10  Post: 1174652
zastanawia mnie czy na dzialanie slcuhawek wplywaja sieci bezprzewodowe dzialajace na 5Ghz (a,ac) i jak sobie sluchawki z tym daja rade i na odwrotWtedy się dogadują i jeden sprzęt nadaje na 5002MHz a drugi na 5004Mhz. Analogicznie jest chyba z każdym połączeniem bezprzewodowym.
AnrakinZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Anrakin2018.11.14, 19:06
Słuchawki są bardzo dobre - grają świetnie. Osobiście jednak wolę model Astro A40 (aktualnie je użytkuję) - są na kablu i z amplitunerem mixamp robią świetną robotę podczas gier oraz słuchania muzyki. Do jakości wykonania po roku nie mam zastrzeżeń - wszystko świetnie spasowane i nie trzeszczy. Zastanawia mnie test mikrofonu - u mnie jakość dźwięku nagrywanego pozostawia wiele do życzenia- nagrywałem przez amplituner, gdzie leci przez USB. Dźwięk puszczony przez kabel optyczny jest na wysokim poziomie i nie ma się do czego przyczepić. Pozdrawiam!
Edytowane przez autora (2018.11.14, 19:08)
outsiderdjZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
outsiderdj2018.11.14, 20:48
One są wygodne i tylko wygodne! jakość dzwięku w grach jako tako ale nie powala, jakość muzyki tragedia oraz mikrofon jest bardzo słabej jakości. W tej cenie dużo lepszy zestaw beyerdynamic DT 770 + Mic Blue yeti.
iD4Ru73KZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
iD4Ru73K2018.11.14, 21:42
-2#7
outsiderdj @ 2018.11.14 20:48  Post: 1174750
One są wygodne i tylko wygodne! jakość dzwięku w grach jako tako ale nie powala, jakość muzyki tragedia oraz mikrofon jest bardzo słabej jakości. W tej cenie dużo lepszy zestaw beyerdynamic DT 770 + Mic Blue yeti.


Przeczytaj jeszcze raz recenzję. Potem zastanów się w jakim celu produkuje się słuchawki Astro lub SteelSeries. Póki co nic nie rozumiesz.
XiaomiGorsze93Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
XiaomiGorsze932018.11.14, 22:06
nie dałbym tyle za słuchawki do gejmingu :P
Uważam też, że do muzyki produkują lepsze zestawy, niż to.
No i sprawa jest jeszcze źródła dźwięku, nawet najlepsze słuchawki brzmią pusto przy takim AC889.
kamilordZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kamilord2018.11.14, 23:38
-2#9
DrW @ 2018.11.14 19:02  Post: 1174723
kamilord @ 2018.11.14 11:10  Post: 1174652
zastanawia mnie czy na dzialanie slcuhawek wplywaja sieci bezprzewodowe dzialajace na 5Ghz (a,ac) i jak sobie sluchawki z tym daja rade i na odwrotWtedy się dogadują i jeden sprzęt nadaje na 5002MHz a drugi na 5004Mhz. Analogicznie jest chyba z każdym połączeniem bezprzewodowym.

nie jest to takie proste, po pierwsze sluchawki nijak nie dogadaja sie z routerem wifi, inna sprawa to w ac masz szerokosc kanalu 80MHz a mozesz miec juz 160Mhz czyli 8krotnosc zwyklego kanalu(20mhz) do tego dochodza zaklocenia z innych sieci niz masz w domu (jezeli mieszkasz w wiekszej aglomeracji nie w domu jednorodzinnym) ogolem czesto gesto z takimi bezprzewodowymi urzadzeniami jest kaszana chyba, ze dzialaja na zupelnie innym zakresie niz rotuery wifi
Edytowane przez autora (2018.11.15, 12:36)
KituZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kitu2018.11.15, 00:46
kamilord @ 2018.11.14 23:38  Post: 1174791
DrW @ 2018.11.14 19:02  Post: 1174723
(...)Wtedy się dogadują i jeden sprzęt nadaje na 5002MHz a drugi na 5004Mhz. Analogicznie jest chyba z każdym połączeniem bezprzewodowym.

nie jest to takie proste, po pierwsze sluchawki nijak nie dogadaja sie z routerem wifi, inna sprawa to w ac masz szerokosc kanalu 80MHz a mozesz miec juz 160Mhz czyli 8krotnosc zwyklego kanalu do tego dochodza zaklocenia z innych sieci niz masz w domu (jezeli mieszkasz w wiekszej aglomeracji nie w domu jednorodzinnym) ogolem czesto gesto z takimi bezprzewodowymi urzadzeniami jest kaszana chyba, ze dzialaja na zupelnie innym zakresie niz rotuery wifi

Słuchawki wcale nie muszą się z niczym dogadywać, bo ciekawe w jaki sposób miałyby to zrobić - skanują zakres częstotliwości dla 5GHz, sprawdzają obłożenie kanałów i wybierają albo ten, który w ogóle nie jest zajęty, albo ten o potencjalnie najmniejszych zakłóceniach. Tak samo działa zresztą WiFi 2,4GHz i Bluetooth. Dorzuć do tego jeszcze fakt, że WiFi 5GHz nie jest jeszcze zbyt popularne - mieszkam teraz w centrum Wrocławia, wieżowiec z przewagą młodych ludzi - na 2,4 jest grubo ponad 20 sieci, na 5 - całe 2. U moich rodziców, w byłym mieście wojewódzkim, 5GHz sieci w ogóle nie ma.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1