artykuły

Huawei Mate 20 Pro – test smartfonu za 4000 złotych

Modny styl, garść nowości i cena godna flagowca

27
2 listopada 2018, 14:01 Piotr Kwiatkowski

Huawei Mate 20 Pro – solidne głośniki, ale brak gniazda słuchawkowego

W modelu Mate 20 Pro, podobnie jak w P20 Pro, producent zastosował stereofoniczny system głośników. Składa się on z głównego przetwornika zamontowanego na dole obudowy oraz dodatkowego, ukrywającego się w szczelinie głośnika słuchawki. Ten pierwszy jest szerokopasmowy, ten drugi, nieco mniej wydajny, odtwarza głównie dźwięki z zakresu tonów wysokich i wyższej średnicy. Taka konfiguracja wystarcza jednak do stworzenia realistycznego efektu stereo. Z przyczyn estetycznych lub ze względu na jakieś nie do końca jasne założenia konstrukcyjne (np. przez szufladkę kart umieszczoną na dole) dźwięk płynący z głównego głośnika wydobywa się poprzez szczelinę portu USB. System taki brzmi nieco mniej efektywnie niż rozwiązanie z P20 Pro, ale dźwięk wydaje się pełniejszy i mniej agresywny, co ogólnie należy traktować jako poprawę. Inna sprawa, że w czasie przewodowego ładowania akumulatora jakość odtwarzanego dźwięku ze zrozumiałych przyczyn wyraźnie słabnie.

Mate 20 Pro nie ma wyjścia słuchawkowego minijack 3,5 mm. Co ciekawe, tańszy Mate 20 takie gniazdo zachował. W komplecie z telefonem dostajemy jednak zarówno przejściówkę z USB na 3,5-milimetrowego minijacka, jak i douszne słuchawki USB. Te drugie nawet nie grają fatalnie, a do tego zastosowany w nich przewód okazał się całkiem odporny na powstawanie efektu mikrofonowego, ale zarazem bardzo słabo tłumią dźwięki z otoczenia (nie sprawdzą się zatem w drodze, gdyż wymagają wówczas większej, męczącej słuch głośności, a ta z kolei sprawia, że inni słyszą wyraźnie, czego słuchamy), mają grzechoczący przycisk pilota i ogólnie wyglądają nieco zabawkowo, mimo że przejawiają pewne wizualne ciągoty do stylu słuchawek firmy Apple. Słowem, najwyżej szkolna trójka.

Z kolei przejściówka USB-minijack zapewnia typową, czyli zaledwie poprawną, jakość dźwięku. Tym, którym zależy na lepszym brzmieniu, pozostaje zatem korzystanie z dobrej klasy słuchawek Bluetooth (na przykład Sony WH-1000XM3 czy Parrot Zik 3.0). Mate 20 Pro obsługuje kodowanie przesyłanego bezprzewodowo dźwięku w standardach aptX, aptX HD, a nawet LDAC.

 

Ustawienia dźwięku obejmują, tradycyjnie dla smartfonów Huawei, tryb Dolby Atmos (automatyczny, film, muzyka), trzy predefiniowane charakterystyki brzmienia (otwarty, bogaty, skoncentrowany) oraz dostęp do 10-pasmowego korektora graficznego. Korekcje te nie działają jednak w wypadku użycia słuchawek Bluetooth.  

 

6