artykuły

Huawei Mate 20 Pro – test smartfonu za 4000 złotych

Modny styl, garść nowości i cena godna flagowca

27
2 listopada 2018, 14:01 Piotr Kwiatkowski

Huawei Mate 20 Pro – nareszcie OLED o rozdzielczości QHD+

W modelu Mate 20 Pro wreszcie pojawił się ekran OLED o rozdzielczości QHD+. Do tej pory nabywcy urządzeń Huawei, poza modelem Mate RS Porsche Design, musieli zadowolić się matrycami klasy Full HD+.

Nowy smartfon ma zaś ekran o przekątnej 6,39 cala, rozdzielczości 3120 × 1440 pikseli oraz proporcjach boków 19,5 : 9. Pokrywa go zagięte na bokach szkło Corning Gorilla Glass 5 (to informacja pochodząca bezpośrednio od Huawei Polska, gdyż w danych technicznych smartfonu nie pojawia się oznaczenie wersji tego szkła).

W codziennym użytkowaniu ekran Mate'a 20 Pro robi bardzo dobre wrażenie. Jest czytelny na zewnątrz, zapewnia rewelacyjny kontrast i szerokie kąty widzenia. Oczywiście, na samych zagięciach można dostrzec przebarwienia koloru, ale praw fizyki to nawet Huawei nie oszuka.   

W ustawieniach ekranu można dostrzec pozycję o nazwie Naturalne kolory. Producent obiecuje, że działający w tym trybie smartfon automatycznie dopasuje temperaturę barwową do panujących na zewnątrz warunków oświetleniowych. Mogą z niej śmiało korzystać bywalcy klubów z niecodziennym oświetleniem, ale w typowych warunkach miałem wrażenie, że kolorystyka jest nieco zbyt ciepła. Równie dobrze, a nawet LEPIEJ, można na sztywno ustawić ręcznie zmodyfikowane ustawienie Wyraziste z aktywną ciepłą temperaturą barw.

Tryb domyślny – Wyraziste

Jest to ustawienie, w którym ekran smartfonu został skalibrowany do wyświetlania kolorów z zakresu hollywoodzkiej przestrzeni barwowej DCI-P3. Widać jednak wyraźnie, że w fabrycznej konfiguracji producent Mate'a 20 Pro postawił na podbicie kolorów z zakresu błękitów i lekko nie doszacował nasycenia czerwieni poniżej 75 procent maksymalnego. Zbyt zimna jest też biel: jej temperatura to 7807 K zamiast referencyjnej 6500 K. W tej sytuacji średni błąd odwzorowania kolorów delta E 2000 jest dość duży: 5,62. Maksymalna jasność ekranu, 484 cd/m2, jest za to bardzo dobra, przynajmniej jak na typowe osiągi techniki OLED. Poziom czerni i kontrast są zaś idealne.

gamut                                       temperatura bieli 

 

 

 

 

luminancja                               krzywa gamma

Dodatkowe ustawienie temperatury wyświetlanej bieli/ tonacji kolorów o nazwie Ciepłe pozwala łatwo uzyskać znacznie bardziej neutralną temperaturę barwową bieli, 6637 K, i tym samym lepszą kalibrację/wierność wyświetlanych kolorów.

gamut (Wyraziste, Ciepłe)     temperatura bieli (Wyraziste, Ciepłe)

Tryb Normalne

Tym razem zakres wyświetlanych kolorów zostaje ograniczony mniej więcej do wymogów panującej powszechnie w internecie przestrzeni sRGB. W ustawieniu domyślnym temperatura barwowa wyświetlanej bieli wynosi 7081 K, a średni błąd odwzorowania kolorów delta E ma wartość znacznie bardziej do przyjęcia niż w domyślnym trybie Wyraziste: 2,47. Niepotrzebne jest tylko lekkie przeciągnięcie poza standard zakresu wyświetlanych zieleni. Przełączając się z trybu Wyraziste w Normalne, musimy być też gotowi na to, że na ekranie Mate'a 20 Pro ujrzymy obraz o bardzo stonowanych, wręcz powściągliwych barwach. Podejrzewam zatem, że nie znajdzie on zbyt wielu zwolenników i większość użytkowników pozostanie przy ustawieniu Wyraziste

gamut                                                           temperatura bieli 

 

luminancja                                                     krzywa gamma

Wykresy poniżej przedstawiają najważniejsze parametry ekranu Mate'a 20 Pro w porównaniu z osiągami popularnych rywali.

3