Nośniki danych: SSD, HDD i inne
Artykuł
Wojciech Koczyk, Środa, 7 listopada 2018, 14:01

Szyfrowanie danych

Wyniki z poprzednich stron obrazują bardzo dobrą wydajność całej serii SX8200, ale nie pozwalają odpowiedzieć na pytanie, czy jest to zasługa użytego kontrolera, pamięci podręcznej DDR3, wykorzystanych kości pamięci czy może umiejętnego połączenia wszystkich tych czynników.

Żeby na to pytanie odpowiedzieć, możemy posłużyć się programem VeraCrypt. Zaszyfrowanie całej powierzchni nośnika to w praktyce zapisanie jej pozornie losowymi danymi. Oczywiście, bardzo szybko zapełnione zostają dowolne bufory, czy to SLC, czy DDR, i liczy się wyłącznie szybkość, z jaką kości pamięci mogą zapisywać dane.

Wynik mówi wszystko. To kości pamięci są tym elementem nośników, na którym poczyniono oszczędności. Nawet korzystający z interfejsu SATA III Samsung 860 Pro ma kości o wyższej wydajności. Tylko czy rzeczywiście jest to istotna wada? Świetny kontroler wyposażony w pamięć podręczną DDR3 w zdecydowanej większości zastosowań zapewnia doskonałą wydajność mimo przeciętnej wydajności samych kości.

Pozostaje jeszcze kwestia throttlingu i temperatury nośników. W przypadku modelu o pojemności 240 GB najwyższe zarejestrowane wskazanie to 57 stopni Celsjusza. Pozostałe dwie wersje, jako pojemniejsze i szybsze, grzeją się nieco bardziej: osiągają maksymalnie 66 stopni Celsjusza. Nie ma więc absolutnie mowy o przegrzewaniu i obniżeniu wydajności ze względu na temperaturę.

Ocena artykułu:
Ocen: 16
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane