Inne
Artykuł
Redakcja we współpracy z Aruba Cloud, Piątek, 28 września 2018, 15:46

W miarę rozwoju firmy potrzeby rosną, a utrzymanie infrastruktury serwerowej kosztuje. W wielu wypadkach lepszym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z VPS. Tego typu usługi dostępne są w ofercie firmy Aruba Cloud, warto dowiedzieć się czegoś więcej o nich. 

Własna strona internetowa, blog bądź forum pozwala na zaistnienie w sieci. Lecz, aby zacząć musimy wykupić usługę hostingową. Nie jest żadną tajemnicą, że najkorzystniejszą opcją ze względu na cenę jest usługa oparta o model, w którym przestrzeń dyskową serwera współdzielimy z innymi użytkownikami. Postawienie na to rozwiązanie umożliwi podpięcie własnej domeny, stworzenie skrzynek e-mail, uruchomienie serwera FTP czy utworzenie baz przechowujących informacje. Otrzymujemy pakiet niezbędnych usług, bez których działanie naszego serwisu byłoby niemożliwe, z głowy mamy konfigurację, utrzymanie serwera, zakup sprzętu.

Zaletą takiego rozwiązania jest uproszczona obsługa. Wystarczy przejść kilka kroków, aby uruchomić własny portal. Dodatki, jak kreator stron internetowych, czy instalacja dedykowanego systemu CMS ofertę uatrakcyjniają. Jeśli jesteś początkującym blogerem, serwer współdzielony jest strzałem w dziesiątkę.

Początki są łatwe, krok dalej wymaga jednak rozwagi

Przychodzi moment, w którym hosting współdzielony staje się ograniczeniem. Odnieśliśmy sukces, nasza strona pnie się w górę, zaliczamy kilka tysięcy odsłon dziennie. Wzmożony ruch sieciowy odbija się na komforcie przeglądania i działaniu naszego serwisu, a nic tak nie frustruje jak oczekiwanie na pojawienie się strony. Jesteśmy przyzwyczajeni do natychmiastowego dostępu do wybranych treści – klik i wyświetlone. Nadszedł czas, aby poziom usługi hostingowej przenieść na wyższy poziom. Przed podjęciem ostatecznej decyzji musimy odpowiedź na pytanie - Co wybrać?

Trzy warianty

Rozwiązania mamy trzy: tradycyjny VPS, serwer dedykowany oraz serwer w chmurze.  Wszystkie te warianty łączy jeden, ważny fakt – nie ważne który wybierzemy, zawsze otrzymamy do dyspozycji maszynę, na której uruchomimy wybrane usługi sieciowe, tyle że dostęp do niej będzie realizowany on-line. Możliwość wyboru systemu operacyjnego i aplikacji poszerza gamę zastosowań, która nie ogranicza się tylko do udostępnienia treści i plików. Serwer VPN, DNS, Proxy, shoutcast, streaming, monitoring, kopie zapasowe, IRC, bazy danych, kontroler domeny, gry, testy i nauka to tylko wycinek możliwości. 

Różnice pomiędzy poszczególnymi usługami nie są widoczne gołym okiem, ale w ich dostrzeżeniu pomoże poniższa tabela (stan poszczególnych cech nie należy traktować sztywno gdyż przedstawia rynkowy trend i może różnić się od tego co do zaproponowania mają dostawcy).

 VPSSerwer dedykowanySerwer w chmurze
Dostęp administracyjny

tak

tak tak
Gwarantowane zasoby nie tak tak
Automatyczna zmiana parametrów maszyny (CPU, RAM) nie nie tak
Zmiana parametrów maszyny w zależności od potrzeb czasami czasami tak
Zdalna zmiana przestrzeni dysku

nie

nie tak
Load balancing nie nie tak
Zrzut wirtualnej maszyny (snapshot) i klonowanie

czasami

nie

tak  
Przestój w razie awarii/modernizacji tak tak nie
Rozliczenie godzinowe czasami nie tak

Klasyczny serwer VPS jest maszyną wirtualną, która równolegle z innymi rezyduje na fizycznym hoście. Tak jak w przypadku tradycyjnego hostingu zasoby dzielimy z innymi, co ma swoje konsekwencje – działanie naszego serwera jest zależne od tego jak nimi dysponują inni. Wzmożona aktywność w okresie przedświątecznym np. sklepu internetowego odbije się na szybkość działania pozostałych VPS-ów. Skończona ilość zasobów wpływa bezpośrednio na możliwość przyznania ich wirtualnym hostom. Te wszystkie ograniczenia sprawiają, że zmiana parametrów maszyny jest utrudniona, a czasami wręcz niemożliwa. Funkcje takie jak: backup, snapshot czy klonowanie w ofertach dostawców odnajdziemy choć skorzystanie z nich często wiąże się z poniesieniem dodatkowych opłat. Jedno z praw Murphy'ego mówi – „Jeżeli coś może się popsuć, to z pewnością się popsuje” – wybierając tę usługę jak i serwer dedykowany musisz pogodzić się z przestojami w przypadku awarii jak i modernizacji sprzętu.

Serwer dedykowany jest ofertą, która odchodzi od idei współdzielenia, otrzymujemy komputer, który jest wyłącznie do naszej dyspozycji. Rozwiązanie daje gwarancje mocy obliczeniowej, a w naszej kwestii leży jak ją spożytkujemy. Wydajność tego rozwiązania jest wyższa niż VPS-a, gdyż serwer to fizyczny komputer o ustalonych parametrach, który jest pozbawiony narzutu stosowania wirtualizacji.

Chmura jest dla wszystkich tych, dla których priorytetem jest zapewnienie ciągłości pracy systemów IT, niezawodności oraz szybkości przetwarzania ogromnych zbiorów danych. Choć największą jej zaletą jest elastyczność, która mierzalna jest jej funkcjami. Odchodzimy od modelu, w którym skuteczność zespołu wyznacza pojedynczy zawodnik, w chmurze liczy się drużyna.

Skalowalność parametrów wraz z ich dostępnością na żądanie są największymi zaletami chmury, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podnieść wydajność poprzez dołożenie kolejnych CPU, zwiększenie pamięci RAM czy przestrzeni dysku. Usługa pozwala dostosować wymogi serwera do aktualnych potrzeb wraz z rozwojem prowadzonego biznesu

Szybkość działania do tej pory zależała od dostępności zasobów, wysoki stopień ich wykorzystania sprawiał, że działające usługi zwalniały, w prawdziwej chmurze tego problemu nie uświadczysz - serwer zostanie w pełni automatycznie i niezauważalnie przeniesiony na hosta, który aktualnie ma wolne zasoby. Chmura pozwala na dowolne lokowanie zasobów i mocy obliczeniowej. Dodatkowe funkcje jak autoskalowanie i load balancing sprawią, że maszyna sama dobierze parametry, w zależności od obciążenia oraz będzie w stanie je rozłożyć pomiędzy dwoma lub więcej serwerami – optymalizacja zasobów maksymalizuje wydajność.

W przypadku awarii serwera fizycznego nic się nie stanie, dzięki redundancji, jego rolę przejmie inna maszyna. Koniec ze scenariuszem, w którym nasz biznes stoi bo sprzęt odmówił posłuszeństwa.

Funkcje dodatkowe jak snaphot czy klon chmurę czynią jeszcze bardziej atrakcyjną. Snapshot pozwoli na utworzenie obrazu całego serwera – bez obaw wykonasz aktualizacje, przeprowadzisz testy a w sytuacji niepowodzenia cofniesz wszystkie zmiany. Zaś opcja klonowania pozwoli na utworzenie identycznej maszyny o tych samych parametrach, konfiguracji i oprogramowaniu.

Chmura oszczędza czas i nasze pieniądze, problemy związane z zatrudnieniem personelu IT, ciągłym rozwijaniem własnej infrastruktury i jej modernizacją odchodzą do lamusa. Nie ponosimy nakładów finansowych na zakup sprzętu i oprogramowania, płacimy jedynie za użyczenie i tylko wtedy, gdy z usługi korzystamy.

Oferta Aruba Cloud Computing

Partnerem publikacji jest Aruba Cloud Computing, świadcząca usługi chmurowe w oparciu o model IaaS czyli infrastruktura jako usługa. W przeciwieństwie do modelu PaaS (platforma jako usługa) czy SaaS (oprogramowanie jako usługa) użytkownikowi końcowemu jest udostępniany sprzęt. Bogata oferta produktów wraz z możliwością ich indywidualnego dostosowania zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagającego klienta. VPS jest jedną ze wspieranych usług, ale nie ten klasyczny, tylko całkowicie oparty o chmurę. Dzięki czemu pełną garścią czerpiemy z tego co ma do zaoferowania chmura.

Aruba Cloud proponuje dwa rozwiązania, na bazie których utworzysz własny serwer VPS. Tańsze - Serwer Cloud Smart oraz profesjonalne Serwer Cloud Pro. Dla użytkowników, którzy potrzebują dużych mocy obliczeniowych zaproponowano opcję trzecią, pozwalającą na utworzenie wirtualnego Data Center. Elastyczność usług powoduje, że każdy może je dostosować do własnych potrzeb i wymagań.

Cloud VPS jest opcją podstawową, która dostępna jest w 4 wariantach. Wybór planu określi ilość procesorów, wielkość pamięci RAM, przestrzeń dyskową oraz limit transferu danych. Osiem dostępnych lokalizacji geograficznych pozwala na określenie miejsca ulokowania serwera. Działanie serwera VPS opiera się o technologie VMWare.

Cloud Pro rozszerza ofertę podstawową: wyższe zasoby obliczeniowe, transfer danych nie podlegający żadnym limitom, redundancja, wyższe SLA (gwarantowany poziom świadczenia usług), zmiana w czasie rzeczywistym zasobów sprzętowych, użyty hypervisor to tylko garstka korzyści jakie otrzymamy. Oferty porównasz odwiedzając stronę: Różnice pomiędzy Cloud Computing a Private Cloud

Obie opcje pozwolą na utworzenia własnego serwera VPS, określenie systemu operacyjnego i dedykowanego oprogramowania. Wybór następuje poprzez wybranie jednego z zaproponowanych szablonów. Ilość oraz ich typ zależne są od cech hypervisora i wybranego planu. Użycie szablonu pozwala na uruchomienie serwera w przeciągu kilku minut. Cloud Pro umożliwia dodatkowo import własnych wirtualnych maszyn. W przypadku użycia systemów z rodziny Windows Server koszt licencji jest wliczony w cenę usługi. To co łączy wszystkie oferty, to wsparcie i pomoc zespołu technicznego, zaś to co je różni, to minimalny czas trwania oraz sposób płatności. W przypadku Cloud Smart mamy do czynienia z okresem miesięcznym, zaś w Cloud Pro opłata jest naliczana godzinowo. Wszystkie proponowane usługi spełniają wymagania RODO, a dostępny kalkulator pomoże w oszacowaniu  ich kosztów.

Dla najbardziej wymagających przewidziano wariant trzeci – Private Cloud. Plan pozwala na wynajęcie części infrastruktury dostawcy - poziom świadczenia usług, możliwości oraz wydajność są najwyższe.

A to nie koniec, dodatkowe oferty pozwalają na zarządzanie procesem tworzenia kopii zapasowych (backupów), udostępnienie i przetwarzanie dużych zbiorów danych, zarządzanie rejestracją domen oraz prowadzenie monitoringu usług wykorzystywanych przez użytkownika (domeny, DNS, bazy danych).

Aruba Cloud jest otwarta na specyficzne potrzeby klientów. Aby dopasować się do wymagań klienta proponuje usługi niestandardowe. Koszt oraz okres realizacji jest uzgadniany indywidualnie.

Aby samemu przekonać się jak działa i co ma do zaoferowania serwer VPS, Aruba Cloud daje sposobność całkowicie bezpłatnego przetestowania usługi.  Wypełnienie formularza umożliwi otrzymanie vouchera na dwumiesięczny dostęp do serwera Cloud VPS – Small.

Wszelkie wątpliwości dotyczące usług i sposobów ich działania rozwieje lektura bardzo rozbudowanego systemu pomocy wspartego serią wykładów omawiających m.in. tematykę bezpieczeństwa oraz pozwalających zrozumieć w jaki sposób funkcjonuje chmura.

Ocena artykułu:
Ocen: 5
Zaloguj się, by móc oceniać
Ard'aenye (2018.09.28, 18:28)
Ocena: 0

0%
Korzystam z VPS-ów u nich i generalnie działa to bardzo dobrze, nie zauważyłem żeby były jakieś przestoje w działaniu ani widoczne spowolnienia.
uniqe15 (2018.09.29, 15:00)
Ocena: 2

0%
Serwer w chmurze i gwarantowane zasoby?
No nie
Wojciech Jaworski (2018.09.29, 20:11)
Ocena: 0

0%
Ard @ 2018.09.28 18:28  Post: 1167388
Korzystam z VPS-ów u nich i generalnie działa to bardzo dobrze, nie zauważyłem żeby były jakieś przestoje w działaniu ani widoczne spowolnienia.


Korzystam i mogę potwierdzić jest OK. Dla osób poszukujących konkretów polecam artykuły na Z3S. Mają tam naprawdę fajną serię wpisów dokładnie opisujących usługi wraz z ich konfiguracją - krok po kroku.
daerragh (2018.10.01, 11:23)
Ocena: 0

0%
na scaleway.com maja swietne i tanie (od 4 EUR) serwerki VPS i dedyki. Na VPSie o nazwie 1-S za 4 EUR (2x x86, 2GB RAM, 50GB SSD) mam download: 1.2Gbit, upload: 600Mbit pomimo reklamowanych jedynie 200 mbitow w tej najtanszej ofercie.
Edytowane przez autora (2018.10.01, 11:25)
CziKilla (2018.10.02, 11:00)
Ocena: 0

0%
daerragh @ 2018.10.01 11:23  Post: 1167724
na scaleway.com maja swietne i tanie (od 4 EUR) serwerki VPS i dedyki. Na VPSie o nazwie 1-S za 4 EUR (2x x86, 2GB RAM, 50GB SSD) mam download: 1.2Gbit, upload: 600Mbit pomimo reklamowanych jedynie 200 mbitow w tej najtanszej ofercie.

A jak wygląda kwestia systemów operacyjnych na tych VPSach? Jest dostępny Windows? Bo na stronie nie widzę informacji na ten temat.
Edytowane przez autora (2018.10.02, 11:22)
daerragh (2018.10.02, 11:47)
Ocena: 0

0%
@up: Windows nie.
CziKilla (2018.10.02, 13:18)
Ocena: 0

0%
daerragh @ 2018.10.02 11:47  Post: 1167968
@up: Windows nie.

Szkoda... a polecisz dostawcę z VPS z Windows w dobrej cenie?
daerragh (2018.10.02, 14:27)
Ocena: 0

0%
@up: nie znam. Ale jest takie forum, LowEndTalk, na ktorym omawia sie tanie vpsy i dedyki. Szukanie zaczal bym tam.

Tylko trzeba miec na uwadze, ze vpsy czy dedyki z windowsem beda kosztowac znacznie wiecej niz kilka EUR.
Edytowane przez autora (2018.10.02, 14:33)
RdzaweOko (2018.10.03, 07:02)
Ocena: 2

0%
i jak nie włączać adblockera na waszej stronie jak wasze reklamy z audio włączają się z automatu ;/ Obudziłem przez was kota!
Przemysław Woźnicki (2018.10.04, 09:06)
Ocena: 0

0%
'Interes w Chmurze'
Wolę mieć go przy sobie. Nigdy nie wiadomo kto tego w chmurze użyje...
A później alimenty, kłopoty....
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane