Procesory
Artykuł
Mateusz Brzostek, Środa, 10 października 2018, 14:00

W co można zagrać na Athlonie?

Testy wbudowanego układu graficznego

Ryzen 2200G, wyposażony w znacznie wydajniejszy układ graficzny, pozwala zagrać w całkiem sporo tytułów z ostatnich lat, i nie zawsze trzeba to robić w rozdzielczości 1280 × 720. Po GPU o ponad dwa razy mniejszej mocy obliczeniowej i mającym do dyspozycji mniejszą przepustowość pamięci nie spodziewamy się podobnych wyników. Dlatego zamiast demonstrować, jak bardzo „integra” z procesora za dwie stówy nie nadaje się do grania w Wiedźmina, postanowiliśmy sprawdzić, w co da się zagrać.

Sprawdziliśmy w działaniu cztery gry, które swego czasu przyciągnęły mnóstwo graczy, nawet jeśli było to już dość dawno. Nagrywaliśmy rozgrywkę tą samą techniką, której używamy do testów płynności gier konsolowych: przez przechwytywanie nieskompresowanego obrazu trafiającego do monitora za pomocą osobnego komputera. Pomiar wydajności przeprowadzony w taki sposób wiernie odzwierciedla wydajność i nie wymaga żadnego oprogramowania, które mogłoby na nią wpływać (takiego, jak: Shadowplay, ReLive, MSI Afterburner).

Jak się okazuje, na takim sprzęcie można bez problemu „ograć” klasyki, które pamiętacie z młodszych lat albo które zalegają w Waszych cyfrowych bibliotekach, kupione na wyprzedażach i nigdy niezainstalowane. W dodatku można grać dość komfortowo w rozdzielczości 1920 × 1080, czyli lepszej niż wyświetlana w tych grach przez starsze konsole.

Możliwości multimedialne

Jedną z największych zalet Athlona 200GE są możliwości multimedialne. To najtańszy sposób, żeby wyświetlić obraz w rozdzielczości 4K z częstotliwością odświeżania 60 Hz z peceta. Procesory Intela teoretycznie mogłyby to zrobić, ale tylko przez DisplayPort (którego nie ma w telewizorach) albo przy wykorzystaniu płyty głównej z wbudowanym konwerterem DP→HDMI, a takie płyty są drogie i nieliczne. Athlon 200GE, podobnie jak Ryzeny G, po osadzeniu w większości płyt głównych z wyjściem HDMI zapewnia standard HDMI 2.0.

Niestety, nawet Athlon 200GE nie pozwala jeszcze odtwarzać filmów strumieniowanych z Netfliksa w rozdzielczości 4K z HDR. Technicznie wszystko jest na swoim miejscu, ale na przeszkodzie stoi mechanizm DRM PlayReady (więcej informacji w artykule „4K z peceta”). Mimo upływu miesięcy Microsoft, Netflix i AMD wciąż nie dogadują się pod tym względem. Można przynajmniej mieć nadzieję, że z czasem to się poprawi – tej nadziei nie mogą mieć użytkownicy Pentium ani Celeronów, bo Intel nie zamierza i nigdy nie zamierzał udostępniać takich technik w tanich procesorach (robi to tylko w serii Core).

Do tego czasu można przynajmniej obejrzeć na Athlonie z GPU Vega filmy w 4K z HDR pozbawione zabezpieczeń, np. z YouTube'a albo z własnej kamery.

Ocena artykułu:
Ocen: 16
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Aktualności spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane