Monitory i projektory
Artykuł
Marek Kowalski, Poniedziałek, 22 października 2018, 14:01
Tagi: asus

Asus ROG Swift PG27UQ – równomierność podświetlenia matrycy

Matryce typu IPS od dawna wyróżniają się stabilną luminancją na całej powierzchni obrazu. Panele tego typu wyróżnia zarówno jednolitość podświetlenia, jak i szerokie kąty widzenia, znacznie szersze od tych, które osiągają tanie matryce typu TN. Oczywiście, konstrukcji tak zaawansowanych jak testowany model nawet nie ma co porównywać z monitorami TN. To zupełnie inna klasa sprzętu. Widać to było gołym okiem, gdy porównywaliśmy testowany egzemplarz z pozostałymi monitorami w redakcji.

Asus ROG Swift PG27UQ jest zgodny ze standardem VESA DisplayHDR 1000. W zakresie luminancji certyfikowane urządzenie powinno utrzymywać jasność obszaru stanowiącego 10% pikseli w centrum ekranu na poziomie co najmniej 1000 cd/m2. Oprócz tego powinno osiągać chwilową (tzw. flash) jasność całego ekranu na poziomie 1000 cd/m2, a jasność całego ekranu w dłuższym okresie (podczas wyświetlania bieli, oczywiście) nie powinna być niższa od 600 cd/m2. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to trybu HDR. Jednak testowany monitor także w trybie SDR zapewnia imponującą jasność.

W fabrycznie ustawionym jako domyślny trybie o nazwie Tryb wyścigów maksymalna zmierzona przez nas luminancja wyniosła 557 cd/m2. Taki rezultat pozostawia daleko w tyle osiągi większości dostępnych dziś monitorów, zapewniających jasność 350–400 cd/m2 (mówimy o wartościach maksymalnych w trybie SDR). W tym samym trybie wyświetlania poziom czerni wyniósł 0,32 cd/m2 (przy maksymalnej jasności – poziom czerni w konfiguracji fabrycznej podajemy na następnej stronie). Ten wynik już nie zachwyca. Przekłada się to na gorszy kontrast. Zmierzony kontrast ANSI w trybie domyślnym to 938 : 1. To niby mało, należy jednak pamiętać o tym, że, po pierwsze, mamy do czynienia z matrycą typu IPS, dla której kontrast na poziomie 1000 : 1 to wartość jak najbardziej typowa, po drugie zaś wymieniony wynik to pomiar kontrastu ANSI. Tymczasem kontrast On/Off, czyli uwzględniający działanie dynamicznie sterowanego wielostrefowego podświetlenia DirectLED, okazał się znacząco większy. W trybie domyślnym uzyskaliśmy 14 681 : 1.

Powyższa ilustracja pokazuje, że monitor Asusa świeci bardzo równomiernie. W żadnym obszarze zmiana luminancji nie przekraczała 1,98% (średnio, dla wszystkich poziomów jasności) przy domyślnej luminancji w centrum ekranu na poziomie 343,49 cd/m2. Na całym ekranie różnice w jasności i kontraście nie przekroczyły granic tolerancji. Niemniej równomierność podświetlenia nie jest idealna, szczególnie w bocznych fragmentach matrycy.

 

Asus ROG Swift PG27UQ – czas reakcji

Wartość ta ma istotne znaczenie szczególnie dla graczy. Im krótszy czas reakcji panelu (im szybciej piksele są sterowane), tym mniej jest prawdopodobne wystąpienie efektu rozmycia obrazu. Asus w danych technicznych podaje czas reakcji na poziomie 4 ms, tyle że odnosi się to do „marketingowego” pomiaru typu gtg (gray to gray – czas przejścia z jednego poziomu szarości do drugiego). W swoich testach mierzymy faktyczny czas reakcji panelu, czyli łączny czas zapalenia i zgaszenia piksela. Oto jak ten parametr kształtował się w przypadku testowanego modelu.

Na widok wyniku, 13,2 ms, zapatrzeni w matryce TN mogą w tym momencie ciężko westchnąć: jak kiepsko!, tyle że to wartość oczekiwana od matrycy IPS (AHVA) o rozdzielczości Ultra HD. Warto zaznaczyć, że bardzo zbliżone uzyskiwaliśmy w innych trybach wyświetlania obrazu dostępnych w menu OSD monitora (wynik w trybie FPS był o 0,04 ms gorszy, co jest różnicą pomijalną; można uznać, że mieści się w niepewności pomiarowej).

Ocena artykułu:
Ocen: 7
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane