artykuły

x-kom G4M3R 600 – test peceta za ponad 10 000 złotych

x-kom G4M3R 600 – inteligentny wybór?

53
18 września 2018, 16:27 Mariusz Kolmer

Wiecie, że często wypożyczamy do testów sprzęt ze sklepu x-kom. To jeden z największych sprzedawców elektroniki w naszym kraju, więc możemy się do niego zgłosić zawsze wtedy, gdy nie udaje nam się sprowadzić jakiegoś modelu wprost od producenta. Nas za to x-kom ceni za obiektywność i rzetelność, dlatego między innymi to do nas zwrócił się z prośbą o test jednego z najdroższych zestawów komputerowych, jaki ma w swoim asortymencie. Chociaż na ogół nie zajmujemy się testowaniem gotowych składaków, zgodziliśmy się poddać urządzenie naszej procedurze. Jak w praktyce sprawdza się komputer za ponad 10 tys. zł i czy jest wart tej ceny?

Spis treści

x-kom G4M3R 600 – podzespoły

Wydając 10 000 zł na komputer, nie trzeba iść na wiele kompromisów. To zatem oczywiste, że podzespoły w G4M3R-ze są z najwyższej półki. Komputer, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest dla graczy, więc zgodnie z panującym stereotypowym przekonaniem, że Ryzen do gier się nie nadaje, wybrano platformę Intela. Mózgiem urządzenia jest CPU należące do już-nie-najnowszej, ósmej generacji procesorów Core tej firmy, i7-8700K. Znany doskonale wszystkim komputerowym zapaleńcom sześciordzeniowy, obsługujący wielowątkowość układ z serii Coffee Lake jest wykonany w litografii klasy 14 nm. Jest on taktowany domyślnie z częstotliwością 3,7 GHz, która w trybie Turbo podczas obciążenia może wzrastać, w zależności od liczby wykorzystywanych rdzeni, do 4,3–4,7 GHz. Najważniejsze jednak jest to, że układ ma odblokowany mnożnik, zatem w konfiguracji z odpowiednią płytą główną możliwe jest ręczne zwiększenie jego wydajności. Dlatego x-kom zdecydował się na płytę opartą na umożliwiającym przetaktowanie procesora chipsecie z serii Z370, model Asus ROG Strix Z370-F Gaming. To konstrukcja popularna i przyzwoita, choć nie idealna. Z jej zalet można wymienić stabilność, rozbudowany BIOS, porządny kodek audio, dwa złącza m.2 oraz podświetlenie AURA RGB (dla prawdziwych „gamerów”). Za wady można uznać brak karty Wi-Fi oraz to, że w domyślnej konfiguracji jedno złącze m.2 działa w trybie PCIe ×2, tak by mogły działać wszystkie złącza SATA.

x-kom G4M3R 600 cpu z

W płycie głównej osadzono dwa moduły RAM typu DDR4, każdy o pojemności 8 GB, działające w trybie dwukanałowym (dual channel), model G.SKILL 3000 MHz Trident Z RGB LED CL14 (F4-3000C14D-16GTZR). To również dobry wybór, choć nie optymalny, jednak podświetlana pamięć doskonale spisuje się w takim zestawie.

W roli nośników danych wykorzystano dwa SSD. Pierwszy z nich, Samsung 970 Evo o pojemności 250 GB, jest przeznaczony do złącza m.2 i działa w trybie NVMe PCIe ×4. Drugi to Samsung 860 Evo o dwukrotnie większej pojemności, jednak przeznaczony do złącza SATA 3. Trzeba przyznać, że to dosyć dziwne połączenie, ale zapewnia bardzo dobrą wydajność, lepszą niż zastosowanie jako drugiego nośnika dysku talerzowego, a przy tym pozostawia jedno złącze M.2 wolne, na przykład pod przyszłą rozbudowę.

x-kom G4M3R 600 hw info

Wybór karty graficznej do ekstremalnie wydajnego komputera dla gracza wydaje się prosty. Nie jest więc zaskoczeniem, że zdecydowano się na kartę Nvidii, GeForce’a GTX-a 1080 Ti z rodziny Pascal. To do niedawna najwydajniejsza (nie licząc Titanów) konsumencka karta graficzna na rynku. Aż 3584 zunifikowane shadery, 88 jednostek renderujących i 224 jednostki mapujące tekstury, wspierane przez 11 GB pamięci typu GDDR5X, stanowiły o potędze karty, która umożliwiała w większości gier płynną rozgrywkę nawet w rozdzielczości 4K. W swoim zestawie x-kom zamontował model Asusa, GeForce GTX 1080 Ti Strix ROG. W domyślnym trybie przeznaczonym do gier (nieco słabszym od trybu OC) rdzeń karty jest taktowany z bazową częstotliwością 1569 MHz, która w trybie Boost zwiększa się do 1683 MHz, a efektywna częstotliwość taktowania pamięci wynosi 11 010 MHz. W trybie OC jest to, odpowiednio: 1594 MHz, 1708 MHz i 11 100 MHz. Jednak dzięki obecnej w Pascalach technice GPU Boost 3.0 karta w naszych testach osiągała znacznie wyższe prędkości. Miało na to wpływ również zastosowanie w tym trzyslotowym monstrum trzech cichych, ale wydajnych wentylatorów oraz masywnego radiatora, dzięki czemu karta utrzymywała niskie temperatury także pod obciążeniem.

x-kom G4M3R 600 gpu z

Energię całemu zestawowi dostarcza popularny zasilacz be quiet! 650W Straight Power 11. Ta w pełni modularna jednostka cechuje się dużą sprawnością (ma certyfikat 80 Plus Gold), bardzo cichą pracą (jest wyposażona w profilowany wentylator SilentWings) oraz brakiem przewodów wewnątrz (wszystko jest przylutowane do płytki drukowanej), co ma zwiększać jej trwałość.

Odprowadzaniem energii w postaci ciepła zajmuje się układ chłodzenia cieczą typu all-in-one, testowany już przez nas Corsair Hydro Series H100i v2. Niestety, w naszym teście nie wypadł rewelacyjnie. Mimo że to przyzwoity układ o dużych możliwościach dostosowania trybu pracy, monitorowania parametrów, czy nawet wyboru koloru podświetlenia logo na blokopompie, jego wydajność w domyślnym trybie Balanced jest przeciętna, a w trybie „wydajnym” jest po prostu głośny. Co więcej, to model wyposażony w chłodnicę w rozmiarze 240 mm, a w tak drogim zestawie można by oczekiwać formatu 280 mm lub 360 mm. Ponadto chłodnica została zamontowana u góry obudowy, co jak pokazały nasze testy, w komputerze z kartą ze zwykłymi wentylatorami łopatkowymi jest najmniej korzystnym dla chłodzenia procesora sposobem montażu, nawet jeśli obudowa jest bardzo dobrze wentylowana. 

x-kom G4M3R 600 – konfiguracja

Opisywany model to wariant z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Home. Jednak i tutaj sklep pozwolił sobie na odrobinę zmian. Pierwsze, co ujrzymy po zalogowaniu się, to tapeta zapewniająca nas, że x-kom to inteligentny wybór. Co staje się śmieszne, gdy się okazuje, że w systemie są dostępne aż cztery przeglądarki internetowe, poza bowiem IE i Edge'em zainstalowano Chrome'a i Firefoxa. Zdaję sobie sprawę, że zestaw jest kierowany do osób, które nie znają się na komputerach, ale jestem przekonany, że jego użytkownik będzie umiał samodzielnie wybrać i zainstalować ulubioną przeglądarkę. To jednak z mojej strony zwykła uszczypliwość. Bardziej dziwi mnie to, że wprawdzie zainstalowano Corsair Link, ale nie zainstalowano narzędzia AURA Sync, przeznaczonego do zarządzania podświetleniem LED płyty głównej, karty graficznej i RAM-u, ani żadnego programu do monitorowania parametrów komputera, łatwego podkręcania procesora, np. Asus AI Suite 3, czy innego bardzo bogatego „gamingowego” oprogramowania dołączanego do płyt Asusa.

Najważniejsze jednak z punktu widzenia niedoświadczonego użytkownika komputera jest to, że w fabrycznej konfiguracji podkręcono procesor na poziomie oprogramowania układowego. Zwiększono maksymalną częstotliwość taktowania CPU podczas obciążenia wszystkich rdzeni do 4,7 GHz. To bardzo zachowawcze przyspieszenie, ale powinno korzystnie, mimo że nieznacznie, wpłynąć na wydajność zestawu.

x-kom G4M3R 600 bios

W razie gdyby jednak nabywca komputera zdecydował się spróbować dalszego podkręcania, w razie niepowodzenia bez problemu będzie mógł wczytać zapisany profil ze sprawdzonymi ustawieniami.

x-kom G4M3R 600 bios

Trzeba przyznać, że wydatek niemal 2 tys. zł na procesor z odblokowanym mnożnikiem, po to żeby w taki sposób marnować jego potencjał, jest nierozsądny, tym bardziej że ten konkretny model bez problemu udało się nam przetaktować do stabilnej częstotliwości 5 GHz. Oczywiście, o wymianie pasty pod IHS-em, co obniżyłoby temperaturę lub umożliwiło dalsze podkręcanie, producent zapomniał.

Przypadek karty graficznej jest jeszcze gorszy. Ostatnie konstrukcje Asusa są znane z bardzo znikomej podatności na przetaktowanie. Ta nie jest wyjątkiem. Karta kosztująca niemal 4 tys. zł przy próbie podkręcenia o więcej niż 50 MHz odmawiała posłuszeństwa – w najlepszym razie obraz był pełen artefaktów. W tej cenie, a nawet taniej, można znaleźć dużo lepszych alternatywnych opcji.

Strona:
DaviMZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
DaviM2018.09.18, 16:32
Przydałaby się standardowa PCLabowa lista plusów na zielono po lewej i minusów na czerwono po prawej, oczywiście w podsumowaniu.
Samo podsumowanie też jest dosyć krótkie, a przecie to cały komputer. Czasami podsumowanie testu tylko jakiegoś jednego elementu ma 5x tyle tekstu...
Edytowane przez autora (2018.09.18, 16:34)
k3nzoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjik3nzo2018.09.18, 16:40
DaviM @ 2018.09.18 16:32  Post: 1165242
Przydałaby się standardowa PCLabowa lista plusów na zielono po lewej i minusów na czerwono po prawej, oczywiście w podsumowaniu.
Samo podsumowanie też jest dosyć krótkie, a przecie to cały komputer. Czasami podsumowanie testu tylko jakiegoś jednego elementu ma 5x tyle tekstu...

brak plusów i minusów to czyste niedopatrzenie. już jest na miejscu. Dzięki za czujność :)
Edytowane przez autora (2018.09.18, 16:43): podziękowanie
tomangeloZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
tomangelo2018.09.18, 16:47
Co do fragmentu że w tej cenie można mieć przedsprzedażowo RTX 2080 - słowo-klucz to przedsprzedaż, natomiast ten komputer jest dostępny już. Sprzedaż komputera bez karty z listem 'karta jak będzie to wtedy będzie' to byłby trochę żart.
Poza tym 2-letnia gwarancja na całość - czy zestaw jest plombowany? Kupując części osobno większość z nich otrzyma zapewne 3-letnią gwarancję, przy czym mniejsze usterki można samemu zdiagnozować i poprawić, w zestawach bywa z tym różnie ze względu na plomby.
k3nzoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjik3nzo2018.09.18, 16:51
tomangelo @ 2018.09.18 16:47  Post: 1165248
Co do fragmentu że w tej cenie można mieć przedsprzedażowo RTX 2080 - słowo-klucz to przedsprzedaż, natomiast ten komputer jest dostępny już. Sprzedaż komputera bez karty z listem 'karta jak będzie to wtedy będzie' to byłby trochę żart.
Poza tym 2-letnia gwarancja na całość - czy zestaw jest plombowany? Kupując części osobno większość z nich otrzyma zapewne 3-letnią gwarancję, przy czym mniejsze usterki można samemu zdiagnozować i poprawić, w zestawach bywa z tym różnie ze względu na plomby.

Niektóre sklepy internetowe podają termin dostawy RTXa już za niecały miesiąc ;)
Co do plomb - do nas komputer trafił bez nich
AdolphZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Adolph2018.09.18, 16:54
Wczoraj mi YT wywalił liptona z tym czymś... skoro na PPC tego nie ma... to chyba jeszcze chwila i będzie...
ygdersilZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ygdersil2018.09.18, 16:57
13#6
Adolph @ 2018.09.18 16:54  Post: 1165253
Wczoraj mi YT wywalił liptona z tym czymś... skoro na PPC tego nie ma... to chyba jeszcze chwila i będzie...


nie tylko Lipton,chyba 5 youtuberów już to ma teraz jeszcze PClab ,normalnie rzyg
bmwbojjZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bmwbojj2018.09.18, 17:17
X-Kom w ostatnim czasie bardzo nachalnie prowadzi politykę marketingową we wszystkich chyba możliwych kanałach dla entuzjastów PC. Ten zestaw widziałem już na pewno u Liptona na chyba trzech różnych filmach, Black też coś tam nagrał o nim, teraz PCLab. Strasznie to już tandetne się robi:)
decorator12Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
decorator122018.09.18, 17:21
tomangelo @ 2018.09.18 16:47  Post: 1165248
Co do fragmentu że w tej cenie można mieć przedsprzedażowo RTX 2080 - słowo-klucz to przedsprzedaż, natomiast ten komputer jest dostępny już. Sprzedaż komputera bez karty z listem 'karta jak będzie to wtedy będzie' to byłby trochę żart.
Poza tym 2-letnia gwarancja na całość - czy zestaw jest plombowany? Kupując części osobno większość z nich otrzyma zapewne 3-letnią gwarancję, przy czym mniejsze usterki można samemu zdiagnozować i poprawić, w zestawach bywa z tym różnie ze względu na plomby.

Zestawy x-kom nie mają plomb.
StjepanZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Stjepan2018.09.18, 17:50
Turbo Gamer to by miał RTX 2080 Ti FE i 9900K lub Ryżego 2700X i 64GB RAM. :E
VendeurZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Vendeur2018.09.18, 18:01
-3#10
bmwbojj @ 2018.09.18 17:17  Post: 1165261
X-Kom w ostatnim czasie bardzo nachalnie prowadzi politykę marketingową we wszystkich chyba możliwych kanałach dla entuzjastów PC. Ten zestaw widziałem już na pewno u Liptona na chyba trzech różnych filmach, Black też coś tam nagrał o nim, teraz PCLab. Strasznie to już tandetne się robi:)


Dokładnie, jeszcze bardziej tandetny jest wstęp do tego testu. Test jak test, natomiast wstęp jest zdecydowanie tekstem propagandowym. Dawno takich bredni nie czytałem, w zasadzie chyba nigdy w żadnym 'teście'...:

Wiecie, że często wypożyczamy do testów sprzęt ze sklepu x-kom. To jeden z największych sprzedawców elektroniki w naszym kraju, więc możemy się do niego zgłosić zawsze wtedy, gdy nie udaje nam się sprowadzić jakiegoś modelu wprost od producenta. Nas za to x-kom ceni za obiektywność i rzetelność
Zaloguj się, by móc komentować
1