Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Mateusz Brzostek, Wtorek, 25 września 2018, 16:00

Asus ROG Strix B450-I Gaming

Strix B450-I Gaming to osobliwa konstrukcja: jedyna z nowych płyt ITX, która jest przystosowana lepiej do „dużych” procesorów bez GPU (sześcio- i ośmiordzeniowych Ryzenów) niż do APU Ryzen G. Co prawda ma wyjście obrazu, w przeciwieństwie do poprzedniej płyty Asusa z podstawką AM4 w formacie ITX, ale tylko jedno (HDMI). Układ zasilania jest zaprojektowany tak, że może dostarczyć znacznie więcej prądu części zawierającej rdzenie x86 niż części zawierającej GPU. To również jedyna płyta AM4 ITX, która ma dwa złącza M.2, a przy tym oba mogą działać z przepustowością PCI-E 3.0 ×4. Żeby zmieścić to wszystko w formacie ITX, przeniesiono jedno złącze M.2 oraz układ dźwiękowy na osobną płytkę, równoległą do głównego laminatu. Zrezygnowano także z portu USB typu C. Z tyłu są dostępne dwa szybkie porty USB 3.1 Gen 2, oba typu A, czego nie uważamy za wielką wadę – przewody z wtyczką A z jednej strony i C z drugiej są chyba bardziej rozpowszechnione niż C-C.

Nośnik M.2 zamontowany w tym miejscu ma być chłodzony przez radiator, ale w rzeczywistości wiele nośników jest tak cienkich, że termopad dołączony do płyty nie styka się ani z kontrolerem, ani z kośćmi pamięci na nośniku SSD – warto to skontrolować po zamontowaniu SSD.

Model Asus ROG Strix B450-I Gaming
Format płyty mini-ITX (170 mm × 170 mm)
Podstawka AM4
Układ logiki B450
Rodzaj pamięci operacyjnej 2 sloty DDR4 (maks. 32 GB)
Liczba portów PCI Express 1 × 16
Rozdzielanie PCI Express Nie
Liczba złączy SATA 2 SATA 6 Gb/s (procesor)
2 SATA 6 Gb/s (chipset)
Liczba złączy M.2 1 (PCI-E 3.0 ×4 lub SATA, do 80 mm)
1 (PCI-E 3.0 ×4, do 80 mm)
Wyjścia obrazu HDMI 2.0b
Łączność sieciowa
(przewodowa)
1 Gb/s Intel (I211-AT)
Łączność sieciowa
(bezprzewodowa)
WiFi 802.11 a/b/g/n/ac (Realtek RTL8822)
Bluetooth 4.2, LE
Układ dźwiękowy SupremeFX S1220A (Realtek ALC1220)
Dodatkowe złącza COM
Liczba portów USB 3.1
(panel I/O)
2 USB 3.1 Gen 2 typ A (chipset)
4 USB 3.1 Gen 1 typ A (CPU)
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O)
Liczba portów USB 3.1 (wnętrze obudowy) 2 (Gen 1)
Liczba portów USB 2.0 (wnętrze obudowy) 2
Panel wejścia-wyjścia 6 USB (w tym 2 USB 3.1 Gen 2 typu A, 4 USB 3.1 Gen 1 typu A), LAN, 3 audio, HDMI 2.0a
Cena ok. 780 zł

Wszystkimi złączami wentylatorów można sterować w trybie PWM. Światła można wyłączyć w UEFI, i to wszystkie – również diody diagnostyczne.

UEFI – funkcjonalność, wygoda obsługi

Program konfiguracyjny UEFI jest niemal identyczny z UEFI w innych płytach ROG Asusa. Napięcia VCORE i VSOC można regulować na dwa sposoby: albo w trybie offset, albo przez ustawienie docelowej wartości. Spośród konstrukcji uwzględnionych w teście tylko ta i modele ASRocka dają taką możliwość. Zabrakło możliwości wyłączenia PSP i rozdzielenia PCI-E na dwa lub cztery urządzenia – to jednak nie jest dużym problemem w płycie z dwoma złączami M.2.

PBO można konfigurować na dwa sposoby: w zakładce z ustawieniami podkręcania pod nazwą Performance Enhancer kryją się cztery predefiniowane ustawienia, a w innej zakładce, w menu AMD CBS, można ustawić wszystkie trzy limity (PPT, TDC, EDC).

GALERIA UEFI

Układ zasilania

W układzie zasilania wykorzystano komponenty International Rectifier (Infineon). Napięcie VCORE reguluje sześciofazowy zasilacz z układami IR3553M (zintegrowane w jednej obudowie sterownik tranzystorów i komplet MOSFET-ów). Za zasilanie domeny VSOC (wbudowany układ graficzny i kontroler pamięci) odpowiada jednofazowy zasilacz z układem IR3555. Wszystkim steruje kontroler ASP1405, model przygotowany specjalnie dla Asusa – prawdopodobnie pewna wersja często używanego w high-endowych płytach IR35201.

Taka budowa układu zasilania pokazuje, że inżynierom zależało przede wszystkim na zapewnieniu najlepszej regulacji VCORE, nawet za cenę uproszczenia zasilania układu graficznego. Radiator (solidnie przykręcony, o dużej powierzchni) styka się tylko z komponentami w części VCORE.

Asus ROG Strix B450-I Gaming
Zalety
  • regulacja napięcia na sztywno lub w trybie offset
  • bogate wyposażenie
  • solidny układ zasilania
  • dwa gniazda M.2
  • rozbudowane UEFI
Wady
  • wysoka cena
  • tylko jedno wyjście obrazu
  • Nie ma cyfrowego wyjścia dźwięku
  • Nie można rozdzielić PCI-E ani wyłączyć PSP
Do testów dostarczył:Asus
Cena w dniu publikacji:ok. 780 zł
Zobacz bieżące oferty:
Komputronik.pl
669 zł
eMAG.pl
689 zł
Amazon.de
198 €
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Ocena artykułu:
Ocen: 15
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane