Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Mateusz Brzostek, Wtorek, 25 września 2018, 16:00

Podsumowanie

Kupujący płytę ze średniej półki do procesora AMD mają bardzo duży wybór. Przedstawione konstrukcje to tylko mała część płyt z chipsetem B450, a przecież można z powodzeniem wykorzystać starsze modele B350 i X370. Większość płyt B450, szczególnie tych tańszych, z powodzeniem rywalizuje ceną z płytami B350. Jeśli zaoszczędzenie każdej „dychy” nie jest konieczne, warto wybrać model z chipsetem B450 – zwykle są one nieco lepsze niż analogiczne konstrukcje z chipsetem B350, a przy tym nie wymagają aktualizacji UEFI przed zainstalowaniem procesora Ryzen drugiej generacji.

Przetestowane produkty różnią się pod wieloma względami.

Pobór energii i wydajność

Żadna z przetestowanych płyt nie odstaje negatywnie od reszty pod względem wydajności i poboru energii. Konstrukcja Biostara, jako najubożej wyposażona, należy do najbardziej energooszczędnych, a oba modele MSI pobierały nieco więcej prądu pod obciążeniem i w trakcie odtwarzania filmu od pozostałych. Różnice nie są jednak istotne ani w chłodzeniu, ani w rachunkach za prąd.

Łączność sieciowa

Wszystkie z przetestowanych płyt w formacie ITX mają wbudowaną kartę sieciową WiFi 802.11ac; Asus postawił na kontroler Realteka, a ASRock i MSI – na układ Intel 3168. Oba mają taką samą maksymalną teoretyczną przepustowość i takie same możliwości.

Kontrolery sieci przewodowych w tych płytach to albo Realtek RT8111, albo Intel I211AT. W urządzeniach tej klasy nie znajdziemy ani Intela I219V, ani układów marki Killer, ani sieciówek 5 Gb/s.

Możliwości podkręcania i PBO

Ponieważ możliwości podkręcania Ryzenów drugiej generacji są ograniczone przede wszystkim przez specyfikę procesorów i techniki, w jakiej je wykonano, od płyt głównych oczekujemy przede wszystkim wygodnej i dokładnej regulacji parametrów koniecznych do podkręcania. Przetestowane płyty różnią się przede wszystkim możliwością ustawiania napięcia zasilania procesora w trybie offset lub na zadaną wartość. Tylko konstrukcje ASRocka i Asus B450-I Gaming mają oba tryby. W płytach MSI napięcie można ustawić wyłącznie „na sztywno”, a w pozostałych – jedynie w trybie offset. Według najlepszego stanu naszej wiedzy we wszystkich modelach poza MSI Mortar i Tomahawk są to wybrane przez producentów ograniczenia: użyte przez nich kontrolery zasilania pozwalają na regulację w obu trybach. Dwie wymienione płyty mają kontroler zasilania Richtek RT8894, który prawdopodobnie nie umożliwia sterowania w trybie offset.

Opcje regulacji parametrów PBO są najbogatsze na płytach Asusa, a najuboższe na płytach ASRocka – w nich można tę funkcję tylko włączyć lub wyłączyć, ale nie można zmieniać limitów prądu i mocy. W praktyce nie ma to większego znaczenia: zbliżoną wydajność można osiągnąć na wszystkich płytach przez odpowiednie sterowanie napięciem i zapewnienie dobrego chłodzenia procesora. Niechlubnym wyjątkiem jest konstrukcja Biostara, która w ogóle nie pozwala włączyć PBO i w której możliwości regulacji napięć pochodzą jakby z poprzedniej dekady.

Rozdzielenie linii PCI-E i SATA

Na platformie AM4 producenci mają do dyspozycji cztery linie PCI-E 3.0 podłączone do procesora, wykorzystywane zwykle do podłączenia nośnika SSD M.2. Są też dwie linie SATA podłączone do procesora, które mogą być poprowadzone do gniazda M.2 lub do osobnych złączy SATA. Z tego powodu różne płyty mają różne kombinacje portów SATA i M.2: niektóre po zainstalowaniu nośnika M.2, nawet PCI-E, dezaktywują dwa porty SATA. Ponieważ mało kto używa więcej niż jednego nośnika M.2 i jednego lub dwóch nośników SATA, trudno uznać którąś z konfiguracji za wadę, ale przed kupieniem płyty warto sprawdzić na stronie producenta zachowanie złączy M.2 i SATA. Na szczęście odpowiednie informacje zawsze są w instrukcji obsługi.

Dodatkowe funkcje w UEFI

„Szkielet” UEFI udostępniany przez AMD producentom płyt głównych zapewnia kilka funkcji, które mogą być przydatne bardzo małej liczbie użytkowników, ale ich dodanie nic nie kosztuje – zostały już opracowane przez AMD. Z tego powodu, nawet jeśli są mało pożądane, krzywo patrzymy na ich usuwanie z UEFI. Najlepszy pod tym względem jest ASRock: we wszystkich UEFI ASRocka można włączyć SR-IOV (jeśli ktoś chce wykorzystać profesjonalne karty graficzne w maszynach wirtualnych), wyłączyć PSP (jeśli ktoś obawia się backdoorów agencji wywiadowczych albo po prostu nieznanych luk bezpieczeństwa) i rozdzielić PCI-E ×16 na dwa urządzenia (jeśli ktoś chce wykorzystać więcej niż jeden lub dwa nośniki SSD na PCI-E). Największe braki tej natury mają Asus (który dba o udostępnienie wszystkich tych funkcji tylko w najdroższych płytach) i MSI (w którego UEFI brakuje możliwości utworzenia RAID-u z nośników M.2).

Podsumowanie

Ponieważ płyt AM4 jest bardzo dużo i wiele z nich jest na wysokim poziomie, nie chcemy ferować ostatecznych wyroków. Postanowiliśmy jednak nagrodzić dwie konstrukcje – z pewnymi zastrzeżeniami.

MSI B450M Mortar zasłużyła na rekomendację – jest dobrze wyposażona, nie sprawia kłopotów w użytkowaniu, ma dobrą cenę i cenną funkcję aktualizacji UEFI bez procesora. Oczywiście, nie jest pozbawiona wad, ale żadna płyta tej klasy nie jest. Szczególnie dobre wrażenie robi na tle innej konstrukcji MSI: B450 Tomahawk, od której jest pod prawie każdym względem lepsza, a do tego tańsza. Ta rekomendacja nie oznacza, że inne modele w zbliżonej cenie nie są dobrym wyborem: w tym segmencie rynku wybór jest bardzo duży, a B450M Mortar to tylko jeden z kilku wartych rozważenia produktów.

dla płyty MSI B450M Mortar za dobry stosunek możliwości do ceny

Płytę Asus ROG Strix B450-I Gaming nagradzamy zaś odznaczeniem Power za niespotykane wyposażenie. Również nie jest pozbawiona wad, ale ze względu na rozdzielenie linii PCI-E zapewnia kombinację funkcji, których nie ma żadna inna. Kupowanie tak drogiej płyty z jednym wyjściem obrazu nie ma sensu, jeśli ma się na niej znaleźć Ryzen G: nie pozwoli to wykorzystać w pełni możliwości ani procesora, ani płyty (bo Ryzeny G mają mniej linii PCI-E i jedno z gniazd M.2 będzie nieaktywne). Nie ma za to innej podobnej płyty do dużego procesora bez GPU. Zależy nam, żeby był szeroki wybór płyt różniących się czymś więcej niż marką i kolorami, dlatego chcemy docenić takie konstrukcje.

dla płyty Asus ROG Strix B450-I Gaming za unikatową konfigurację i unikatowe możliwości

Ocena artykułu:
Ocen: 15
Zaloguj się, by móc oceniać
frog67 (2018.09.25, 16:31)
Ocena: 13

0%
To tylko jeszcze przydał by się taki test X470 oraz Z390 w przyszłości.
radek_z (2018.09.25, 16:39)
Ocena: 12

0%
Szkoda ze zabrakło porównania wydajności do płyt z B350.
Orzel94 (2018.09.25, 17:45)
Ocena: 2

0%
W przypadku niektórych płyt z drugim złączem m.2 jest napisane pci-3.0 X2 znaczy się rozdziela pcie z procesora a nie wykorzystuje 2.0 z chipsetu?
Assassin (2018.09.25, 19:03)
Ocena: 1

0%
Nie przepadam za tego typu testami. Wolałbym zbiorcze zestawienia nowych modeli danego producenta jako news, a jako artykuł - dokładne testy chipsetu (StoreMI. M.2, USB, RAID, SATA...).
kater (2018.09.25, 19:09)
Ocena: 6

0%
radek_z @ 2018.09.25 16:39  Post: 1166632
Szkoda ze zabrakło porównania wydajności do płyt z B350.

Hmm, ten 1-2% wydajności w ZIPie czy Handbrake'u zrobi różnicę?

Ja bym zdecydowanie bardziej wolał próbę podjęcia tematu OC pamięci na starszych i nowych chipsetach, kompatybilności kostek, możliwości OC na 2 i 4 kościach.
Ohoho:) (2018.09.25, 19:16)
Ocena: 12

0%
Moglibyście chociaż wrzucić temperatury VRM przed i po OC
Kyle_PL (2018.09.25, 19:24)
Ocena: 0

0%
... nie ma to jak wpaskudzić przestarzałe DVI i dzięki temu tylko 5 portów USB :/
Edytowane przez autora (2018.09.25, 19:25)
Bodzio32 (2018.09.25, 20:22)
Ocena: 4

0%
Czy do płyty ASUS ROG STRIX B450-F GAMING są sterowniki pod 'siódemkę'? bo na stronie Asusa jest tylko do SATA, AURA i Bios a co z resztą bo chcę ją kupić tylko że na win10 nie zamierzam przechodzić?
Allahami (2018.09.25, 20:48)
Ocena: 18

0%
Mam kilka uwag do wpisu:

1. Bark wyników wydajności
2. Sprawdzenia jakości kodeka audio
3. Brak sprawdzenia jak każda płyta obsługuje RAM
4. Lakoniczne opisy laminatów
5. Gdzie wyniki po manual OC?
6. Gdzie pomiar temperatur sekcji zasilania?

No chyba to nie jest TEST tylko rzut okiem na portfolio B450, kiedyś były tutaj bardziej rozbudowane artykuły, dlaczego już ich nie robicie?
tomcug (2018.09.25, 21:16)
Ocena: 2

0%
Bodzio32 @ 2018.09.25 20:22  Post: 1166682
Czy do płyty ASUS ROG STRIX B450-F GAMING są sterowniki pod 'siódemkę'? bo na stronie Asusa jest tylko do SATA, AURA i Bios a co z resztą bo chcę ją kupić tylko że na win10 nie zamierzam przechodzić?

Wszystko jest. Sterowniki chipsetu (USB przede wszystkim) bezpośrednio od AMD, do LAN ze strony Intela, natomiast audio najlepiej zostawić standardowe (jak ktoś chce mieć realtekowe, to też można od nich zassać, ale nie polecam, bo na windowsowych jakość dźwięku jest lepsza).
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane