Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Mateusz Brzostek, Wtorek, 25 września 2018, 16:00

PBO – Precision Boost Overdrive na różnych płytach

Performance Boost Overdrive

Największą różnicą między B350 i X370 a B450 i X470 jest funkcja Precision Boost Overdrive (PBO). Dla jasności jeszcze raz zdefiniujemy te pojęcia:

  • Precision Boost 2 (PB2) to nazwa ulepszonego trybu turbo, automatycznie przyspieszającego procesory Ryzen drugiej generacji i Ryzen G w zależności od obciążenia procesora i warunków termicznych.
  • Precision Boost Overdrive (PBO) to możliwość ręcznego sterowania zachowaniem trybu turbo.

PBO polega na regulowaniu trzech wartości:

  • PPT (Package Power Target) – limit mocy wydzielanej przez cały procesor (wraz z kontrolerem pamięci, urządzeń peryferyjnych, wbudowanym GPU itp.), wyznaczony przez AMD na podstawie możliwości układu chłodzenia, równy TDP;
  • EDC (Electrical Design Current) – chwilowy limit natężenia prądu, wyznaczony przez producenta płyty głównej zależnie od możliwości prądowych układu zasilania, m.in. grubości i szerokości ścieżek w laminacie przenoszących prąd zasilający procesor;
  • TDC (Thermal Design Current) – długoterminowy limit natężenia prądu, wyznaczony przez producenta płyty głównej zależnie od możliwości chłodzenia układu zasilania.

AMD określa minimalne wartości tych trzech limitów – to zarazem wartości domyślne, zapewniające, że na każdej płycie głównej dany procesor będzie działał z pożądaną wydajnością. Producenci płyt mogą określić również, jak bardzo można podnieść EDC i TDC w danym modelu. Ręczne podniesienie tych limitów pozwala pozostawić kontrolę nad taktowaniem mechanizmowi wbudowanemu w CPU. Zachowujemy szybkie taktowanie w małowątkowych zastosowaniach, a zarazem pozwalamy procesorowi bardziej przyspieszać, kiedy jest maksymalnie obciążony. W przypadku układów takich, jak Ryzen 7 2700X i Ryzen 5 2600X, to najlepszy sposób na podkręcanie.

Kliknij, żeby powiększyć!

Na wszystkich przetestowanych płytach poza Biostarem B450MH można włączyć PBO w UEFI. W najnowszej wersji programu Ryzen Master PBO jest ciągle oznaczone jako „funkcja w opracowaniu”, ale dotyczy to tylko włączenia lub wyłączenia tej funkcji. Po włączeniu jej w UEFI można nią dalej sterować już z poziomu Windows, w Ryzen Masterze.

Płyty Asusa wyróżniają się pod tym względem, ponieważ w UEFI mają funkcję Performance Enhancer. Można ją ustawić na jeden z czterech poziomów, z których każdy następny odpowiada coraz bardziej agresywnemu działaniu trybu turbo. W praktyce Performance Enhancer pozwoliła nam osiągnąć takie samo taktowanie i taką samą wydajność w wielowątkowych zastosowaniach jak staranna regulacja napięcia zasilania CPU oraz limitów prądu i mocy na innych płytach. To wygodna funkcja, ale nie uważamy jej za wystarczający powód, żeby wybrać płytę Asusa.

W nawiasach na wykresie podaliśmy maksymalne wartości limitów PPT, EDC i TDC (w takiej kolejności), jakie dopuszczają poszczególne płyty w trybie PBO. Na płytach Asus skorzystaliśmy z funkcji Performance Enhancer bez zmieniania napięcia ręcznie.

W praktyce wszystkie płyty pozwoliły osiągnąć podobną wydajność. Rejestrowanie taktowania przez narzędzia monitorujące nie jest dość dokładne, żeby wykryć istotne prawidłowości. Dzięki PBO wszystkie płyty pozwalały procesorowi przyspieszyć do ok. 4240 MHz przy jednowątkowym i wielowątkowym obciążeniu. Płyty Asrock po włączeniu PBO nieco obniżają napięcie zasilania procesora, ale ustawienie go na +100 mV w trybie offset pozwala osiągnąć taką samą wydajnośc i taktowanie i bardzo podobny pobór energii, co na pozostałych płytach.

Ocena artykułu:
Ocen: 15
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane