Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Mateusz Brzostek, Wtorek, 25 września 2018, 16:00

Asus ROG Strix B450-F Gaming

Strix B450-F Gaming to jedna z najlepiej wyposażonych płyt Asusa z chipsetem B – droższe modele mają już chipsety X370 lub X470. Wyposażeniu nie można wiele zarzucić: są dwa gniazda M.2, USB typu C (choć tylko Gen 1) i wyjście DisplayPort. Szczególnie to ostatnie musimy pochwalić. To złącze nowocześniejsze i popularniejsze od DVI-D i jedyny sposób na podłączenie większości szybkich (144-hercowych) ekranów do zintegrowanej Vegi w procesorach Ryzen G. Zestaw wyjść jest prawie wzorowy – to niemal najlepszy wariant, jaki da się umieścić na płycie głównej bez stosowania dodatkowych kontrolerów USB.

Na płycie namalowano kojarzące się z prędkością napisy w różnych językach. Ciąg cyfr na dolnej krawędzi to długość i szerokość geograficzna wskazujące siedzibę Asusa w Tajpej na Tajwanie.

Model Asus ROG Strix B450-F Gaming
Format płyty ATX (305 mm × 244 mm)
Podstawka AM4
Układ logiki B450
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR4 (maks. 64 GB)
Liczba portów PCI Express 1 × 16
1 × 8
1 × 4
3 × 1 (PCI-E 2.0)
Rozdzielanie PCI Express Nie
Liczba złączy SATA 2 SATA 6 Gb/s (procesor)
4 SATA 6 Gb/s (chipset)
Liczba złączy M.2 1 (PCI-E 3.0 ×4 lub SATA, do 110 mm)
1 (PCI-E 3.0 ×4, do 80 mm)
Wyjścia obrazu HDMI 2.0a
DisplayPort 1.2
Łączność sieciowa 1 Gb/s Intel (I211-AT)
Układ dźwiękowy SupremeFX S1220A (Realtek ALC1220)
Dodatkowe złącza COM
Liczba portów USB 3.1
(panel I/O)
2 USB 3.1 Gen 2 typ A
1 USB 3.1 Gen 1 typ C
3 USB 3.1 Gen 1 typ A
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 2 USB 2.0
Liczba portów USB 3.1 (wnętrze obudowy) 2 (Gen 1)
Liczba portów USB 2.0 (wnętrze obudowy) 4
Panel wejścia-wyjścia 8 USB (w tym 2 USB 3.1 Gen 2 typu A, 1 USB 3.1 Gen 1 typu C, 2 USB 3.1 Gen 1 typu A), LAN, PS/2, 5 audio, S/PDIF,
DisplayPort 1.2, HDMI 2.0a
Cena ok. 580 zł

Światła na płycie można wyłączyć w bardzo łatwy sposób; można też podłączyć dwie analogowo sterowane taśmy LED. Jest sześć złączy wentylatorów (jedno z nich wysokoprądowe, do pompki układu chłodzenia cieczą) i wszystkimi można sterować w trybie napięciowym lub PWM.

UEFI – funkcjonalność, wygoda obsługi

Jak zwykle u Asusa program konfiguracyjny UEFI jest przejrzysty oraz działa szybko i sprawnie. PBO można konfigurować na dwa sposoby: w zakładce z ustawieniami podkręcania pod nazwą Performance Enhancer kryją się cztery predefiniowane ustawienia, a w innej zakładce, w menu AMD CBS, można ustawić wszystkie trzy limity (PPT, TDC, EDC). Niestety, na ile możemy stwierdzić, te ustawienia nie działają w obecnej wersji UEFI – zachowanie mechanizmu Performance Boost jest takie samo niezależnie od tego, co ustawimy.

Napięcia VCORE i VSOC można regulować tylko w trybie offset, co uważamy za wadę: to próba sztucznego podziału płyt głównych na mniej i bardziej sprzyjające podkręcaniu.

GALERIA UEFI

Układ zasilania

Inżynierowie Asusa wykorzystali układ zasilania z czterofazowym sterowaniem napięciem VCORE i dwufazowym sterowaniem w części VSOC (wbudowany układ graficzny i kontroler pamięci). W części VSOC zastosowano po dwie cewki i po cztery tranzystory (dwa górne, dwa dolne).

Wykorzystane komponenty mogą przenosić stosunkowo wysoki prąd i są rozsądnie chłodzone. Pionowo umieszczony radiator chłodzący tranzystory zasilające VCORE styka się również z cewkami i ma pionowe żebra, ułatwiające konwekcję powietrza w typowej obudowie. Zdjęcie plastikowej osłony portów I/O lub zmiana fabrycznego schładzacza Wraith na taki, który nie owiewa płyty głównej, nie powinny mieć znacznego wpływu na chłodzenie systemu zasilania.

 

Asus ROG Strix B450-F Gaming
Zalety
  • solidny układ zasilania
  • dużo portów USB z tyłu
  • wyjścia obrazu DisplayPort i HDMI
  • bogate wyposażenie
  • rozsądne rozdzielenie linii PCI-E
Wady
  • ograniczone możliwości sterowania napięciem
  • USB typu C jest tylko w wersji Gen 1, nie Gen 2
Do testów dostarczył:Asus
Cena w dniu publikacji:ok. 580 zł
Zobacz bieżące oferty:
Komputronik.pl
579 zł
zadowolenie.pl
595 zł
Alsen.pl
624 zł
Amazon.de
125 €
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Ocena artykułu:
Ocen: 15
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane