Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Mateusz Brzostek, Wtorek, 25 września 2018, 16:00

MSI B450M Mortar

MSI B450M Mortar to jedna z czterech płyt MSI z chipsetem B450 i w formacie mikro-ATX. Występuje również w wersji Titanium, która różni się tylko kolorem. Płyta jest pod wieloma względami dobrze wyposażona, choć nie ma układu sieciowego WiFi. Zestaw złączy obrazu to HDMI i DisplayPort. Z tyłu umieszczono w sumie osiem portów USB (z tego jeden typu C). Na płycie są tylko cztery złącza SATA, ale to dlatego, że dwie linie SATA są podłączone na stałe do jednego z dwóch gniazd M.2. Rozdzielenie linii PCI-E i SATA jest dziwne: jeśli zainstalujemy nośnik M.2 SATA, drugi będzie musiał być podłączony do chipsetu dwiema liniami PCI-E. Lepszym rozwiązaniem byłoby poprowadzenie linii SATA do dolnego gniazda M.2.

 

Model MSI B450M Mortar
Format płyty mATX (244 mm × 244 mm)
Podstawka AM4
Układ logiki B450
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR4 (maks. 64 GB)
Liczba portów PCI Express 1 × 16
1 × 4
2 × 1
Rozdzielanie PCI Express Nie
Liczba złączy SATA 4 SATA 6 Gb/s (chipset)
Liczba złączy M.2 1 (PCI-E 3.0 ×4 lub SATA, do 80 mm)
1 (PCI-E 3.0 ×2, do 80 mm)
Wyjścia obrazu HDMI 2.0a
DisplayPort 1.2
Łączność sieciowa
(przewodowa)
1 Gb/s Realtek (RT8111)
Łączność sieciowa
(bezprzewodowa)
Układ dźwiękowy Realtek ALC892
Dodatkowe złącza
Liczba portów USB 3.1
(panel I/O)
1 USB 3.1 Gen 2 typ A (chipset)
1 USB 3.1 Gen 2 typ C (chipset)
4 USB 3.1 Gen 1 typ A (CPU)
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 2
Liczba portów USB 3.1 (wnętrze obudowy) 2 (Gen 1)
Liczba portów USB 2.0 (wnętrze obudowy) 2
Panel wejścia-wyjścia 8 USB (w tym 1 USB 3.1 Gen 2 typu C, 1 USB 3.1 Gen 2 typu A, 4 USB 3.1 Gen 1 typu A), LAN, 5 audio, S/PDIF, HDMI 2.0a, DisplayPort 1.2, PS/2
Cena ok. 400 zł

Na płycie są dwa złącza do taśm LED (nie można ich wyłączyć w UEFI) i cztery złącza wentylatorów. Wszystkimi wentylatorami można sterować w trybie PWM, ale w obecnej wersji UEFI jest irytujący błąd: po zmianie ustawień taktowania CPU lub PBO wentylatory przestawiają się w tryb szybki, w którym mogą być za głośne, i za każdym razem trzeba je ręcznie przywrócić do ustawienia All Set Default.

UEFI – funkcjonalność, wygoda obsługi

UEFI w płytach MSI jak zwykle niewiele można zarzucić. Układ menu jest nietypowy, ale wygodny. Brakuje jednak możliwości ustawienia napięć w trybie offset – i to we wszystkich trzech płytach MSI w teście. To nieco ogranicza użyteczność mechanizmu PBO, choć w UEFI można skonfigurować wszystkie trzy limity (mocy, chwilowy prądu i długoterminowy prądu).

Regulacja napięcia bez trybu offset oraz brak możliwości sterowania światłami z UEFI – to się nie zmieniło od ponad roku (tak samo było w płytach B350 tej marki), co pozwala nam sądzić, że to celowy wybór albo jakiś niedostatek techniczny, a nie chwilowe niedopatrzenie.

Obie duże płyty MSI w tym teście są wyposażone w mechanizm pozwalający na aktualizację UEFI bez procesora – wystarczy umieścić odpowiedni plik z aktualizacją w pamięci USB i wcisnąć przycisk na tylnym panelu. To doskonała funkcja, gwarantująca bezproblemową aktualizację w przyszłości, kiedy AMD wprowadzi nowe procesory kompatybilne z podstawką AM4, ale wymagające nowej wersji UEFI. Chcielibyśmy, żeby ta funkcja stała się standardem we wszystkich płytach ze średniej i wyższej półki.

GALERIA UEFI

Układ zasilania

Układ zasilania jest bliźniaczo podobny do tego z płyt B350 oraz innych płyt B450 MSI. Wykorzystano czterofazowe sterowanie napięciem VCORE i dwufazowe sterowanie w części VSOC. W obu częściach użyto tranzystorów Sinpower (po dwie pary połączone równolegle), a wszystkim steruje kontroler Richtek RT8894A.

Komponenty zasilające rdzenie x86 są chłodzone solidnie przykręconym radiatorem o dużej powierzchni, ale kształcie optymalnym do konwekcji w obudowie z pionowo ustawioną płytą główną, a nie do obiegu powietrza wymuszonego przez schładzacz procesora.

MSI B450M Mortar
Zalety
  • bogate wyposażenie
  • solidny układ zasilania
Wady
  • regulacja napięcia tylko na sztywno
Do testów dostarczył:MSI
Cena w dniu publikacji:ok. 400 zł
Zobacz bieżące oferty:
SFERIS.pl
387 zł
zadowolenie.pl
395 zł
Alsen.pl
395 zł
mediaexpert.pl
399 zł
Avans.pl
400 zł
Amazon.de
103 €
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Ocena artykułu:
Ocen: 15
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane