Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Mateusz Brzostek, Wtorek, 25 września 2018, 16:00

Gigabyte B450 Aorus Pro

Płyta Gigabyte B450 Aorus Pro jest znacznie tańsza i nieco ubożej wyposażona niż przedstawiona wcześniej Strix B450-F. Złącza obrazu to DVI-D (single link) i HDMI 2.0a. Z tyłu znalazło się niewiele portów USB: w sumie pięć typu A i jeden typu C. B450 Aorus Pro wyróżnia się dołączonymi radiatorami do nośników M.2 – są czarne, matowe i mają stosunkowo dużą powierzchnię.

Osobliwy układ portów SATA i PCI-E jest konsekwencją tego, że starano się uniknąć stosowania przełączników PCI-E, takich jak układy ASM1480 użyte na płycie Asus B450-F. Bez nich dwa dolne złącza PCI-E działają tylko w trybie ×1, a złącze M2B (dolne) zapewnia tylko dwie linie PCI-E 3.0. Na dodatek po zainstalowaniu w obu gniazdach M.2 nośników PCI-E jedynie dwa porty SATA pozostają funkcjonalne, a na płycie Asusa – cztery.

Model Gigabyte B450 Aorus Pro
Format płyty ATX (305 mm × 244 mm)
Podstawka AM4
Układ logiki B450
Rodzaj pamięci operacyjnej 4 sloty DDR4 (maks. 64 GB)
Liczba portów PCI Express 1 × 16
1 × 4 (PCI-E 2.0)
2 × 1 (PCI-E 2.0)
Rozdzielanie PCI Express Nie
Liczba złączy SATA 4 SATA 6 Gb/s (chipset)
4 SATA 6 Gb/s (procesor)
Liczba złączy M.2 1 (PCI-E 3.0 ×4 lub SATA, do 110 mm)
1 (PCI-E 3.0 ×2, do 80 mm)
Wyjścia obrazu HDMI 2.0a
DVI-D
Łączność sieciowa 1 Gb/s Intel (I211-AT)
Układ dźwiękowy Realtek ALC1220-VB
Dodatkowe złącza
Liczba portów USB 3.1
(panel I/O)
1 USB 3.1 Gen 2 typ A
1 USB 3.1 Gen 2 typ C
4 USB 3.1 Gen 1 typ A
Liczba portów USB 2.0 (panel I/O) 2 USB 2.0
Liczba portów USB 3.1 (wnętrze obudowy) 2 (Gen 1)
Liczba portów USB 2.0 (wnętrze obudowy) 4
Panel wejścia-wyjścia 6 USB (w tym 1 USB 3.1 Gen 2 typu A, 1 USB 3.1 Gen 2 typu C, 4 USB 3.1 Gen 1 typu A), LAN, 5 audio, S/PDIF,
DVI-D, HDMI 2.0a
Cena ok. 510 zł

B450 Aorus Pro ma dwie kości pamięci UEFI, co teoretycznie zabezpiecza przed konsekwencjami nieudanej aktualizacji UEFI. Szkoda, że zabrakło przełączników pozwalających zablokować płytę w trybie single BIOS, stosowanych w droższych konstrukcjach Gigabyte'a – bez nich cały mechanizm Dual BIOS ma ograniczoną przydatność.

Są cztery złącza wentylatorów (jedno z nich jest wysokoprądowe), wszystkie sterowane napięciowo lub PWM.

Światła na płycie można wyłączyć, można też sterować nimi z UEFI, bez instalacji żadnego oprogramowania. Do dyspozycji są trzy złącza do taśm LED. Jedno jest czteropinowe, analogowe, takie jakiego potrzeba, żeby podłączyć schładzacz AMD Wraith Spire LED. Drugie to charakterystyczne dla Gigabyte'a pięciopinowe analogowe, z dodatkowym kanałem dla białych diod (RGBW) – większość popularnych zestawów oświetlenia ma czteropinowe wtyczki, które nie pasują do tego złącza, a w zestawie nie ma przejściówki. Ostatnie jest cyfrowe i można do niego podłączyć taśmę pojedynczo adresowalnych diod kompatybilnych z popularnymi WS2812B.

UEFI – funkcjonalność, wygoda obsługi

UEFI Gigabyte'a jest łatwe w użyciu i nie sprawia większych kłopotów. Mogą irytować drobne niedociągnięcia, których nie poprawiono od co najmniej trzech generacji płyt: na przykład funkcję aktualizowania UEFI można uruchomić tylko z użyciem myszki albo przez wciśnięcie odpowiedniego przycisku podczas uruchamiania komputera.

Regulacja napięć VCORE oraz VSOC jest możliwa tylko w trybie offset. Sterowanie PBO nie jest funkcjonalne: w UEFI są dostępne tyko niewyjaśniające wiele ustawienia: Auto, Enabled, Disabled, które nie miały żadnego wpływu na taktowanie procesora.

GALERIA UEFI

Układ zasilania

Na układzie zasilania procesora nie poczyniono takich oszczędności jak na rozdzieleniu linii PCI-E. Zasilacz VCORE jest sterowany czterofazowo, ma dwa górne tranzystory i dwie cewki w każdym segmencie. Zasilacz VSOC jest sterowany trzyfazowo i ma minimalny zestaw komponentów.

Radiatory są zamontowane dość solidnie, ale za pomocą plastikowych kołków bez sprężyn. Są zoptymalizowane raczej pod kątem konwekcji w pionowym ułożeniu płyty głównej niż wymuszonego obiegu powietrza.

Gigabyte B450 Aorus Pro
Zalety
  • rozbudowany układ zasilania
  • radiatory na nośniki M.2
  • wyjścia obrazu HDMI i DVI-D
Wady
  • mało portów USB z tyłu
  • nietypowe rozdzielenie linii PCI-E i SATA
  • brak wyjścia obrazu DisplayPort
Do testów dostarczył:Gigabyte
Cena w dniu publikacji:ok. 510 zł
Zobacz bieżące oferty:
zadowolenie.pl
479 zł
Electro.pl
479 zł
Avans.pl
479 zł
Alsen.pl
492 zł
mediaexpert.pl
499 zł
Amazon.de
108 €
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Ocena artykułu:
Ocen: 15
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane