artykuły

Surface Go – test „taniego” tabletu Microsoftu za 2650 zł

Ready, steady… No!

29
8 września 2018, 14:01 Mariusz Kolmer

Microsoft Surface Go – temperatura i stabilność pracy

Jak już wspominaliśmy, wydajność Surface Go w wielu grach 3D nie była stabilna. W przypadku laptopów najczęściej jest to wynik throttlingu termicznego, czyli obniżania częstotliwości taktowania podzespołów wywołanego przekroczeniem określonej temperatury. W tym przypadku żadne narzędzie diagnostyczne nie raportowało takiej sytuacji. Temperatura procesora podczas długotrwałego obciążenia nie przekroczyła 75 stopni Celsjusza, średnio zaś wyniosła 65,1 stopnia.

Spadki wydajności były efektem throttlingu energetycznego. Równoczesne obciążenie CPU i GPU powodowało przekraczanie ustawionego przez Intela limitu energii, jaką układ może pobrać i oddać w postaci ciepła. Za każdym razem, gdy system osiągał taki limit, następowało znaczące spowolnienie taktowania zarówno procesora, jak i zintegrowanej karty graficznej, a co za tym idzie – zauważalny spadek liczby klatek na sekundę. Po chwili taktowanie wracało do normy i znów sprzęt zbliżał się do limitu energetycznego, co ponownie powodowało throttling.

Podczas całego testu procesor pracował z maksymalną prędkością, czyli 1,6 GHz, jedynie przez 17 sekund, a w momencie największych spadków częstotliwość taktowania wyniosła zaledwie 498 MHz. Średnia częstotliwość taktowania w trakcie półgodzinnego obciążenia wyniosła 783,1 MHz, a więc trochę mniej niż połowę maksymalnej możliwej. Podobnie wyglądało to w przypadku GPU, którego średnia częstotliwość taktowania to 503,2 MHz, z największym spadkiem do około 299,2 MHz. Układ był taktowany z maksymalną oficjalną szybkością, czyli 850 MHz, zaledwie przez 7 sekund.

Tak duże wahania częstotliwości taktowania przekładają się niemal idealnie na liczbę wyświetlanych klatek, co pokazuje poniższy wykres wydajności w czasie. Widać na nim wyraźnie początkowy ogromny spadek z 21 kl./s do zaledwie 6 kl./s około 5. minuty. Po chwili sytuacja się odwraca, ale wydajność nie osiąga pierwotnego poziomu, lecz waha się mniej więcej w granicach 7–17 kl./s. W efekcie średnia z całego testu wyniosła 12,66 kl./s.

microsoft surface go stress test frames per second

 

Microsoft Surface Go – nagrzewanie się obudowy

Ponieważ Surface Go chłodzony jest zupełnie pasywnie, długotrwałe obciążenie może doprowadzić do mocnego nagrzania się obudowy. Dotykowy ekran podczas testu osiągnął w górnej części temperaturę ponad 50 stopni Celsjusza. To bardzo dużo, jednak nawet wtedy korzystanie z urządzenia nie było szczególnie niekomfortowe, szczególnie że pozostałe fragmenty pozostawały względnie chłodne. Trzeba też pamiętać, że tak wysokie temperatury występują jedynie w skrajnych scenariuszach użytkowania.

microsoft surface go temperature

Spód pozostał nieznacznie chłodniejszy niż wierzch, niemniej i z tej strony tablet mocno się rozgrzał w górnej części, do ponad 47 stopni Celsjusza. Trzymanie tak ciepłego urządzenia na kolanach, szczególnie w ciepłe dni, nie będzie należeć do najprzyjemniejszych doznań, jednak w takich przypadkach można bez problemu użyć wbudowanej podpórki i korzystać z tabletu ustawionego w tryb „studio”.

microsoft surface go temperature

Microsoft Surface Go – głośność

Oczywiście, brak jakichkolwiek wentylatorów oznacza idealną ciszę zarówno podczas spoczynku, jak też intensywnego wykorzystania. Poniższe wykresy pozwolą jednak porównać, jak urządzenia tego typu radzą sobie z oddawaniem dużej ilości ciepła. Na szczególną uwagę zasługuje MateBook 12, który podobnie jak Go jest chłodzony pasywnie, lecz jak pokazały wcześniejsze testy, jest zauważalnie szybszy. Ciekawie też wypadł inny produkt Microsoftu, Surface Pro (2017), który co prawda generuje nieznaczną ilość dźwięku, ale jest od Surface Go ponaddwukrotnie wydajniejszy.

microsoft surface go noise

microsoft surface go noise

Microsoft Surface Go – czas działania

Akumulator w Surface Go ma pojemność zaledwie 26,12 Wh. To jeden z najmniejszych spośród tych, z którymi mieliśmy do czynienia. Wspomniany MateBook 12 ma akumulator o pojemności 32 Wh, czyli o ponad 20% większej, a mimo to Surface po naładowaniu działa znacznie dłużej. Zarazem jednak działa o wiele krócej niż Asus Transformer Book T101HA, wyposażony w akumulator o takiej samej pojemności jak MateBook. Akumulator Surface'a pozwala przeglądać internet przy jasności ekranu ustawionej na mniej więcej 180 cd/m2 przez ponad 7,5 godziny, a filmy można oglądać przez niemal 8 godzin. To doskonałe wyniki, jak na tak małą pojemność, ale do osiągów Transformera lub wyposażonego w niemal dwukrotnie pojemniejszy akumulator modelu Surface Pro (2017) sporo brakuje.

microsoft surface go battery

microsoft surface go battery

7