artykuły

Surface Go – test „taniego” tabletu Microsoftu za 2650 zł

Ready, steady… No!

29
8 września 2018, 14:01 Mariusz Kolmer

Microsoft Surface Go – wydajność w grach i narzędziach 3D

Oczywiście, mało kto kupuje tablet z myślą o uruchamianiu dużych, windowsowych gier. Dlaczego zatem w ogóle przeprowadziliśmy test wydajności w grach 3D? Ponieważ na prezentacji dotyczącej wprowadzenia tabletu na polski rynek ten aspekt został poruszony. Mogliśmy podziwiać nie tylko Minecrafta, ale też CS:GO, a nawet Fortnite'a. Ponadto to dla nas świetna okazja, żeby ocenić wydajność nowego CPU oraz zintegrowanego z nim GPU. Ta zaś, niestety, już nie robi takiego wrażenia jak w wizji kreślonej przez Microsoft.

Co zauważyliśmy zaraz po prezentacji, gdy mogliśmy, jeszcze przed własnymi testami, obejrzeć sprzęt z bliska, Fortnite był uruchamiany w najniższych ustawieniach jakości i w dynamicznej (adaptacyjnej) rozdzielczości obrazu 3D, a ta, żeby sprzęt mógł zapewnić przynajmniej kilkanaście klatek na sekundę, najczęściej wynosiła zaledwie 701 × 467 pikseli. Można się było znów poczuć jak w latach, gdy gry działały w rozdzielczości 640 × 480 pikseli ;) Gdy ustawiliśmy standardową rozdzielczość ekranu, liczba klatek na sekundę spadała do 5–11.

Wyniki w mało wymagających grach z naszej procedury testowej w niskich ustawieniach jakości i rozdzielczości 1280 × 720 pikseli były nieznacznie lepsze. W Counter-Strike'u Surface osiągnął średnio 44,1 kl./s (w standardowej rozdzielczości ekranu i przy włączonym interfejsie Panorama, a więc tak jak na prezentacji, średnia liczba klatek na sekundę spadała do 32,4).

W Skyrimie było to już zaledwie 27,6 kl./s, a w DOTA 2 – 31,7 kl./s. Takie wyniki raczej nie pozwalają na komfortową rozgrywkę, szczególnie że ze względu na limit TDP zdarzały się spore wahania w płynności animacji.

Ciekawym spostrzeżeniem jest to, że w narzędziach 3D Pentium Gold 4415Y radzi sobie wyraźnie lepiej niż takie starsze desktopowe jednostki, jak Pentium N4200 i Celeron N3350, z którymi w innych zastosowaniach niejednokrotnie przegrywał.

microsoft surface go counter strike global offensive

microsoft surface go skyrim

microsoft surface go DOTA 2

microsoft surface go 3dmark

6