artykuły

Surface Go – test „taniego” tabletu Microsoftu za 2650 zł

Ready, steady… No!

29
8 września 2018, 14:01 Mariusz Kolmer

Microsoft Surface Go – zastosowania domowe i półprofesjonalne

Na swojej stronie Microsoft reklamuje Surface Go jako urządzenie, które „świetnie poradzi sobie z codziennymi zadaniami, zapewniając wydajność laptopa i komfort tabletu”. Przeglądając wyniki naszych testów, można sobie zadać pytanie, czy ten slogan to cyniczne kłamstwo, czy może Microsoft nie zdaje sobie sprawy z tego, jaką wydajność osiągają dzisiejsze ultrabooki. Przyjrzyjmy się zatem, jak nowy Pentium Gold 4415Y sprawuje się w domowych czy nieco bardziej zaawansowanych zastosowaniach.

Już na pierwszy rzut oka widać, że 4415Y, należący oficjalnie do rodziny Kaby Lake, nie jest demonem wydajności i trudno mu będzie zapewnić odpowiednią moc obliczeniową. W Cinebenchu gorzej wypadły jedynie niektóre urządzenia oparte na układach zbudowanych w mikroarchitekturze Goldmont i Silvermont, a więc Pentium N4200, Celeronie N3350 czy starym Atomie x5-Z8350. Urządzenia z Pentium N4200 osiągają bardzo zbliżone wyniki; wyposażony w ten procesor Lenovo Ideapad 120S wypadł nawet lepiej niż Surface Go. Sytuacja w zasadzie się powtarza w przypadku konwersji na x264 (z małą wpadką m5-6Y54 przy drugim przejściu), kompresji plików do formatu zip, konwertowaniu WAV na MP3 czy kodowaniu pliku wideo. Jedynie w syntetycznym PCMarku i Geekbenchu Surface Go nieznacznie pokonuje wydajnością jednowątkową także oba urządzenia z Pentium N4200, jednak zdecydowanie przegrywa pod względem wydajności wielowątkowej: pokonuje jedynie dwurdzeniowego Celerona bez HT oraz leciwego już Atoma.

Można to podsumować stwierdzeniem, że Surface zapewnia wydajność laptopów, takich jednak, które kosztują około tysiąca złotych, a więc dwa–trzy razy mniej. Zatem ci, którzy chcieliby na Go robić cokolwiek bardziej wymagającego niż pisanie w Wordzie i przeglądanie internetu, powinni się uzbroić nie tylko w pełny portfel, ale i sporo cierpliwości.

microsoft surface go cinebench

microsoft surface go x264

microsoft surface go x264

microsoft surface go 7-zip

microsoft surface go 7-zip

microsoft surface go wav to mp3

microsoft surface go media espresso

microsoft surface go geekbench single core

microsoft surface go geekbench multi core

microsoft surface go pcmark

 

Test szybkości nośnika SSD jest jednym z niewielu benchmarków, w których Surface Go nie wypadł wyjątkowo słabo. Mimo to po nośniku NVMe można oczekiwać lepszych rezultatów.

microsoft surface go crystal disk mark read

microsoft surface go crystal disk mark write

5