Procesory
Artykuł
Mateusz Brzostek, Poniedziałek, 13 sierpnia 2018, 15:03

Pobór energii

Na wykresach przedstawiliśmy najwyższy pobór energii, jaki przez co najmniej minutę zarejestrowaliśmy w czasie testów. Mógł występować w różnych programach, zależnie od procesora – w przypadku Ryzena 7 2700X i Core i7-8700K były to testy kodowania wideo, ale w przypadku większych procesorów – zwykle jeden z benchmarków naukowych w Linuksie.

Nowe Threadrippery powodują małe zaskoczenie: pobierają mniej prądu w spoczynku od starszego 1950X, a 2950X jest bardziej oszczędny nawet pod obciążeniem – w przeciwieństwie do Ryzenów drugiej generacji do podstawki AM4, które szybsze taktowanie zyskały kosztem nieco wyższego poboru energii.

Threadripper 2990WX oczywiście pobiera najwięcej prądu, o 30% więcej od 2950X, ale w trwającym wtedy teście zapewniał też o 50% większą wydajność. Po prostu cztery jądra takie same jak w Ryzenie potrzebują dużo prądu, nawet jeśli są starannie posortowane i ściśle kontrolowane przez mechanizm Precision Boost 2. Warto zauważyć, że ilość energii pobieranej przez oba Threadrippery jest rygorystycznie ograniczana przez domyślny limit mocy pobieranej przez całą obudowę procesora – tryb turbo nie pozwoli na takie przyspieszenie procesora, żeby przekroczył limit PPT (więcej o nim na następnej stronie).

Spis treści
Ocena artykułu:
Ocen: 21
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane