artykuły

FreeSync 2 – teoria i praktyka

Wyjaśniamy, czym jest i jak działa FreeSync 2

27
6 września 2018, 14:07 Krzysztof Wołk

Ponieważ monitory HDR i te o szerokiej gamie barw stały się rzeczywistością, to najlepszy czas na omówienie FreeSync 2. Powstało sporo zamieszania wokół tego, czym naprawdę jest, jak działa i czym się różni od oryginalnej koncepcji FreeSync. W tym artykule omówimy technikę FreeSync 2 i wyjaśnimy, w jaki sposób współcześnie się ją wykorzystuje, ponieważ jest to rozwiązanie nieco inne od tego, które AMD zaprezentowało ponad rok temu.

Spis treści

Zanim jednak przystąpimy do opisu FreeSync 2, wyjaśnimy sposób, w jaki wyświetlany jest obraz na monitorze, oraz kilka typowych nieporozumień związanych z liczbą klatek na sekundę i częstotliwością odświeżania.

Jak wyświetlany jest obraz na monitorze

Po pierwsze, czym jest ramka i co decyduje o liczbie klatek na sekundę? Ramka to pojedynczy obraz, który jest nieruchomy. Liczba klatek na sekundę (ang. fps) określa liczbę takich obrazów generowanych w ciągu sekundy. Pierwsza wartość związana jest ściśle z możliwościami technicznymi monitora, a druga – z wydajnością karty graficznej.

W bardzo dużym uproszczeniu, pomijając wiele technicznych szczegółów, można powiedzieć, że typowe współczesne monitory działają ze sztywno określoną częstotliwością odświeżania. Odświeżają cały ekran na przykład 60 razy na sekundę, z tym że takie odświeżenie nie następuje na całej płaszczyźnie ekranu na raz, lecz liniami od góry do dołu. Wynika to z dosyć oczywistego faktu, że przewód łączący monitor z kartą graficzną nie ma wewnątrz milionów przewodów, a co za tym idzie – odpowiedniej przepustowości, żeby za jednym zamachem przekazać cały obraz. Robi to porcjami. 

Najpierw odświeża się górny wiersz, później następny itd., aż odświeży się cały ekran. I tak w koło, 60 razy na sekundę. Pytanie, co się dzieje, kiedy karta graficzna nie generuje sygnału o takiej samej częstotliwości, z jaką działa monitor. Powiedzmy, że GPU osiąga wydajność 40 kl./s. W tym samym przedziale czasu monitor zdąży już odświeżyć 1/3 wysokości ekranu (40 + 40 = 80, 80 – 60 = 20, 20 / 60 = 1/3), po czym dostaje zmieniony obraz. Jest to wyraźnie widoczne jako tzw. rozrywanie obrazu (ang. screen tearing), czyli jednoczesne wyświetlanie np. dwóch nieznacznie przesuniętych względem siebie obrazów.

Żeby zapobiec zrywaniu ekranu, można włączyć funkcję o nazwie synchronizacja pionowa (V-Sync). Dzięki niej GPU będzie synchronizował swoje działania z wyświetlaczem, co zmusza układ do wyrenderowania i wysłania nowej klatki, kiedy monitor jest gotowy do przerysowania ekranu. To ogranicza szybkość generowania klatek dokładnie do częstotliwości odświeżania. Na przykład, jeśli częstotliwość odświeżania wynosi 60 Hz, V-Sync ograniczy liczbę klatek na sekundę do 60. Jeśli GPU jest w stanie wyrenderować większą liczbę klatek, niż wynosi limit V-Sync, można spożytkować jego niewykorzystaną wydajność, żeby zwiększyć rozdzielczość lub inne ustawienia jakości grafiki. Jeśli karta graficzna nie może przekroczyć częstotliwości odświeżania wyświetlacza, włączenie V-Sync nie pomoże.

G-Sync i FreeSync zamiast Vsync

Techniki takie, jak FreeSync i G-Sync, niwelują ten problem dzięki temu, że monitor dostosowuje dynamicznie częstotliwość odświeżania do otrzymywanego obrazu. Główną różnicą pomiędzy tymi rozwiązaniami jest to, że G-Sync wymaga zastosowania dodatkowego układu w monitorze, a FreeSync działa głównie po stronie karty graficznej. Okazuje się także, że różne monitory mają różne zakresy takiej „płynnej adaptacji”. Bywa, że producenci ekranów chwalą się np. kompatybilnością z techniką FreeSync, lecz w praktyce działa ona jedynie w bardzo ograniczonym zakresie, np. 55–65 Hz. Oczywiście, ten problem dotyczy głównie częstotliwości niższych od standardowej częstotliwości odświeżania monitora, ponieważ wyższe są na ogół ucinane, za pomocą tzw. fps locka. Zatem jeśli liczba klatek generowanych przez kartę w ciągu sekundy jest wyższa od częstotliwości odświeżania, to tak naprawdę rozwiązanie nie działa. Opisany problem nie występuje również, jeśli mamy do czynienia z dokładną wielokrotnością częstotliwości bazowej (przykład: monitor – 60 Hz, GPU – 30 kl./s). Nie doświadczymy wtedy rozrywania ekranu, ale może wystąpić efekt tzw. jąkania, ponieważ każda klatka będzie obecna na ekranie przez kilka cykli odświeżania.

Opóźnienia mierzy się, oczywiście, po stronie monitora. (W każdym opublikowanym na łamach PCLab.pl teście monitora można znaleźć informację o opóźnieniu, tzw. input lagu). Karta graficzna, nieco upraszczając, generuje sygnał z częstotliwością równą liczbie klatek na sekundę. Jednak liczba klatek oraz częstotliwość odświeżania monitora to nie wszystko. W grę wchodzą tu również ograniczenia związane z budową matrycy (np. szybkość, z jaką jest ona w stanie przejść z jednego koloru w drugi, ta zaś może być różna nawet w zależności od kombinacji kolorów, otoczenia danego piksela itd.). Należy zatem każdy wyświetlacz analizować z osobna bez względu na to, którą technikę obsługuje i czy w ogóle którąś obsługuje), gdyż rozwiązania AMD czy Nvidii, choć są przydatne, nie określają wszystkich aspektów działania sprzętu.

Co to właściwie jest FreeSync?

FreeSync to nazwa marki odnosząca się do implementacji techniki adaptacyjnej synchronizacji AMD. Zasadniczo umożliwia ona zmianę częstotliwości odświeżania ekranu po to, by dopasować jego działanie do szybkości renderowania procesora graficznego; na przykład gra działająca z szybkością 74 kl./s jest wyświetlana z częstotliwością 74 Hz, a kiedy tempo animacji wzrasta do 123 kl./s, ekran także przyspiesza odświeżanie na 123 Hz. Minimalizuje to „zająknięcia” i zrywanie obrazu, które występują przy stałej częstotliwości odświeżania, np. gdy monitor operuje na 120 Hz, a wyświetlana gra jest renderowana z niedostateczną szybkością, np. 74 kl./s.

FreeSync wymaga kilku modyfikacji wewnętrznych kontrolerów ekranu, a także kompatybilnego procesora graficznego. W konkurencyjnej technice Nvidii, G-Sync, która zapewnia zbliżone wyniki, również używa się wyspecjalizowanego kontrolera, objętego, niestety, ochroną patentową. FreeSync jest standardem otwartym i został przyjęty jako oficjalny standard VESA Adaptive Sync, więc każdy producent kontrolera ekranu może go wdrożyć.

Podstawową cechą FreeSync jest adaptacyjna synchronizacja. Producenci wyświetlaczy mogą integrować FreeSync w swoich urządzeniach za pomocą dowolnych środków – pod warunkiem że przejdą one proces adaptacyjnej weryfikacji synchronizacji.

Jeżeli monitor jest certyfikowany jako zgodny z FreeSync, oznacza to, że obsługuje adaptacyjną synchronizację. Nie sprawdza się nic więcej, np. jakości ekranu czy innych funkcji, więc to, że sprzęt ma logo FreeSync na pudełku, nie musi oznaczać produktu wysokiej jakości.

Czym jest zatem FreeSync 2?

I tu właśnie pojawia się FreeSync 2. Nie jest to zamiennik oryginalnej techniki FreeSync, nie jest to też jej bezpośredni następca, więc nazwa może być trochę myląca (dlatego została już zmieniona, ale o tym za chwilę). Zapewnia jednak dodatkowe funkcje. Co więcej, każdy monitor FreeSync 2 jest sprawdzany pod kątem tych dodatkowych funkcji, zatem klient może go nabyć z uwzględnieniem identyfikatora FreeSync 2, wiedząc, że sprzęt jest wyższej jakości niż standardowe monitory FreeSync.

Zarówno FreeSync, jak i FreeSync 2 będą współistnieć na rynku, chociaż schemat nazewnictwa tego nie sugeruje. FreeSync 2 jest marką AMD stosowaną do monitorów „premium”, sprawdzonych według wyższego standardu, podczas gdy FreeSync jest standardem bardziej ogólnym.

Nie jest tak, że nabywca monitora FreeSync inwestuje w starą technikę. W rzeczywistości bowiem funkcja adaptacyjnej synchronizacji działa identycznie. Monitory FreeSync po prostu nie udostępniają bardziej zaawansowanych funkcji, które zapewnia FreeSync 2. Jakie są te nowe funkcje? Cóż, dzieli się je na trzy główne obszary: wysoki zakres dynamiki (HDR), kompensacja małej liczby klatek na sekundę i mniejsze opóźnienia w wyświetlaniu grafiki.

Strona:
HΛЯPΛGŌNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HΛЯPΛGŌN2018.09.06, 14:31
25#1
Na prawdę wszystko pięknie i jak zawsze duże brawa dla AMD za otwieranie standardów, ale dopóki nie wypuszczą kart na odpowiednim poziomie, dopóty będą to tylko ciekawostki.
ombre070Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ombre0702018.09.06, 15:22
Dylemat naszych czasów.Kupic droga kartę graficzna która wygeneruje w każdym przypadku 60klatek,ale do tego tańszy monitor (ograniczony budżet) czy tańszą kartę i drogi monitor z G-sync.
SzalaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Szala2018.09.06, 15:43
18#3
ombre070 @ 2018.09.06 15:22  Post: 1163403
Dylemat naszych czasów.Kupic droga kartę graficzna która wygeneruje w każdym przypadku 60klatek,ale do tego tańszy monitor (ograniczony budżet) czy tańszą kartę i drogi monitor z G-sync.


Kupić tańszą kartę (AMD) i tańsze monitor (FreeSync) ;-)
*Konto usunięte*2018.09.06, 15:53
-16#4
Kurde przecież na monitorach + 30 cali nie da się grać skillowo w gry sieciowe jak np. CS to duży problem.
KituZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kitu2018.09.06, 16:04
20#5
myszka91 @ 2018.09.06 15:53  Post: 1163415
Kurde przecież na monitorach + 30 cali nie da się grać skillowo w gry sieciowe jak np. CS to duży problem.

Ale jeśli chcesz biegać po jakimś otwartym świecie z naprawdę ładną grafiką, to więcej przyjemności dadzą 32 cale niż 'idealne do CSa' 24. Świat gier nie kończy się na kilku strzelankach na krzyż, tak samo jak zastosowanie PC to nie tylko gry.
Mistereco21Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Mistereco212018.09.06, 16:40
HΛЯPΛGŌN @ 2018.09.06 14:31  Post: 1163377
Na prawdę wszystko pięknie i jak zawsze duże brawa dla AMD za otwieranie standardów, ale dopóki nie wypuszczą kart na odpowiednim poziomie, dopóty będą to tylko ciekawostki.


Ciekawostką są zawsze techniki z czego będą okrojone nowe karty zielonych, a będzie to dostępne w następnej generacji. Przykładów jest sporo.
AMD od dawna ma karty na wysokim poziomie i nadchodzący Doom:Eternal z zaimplementowanym Vulcanem pokaże jak mocna np. jest architektura Polaris.
Czy 580 będzie górować nad 980 i 1060? Okaże się, że kto kupił kartę czerwonych za sugerowaną cenę w okolicach 1100 zł zrobił interes życia porównując 980 za 2400.
lukaddZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
lukadd2018.09.06, 16:49
Jeszcze tylko jakieś sensowne GPU od AMD, bo jak na razie niestety nie ma wyboru.
Bono[UG]Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Bono[UG]2018.09.06, 18:31
12#8
W bardzo dużym uproszczeniu, pomijając wiele technicznych szczegółów, można powiedzieć, że typowe współczesne monitory działają ze sztywno określoną częstotliwością odświeżania. Odświeżają cały ekran na przykład 60 razy na sekundę, z tym że takie odświeżenie nie następuje na całej płaszczyźnie ekranu na raz, lecz liniami od góry do dołu. Wynika to z dosyć oczywistego faktu, że przewód łączący monitor z kartą graficzną nie ma wewnątrz milionów przewodów, a co za tym idzie – odpowiedniej przepustowości, żeby za jednym zamachem przekazać cały obraz. Robi to porcjami.

Szkoda, że w bardzo dużym uproszczeniu, bo w tych szczegółach tkwi sedno sprawy z synchronizacją klatek.
Przy starych monitorach CRT sprawa jest jasna i wprost wynika z budowy ekranu, gdzie z pojedynczego źródła elektronów, wiązka jest kierowana sekwencyjnie na poszczególne punkty luminoforu. Luminofor ma swoje właściwości jak długo świeci po otrzymaniu porcji elektronów i ile ich potrzebuje do uzyskania zadanej jasności, dodając rozmiary ekranu (razem z rozdzielczością) i możliwe szybkości przełączania cewek sterujących wiązką można określić wymaganą szybkość odświeżania.
Wprowadzenie zmiennej szybkości skanowania ekranu byłoby trudne, a transmisja analogowa z pewnością tego nie ułatwiała.

Tak jak w crt bezwładność luminoforu dyktuje potrzebę odświeżenia, tak w LCD jest rozładowywanie się kondensatorów w układzie sterowania w poszczególnych komórkach. Tutaj w zasadzie jest już tylko problem minimalnej częstotliwości odświeżania i przyśpieszyć można praktycznie dowolnie (z uwzględnieniem bezwładności przełączenia się LC i sterowania). Nie jest też potrzebne szeregowe sterowanie pikselami, można cały ekran odświeżyć w jednej chwili, a nie sekwencyjnie jak w crt. Kwestia odpowiedniego podłączenia komórek do układów sterowania.

Kwestię transmisji danych chciałoby się przemilczeć. W czasach analogowych może takie tłumaczenie by przeszło ale jesteśmy w dobie sygnału cyfrowego, gdzie strumień danych spokojnie można zbuforować i wyświetlić całą klatkę na raz.

Jeśli karta graficzna nie może przekroczyć częstotliwości odświeżania wyświetlacza, włączenie V-Sync nie pomoże.

Chyba se jaja robisz. V-sync działa niezależnie ile klatek generuje karta graficzna. Jeżeli karta nie daje rady, to i tak czeka z przekazaniem kolejnej klatki na sygnał z monitora, że startuje z kolejnym odświeżeniem ekranu, dopóki nie dostanie, to przekazuje obecną. Jeżeli karta wygenerowała nową, to czeka ona w buforze na możliwość przełączenia.
Technika prosta jak drut i doskonale sprawdza się do zniwelowania efektu rwania obrazu ale kosztem innych niedogodności np. wydłużeniem czasu reakcji.

Tyle uwag do artykułu, który według mnie słabo wyszedł.
Kolejne strony mam wrażenie, że już gdzieś o tym było na Labie. Może był podobnej objętości opis w aktualnościach lub w którymś z artykułów o HDR.

Ogólnie o synchronizacji, to trochę się dziwię ile jest z tym problemu w obecnych czasach i co stoi na przeszkodzie, żeby wyeliminować potrzebę okresowego odświeżania. Można chyba zaadoptować SRAM na potrzeby sterowania komórkami, wtedy wystarczy zmieniać sterowanie jak przyjdzie nowa klatka.
Wtedy nie ma problemu z rwaniem, a opóźnienie sprowadzi się do czasu transmisji klatki, rozesłania sterowania w matrycy i bezwładności LC. Przy OLED to już chyba w ogóle problem znika.
SebinZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Sebin2018.09.06, 19:02
16#9
Mam wrażenie ze ten cały HDR to głównie większa jasność i kontrast a LCD samo w sobie nie potrafi wyświetlić tylu detali. Niedługo zwykle gry będą wyprane z kolorów po to by sprzedać hdr
vibovitZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
vibovit2018.09.06, 19:05
-5#10
Szala @ 2018.09.06 15:43  Post: 1163411
ombre070 @ 2018.09.06 15:22  Post: 1163403
Dylemat naszych czasów.Kupic droga kartę graficzna która wygeneruje w każdym przypadku 60klatek,ale do tego tańszy monitor (ograniczony budżet) czy tańszą kartę i drogi monitor z G-sync.


Kupić tańszą kartę (AMD) i tańsze monitor (FreeSync) ;-)


Wybór jest nawet prostszy, nowożytnych kart do grania AMD po prostu nie ma.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1