artykuły

Test monitorów dla graczy w cenie do 1500 zł

Monitor dla gracza ≠ dla grafika

58
2 października 2018, 14:01 Marek Kowalski

Samsung C24FG73

Zakrzywiony Samsung C24FG73 (sprawdź, ile obecnie kosztuje) to jeden z czterech w teście modeli wyposażonych w matrycę innego typu niż TN. Jest to ekran VA z warstwą „kropek kwantowych” (Quantum Dot).

Samsung C24FG73 – dane techniczne

Model Samsung C24FG73 (nr ser.: 0R5JHTHJ200060W)
Ekran

23,5 cale (Full HD, 1920 × 1080 pikseli), 16 : 9, LCD VA Quantum Dot, matowy, zakrzywiony (1800 R), podświetlenie niebieskie LED

Maksymalna częstotliwość
odświeżania obrazu / technika synchronizacji klatek
144 Hz / FreeSync
Kąty widzenia: boki/góra/dół 178°/178° (dane prod.)
Czas reakcji matrycy wg producenta / zmierzony / input lag 1 ms (MPRT) / 12,2 ms / 21,6 ms
Zmierzona maksymalna luminancja bieli / temperatura bieli / nierównomierność podświetlenia matrycy / kontrast obrazu (tryb domyślny) 352,13 cd/m2 / 6535 K / -9,12% / 2650 : 1
Wierność odwzorowania kolorów – zmierzony błąd delta E 2000: średni/maksymalny 1,56/2,73
Zmierzony zakres wyświetlanych kolorów (pokrycie popularnych przestrzeni barwowych)

sRGB – 99,8%, Adobe RGB – 79,7%, DCI-P3 – 88,9%

Wejścia-wyjścia 2 HDMI 1.4, 1 DisplayPort, 1 gniazdo słuchawkowe
Dodatkowe funkcje Brak
Cena

1050 zł (zobacz obecne ceny)

 

Samsung C24FG73 – jakość wykonania i ergonomiczność

Monitor Samsunga w sumie nie wygląda na sprzęt dla gracza. Ma stonowane wzornictwo – zarówno obudowa panelu, jak i kolumna z podstawą są pozbawione jakichkolwiek krzykliwych elementów. Czy to się może podobać? Rzecz gustu – nam to w żadnym razie nie przeszkadzało.

Ekran w monitorze Samsung C24FG73 jest zakrzywiony, zawieszony na regulowanej kolumnie. Zakres regulacji wysokości ekranu to 130 mm. W kolumnie monitora, w jej dolnej części, widoczna jest przelotka na przewody sygnałowe i zasilające. Słuchawki zaś można zawiesić na haczyku mocowanym u szczytu kolumny. Niestety, w testowanym zestawie zabrakło tego gadżetu, niemniej w zestawie sklepowym powinien być dołączony.

Sprzęt zajmuje na biurku stosunkowo dużo miejsca. Ze względu na konstrukcję podstawy ma głębokość 280,7 mm.

Samsung wyposażył swój monitor w funkcję pivot. W tym przypadku obrócenie ekranu o 90 stopni nie pomaga w podłączaniu przewodów, ponieważ złącza zostały wyprowadzone z tyłu obudowy w taki sposób, że przewody wychodzą prostopadle. Może to być problemem po powieszeniu wyświetlacza na ścianie (monitor jest zgodny z mocowaniem VESA 75×75).

Do dyspozycji są dwa wejścia HDMI, jedno DisplayPort oraz gniazdo słuchawkowe. Głośników nie ma. Wadą tego modelu jest to, że panel ze złączami jest umieszczony we wnęce. Po podłączeniu przewodu DisplayPort z zaczepami uniemożliwiającymi jego przypadkowe wysunięcie miejsca we wnęce jest za mało, żeby można było zwolnić blokadę palcami. Musieliśmy używać do tego… linijki.

 

Samsung C24FG73 – wygoda obsługi

Funkcjami menu ekranowego steruje się wygodnie za pomocą niewielkiego dżojstika, umieszczonego w tylnej części panelu (po prawej stronie, patrząc od strony ekranu).

Wciśnięcie manipulatora uaktywnia wstępne menu ekranowe, widoczne na poniższej ilustracji. Jeżeli przycisk zostanie przytrzymany na nieco dłużej, urządzenie się wyłączy.

Wstępne menu ekranowe pozwala wybrać źródło sygnału (przydatne jedynie w sytuacji, gdy podłączonych jest kilka przewodów; jeśli podłączony jest tylko jeden, monitor automatycznie wykrywa źródło), zredukować poziom niebieskiej składowej w bieli, przejść do menu głównego lub wyłączyć urządzenie.

Główne menu ekranowe to przejrzysty i czytelny panel ustawień. Wygląda znacznie nowocześniej niż menu w innych monitorach (np. w modelach AOC). Pod względem funkcjonalnym nie mamy zastrzeżeń: zakres ustawień jest szeroki, a nawigacja – intuicyjna.

Dodatkowo monitor jest wyposażony w trzy przyciski wyboru nastaw przeznaczonych do gier (można zapisać trzy). Nie należy ich mylić z trybami wyświetlania: chodzi o ustawienia parametrów skonfigurowane przez gracza w aktywnym trybie.

Naciśnięcie któregokolwiek z tych trzech przycisków wywołuje panel z szybkim podglądem ustawień.

 

Samsung C24FG73 – jakość obrazu

Pomiary jakości obrazu rozpoczęliśmy od zbadania równomierności podświetlenia matrycy.

Następny zakrzywiony monitor – i jeszcze jeden, który ma problem z równomiernością luminancji i kontrastu. Odchylenie jasności względem wartości zmierzonej na środku ekranu wyniosło 10,53%. Tylko trzy inne monitory osiągnęły gorszy (nieznacznie) rezultat. Odchylenie jasności było w zasadzie takie samo niezależnie od tego, czy pomiar był wykonywany przy jasności domyślnej czy w ustawieniu 200 cd/m2.

Czas reakcji i opóźnienie sygnału (input lag)

Monitor Samsunga jest wyposażony w specyficzny mechanizm impulsowego i strefowego sterowania podświetleniem matrycy. Samsung określa go skrótem MPRT. Więcej o tym rozwiązaniu można przeczytać w jednym z naszych wcześniejszych artykułów.

Dwuipółmilisekundowe zmiany jasności nie powinny być zauważalne.

Zmierzony czas reakcji matrycy to 12,2 ms. To najlepszy rezultat, jaki udało nam się uzyskać. Wynik jest znacząco gorszy od osiągów paneli TN, ale skoro ekran jest typu VA, należało się tego spodziewać.

Niestety, opóźnienie wprowadzane przez elektronikę (input lag) również jest dość znaczne: wynosi 21,6 ms. Tylko jeden monitor w teście okazał się gorszy pod tym względem.

Kąty widzenia

Dopóki ekran nie będzie obracany w pionie i poziomie o więcej niż 55 stopni w każdą stronę, dopóty będzie można oczekiwać, że jasność nie spadnie poniżej 20% wartości mierzonej na wprost ekranu.

Tryb Niestandardowy (domyślnie ustawiony)

Samsung C24FG73 w fabrycznej konfiguracji jest ustawiony w tryb o nazwie Niestandardowy. Osiąga w nim największą w stawce wierność odwzorowania barw. Średni błąd delta E wyniósł zaledwie 1,56 – to rezultat godny najlepszych monitorów i telewizorów. 

Zakres wyświetlanych barw również jest bardzo duży. Monitor pokrywa w 99,8% przestrzeń sRGB (drugi rezultat w teście) i w 79,7% Adobe RGB (trzeci rezultat, ale zauważalnie gorszy od wyniku najlepszego pod tym względem modelu AOC Agon AG272FCX). Domyślna luminancja w tym trybie to 352 cd/m2 i jest to zarazem maksymalna jasność, jaką można było ustawić. Poziom czerni wyniósł 0,14 cd/m2, a kontrast sięga 2650 : 1 i jest znacząco większy niż w jakimkolwiek innym uwzględnionym w teście monitorze z matrycą TN. Temperatura bieli, 6535 K, była bardzo bliska wzorcowej.

Tryb Wysoka jasność

W tym trybie monitor w fabrycznej konfiguracji ustawia jasność ekranu... mniejszą niż w trybie domyślnym: 346 cd/m2. Pozostałe parametry były bardzo zbliżone do wartości zmierzonych w trybie Niestandardowy

Zakres wyświetlanych barw nie zmienił się, krzywa jasności ma tak samo dobry przebieg, temperatura bieli wynosi 6437 K, a kontrast to 2550 : 1. Kolory są wyświetlane bardzo wiernie. Średni błąd delta E to zaledwie 1,58.

Tryb FPS

W pierwszym trybie przeznaczonym do gier jasność domyślna wyniosła 306 cd/m2, a poziom czerni to 0,13 cd/m2

Kontrast nieznacznie się obniżył, do 2350 : 1. Podniesiona została temperatura bieli, do 7320 K, więc biel jest zimniejsza i bardziej „energetyczna”. Wpłynęło to, oczywiście, na odwzorowanie kolorów: średni błąd delta E wzrósł do 4,23, co jednak i tak jest bardzo dobrym rezultatem.

Tryb RTS

Pomiędzy trybem FPS a RTS właściwie nie ma dostrzegalnych różnic. Jasność jest bardzo zbliżona (tu: 303 cd/m2), poziom czerni jest identyczny, a kontrast minimalnie większy (2392 : 1). Temperatura barwowa jest jeszcze wyższa (7570 K).

W obu trybach monitor zapewnia również zbliżoną wierność odwzorowania barw. W tym średni błąd delta E wyniósł 4,12.

Tryb RPG

Zauważalnie inaczej został skalibrowany tryb do gier RPG. Samsung postawił w nim na naturalność kolorów. Temperatura barwowa wyniosła 6678 K, jasność – 342 cd/m2, poziom czerni – 0,13 cd/m2, a kontrast był jeszcze większy niż w domyślnym trybie Niestandardowy, sięgnął bowiem 2679 : 1.

Średni błąd delta E wyniósł zaledwie 2,36. Był co prawda trochę większy niż w trybie domyślnym, ale monitor Samsunga utrzymał się na podium.

Tryb AOS

W tym trybie ustawienia są niemalże takie same jak w RPG. Jasność jest taka sama, poziom czerni też, kontrast jest odrobinę wyższy (2691 : 1), a temperatura bieli wyniosła 6648 K.

Średni błąd odwzorowania kolorów delta E również w tym trybie jest bardzo niski: 2,23.

Tryb sRGB

Ten tryb został przygotowany z myślą o pracy z obrazem. I faktycznie jest najlepiej ze wszystkich skalibrowany pod względem wierności odwzorowania barw.

Domyślna jasność to 342 cd/m2, poziom czerni – 0,13 cd/m2, a kontrast – 2684 : 1. Temperatura barwowa wyniosła 6688 K. Średni błąd odwzorowania kolorów delta E (1,45) był mniejszy niż w jakimkolwiek innym trybie.

Tryb Kino

Samsung udostępnia również tryb przeznaczony do oglądania filmów, ustawiony zauważalnie inaczej od pozostałych.

Na powyższym wykresie zestawiliśmy gamut z przestrzenią kinematograficzną DCI-P3. Monitor Samsunga pokrywa ją w 88,9%, co jest drugim wynikiem w teście. Krzywa jasności zauważalnie odbiega od wzorcowej, szczególnie w jaśniejszych partiach. Temperatura pełnej bieli, 6687 K, niby jest zbliżona do temperatury w poprzednio omówionych trybach, ale warto zauważyć, że prawie w całym zakresie krzywa temperatury oscyluje raczej ponad wartością 7000 K. Tryb ten najmniej wiernie odwzorowuje kolory: średni błąd delta E wyniósł w nim 6,28.

Pobór energii

Samsung C24FG73 w maksymalnym ustawieniu luminancji potrzebuje 34 W. Wynik przy jasności 200 cd/m2 to 25,4 W. W stanie czuwania monitor pobiera 0,3 W, a po wyłączeniu go pobór energii spada do 0,2 W.

Samsung C24FG73 i gry

Monitor Samsunga bardzo dobrze nadaje się do pracy. Jest na tyle dobrze skalibrowany, że w zupełności spełni wymagania użytkownika zajmującego się amatorską obróbką zdjęć. Czy równie dobrze spisze się w grach? Niestety – nie do końca.

Na naszej mapie testowej w CS:GO animowany biały, kontrastowy obiekt wyglądał dobrze, choć dostrzegalny był niewielki biały powidok. W przypadku czarnego obiektu było gorzej. Za poruszającym się czarnym krzyżem ciągnie się drgająca czarna smuga ciemnego powidoku. Świetna kalibracja tego monitora nie zdaje egzaminu w grze. Cienie są po prostu zbyt ciemne. Co prawda obraz wygląda bardzo naturalnie, ale cienie mogą utrudnić wirtualną rywalizację. Obiekty mniej kontrastowe, teksturowane, nie miały rozmytych konturów, ponadto ich ruch w każdym kierunku był płynny.

Po uruchomieniu ogólnodostępnej mapy Canals powidoki nie były widoczne, głównie dlatego, że na tej mapie nie ma tak bardzo kontrastowych obiektów jak na naszej mapie testowej. Minimalnie widoczne było działanie funkcji eliminującej smużenie, jednak nie w takim stopniu jak w przypadku większego monitora z tej samej serii. Wprawdzie cienie mogą się okazać miejscami zbyt ciemne, ale mniej wyczynowym graczom z pewnością spodobają się naturalne ciepłe barwy – rzadko spotykane w przeznaczonych do gier trybach dostępnych w innych urządzeniach.

Podsumowując, Samsung przygotował monitor raczej dla niezawodowego gracza, który używa komputera również do innych celów. Choć w grach nie sprawuje się najgorzej, przypuszczamy, że profesjonalni e-sportowcy woleliby bardziej agresywne ustawienia.

Samsung C24FG73
Zalety
 • wysoki kontrast
 • wygodna obsługa menu ekranowego
 • bardzo dobra wierność barw
 • bardzo dobre pokrycie przestrzeni barwowych (szczególnie sRGB)
 • znakomita temperatura bieli
 • dobra płynność ruchu w grze
 • Doskonale nadaje się również do pracy i oglądania filmów
Wady
 • dość chybotliwa konstrukcja
 • długi czas reakcji matrycy
 • duże opóźnienie sygnału (input lag)
 • spory pobór energii
 • słaba równomierność podświetlenia
 • źle osadzone złącza (kłopotliwe odłączanie przewodu DisplayPort)
 • zbyt ciemne cienie w grze
Do testów dostarczył:Samsung
Cena w dniu publikacji (z VAT):1050 zł
Zobacz bieżące oferty:
Electro.pl
1186 zł
Avans.pl
1186 zł
mediaexpert.pl
1186 zł
Neonet.pl
1272 zł
Neo24.pl
1272 zł
Amazon.de
339 €
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
15