artykuły

Test monitorów dla graczy w cenie do 1500 zł

Monitor dla gracza ≠ dla grafika

58 2 października 2018, 14:01 Marek Kowalski
LG 24GM79G
Cena od 806.55 zł do 1799.00 zł

LG 24GM79G

To jedyny w naszym teście zawodnik ze stajni koreańskiego LG. Jest promowany jako „monitor dla fanów gier FPS”. Wyróżnia go wbudowanie w wewnętrzne oprogramowanie dużej liczby predefiniowanych trybów wyświetlania obrazu, nie tylko przeznaczonych dla graczy. LG 24GM79G (sprawdź, ile obecnie kosztuje) jest też jedynym, w który wbudowano specjalny tryb wyświetlania dla daltonistów.

LG 24GM79G – dane techniczne

Model LG 24GM79G-B (nr ser.: 702NTNH38143)
Ekran

24 cale (Full HD, 1920 × 1080 pikseli), 16 : 9, LCD TN, matowy, podświetlenie LED

Maksymalna częstotliwość
odświeżania obrazu / technika synchronizacji klatek
144 Hz / FreeSync
Kąty widzenia: boki/góra/dół 170°/160° (dane prod.)
Czas reakcji matrycy wg producenta / zmierzony / input lag 1 ms (gtg MBR) / 7,56 ms / 8,3 ms
Zmierzona maksymalna luminancja bieli / temperatura bieli / nierównomierność podświetlenia matrycy / kontrast obrazu (tryb domyślny) 358,35 cd/m2 / 6738 K / 7,64% / 982 : 1
Wierność odwzorowania kolorów – zmierzony błąd delta E 2000: średni/maksymalny 3,53/8,36
Zmierzony zakres wyświetlanych kolorów (pokrycie popularnych przestrzeni barwowych)

sRGB – 95,3%, Adobe RGB – 68,3%, DCI-P3 – 71,3%

Wejścia-wyjścia 2 HDMI, 1 DisplayPort, 1 gniazdo słuchawkowe, koncentrator USB, 2 USB 3.0
Dodatkowe funkcje Brak
Cena

1100 zł (zobacz obecne ceny)

 

LG 24GM79G – jakość wykonania i ergonomiczność

Projekt nieco się zbliża do wzorców charakterystycznych dla sprzętu kierowanego do graczy, ale nie jest nachalny wizualnie. Nie ma tu żadnych diod ani krzykliwych form czy kolorów. Chyba że za ekstrawagancję uznamy ostre kąty obudowy panelu lub czerwone wstawki w jej tylnej części. Monitor LG nie zalicza się do „bezramkowców”. Ramki okalające ekran są symetryczne: wszystkie mają szerokość 17 mm.

Tym, co wyróżnia LG 24GM79G na tle innych urządzeń w stawce, jest kąt obrotu. Podstawa ma specyficzną konstrukcję: ma formę prostokąta, ale od spodu zamocowano pierścień, który pozwala łatwo obracać całość w zakresie aż 355 stopni. Panel jest umieszczony na kolumnie o 130-milimetrowym zakresie regulacji w pionie. Ekran można też nachylać i odchylać w zakresie aż 40 stopni (odpowiednio o 5 stopni i 35 stopni). Ogólnie model ten wyróżnia się pod względem zakresu ustawień na tle pozostałych produktów w teście.

Monitor wyposażony jest w funkcję pivot. Ułatwia to podłączenie przewodów.

Złącza zainstalowane są z tyłu, na panelu umieszczonym prostopadle do ekranu (są skierowane w dół). To sprawia, że w razie montażu naściennego (co umożliwia standard VESA 100×100) przewody sygnałowe nie będą przeszkadzać. Do dyspozycji są dwa wejścia HDMI oraz jedno DisplayPort. Obok widnieje złącze koncentratora USB.

Porty USB (dwa w standardzie USB 3.0) zostały wyprowadzone z tyłu obudowy, na bocznym panelu (po lewej stronie, patrząc z perspektywy użytkownika). Nad nimi umieszczono gniazdo słuchawkowe. Monitor nie ma wbudowanych głośników. Gniazda na mikrofon nie przewidziano.

 

LG 24GM79G – wygoda obsługi

Ustawieniami monitora steruje się za pomocą zestawu przycisków umieszczonych pod ekranem z przodu i małego manipulatora w dolnej części modułu z przyciskami.

Przyciskami – co widać na podstawie ich oznaczeń – aktywujemy tryby przeznaczone do gier, a manipulator (mały, a nawet bardzo mały dżojstik) udostępnia pozostałe opcje menu ekranowego i zarazem pełni funkcję wyłącznika.

Menu ekranowe w monitorze LG nieco przypomina rozwiązanie Samsunga. Ruch manipulatorem powoduje wyświetlenie wstępnego menu kołowego, z którego można przejść do wyboru źródła sygnału i do trybów przeznaczonych do gier, wyłączyć zasilanie lub przejść do właściwego, bardziej rozbudowanego menu ekranowego.

To ostatnie jest dość czytelne, łatwe w obsłudze i dostępne w wersji polskojęzycznej. Każdy element jest podpisany, dzięki czemu od razu wiadomo, jaka jest jego rola. Dzięki wspomnianemu manipulatorowi pod ekranem regulacja jest prosta.

 

LG 24GM79G – jakość obrazu

Równomierność podświetlenia matrycy w monitorze LG jest średnia. Całkowite odchylenie luminancji od wartości zmierzonej w centralnym punkcie ekranu w ustawieniu 200 cd/m2 wyniosło 8,55%. Nieco mniejsze było odchylenie przy domyślnej jasności: 7,64%. Obydwa wyniki plasują ten monitor w środku stawki.

Czas reakcji i opóźnienie sygnału (input lag)

Monitor LG, podobnie jak Acer GN246HL, ma impulsowo sterowane podświetlenie matrycy. Na powyższym wykresie widoczna jest, zmierzona oscyloskopem, szerokość impulsu. Nieco utrudniało to pomiar czasu reakcji matrycy, ale ważniejszą informacją jest to, że takie podświetlenie może niektórym przeszkadzać. Teoretycznie migotanie spowodowane impulsowym sterowaniem w ogóle nie powinno być widoczne, ale część osób może się skarżyć na zmęczenie oczu.

Po zniwelowaniu przebiegów impulsowego sterowania udało nam się zmierzyć czas zapalenia i zgaszenia piksela w monitorze koreańskiego producenta. Niestety, wynik, 7,56 ms, nie zachwyca, zwłaszcza że mamy do czynienia z szybką matrycą TN. Taki rezultat stawia LG na końcu grupy monitorów typu TN. Jedynie sprzęt wyposażony w wolniejsze z definicji ekrany VA miał dłuższy czas reakcji.

Zaletą natomiast jest szybkość działania elektroniki. Wprowadzane przez nią opóźnienie (input lag) wyniosło tylko 8,3 ms. To najlepszy wynik w teście, osiągnięty także przez jeden z monitorów AOC (G2590PX) oraz model BenQ.

Kąty widzenia

Zakres kątów, w którym jasność nie spada poniżej 20% wartości mierzonej na wprost ekranu, wyniósł 120 stopni w poziomie (60 stopni w każdą stronę) i 90 stopni w pionie (45 stopni zarówno w górę, jak i w dół).

Tryb standardowy (domyślnie ustawiony)

Po podłączeniu monitora do zasilania i zresetowaniu parametrów do ustawień fabrycznych monitor świeci z jasnością 285 cd/m2. Maksymalna zmierzona w domyślnym trybie to 358 cd/m2. Krzywa luminancji jest bliska wzorcowej.

Nie mamy zastrzeżeń co do temperatury barwowej. Wynik pomiaru dla pełnej bieli to 6738 K, również w całym zakresie szarości monitor trzyma poziom zbliżony do 6500 K. Domyślny tryb działania jest dość dobrze skalibrowany: kolor biały jest biały, a średni błąd odwzorowania barw delta E wynosi 3,53. Monitor LG pokrywa przestrzeń sRGB w 95,3%, Adobe RGB – w 68,3%, a kinematograficzną DCI-P3 – w 71,3%. Dwa pierwsze wyniki plasują go w środku stawki, ale ostatni jest, niestety, jednym z najsłabszych.

Tryb FPS1

LG promuje 24GM79G jako urządzenie dla miłośników gier FPS. Tryb FPS1, jak łatwo się domyślić, jest przeznaczony właśnie do tego typu produkcji. Charakteryzuje się stosunkowo niską domyślną luminancją, 142 cd/m2. Poziom czerni to 0,17 cd/m2, a zmierzony kontrast statyczny wyniósł 823 : 1.

Zakres barw nie jest sztucznie ograniczany i jest zbliżony do zakresu w domyślnym trybie wyświetlania. Krzywa jasności jest minimalnie podbita, zwłaszcza w dolnych podzakresach, co ma zniwelować cienie w grze. Temperatura barwowa jest nieznacznie podniesiona w stosunku do trybu domyślnego, do 6907 K. Odwzorowanie barw jest gorsze, ponieważ średni błąd delta E wyniósł 6,19, ale to i tak jeden z lepszych wyników w trybach przeznaczonych do gier.

Tryb FPS2

W drugim trybie przeznaczonym do gier FPS monitor ustawia wyższą jasność, 202 cd/m2. Również krzywa jasności pokazuje nieznacznie większe podbicie, szczególnie w ciemniejszych zakresach.

Zakres barw pozostał niezmieniony, temperatura bieli była jeszcze minimalnie wyższa (7202 K), za to kontrast mocno spadł, do 574 : 1, co oznacza, że czerń jest jaśniejsza (0,36 cd/m2). Średni błąd odwzorowania barw delta E był nieznacznie mniejszy niż w trybie FPS1 E (5,47).

Tryb RTS

W tym trybie jasność jest jeszcze bardziej podniesiona i zbliżona do zmierzonej w trybie domyślnym. Pomiar wykazał 270 cd/m2. Poziom czerni to 0,31 cd/m2. Krzywa luminancji jest bliska wzorcowej.

Kontrast statyczny w tym trybie to 883 : 1, a średni błąd odwzorowania kolorów delta E wyniósł 4,78. Temperatura bieli to 6969 K.

Tryb Custom Game

LG przewidziało tylko jeden konfigurowalny tryb przeznaczony do gier. Ustawienia są w nim w fabrycznej konfiguracji bardzo zbliżone do tych w trybie RTS. Największą różnicą jest większy kontrast statyczny, 939 : 1. Domyślna luminancja to 273 cd/m2, a poziom czerni wyniósł 0,29 cd/m2.

Zakres barw nie zmienił się. Temperatura bieli wyniosła w zasadzie tyle samo co w trybie RTS, 6978 K. Tryb Custom Game w fabrycznej konfiguracji zapewnia największą wierność barw ze wszystkich przeznaczonych przez LG do gier. Średni błąd delta E wyniósł w nim 4,55.

Oprócz tego producent przygotował kilka trybów wyświetlania przeznaczonych do różnych zastosowań niezwiązanych z graniem.

Tryb Czytelnik

Tryb ten ma sprawić, żeby czytanie treści na ekranie było bardziej komfortowe. Jest on wyraźnie inaczej skonfigurowany niż tryby przeznaczone do gier. Przede wszystkim jasność w fabrycznej konfiguracji została ustawiona na niskim poziomie, zaledwie 92 cd/m2. Obniżona również została temperatura bieli, do 5025 K, w efekcie wszystkie barwy są zauważalnie cieplejsze.

Kontrast także się zmniejszył w stosunku do trybu domyślnego, do 772 : 1. Poziom czerni wyniósł 0,25 cd/m2, a średni błąd odwzorowania barw delta E – 5,45.

Tryb Zdjęcie

Ten tryb w zamierzeniach producenta jest przeznaczony do wyświetlania fotografii. Powinien być zatem odpowiednio dobrze skalibrowany. Naszym zdaniem zdjęcia lepiej wyświetlać w trybie domyślnym, choć różnice są bardzo niewielkie, poza jasnością, która tu jest ustawiona na 279 cd/m2. Poziom czerni wyniósł 0,29 cd/m2, a kontrast to 952 : 1.

Temperatura bieli, 6878 K, jest minimalnie wyższa niż w trybie domyślnym, bliższym wartości idealnej. Średni błąd odwzorowania kolorów delta E, 4,59, również jest nieznacznie większy.

Tryb Kino

W trybie przeznaczonym do oglądania filmów monitor ustawia jasność 285 cd/m2. Krzywa luminancji w zasadzie pokrywa się z krzywą wzorcową. Temperatura bieli wyniosła 6741 K i była najbliższa wzorcowej wartości 6500 K.

W trybie Kino błąd odwzorowania barw delta E był bardzo zbliżony do błędu w trybie domyślnym: średnio wyniósł 3,94. Kontrast statyczny to 978 : 1.

Tryb Daltonizm

Ostatni tryb to ciekawostka. LG przygotowało rozwiązanie pomagające rozróżnić barwy daltonistom, a dokładniej: osobom z genetycznie uwarunkowaną odmianą dichromatyzmu, zwaną protanopią (nierozpoznawanie barwy czerwonej i mylenie jej z zielenią). Zakres generowanych barw jest w tym przypadku sztucznie ograniczony, co wyraźnie widać na poniższym wykresie. Monitor po prostu w ogóle nie wyświetla czerwieni, emitując zamiast niego barwy, które osoby normalnie widzące uznałyby za różowe.

Temperatura bieli w tym trybie jest bliska wzorcowej: wynosi 6749 K. Domyślna luminancja to 285 cd/m2. Warto przy tym zauważyć, że składowe RGB w bieli są poprawne, czyli barwa biała jest faktycznie biała. Jedynie gdy monitor dostaje polecenie wyświetlenia różnych odmian czerwieni, zastępuje czerwoną składową innymi wartościami, w czego efekcie pokazuje różne odcienie różu wpadającego w fiolet. Ze względu na sztuczne ograniczenie przestrzeni barwnej wynikłe z przeznaczenia tego trybu nie ma sensu podawać średniego błędu delta E.

Pobór energii

LG 24GM79G w maksymalnym ustawieniu luminancji potrzebował 30,2 W. Wynik pomiaru przy jasności 200 cd/m2 to 22,4 W. W trybie uśpienia monitor pobierał 0,4 W, a po wyłączeniu (bez odłączania od sieci energetycznej) pobór energii spadł do 0,1 W.

LG 24GM79G i gry

Na naszej mapie testowej w grze CS:GO w trybie FPS1 biały, kontrastowy obiekt w trakcie ruchu staje się czarno-biały. Po prostu bieli towarzyszy bardzo wyraźny czarny powidok, niemal duch (nazwa ghosting jest nieprzypadkowa). Na czarnym obiekcie daje się zauważyć w ruchu świetlistą poświatę na wszystkich krawędziach. Cienie są bardzo podbite, wręcz wyprane. Przeciwnik nie ma szans się ukryć przed graczem. W przypadku mniej wyrazistych, mniej kontrastowych, teksturowanych obiektów powidoki nie są już tak bardzo widoczne, ale wciąż się pojawiają, niemniej w stopniu, który można uznać za nieprzeszkadzający w rozgrywce. Po przełączeniu monitora w tryb FPS2 cienie są jeszcze bardziej wyprane, wręcz ujednolicone. Ciemniejsze obszary, które normalnie wyświetlane były z jakąś gradacją cieni, są w tym trybie wyświetlane w jednolitej szarości, zastępującej czerń. Poświata (ghosting) jest w tym trybie nieco mniej widoczna zarówno na białym, jak i czarnym obiekcie, a mniej kontrastowych, teksturowanych obiektów to negatywne zjawisko w zasadzie nie dotyczy.

Po uruchomieniu ogólnodostępnej mapy Canals ujawniła się największa słabość tego monitora. I nie chodzi tu o widoczny czarny powidok na krawędziach podczas ruchu, ale o wyraźnie zdegradowaną animację. Widoczne są chropowatość ruchu i delikatne zacięcia. Można to na szczęście zniwelować przełączeniem trybu z FPS1 na FPS2. Jednak wtedy kontrast bardzo spada, w czego efekcie wszystkie detale mapy są jakby wybielone i spłycone. Cieni w tym trybie nie ma, czarne powidoki na krawędziach są właściwie niedostrzegalne. Nie stwierdziliśmy też, co najważniejsze, zjawiska szarpania, widocznego w FPS1. W trybie FPS2 mimo „mydła” w cieniach i barwach generalnie jest znacznie, znacznie lepiej.

Reasumując, LG 24GM79G to monitor o szerokim zakresie ustawień, którego można używać do zwykłej pracy (ze względu na poprawnie skalibrowany tryb fabryczny) i który nie zawodzi w szybkich grach. Rozgrywka (szczególnie w trybie FPS2 – najlepszym z dostępnych) jest płynna, choć barwy i kontrast są mocno spłycone; gdy jednak liczy się wynik, uroda planszy schodzi na dalszy plan. Warto jeszcze na koniec zwrócić uwagę na istotny szczegół. Otóż LG w trakcie przełączania trybów przestaje na chwilę wysyłać sygnał. Takiego zachowania nie zaobserwowaliśmy w innych monitorach. Jest to o tyle istotne, że podczas zmiany trybów brak sygnału może w niektórych grach powodować wyjście do pulpitu systemowego.

LG 24GM79G
Zalety
 • szeroki zakres ergonomicznych ustawień monitora
 • wygodne sterowanie funkcjami menu ekranowego
 • łatwe przełączanie trybów do gier
 • duża liczba wbudowanych trybów wyświetlania obrazu
 • dobra temperatura bieli
 • niewielki błąd odwzorowania kolorów
 • bardzo małe opóźnienie sygnału (input lag)
 • dobra widoczność w zacienionych obszarach w grze
Wady
 • Monitor podczas przełączania trybów wyświetlania przestaje na chwilę wysyłać sygnał
 • długi czas reakcji matrycy (jak na panel TN)
 • szwankująca płynność ruchu w grze
 • w przeznaczonym do gier trybie o dobrej płynności – przesadnie wyprane barwy i ujednolicone cienie
Do testów dostarczył:LG
Cena w dniu publikacji (z VAT):1100 zł
Zobacz bieżące oferty:
Electro.pl
849 zł
Avans.pl
849 zł
mediaexpert.pl
849 zł
SFERIS.pl
849 zł
Komputronik.pl
849 zł
Amazon.de
210 €
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
14