Gry i konsole
Artykuł
Piotr Gołąb, Środa, 18 lipca 2018, 12:00

Modyfikowanie gier jest bardzo chętnie stosowane przez graczy pecetowych. Sprawdziliśmy, jak takie modyfikacje wpływają na wydajność i jakość oprawy wizualnej w trzech popularnych tytułach: GTA V, The Elder Scrolls: Skyrim i Wiedźmin 3.

Mody

Ulepszenie oprawy audiowizualnej, usunięcie błędów twórców gry czy dodanie nowej zawartości – to dla wielu graczy pecetowych nie pierwszyzna. Modyfikacje, o których będzie mowa w tym artykule, częściej zwane modami, są z nami od początków komputerowej rozrywki. Bardzo często miały duży wpływ na rynkowe trendy. Na przykład Counter-Strike na początku był modem do Half-Life'a, a teraz jest jedną z najpopularniejszych produkcji e-sportowych. D.O.T.A. też zaczynała jako modyfikacja do gry Warcraft III i była prekursorem gier z gatunku MOBA. 

Modyfikacje to także odpowiedź graczy na finalny produkt. Za ich pomocą można wycisnąć z silnika gry o wiele więcej. Oczywiście, kluczem jest odpowiedni dobór ustawień, tak żeby gra zarazem wyglądała lepiej i działała płynnie.

W tym artykule pokażemy, jak poprawić oryginalne dzieło: użyjemy narzędzi pozwalających uzyskać lepszą oprawę graficzną w popularnych tytułach i sprawdzimy, jak wpływa to na wymagania sprzętowe. Do eksperymentu wykorzystamy trzy gry: Wiedźmin 3: Dziki Gon, GTA V i prawdziwego weterana sceny moderskiej, The Elder Scrolls: Skyrim.

 

GTA V

Zwiedzamy Los Santos w wysokiej rozdzielczości i fotorealistycznej oprawie wizualnej

Skąd można w bezpieczny sposób zdobyć potrzebne pakiety plików? W sieci jest sporo stron oferujących modyfikacje do gier, ale tylko dwie z nich zasługują na to, żeby je polecić:

  • nexusmods.com – bardzo dobra strona z bardzo dużą liczbą sprawdzonych modyfikacji do wielu gier. Najważniejszą zaletą nexusmods jest narzędzie do instalowania modyfikacji i zarządzania nimi (Nexus Mod Manager). To dzięki niemu z łatwością utrzymamy modyfikacje w ryzach. Z tej strony pobraliśmy wszystkie mody do Wiedźmina 3 i Skyrima;
  • GTA5-Mods.com – największa strona poświęcona modyfikacjom do GTA V. Ich liczba liczona jest w tysiącach i cały czas się zwiększa. Nowe auto? Ładniejsze tekstury? Superbohaterowie zamiast oryginalnych protagonistów? Nic trudnego – wystarczy dobrze poszperać w zasobach tego serwisu. 
Ocena artykułu:
Ocen: 13
Zaloguj się, by móc oceniać
iwanme (2018.07.18, 12:15)
Ocena: 20

0%
W wadach modowania możecie dodać jeszcze potencjalne problemy ze stabilnością...

Ale i tak warto, a do modów graficznych dochodzą jeszcze mody gameplay czy wręcz całe konwersje z własnymi kampaniami etc.
Np. w taki Enderal (mod do Skyrima) grało mi się chyba przyjemniej i ciekawiej niż w oryginał - polecam wszystkim - właściwie druga gra na silniku Skyrima.
silion (2018.07.18, 12:24)
Ocena: 23

0%
'Modowanie gier – test wydajności kart graficznych i procesorów' - a gdzie ten test procesorów?
Makavcio2 (2018.07.18, 12:26)
Ocena: 18

0%
Modowanie gier przekleństwem?
Panie.,.. Ić pan stont!

Mówiąc poważniej, test trochę mało sensowny. Każdą grę można takim czy innym modem zarżnąć, jeśli się za dużo nakombinuje. Prawda jest taka, że w zależności od mocy sprzętu, można grę poprawić zdecydowanie lub bardzo zdecydowanie. Wiedźmina 3 da się totalnie odmienić prostymi trikami zjadającymi nie więcej niż 10% fps. Potem oczywiście też można cudować.
No i jest jeszcze to, o czym pisze iwanme. Większość sensownych modów nie wpływa w ogóle na wydajność, bo nie odnosi się do grafiki. Granie w Skyrima bez modów to masochizm. Podobnie z Wiedźminem 2, Cywilizacją 5 i 4, Europą Universalis IV, Fallouem 3+ i tak można by wymieniać w nieskończoność.
Dziwnoknurski (2018.07.18, 12:28)
Ocena: 5

0%
W modach graficznych często jest problem z tzw. 'szaleństwem rozdzielczości', modyfikacje kompletnie rozwalają artystycznie/plastycznie spójny świat, ale najważniejsze że listki na drzewach mają tekstury 8K i już większość 'trzepie kapucyna'.
Oczywiście nie mówię o wszystkich modach, niektóre są zrobione naprawdę rewelacyjnie ale to niestety mniejszość.
bi3dron4 (2018.07.18, 12:31)
Ocena: 6

0%
Chyba każdy, kto próbuje modów zdaje sobie sprawę, że to nie jest profesjonalna robota i można natknąć się na pewnie kłopoty, ale w przypadku takich gier jak Skyrim nie wgrać modów, to tak, jak by w ogóle nie grać... W wersji na PC obowiązkowym modem jest modyfikacja tego zrytego konsolowego interfejsu odbierającego jakąkolwiek przyjemność z gry.
Skullek (2018.07.18, 12:33)
Ocena: 14

0%
Niektóre z modów graficznych. Aktualnie te najbardziej popularne są obrzydliwe. Masa wyostrzania, podbicia kontrastu, te kolory wyglądają na masakrycznie przesycone. Mega sztuczne odbicia od wody, gra wygląda jak lalka barbie - dosłownie.
lolotron (2018.07.18, 12:35)
Ocena: 5

0%
Pamiętam granie w Obliviona z 50+ modami :D. Doprowadziłem do sytuacji gdzie gra była prawie jak rzeczywistość, podchodzę do pierwszej napotkanej w grze grupki bandytów, babka wyciąga łuk i pyk już nie żyję :)
kain (2018.07.18, 12:42)

0%
Raz jeden w życiu użyłem modów, a właściwie jednego. W Baldura Gate II, umożliwiał przechowywanie pocisków w pojedynczym slocie ekwipunku zamiast w paczkach po 20. 'Trochę' się od tamtych czasów zmieniło :D
Telvas (2018.07.18, 12:44)
Ocena: 9

0%
Potencjalne możliwości z których można, ale nie trzeba korzystać - serio tak oczywista rzecz wymaga dyskusji?
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Aktualności spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane