artykuły

Asus ROG Strix Hero III (G531GW) − test laptopa dla wymagającego gracza

Trzeci bohater dla mobilnych graczy

19
25 lipca 2019, 14:01 Mariusz Kolmer

Asus ROG Strix Hero III – temperatura

Długotrwałą wydajność i stabilność pracy pod obciążeniem przetestowaliśmy podczas półgodzinnego obciążenia grą Rise of the Tomb Raider. Taktowanie CPU w trakcie testu z początkowych 4 GHz (maksymalne turbo dla obciążonych wszystkich sześciu rdzeni) po minucie spadło nawet do poziomu 3,3 GHz, co spowodowane było przekroczeniem limitu energetycznego. Średnia częstotliwość pracy procesora w całym teście wyniosła 3,48 GHz, a więc dużo poniżej nie tylko „maksymalnego taktowania 4,5 GHz”, jak Intel reklamuje swoje najnowsze układy, ale nawet poniżej niechętnie ujawnianej wartości turbo 4 GHz dla obciążonych wszystkich rdzeni. Podczas pierwszej minuty temperatura CPU szybko sięgnęła 96 stopni Celsjusza, jednak nie powodowało to throttlingu temperaturowego. Natomiast po obniżeniu taktowania ze względu na limit energetyczny temperatura procesora nieco się obniżyła i średnio podczas całego testu wynosiła 90,8 stopnia Celsjusza, co jak na sześciordzeniowy procesor pracujący z szybkością 3,5 GHz nie jest najgorszym wynikiem.

Asus ROG Strix Hero III stress test

Również w przypadku układu graficznego czynnikiem ograniczającym wydajność był limit energetyczny. Początkowe taktowanie 1665 MHz szybko zostało obniżone, nawet do wartości 1470 MHz, a średnia z całego testu wyniosła 1522 MHz, a więc nawet nieco poniżej deklarowanej wartości Boost 1.0 dla tego modelu wynoszącej 1540 MHz (a i tak sporo niższej niż dla kart desktopowych). Początkowa temperatura GPU wynosiła 50 stopni Celsjusza, jednak limit energetyczny ograniczający taktowanie GPU sprawił, że nigdy nie przekroczyła 79 stopni Celsjusza, co jest bardzo dobrym wynikiem jak na tak wydajny układ.

Asus ROG Strix Hero III stress test
Obniżenie częstotliwości pracy procesora i układu graficznego miało pewne, choć niewielkie, przełożenie na liczbę wyświetlanych klatek w grze. Maksymalna płynność na poziomie 75,8 kl./s obserwowana była jedynie na początku testu i powoli obniżała się nawet do 72,8 kl./s. Średnia z całego testu wyniosła 73,5 kl./s, zatem wahania nie były znaczące.

Asus ROG Strix Hero III stress test

Asus ROG Strix Hero III – nagrzewanie się obudowy

Jak wspomnieliśmy, za spowolnienie Hero III odpowiedzialny był limit energetyczny, a nie przegrzewanie się procesora czy karty graficznej, zaawansowany układ chłodzenia utrzymywał temperatury podzespołów w akceptowalnych granicach. Bardzo dobrze radził sobie też z odprowadzaniem ciepła poza obudowę, dzięki czemu korpus urządzenia pozostawał relatywnie chłodny. Góra panelu roboczego podczas obciążenia w najcieplejszym miejscu, czyli przy wylocie powietrza z prawej strony obudowy, wynosiła 46,7 stopnia Celsjusza. Ciepło było również w centralnym, górnym rejonie – 42,5 stopnia. Istotny dla graczy rejon klawiszy WSAD był wyraźnie chłodniejszy – 34,2 stopnia, a temperatura touchpada i miejsca pod nadgarstki wynosiła około 25 stopni Celsjusza.

Asus ROG Strix Hero III temperatura

Najcieplejszym miejscem na spodzie laptopa był niewielki punkt blisko tylnego brzegu obudowy, w którym pirometr wskazał 45,6 stopnia Celsjusza. W pozostałych miejscach nad ważniejszymi podzespołami komputera obudowa miała temperaturę około 39 – 41 stopni. Natomiast w obszarze wzdłuż przedniej krawędzi i w wyraźnie widocznych na zdjęciu termowizyjnym miejscach wlotu chłodnego powietrza do układu chłodzenia dół urządzenia był wyraźnie chłodniejszy (od 25 do 27 stopni Celsjusza).

Asus ROG Strix Hero III temperatura

Jak na tak wydajny laptop, podczas intensywnego obciążenia, jakim jest granie, temperatury obudowy utrzymywane są w rozsądnych granicach. Zarówno góra, jak i dół urządzenia były chłodniejsze niż w przypadku konkurentów, jak Zephyrus S czy Hyperbook SL504, i na bardzo podobnym poziomie jak w zbliżonej konstrukcji, jaką jest SCAR II. Tym samym, choć laptopy gamingowe podczas grania raczej nie są trzymane na kolanach, w tym wypadku nie groziłoby to poparzeniami ;)

Asus ROG Strix Hero III – głośność

Jak już wspominaliśmy, Hero III jest wyposażony w rozbudowany układ chłodzenia, którego pracą można samodzielnie sterować. W najcichszej konfiguracji, czyli w trybie Silent, gdy komputer nie jest mocno obciążony, wentylatory generują hałas na poziomie zaledwie 20,2 dBa, a podczas bardziej wymagających zadań 35,2 dBa, co jest jednym z najlepszych wyników wśród laptopów dla graczy. Niestety, w pozostałych predefiniowanych trybach jest dużo gorzej. Przy ustawieniu Balanced dźwięk pracujących wentylatorów ma natężenie odpowiednio 31,1 dBa i 48,2 dBa, a w trybie Turbo (lub manualnym) od 38,5 do nawet 50,2 dBa. Taki poziom hałasu może już przeszkadzać w grze i nawet na tle gamingowych konkurentów wydaje się bardzo wysoki. Na szczęście producent daje możliwość niemal dowolnej konfiguracji pracy wentylatorów, zatem możemy dostosować ich działanie do naszych potrzeb.

Asus ROG Strix Hero III głośność spoczynek

Asus ROG Strix Hero III głośność obciążenie

Asus ROG Strix Hero III – czas działania

Najnowszy Hero został wyposażony w akumulator o takiej samej pojemności, jak Hero czy SCAR poprzedniej generacji. Przy jasności ekranu ustawionej na poziomie około 180 cd/m2, 66 Wh pojemności przekłada się na niemal sześć godzin ciągłego przeglądania internetu lub, po wyłączeniu bezprzewodowej karty sieciowej, na cztery godziny oglądania filmów Full HD. Tym samym wyniki Hero III są dużo lepsze niż Zephyrusa S, ale też zauważalnie gorsze niż tańszego Dream Machines RS2080Q-16PL17 wyposażonego w wydajniejszy układ graficzny. W przypadku grania na zasilaniu akumulatorowym możemy natomiast liczyć na niewiele ponad godzinę działania, co jest wynikiem bardzo zbliżonym do rezultatu starszego modelu SCAR II.

Asus ROG Strix Hero III czas działania

Asus ROG Strix Hero III czas działania

Asus ROG Strix Hero III czas działania

6