artykuły

Asus ROG Strix Hero III (G531GW) − test laptopa dla wymagającego gracza

Trzeci bohater dla mobilnych graczy

19
25 lipca 2019, 14:01 Mariusz Kolmer

Asus ROG Strix Hero III – wygląd

Hero III wyglądem nie różni się znacząco od SCAR II. Jedyne zauważalne zmiany w konstrukcji korpusu urządzenia to sposób osadzenia ekranu umożliwiający lepszy dopływ powietrza przez perforacje w obudowie, brak wzoru moro na panelu roboczym oraz niewielki klucz NFC nazwany przez producenta Keystone, który może aktywować profile wydajności czy ustawienia podświetlenia, a nawet dawać dostęp do ukrytego dysku Shadow Drive. Pozostałe cechy wyglądu przypominają poprzednika tego modelu, zatem zainteresowanych zapraszamy do naszego opisu Asus ROG Strix SCAR II.

Asus ROG Strix Hero III

Zmiana w konstrukcji zawiasu wpłynęła istotnie na układ złączy w laptopie. Z lewej strony urządzenia umieszczono jedynie trzy złącza USB 3.1 Gen.1 (3.0) typu A oraz wejście/wyjście audio.

Asus ROG Strix Hero III

Na prawym boku znajdziemy tylko miejsce na Keystone'a oraz wylot ciepłego powietrza z systemu chłodzenia.

Asus ROG Strix Hero III

Pozostałe złącza, jak port HDMI 2.0b, USB 3.1 Gen. 2 z obsługą Display Port, RJ-45 czy złącze zasilania, znalazły miejsce z tyłu urządzenia.

Asus ROG Strix Hero III

Asus ROG Strix Hero III – klawiatura i touchpad

Mimo że Hero III jest laptopem z 15-calowym ekranem, nie został wyposażony, jak większość tego typu urządzeń (na przykład wspomniany już recenzowany przez nas SCAR II), w klawiaturę z wydzielonym blokiem numerycznym. Jedyne dodatkowe klawisze to pięć przycisków odpowiedzialnych za przewijanie stron oraz kolejne pięć powiązanych z regulacją głośności, wyłączaniem mikrofonu, wyborem profilu działania układu chłodzenia oraz uruchamianiem aplikacji do zarządzania wydajnością. Poza tym układ klawiszy jest niemal identyczny jak w SCAR II, zatem po dokładniejszy opis odsyłamy do tamtej recenzji.

Asus ROG Strix Hero III klawiatura

Zmianie uległa natomiast płytka dotykowa. Choć jej działanie pozostało takie samo, to podobnie jak w Zephyrusie gładzik został zaopatrzony w funkcję NumPada. Po naciśnięciu i przytrzymaniu prawego górnego rogu na płytce wyświetlą się cyfry i można z niej korzystać jak z bloku numerycznego.

Asus ROG Strix Hero III – wnętrze

Demontaż Hero III nie jest trudny, ale wymaga ostrożności. Po odkręceniu wszystkich śrubek (te z przodu urządzenia są krótsze – lepiej ich nie pomylić) należy delikatnie podnieść dolny panel i wypiąć z zatrzasków dwie cienkie taśmy odpowiedzialne za zasilanie i sterowanie umieszczonymi wokół podstawy diodami LED. Po zdjęciu spodu urządzenia w oczy rzuca się masywny system chłodzenia. W przeciwieństwie do starszego modelu SCAR II, niestety, ciepłowody nie są zabezpieczone przed śniedzeniem czarną farbą. W porównaniu z wcześniejszym modelem liczba rurek cieplnych się nie zmieniła, ale ich układ już tak. Najdłuższy ciepłowód ciągnący się między dwoma radiatorami, odpowiedzialny za odprowadzanie ciepła zarówno z GPU, jaki i z CPU, został zastąpiony węższym. To pozwoliło połączyć z radiatorem rurkę chłodzącą sekcje zasilania i pamięć VRAM. Z kolei trzeci heat pipe układu graficznego został poszerzony, co wydaje się korzystną zmianą, ponieważ jest on wyposażony w osobny radiator, dzięki czemu ma większą możliwość oddawania ciepła.

Asus ROG Strix Hero III

Tak natomiast prezentuje się wnętrze laptopa po całkowitym zdemontowaniu układu chłodzenia:

Asus ROG Strix Hero III

Asus ROG Strix Hero III

2