Rynek ultrabooków jest silnie spolaryzowany. Z jednej strony spektrum znajdują się przeznaczone dla graczy, wydajne i niejednokrotnie kosztujące kilkanaście tysięcy złotych urządzenia wyposażone w najnowsze podzespoły, które umożliwiają grę w tytuły AAA przy maksymalnych ustawieniach jakości grafiki. Ich przeciwieństwo stanowią niejednokrotnie równie drogie laptopy zaopatrzone w niskonapięciowe procesory i zintegrowane lub energooszczędne karty graficzne, które wraz z pojemną baterią zapewniają działanie urządzeń nawet przez kilkanaście godzin. Testowany przez nas MSI PS42 wydaje się doskonałym kompromisem między tymi dwoma rodzajami urządzeń, a przy tym jest obecnie dostępny w bardzo korzystnej jak na ultrabooka cenie.
Spis treści
- MSI PS42 Modern 8RC – wstęp i dane techniczne
- MSI PS42 Modern 8RC – wygląd i budowa
- MSI PS42 Modern 8RC – matryca
- MSI PS42 Modern 8RC – zastosowania domowe i półprofesjonalne
- MSI PS42 Modern 8RC – wydajność w grach i narzędziach 3D
- MSI PS42 Modern 8RC – kultura pracy i czas działania
- MSI PS42 Modern 8RC – podsumowanie
MSI PS42 Modern 8RC – dane techniczne
Recenzowany przez nas wariant nie jest najnowszym modelem PS42. Za jego działanie odpowiada układ Core i5-8250U należący do starszej, bo ósmej generacji procesorów Intel, czyli rodziny Kaby Lake Refresh. Tak jak nowsze jednostki z linii Whiskey Lake-U został wykonany w procesie klasy 14 nanometrów, jednak w architekturze 14+, a nie udoskonalonej 14++, przez co pozostaje na poziomie sprzętowym podatny na atak typu Meltdown. Cechuje się też nieznacznie niższym taktowaniem w trybie turbo wynoszącym 3,4 GHz dla wszystkich czterech obciążonych rdzeni, kiedy w jego następcy (i5-8265U) jest to już 3,9 GHz dla 1 lub 2 rdzeni lub 3,7 GHz, gdy wszystkie są intensywnie wykorzystywane. Jednak jak wiemy z naszych testów, ma to niewielki wpływ na długotrwałą wydajność procesora, zauważalny praktycznie jedynie w podczas krótkich zadań. Dużo ważniejszy jest limit energetyczny (TDP). W obu układach jest on konfigurowalny, jednak tak jak w większości przypadków, także w PS42 pozostał na domyślnym poziomie 15 watów.
Nie najnowszy procesor nie jest jednak istotną wadą, jeżeli weźmiemy pod uwagę inną cechę PS42, wyjątkowo rzadko spotykaną w małych, lekkich i relatywnie niedrogich ultramobilnych laptopach. Jest nią dedykowana karta graficzna Nvidia GeForce GTX 1050. Choć i ta ma już swoje lata, to w porównaniu z innymi jednostkami, jak Vega 8 czy MX150/250, występującymi w laptopach w tym przedziale cenowym jest zdecydowanie wydajniejsza.
Układ ten oparty jest na 14-nanometrowej architekturze Pascal. Rdzeń karty (GP107-300) praktycznie nie różni się pod względem budowy od swojego pierwotnego desktopowego odpowiednika z 2016 roku (w 2018 roku pojawił się też GP107-301 o większej wydajności). Zbudowany jest więc z pięciu bloków multiprocesorów strumieniowych (SM), co odpowiada 640 rdzeniom CUDA, 40 jednostkom teksturującym (TMU) oraz 16 jednostkom renderującym (ROP). Układ mobilny również występuje w kilku wariantach, te jednak różnią się między sobą jedynie taktowaniem. Poza zwykłym mobilnym GTX 1050 wyróżnić można dwa warianty z dopiskiem Max-Q w nazwie. MSI zdecydowało się na ten najbardziej energooszczędny z nich, którego bazowe taktowanie GPU wynosi 1000 MHz, a w trybie Boost 1.0 wzrasta do 1139 MHz. Karta zaopatrzona jest w 4 GB dedykowanej pamięci GDDR5 produkcji Samsunga pracującej z częstotliwością 1750 MHz, a w tej konfiguracji TDP układu wynosi 34 waty.
Testowany laptop został wyposażony w pamięć operacyjną DDR4 pracującą z szybkością 1200 MHz (DDR-2400) o pojemność 8 GB. Co rzadko spotykane w ultramobilnych laptopach, kości pamięci nie są wlutowane, ale osadzone na dwustronnym, jedno-rankowym (single rank) module (Samsung M471A1K43CB1-CTD) umieszczonym w pojedynczym slocie SO-DIMM. Możemy zatem w razie potrzeby (i przy odrobinie uporu, o czym później) zwiększyć pojemność RAM-u samodzielnie, a to rzadko jest możliwe w ultramobilnych urządzeniach. Niestety, zastosowane rozwiązanie ma za to jedną wadę – pamięć może działać wyłącznie w trybie jednokanałowym.
Nośnikiem systemowym jest Kingston RBUSNS8154P3/256GJ o pojemności 256 GB. Moduł M.2 ma format 2280, korzysta z interfejsu PCIe Gen 3 ×2 i obsługuje standard NVMe 1.2.
Poniższa tabela przedstawia pozostałe parametry:
MSI PS42 Modern 8RC – dane techniczne | |
---|---|
Procesor |
Intel Core i5-8250U |
Pamięć |
8 GB DDR4, DDR-2400, tryb jednokanałowy (single channel) |
Ekran | 14,0" (1920 × 1080), IPS, matowy |
Układ graficzny | Nvidia GeForce GTX 1050 Max-Q 4 GB |
Nośnik danych | 256 GB SSD PCIe Gen 3 ×2, NVMe 1.2 |
Napęd optyczny | Brak |
Wymiary i masa | 322 mm × 222 mm × 20 mm 1,25 kg (laptop) + 0,44 kg (zasilacz) |
Łączność bezprzewodowa | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 5.0 |
Wejścia-wyjścia |
2 USB 3.1 Gen. 1 typu A (USB 3.0), |
Gwarancja | 2 lata |
System operacyjny | Windows 10 Home PL |
Cena |
4199 zł |
- MSI PS42 Modern 8RC – wstęp i dane techniczne
- MSI PS42 Modern 8RC – wygląd i budowa
- MSI PS42 Modern 8RC – matryca
- MSI PS42 Modern 8RC – zastosowania domowe i półprofesjonalne
- MSI PS42 Modern 8RC – wydajność w grach i narzędziach 3D
- MSI PS42 Modern 8RC – kultura pracy i czas działania
- MSI PS42 Modern 8RC – podsumowanie
bazowe taktowanie procesora to 1,6 GHz, a średnia z półgodzinnego testu to 2,9 GHz. Chyba turbo jednak działa dłużej niż 2 sekundy
Osobiscie bym tego nie kupil,zeby nie wspierac takiego podejscia.Innych wielkich wad.nie widze.
Rzadko wchodzę na teksty/newsy o laptopach, bo przeraża mnie, ile kasy trzeba wywalić na coś, z czego największą uciechę będzie miał kręgarz leczący garba, którego od tego czegoś dostaniemy.
Rzadko wchodzę na teksty/newsy o laptopach, bo przeraża mnie, ile kasy trzeba wywalić na coś, z czego największą uciechę będzie miał kręgarz leczący garba, którego od tego czegoś dostaniemy.
szkoda, ze poza wchodzeniem nie czytasz artykulow. dowiedzialbys sie ze ten laptop wazy mniej niz nie-gamingowe urzadzenia a przy tym oferuje duzo wiecej niz zwykły ultrabook
Osobiscie bym tego nie kupil,zeby nie wspierac takiego podejscia.Innych wielkich wad.nie widze.
RAM jest wymienny, na szczęście. Możliwe też, że tak jak w wielu sprzętach MSI, kombinacja 'left alt + right ctrl + right shift + f2' umożliwi zmianę normalnie niedostępnych opcji BIOSu, w tym m.in. ustawienia parametrów RAM.
Chociaż single channel nie przeskoczysz mimo wszystko. Gdzieś czytałem, że nowsze PSki miałby mieć już dual ale nie jestem w stanie zweryfikować tej ploteczki.
Brajanek raczej będzie celował w 'gamingowe' plastiki z RGB niż takiego slimka.
Swoją drogą ciężko kupić w dzisiejszych czasach laptopa z mocnymi podzespołami bez całej tej otoczki kosmicznego wyglądu i RGB. Jak szukałem komputera dla siebie w ubiegłym roku, większość 'normalnych' sprzętów kończyła się na 1060 Max-Q i ekranie 60Hz lub miała ceny z kosmosu. A szkoda, bo chętnie bym kupił mocniejszy model w obudowie bez RGB i bajerów. Na przykład stacje robocze MSI wyglądają niebo lepiej niż seria gamingowa, chociaż to ta sama konstrukcja, jedynie bez świecidełek.