artykuły

MSI PS42 Modern 8RC − mistrz wydajności wagi ultralekkiej

6
11 lipca 2019, 14:01 Mariusz Kolmer

MSI PS42 Modern 8RC – temperatura

Stabilność i wydajność PS42 sprawdziliśmy podczas półgodzinnego obciążenia grą Rise of the Tomb Raider. Procesor podczas tego testu działał z częstotliwością średnią wszystkich rdzeni od 1,6 do 3,3 GHz (choć oczywiście pojedyncze rdzenie osiągały 3,4 GHz – maksymalną częstotliwość turbo). Średnie taktowanie wszystkich rdzeni podczas trwania całego testu wyniosło około 2,9 GHz, a więc dużo więcej niż w przypadku procesora i7, w jaki wyposażona jest konkurencyjna Yoga. W tym czasie temperatura CPU z początkowych 52 stopni wzrosła chwilowo nawet do 87 stopni, jednak średnio utrzymywała się na bardzo przyzwoitym poziomie 78 stopni Celsjusza. Poniższy wykres pokazuje również, że Prestige od MSI nawet podczas długotrwałego obciążenia nie wykazywał długotrwałych oznak spadków wydajności (throttlingu) związanych z przekroczeniem limitu energetycznego czy temperaturowego. To godny naśladowania ewenement wśród laptopów.

MSI PS42 Modern 8RC stress test throttling

Częstotliwość taktowania rdzenia układu graficznego z maksymalnego początkowego 1671 MHz wraz z upływem czasu i ze wzrostem temperatury obniżała się nawet do 1418 MHz. Jednak te spadki były chwilowe, a średnia częstotliwość pracy GPU wyniosła 1569 MHz, a więc dużo powyżej domyślnej wartości trybu Boost 1.0 oraz średniej, z jaką pracował taki sam układ w Yodze 730-15.
Taktowanie utrzymywane było na takim poziomie ze względu na temperaturę, z jaką pracowało GPU. Początkowe 41 stopni szybko wzrosło do maksymalnie 85 stopni, co wiązało się z kilkoma małymi, widocznymi na poniższym wykresie, spadkami taktowania. Przez większość czasu GPU pracowało z temperaturą 84 stopni, czyli maksymalnego limitu termicznego ustalonego przez producenta, a średnia z całego testu wyniosła 82,6 stopnia Celsjusza.


MSI PS42 Modern 8RC stress test throttling
Zmiany częstotliwości pracy układu graficznego oczywiście przełożyły się w pewnym stopniu na płynność animacji w grze, jednak nie były to zauważalne wahania. Obserwowana na początku, maksymalna liczba klatek na sekundę wyniosła 51,2, a minimalnie było to 47,6 kl./s. Podczas całego testu płynność utrzymywała się na poziomie 49,9 kl./s, a więc spadek liczby wyświetlanych klatek był znikomy.

MSI PS42 Modern 8RC stress test throttling

MSI PS42 Modern 8RC – nagrzewanie się obudowy

Niestety, skromny układ chłodzenia w połączeniu z wydajną kartą graficzną zamknięte w wyjątkowo cienkiej, metalowej obudowie pozwalają przewidzieć, że PS42 podczas ciągłego, intensywnego obciążenia nie pozostanie długo chłodny, a temperatury wewnątrz znajdą odzwierciedlenie na powierzchni laptopa. Po upływie pół godziny panel roboczy w najcieplejszym miejscu, u góry, na niewielkim obszarze tuż nad układem grafiki, miał temperaturę aż 55,8 stopnia Celsjusza. Pozostałe rejony był wyraźnie chłodniejsze (temperatury były nawet niższe niż w dużo mniej wydajnym MateBooku 13), jednak w trzech z dziewięciu miejsc pomiarowych temperatura przekraczała 40 stopni. Na szczęście relatywnie chłodny pozostał touchpad oraz miejsca oparcia nadgarstków.

MSI PS42 Modern 8RC temperatury obudowy

Na spodzie laptopa rozkład temperatur był podobny, ale ich wartości były jeszcze wyższe. W okolicy GPU maksymalna zanotowana temperatura obudowy wyniosła aż 59,1 stopnia Celsjusza. Przy tylnej krawędzi laptopa w centralnym obszarze pirometr wskazywał 57,8 stopnia, a na prawym brzegu 49,7 stopnia Celsjusza. Tym samym spód urządzenia był wyraźnie cieplejszy niż w Yodze czy MateBooku.

MSI PS42 Modern 8RC temperatury obudowy

Oczywiście trzymanie tak gorącego urządzenia na kolanach zdecydowanie nie byłoby przyjemne, jednak trzeba pamiętać, że podczas zwykłego użytkowania obudowa pozostawała chłodna, a mało kto trzyma laptop na kolanach, grając w gry mogące tak rozgrzać podzespoły. Gdy urządzenie stoi na biurku, temperatura obudowy, szczególnie ze względu na chłodne klawisze WSAD i touchpad, nie jest uciążliwa. Ciepłe powietrze z układu chłodzenia wydmuchiwane jest natomiast z tyłu urządzenia, zatem nie nagrzewa blatu po bokach laptopa i grając, możemy komfortowo korzystać z myszy.

MSI PS42 Modern 8RC – głośność

PS42, jak przystało na lekki i poręczny laptop, gdy nie jest intensywnie wykorzystywany, pracuje niemal bezgłośnie. W trybie Auto działa praktycznie bezszelestnie (22,5 dBa), podobnie jak Yoga i MateBook. Sytuacja się zmienia podczas wykonywania wymagających zadań. Wtedy w domyślnym trybie automatycznym wentylatory generują hałas na poziomie 37,8 dBa, tym samym sprawiając, że urządzenie MSI jest wyraźnie głośniejsze od wspomnianych konkurentów (choć ciągle cichsze niż inne, większe gamingowe laptopy wyposażone w GTX 1050).

Osoby lubiące panować nad działaniem swojego sprzętu komputerowego ucieszy fakt, że dzięki oprogramowaniu Dragon Center pracę wentylatorów można skonfigurować samodzielnie. Dla ekstremalnych entuzjastów wydajności i chłodnych podzespołów MSI przewidziało też tryb Cooler Boost, w którym wentylatory pracują ze swoją maksymalną szybkością przy zaskakującym jak na tak małe urządzenie hałasie aż 44,9 dBa.

MSI PS42 Modern 8RC głośność

MSI PS42 Modern 8RC głośność

MSI PS42 Modern 8RC – czas działania

Akumulator o pojemności 50 Wh przy włączonym trybie oszczędzania energii i jasności ekranu ustawionej na 180 cd/m2 pozwala na ponad dziewięć godzin ciągłego przeglądania internetu, natomiast po wyłączeniu bezprzewodowej karty sieciowej i ustawieniu głośności na 50 procent będziemy mogli na laptopie MSI oglądać filmy w rozdzielczości Full HD niemal przez 10 godzin. Tym samym pod względem czasu działania z dala od zewnętrznego źródła zasilania PS42 wypada nieznacznie gorzej od Yogi 730-15 wyposażonej w taki sam układ graficzny i wydajniejszy procesor, której akumulator ma zbliżoną pojemność (51 Wh). Drugi poważny konkurent, MateBook 13, dysponujący wyraźnie słabszym układem graficznym, ale i mniej pojemnym akumulatorem (41,7 Wh), w przypadku oglądania filmu osiągnął niemal identyczny wynik jak MSI i Yoga, a w przypadku przeglądania internetu jego rezultat jest już o ponad godzinę krótszy.

MSI PS42 Modern 8RC czas działania

MSI PS42 Modern 8RC czas działania

6