artykuły

MSI PS42 Modern 8RC − mistrz wydajności wagi ultralekkiej

6
11 lipca 2019, 14:01 Mariusz Kolmer

MSI PS42 Modern 8RC – wygląd

Z zewnątrz laptop prezentuje się bardzo schludnie i kompaktowo. Całość wykonana jest z jasnego i bardzo cienkiego aluminium, jedynie klapa matrycy została ozdobiona subtelnym jak na MSI, bo srebrnym i mało widocznym, logo przedstawiającym charakterystycznego smoka. Urządzenie jest też wyjątkowo lekkie (1,2 kg), na co zwrócimy uwagę nie tylko podczas pierwszego kontaktu z laptopem, będzie nas to zaskakiwać nawet po kilku dniach użytkowania.

Dopiero po podniesieniu klapy zauważymy, jak bardzo wygląd PS42 odbiega od ultrabookowych standardów. Bardzo pozytywne wrażenie robią wąskie ramki ekranu (górna i boczne), jednak mieszane uczucia budzi ażurowy panel nad klawiaturą z centralnie umieszczonym i rzucającym się w oczy przyciskiem on/off, niewielki touchpad o zastanawiającym kształcie czy gamingowy font na klawiszach. Mimo że ultrabook MSI należy do linii Prestige, o czym informuje napis poniżej klawiatury, wzornictwo przypomina raczej pomniejszonego i pozbawionego kolorowych LED-ów gamingowego laptopa sprzed kilku lat niż prestiżowe urządzenie zarezerwowane dla nielicznych. Jednak to może mieć swój urok, bo dzięki temu PS42 pokazuje swoją podwójną naturę i przewrotnie wyróżnia się na tle wielu niemal identycznie wyglądających, nijakich konstrukcji konkurencji. Gdy oswoimy się z pierwszym wrażeniem, szybko docenimy zalety MSI.

MSI PS42 Modern 8RC

Liczba złączy, w jakie wyposażono Prestige, jest całkiem pokaźna jak na ultramobilne urządzenie. Z lewej strony znajdziemy pełnowymiarowe złącze HDMI, USB 3.1 typu C oraz zintegrowane  wejście/wyjście audio.

MSI PS42 Modern 8RC porty

Na prawym brzegu umieszczono czytnik kart SD, drugie złącze USB 3.1 typu C oraz dwa złącza USB 3.1 Gen 1 (3.0) typu A.

MSI PS42 Modern 8RC porty

MSI PS42 Modern 8RC – klawiatura i touchpad

Wygląd to nie jedyna cecha opisywanego modelu, która wymaga przyzwyczajenia. Drugą jest klawiatura. Mimo że cechuje się dużymi przyciskami o sporym, przyjemnym skoku i wyraźnym momencie aktywacji, sam układ klawiszy na początku może sprawiać użytkownikowi spore problemy. Niezrozumiałe, a podczas pisania bardzo uciążliwe jest przeniesienie prawego przycisku Alt o jedno miejsce w prawo i dodanie w jego pierwotnej, standardowej lokalizacji drugiego (sic!) klawisza Backslash. Jasny, stalowoszary kolor klawiszy ma też specyficzną wadę. W słonecznym otoczeniu białe podświetlenie klawiatury sprawia, że oznaczenia przycisków są... mniej czytelne. Innym zaskakującym rozwiązaniem jest przeniesienie klawisza funkcyjnego Fn z lewej na prawą stronę dolnego wiersza klawiatury. W tym wypadku jest to jednak bardzo wygodne, ponieważ możliwe jest naciśnięcie jedną ręką klawisza Fn wraz z przyciskami kierunkowymi, do których przypisano alternatywne funkcje regulacji jasność i głośności. Na pochwałę zasługuje też dodanie kolumny klawiszy odpowiadających za przewijanie stron i to, że przypisano im dodatkową funkcję regulacji czterostopniowego podświetlenia klawiatury (więc nawet to można zmienić jedną ręką dzięki znajdującemu się w pobliżu klawiszowi Fn). Warto też docenić, że klawisze kierunkowe mają normalne wymiary, co zdecydowanie ułatwia nawigację w wielu grach i aplikacjach i ogranicza ilość błędnych wyborów (niestety, tylko na komputerze ;( ). Te zmiany wydają się przemyślane i korzystne, jednak osoby niechcące zmieniać swoich nawyków, mogą w oprogramowaniu Dragon Center ustawić funkcję lewego przycisku Windows tak, żeby dział jak klawisz funkcyjny.

MSI PS42 Modern 8RC klawiatura

Również niewielkie zastrzeżenia można mieć do touchpada. Jego powierzchnia jest gładka i nie stawia zbędnego oporu opuszkom palców, dotyk i gesty są dobrze rozpoznawane nawet na samych brzegach (poza rogiem, w którym umieszczony jest czytnik linii papilarnych), a zintegrowane z płytką przyciski myszy mają wyraźny skok. Niestety, gładzik ma bardzo małą powierzchnię, jego kształt jest wyjątkowo niespójny z wzornictwem urządzenia.

MSI PS42 Modern 8RC – głośniki

O głośnikach w PS42 nie można powiedzieć wiele dobrego, poza tym, że potrafią grać całkiem głośno (72,8 dBa), jak na takie małe przetworniki. Niestety, reprodukowany dźwięk jest zupełnie pozbawiony niskich tonów. Tony średnie i wokale są zupełnie zdominowane przez górne rejestry, a ich barwa jest kłująca i mało przyjemna. Tony wysokie są za to wyjątkowo wyraźne i ostre. Nie można też mówić o jakiejkolwiek szerokość czy przestrzenności sceny. Dźwięk brzmi, jakby dobiegał z jednego, niewielkiego punktu dokładnie przed słuchaczem. Taki system audio zdecydowanie nie nadaje się do słuchania muzyki, jednak do oglądania YouTube’a w zupełności wystarczy, co niestety jest standardem wśród urządzeń 13−14-calowych. Osoby, które jednak chcą od czasu do czasu posłuchać z laptopa ulubionych piosenek lub dzięki mocnym basom lepiej poczuć emocje związane z grą, powinny zaopatrzyć się w słuchawki lub głośniki. 

MSI PS42 Modern 8RC – wnętrze

Dostanie się do środka laptopa MSI jest bardzo proste. Wystarczy odkręcić 12 równej długości śrubek, uwolnić z zatrzasków plastikową osłonę zawiasów, a następnie podważyć wzdłuż krawędzi dolny panel obudowy. Po jego zdjęciu ukazuje się mroczne, czarne wnętrze. Natychmiast rzuca się w oczy asymetria dwóch radiatorów, z których skromniejszy wykonany jest z aluminium, a nie miedzi. Kolejne spostrzeżenie ma większy wpływ na serwis laptopa. Po odklejeniu cienkiej plastikowej izolacji zauważymy, że płyta główna ułożona jest odwrotnie niż w większości laptopów, a procesor, układ graficzny, złącze M.2 i slot na moduł pamięci położone są na jej drugiej stronie, zatem nawet aby wymienić SSD lub zwiększyć pojemność RAM-u, konieczne jest całkowite wyjęcie płyty z korpusu urządzenia.

MSI PS42 Modern 8RC płyta główna

Demontaż płyty głównej jest bardziej skomplikowany. Poza odkręceniem sporej liczby śrub konieczne jest też odłączenie anteny modułu łączności bezprzewodowe oraz wyjęcie samej karty sieciowej, wypięcie taśmy wyświetlacza i odłączenie wielu innych przewodów, w tym bardzo cienkich, których złącza bądź zatrzaski położone są w ciasnej szczelinie między płytą główną a akumulatorem. Dopiero po tym można delikatnie podnieść płytę, aby po jej odwróceniu ukazał nam się taki widok:

MSI PS42 Modern 8RC płyta główna

Jak łatwo zauważyć, PS42 ma dwa skromne, osobne układy chłodzenia. Większy, złożony z dwóch ciepłowodów i miedzianego radiatora odpowiedzialny jest za chłodzenie GPU, natomiast drugi, wyposażony w zaledwie jedną rurkę cieplną i wąski aluminiowy radiator, chłodzi procesor. Poniżej umieszczono pojedyncze złącze na moduł SO-DIMM pamięci RAM, a po jego prawej stronie ulokowane jest złącze M.2 na nośnik danych.

2