artykuły

Wielki test laptopów z ekranem o przekątnej 13,3 cala

Ultramobilność ponad wszystko

51 25 października 2018, 14:01 Mariusz Kolmer, Przemysław Juraszek
Acer Swift 1 NX.GP1EP.003
Cena od 2491.52 zł do 2491.52 zł

Acer Swift 1 (NX.GP1EP.003) – test

Bardzo często małe laptopy są droższe od swoich większych odpowiedników. Swift 1 to wyjątek od tej reguły. To najtańszy model z rodziny Swift. Acer Swift 1 (NX.GP1EP.003) kosztuje 1899 złotych. Ta konfiguracja obejmuje procesor Intel Pentium N4200, 256-gigabajtowy nośnik SSD oraz 4 GB pamięci operacyjnej.

Acer Swift 1

Acer Swift 1 (NX.GP1EP.003) – dane techniczne (egzemplarz testowy)
Procesor Pentium N4200
4 rdzenie, 1,1 GHz (Burst – do 2,5 GHz)
Pamięć

4 GB LPDDR3, 1600 MHz, jednokanałowa (single channel)

Ekran 13,3" (1920 × 1080), IGZO, matowy
Układ graficzny Intel HD Graphics 505
Nośnik danych SSD 128 GB
Napęd optyczny Brak
Wymiary i masa 319 mm × 225 mm × 18 mm
1,37 kg (laptop) + 0,16 kg (zasilacz)
Łączność bezprz. Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 4.2
Wejścia-wyjścia

 2 USB 3.1 typu A (USB 3.0), USB 2.0, HDMI (1.4), USB 3.1 typu C, czytnik kart SD, audio (zintegrowane) oraz czytnik linii papilarnych

Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10 Home
Cena

1899 zł 

 

Acer Swift 1 (NX.GP1EP.003) – wygląd

Projekt przypomina model Acer Swift 3, testowany przez nas nas prawie 1,5 roku temu. Mamy więc do czynienia z prawie w pełni aluminiową obudową. Aluminium jest matowe i nie ma skłonności do zbierania śladów po palcach. Z plastiku wykonano tylko czarną osłonę zawiasu i obwódkę wokół ramek matrycy. Ramki są duże, przez co sprzęt wygląda trochę staromodnie w porównaniu z częścią rywali.

Acer Swift 1

Nie mamy zastrzeżeń co do spasowania elementów (jest wręcz bardzo dobre, jak na sprzęt tej klasy), ale sztywność obudowy już nie zachwyca. Laptop ugina się pomiędzy spacją a płytką dotykową i tuż nad klawiaturą, w środkowej części listwy pomiędzy klawiaturą a ekranem.

Acer Swift 1

Ekran można odchylić, podobnie jak w IdeaPadach, do kąta 180 stopni. Zawiasy są dość mocno zestrojone, przez co nie pozwalają otworzyć laptopa jedną ręką i mają skłonność do sprężynowania. Klapa matrycy mogłaby być trochę sztywniejsza, ale widzieliśmy znacznie gorsze przypadki.

Rozkład złączy jest bogaty, jak na ultrabook z ekranem o przekątnej 13,3 cala. Z lewej strony są to tylko USB 2.0 oraz czytnik kart SD.

Acer Swift 1

Z prawej strony zamontowano z kolei: HDMI (1.4), dwa USB 3.1 typu A, USB 3.1 typu C oraz zintegrowane gniazdo słuchawkowe.

Acer Swift 1

 

Acer Swift 1 (NX.GP1EP.003) – klawiatura, płytka dotykowa oraz głośniki

Wygląda na to, że Acer zastosował tę samą klawiaturę co w ostatnim testowanym przez nas modelu Acer Swift 3. Mamy więc dwustopniowe białe podświetlenie, mechaniczne klawisze PgUp/PgDn, a funkcje klawiszy F1–F12 nie są odwrócone. Przełączniki są ciche i trochę twardsze niż w części konkurencyjnych modeli. Niestety, klawiatura nie jest od spodu dobrze podparta, przez co się ugina, szczególnie na środku. Co ciekawe, tuż pod nią, po prawej stronie, znajduje się czytnik linii papilarnych.

Acer Swift 1 klawiatura

Płytka dotykowa, jak na cenę laptopa, jest bardzo dobra – spotkaliśmy się z gorzej działającymi płytkami w urządzeniach nawet kilkakrotnie droższych. Dobrze odczytuje ruchy palców nawet przy rogach i bezproblemowo obsługuje gesty. Zintegrowane z nią przyciski działają dobrze, nie gubią się nawet w pobliżu środka. Co prawda nie klikają idealnie równo, ale w tej cenie nie oczekujmy perfekcji.

Są dwa głośniki, zamontowane na przedniej krawędzi. W brzmieniu słychać właściwie tylko wysokie tony (zbyt wybijające się). Jest gorsze niż z głośnika z Biedronki za 20 zł. Maksymalna zmierzona przez nas głośność to 64,2 dBA.

Acer Swift – matryca

Ku naszemu zaskoczeniu w Acerze Swifcie 1 zastosowano panel IGZO firmy Panda Display o identyfikatorze LM133LF5L01. Jest on podobny do matrycy użytej w opisanym wcześniej modelu Spin 5. Pokrycie palet barw sRGB oraz Adobe RGB wynosi, odpowiednio, 83,30% i 60,90%, a kontrast statyczny osiąga 1380 : 1. Maksymalna jasność, 308,35 cd/m2, nie jest zbyt niska, a temperatura bieli, 6508 K, jest neutralna. Podsumowując, jest to bardzo dobry wyświetlacz i nie ukrywamy, że spodziewaliśmy się przeciętnego IPS-a, a nie ekranu, który nada się już do amatorskiej pracy z kolorem.

Dane techniczne (egzemplarz testowy)
Rozmiar i typ matrycy 13,3"/IGZO/matowa
Rozdzielczość 1920 × 1080 pikseli
Maksymalna jasność 308,35 cd/m2
Pokrycie palety barwnej:
sRGB
Adobe RGB

83,3%
60,9%
Luminancja koloru czarnego (przy 180 cd/m2) 0,13 cd/m2
Kontrast rzeczywisty (statyczny)  1380 : 1
Temperatura barwowa bieli (idealnie: 6500 K) 6508 K
Delta E:
średnia
maksymalna

4,34
8,76

Acer Swift 1 srgb

Czas przejścia pomiędzy kolorami: czarny – biały – czarny wynosi 25,4 ms i nie odbiega od osiągów innych matryc IPS.

Acer Swift 1 czas reakcji

Acer Swift 1 czas reakcji

Laptop do regulacji jasności wykorzystuje technikę hybrydową. To oznacza, że powyżej 27% maksymalnej jasności matryca działa jako flicker-free, a poniżej wykorzystuje migotanie, chociaż o dużej częstotliwości, 1 kHz.

Acer Swift 1 pwm

Acer Swift 1 (NX.GP1EP.003) – wydajność

W testowej konfiguracji zastosowano czterordzeniowy procesor Pentium N4200, taktowany z bazową częstotliwością 1,1 GHz, która może wzrastać do 2,5 GHz w razie obciążenia jednego lub dwóch rdzeni i do 2,4 GHz, gdy obciążone są wszystkie cztery. Układ współpracuje z 4 GB pamięci operacyjnej LPDDR3 taktowanej z częstotliwością 1600 MHz i działającej w trybie jednokanałowym (single channel). Wydajność, jak się można było spodziewać, jest gorsza od osiągów Core i5, nawet starszej generacji, jak też Core i3-7130U. Z drugiej strony użyty procesor jest znacznie szybszy od Celeronów, które także w typowych prostych zastosowaniach są, naszym zdaniem, zbyt wolne.

Nośnik danych to 128-gigabajtowy eMMC. Jego pojemność jest wystarczająca w laptopie przeznaczonym do prostych zadań, takich jak przeglądanie internetu, oglądanie filmów i praca biurowa.

Tych, którzy liczyli na możliwość uruchamiania choćby prostych gier, pokroju CS:GO, musimy rozczarować, ponieważ zintegrowany układ graficzny Intel HD Graphics 505 nie nadaje się absolutnie do niczego.

Acer Swift 1 (NX.GP1EP.003) – temperatura

Tym razem, przez niemożność użycia gry Wiedźmin 3, byliśmy zmuszeni wykorzystać alternatywne narzędzie Unigine Valley, żeby zasymulować obciążenie. Podczas testu średnie taktowanie CPU wyniosło 1,4 GHz, a temperatura – tylko 61 stopni Celsjusza. Średnia częstotliwość taktowania iGPU wyniosła 1068 MHz przy takiej samej temperaturze.

Acer Swift 1 stress test

Acer Swift 1 (NX.GP1EP.003) – nagrzewanie się obudowy

Acer Swift 1 mimo dość słabych podzespołów potrafi się nagrzać równie mocno jak mocniejsze konstrukcje, na przykład oparte na Core i5-8250U. Częściowym winowajcą może być cienka aluminiowa obudowa, dobrze przewodząca ciepło. Laptop nagrzewa się w centralnej oraz prawej części klawiatury do, odpowiednio, 40,3 stopnia Celsjusza i około 39 stopni. Drugim gorącym miejscem jest środek i prawa strona listwy pomiędzy klawiaturą a ekranem, gdzie miernik wskazał około 43 stopni. Temperatura reszty obudowy nie przekraczała 34 stopni.

Acer Swift 1 temperatura

Na spodzie rozkład temperatury jest zbliżony, przy czym różnice we wskazaniach nie przekraczają 1 stopnia.

Acer Swift 1 temperatura

Acer Swift 1 (NX.GP1EP.003) – głośność i czas działania

Laptop jest wyposażony w pasywny układ chłodzenia, więc jest bezgłośny.

Akumulator o pojemności 42 Wh pozwala na 8,5 godziny przeglądania internetu bądź o godzinę dłuższe oglądanie filmów w jakości HD.

Acer Swift 1 (NX.GP1EP.003) – podsumowanie

Acer Swift 1 (NX.GP1EP.003) to całkiem porządnie wykonany tani ultrabook. W cenie poniżej 2000 złotych dostajemy dobrze wykonaną aluminiową obudowę, bardzo dobry, jak na tę klasę sprzętu, ekran, bardzo dobrą płytkę dotykową, nawet przyjemną w użyciu – mimo że uginającą się – klawiaturę (co ważne, podświetlaną), bezgłośną pracę pasywnego układu chłodzenia, długi czas działania oraz całkiem bogaty, jak na laptop z ekranem o przekątnej 13,3 cala, zestaw portów. Na plus należy też policzyć 128-gigabajtowy nośnik eMMC.

Co prawda wydajnością ta konfiguracja nie grzeszy, ale i tak jest szybsza od konstrukcji opartych na Celeronach. Rozczarowuje też pamięć operacyjna: ma pojemność 4 GB i działa w trybie jednokanałowym, co jest smutną normą w urządzeniach tej klasy. Inne wady to dość mocne nagrzewanie się obudowy pod obciążeniem i niska wydajność w grach, chociaż nie do graczy ta konstrukcja jest kierowana. Nie spodobały się nam też dość grube ramki ekranu, które skutecznie psują wygląd komputera.

Acer Swift 1

W tym segmencie głównym rywalem modelu Acer Swift 1 NX.GP1EP.003 jest uwzględniony w niniejszym zestawieniu Kiano Elegance 13.3. Jest co prawda tańszy o mniej więcej 500 zł, ale ma o połowę mniej pamięci eMMC, słabszy procesor (Celeron), plastikową obudowę, mniej portów, krócej działa na zasilaniu akumulatorowym i miewa problemy nawet z aktualizacją Windows 10... Z drugiej strony, w przeciwieństwie do Swifta, jest to konstrukcja konwertowalna z rysikiem w zestawie.

Acer Swift 1 NX.GP1EP.003
Zalety
 • bardzo wysoka, jak na tę cenę, jakość wykonania
 • bardzo dobry, jak na tę klasę sprzętu, panel IGZO
 • bardzo dobra płytka dotykowa
 • podświetlana klawiatura
 • bezgłośne działanie
 • długi czas działania
 • bogaty, jak na laptop z ekranem o przekątnej 13,3 cala, zestaw portów
 • w tej cenie – nośnik SSD (eMMC)
 • Wydajność Pentium N4200 nie zachwyca, ale w tej cenie można spotkać jeszcze gorsze przypadki
Wady
 • 4 GB pamięci to trochę mało
 • jednokanałowy tryb działania pamięci
 • Obudowa dość mocno nagrzewa się pod obciążeniem
 • Ekran wykorzystuje do regulacji jasności PWM, chociaż o wysokiej częstotliwości
Do testów dostarczył:X-kom.pl
Cena w dniu publikacji (z VAT):1899 zł
3