Laptopy
Artykuł
Mariusz Kolmer, Przemysław Juraszek, Czwartek, 25 października 2018, 14:01

Test laptopów z ekranem o przekątnej 13,3 cala – porównanie wydajności w grach

Ultrabooki nie są przeznaczone do gier, to oczywiste, jednak część z nich jest wyposażona w samodzielną kartę graficzną, pozwalającą na rozgrywkę mniej wymagającym graczom. Spośród omawianych urządzeń trzy są wyposażone w akcelerator Nvidii, GeForce MX150. Niestety, we wszystkich trzech zastosowano słabszy wariant tej karty, 1D12, wolniej taktowany od pełnej wersji, którą można znaleźć w wielu większych konstrukcjach. Przyjrzyjmy się, jak użycie tego GPU wpływa na wydajność w mniej i bardziej wymagających grach.

ultrabook 13.3 wydajnosc w grach

Counter-Strike: Global Offensive, szczególnie w niskich ustawieniach jakości i rozdzielczości 1280 × 720, jest grą mocno zależną od procesora. To widać na wykresie. Chociaż dwa najlepsze wyniki przypadły urządzeniom z GeForce'em, ich przewaga nie jest ogromna, a na trzecim miejscu znalazł się Dell XPS, wyposażony jedynie w zintegrowany układ Intela. Mocno rozczarowuje IdeaPad 320S, którego wydajność, mimo użycia układu Nvidii, ograniczona jest throttlingiem energetycznym i temperaturowym. Następne duże rozczarowanie to bardzo mierna wydajność IdeaPada 720S, którego Radeon RX Vega 8 zintegrowany w Ryzenie 5 2500U wypadł gorzej nawet od Intelowskiego HD Graphics 615. W tym samym teście HP Envy x360, również z Ryzenem, poradził sobie wyraźnie lepiej, co jest zasługą szybszej pamięci działającej w trybie dwukanałowym. Najsłabsze były najtańsze urządzenia, oparte na procesorach z serii Apollo Lake.

W grze Dota 2 sytuacja wygląda w zasadzie tak samo, dopiero w Skyrimie skład podium nieco się zmienia. Trzecie miejsce tym razem zajął IdeaPad 320S, z zauważalną przewagą nad XPS-em Della.

ultrabook 13.3 wydajnosc w cs go

ultrabook 13.3 wydajnosc w dota 2

ultrabook 13.3 wydajnosc w skyrimie

Jednak dopiero w bardzo wymagających grach można dostrzec faktyczną przewagę MX-a nad układami zintegrowanymi, a ta jest niekiedy niemal trzykrotna. Jest tak na przykład w Rise of the Tomb Rider, w której Notebook Air i ZenBook wyświetlają niemal trzy razy więcej klatek na sekundę niż najwydajniejsze układy zintegrowane Intela i AMD. W Wiedźminie 3 przewaga jest nieznacznie mniejsza, ale wciąż mniej więcej 2,5-krotna. Warto też zauważyć, że w grach bardziej obciążających GPU niż CPU Vega 8 (szczególnie w Envy x360) wypadła zauważalnie lepiej niż UHD Graphics 620.

ultrabook 13.3 wydajnosc w tomb rider

ultrabook 13.3 wydajnosc w wiedzminie 3

ultrabook 13.3 wydajnosc w wiedzminie 3

Ocena artykułu:
Ocen: 14
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane