Laptopy
Artykuł
Mariusz Kolmer, Przemysław Juraszek, Czwartek, 25 października 2018, 14:01
Acer Spin 5 (NX.GSFEP.001)
Cena od 3499.00 zł do 3499.00 zł

Acer Spin 5 (NX.GSFEP.001) – test

Acer Spin 5 (NX.GSFEP.001) to konwertowalny laptop wyposażony w ekran o przekątnej 13,3 cala, procesor Core i5-8250U, 8 GB pamięci operacyjnej i nośnik SSD o pojemności 256 GB. Ta konfiguracja kosztuje 3499 złotych.

acer spin 5

 

Acer Spin 5 (NX.GSFEP.001) – dane techniczne (egzemplarz testowy)
Procesor Core i5-8250U
4 rdzenie + HT, 1,6 GHz (Turbo do 3,4 GHz)
Pamięć

8 GB DDR4, 2400 MHz, dwukanałowa (dual channel)

Ekran 13,3" (1920 × 1080), IGZO, błyszczący z obsługą dotyku
Układ graficzny Intel UHD Graphics 620
Nośnik danych  SSD 256 GB
Napęd optyczny Brak
Wymiary i masa 324 mm × 225 mm × 17,5 mm
1,56 kg (laptop) + 0,32 kg (zasilacz)
Łączność bezprz. Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 4.2
Wejścia-wyjścia

2 USB 3.1 typu A (USB 3.0), USB 3.1 typu C, USB 2.0, HDMI (1.4), czytnik kart SD, audio (zintegrowane), czytnik linii papilarnych

Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10 Home
Cena

3499 zł 

 

Acer Spin 5 (NX.GSFEP.001) – wygląd

Acer Spin podobnie jak laptopy z serii Swift został w całości (nie licząc szyby, za którą jest matryca) zbudowany z aluminium. Klapa matrycy jest wykonana ze szczotkowanego aluminium, a reszta obudowy – z matowego. Dobrze wyglądają również anodowane krawędzie. Pochwalić należy także dobrą sztywność obudowy oraz jakość spasowania elementów. Wszystko to wywołuje poczucie obcowania ze sprzętem jeszcze wyższej klasy. Należy jednak wspomnieć, że jest to konstrukcja dość ciężka, jak na konwertowalny ultrabook z ekranem o przekątnej 13,3 cala, ponieważ waży 1,56 kg. Grubość, 17,5 mm, jest już w normie.

acer spin 5

Zawiasy działają łagodnie i umożliwiają otwarcie laptopa jedną ręką. Mają jednak luzy. Nie wiemy, czy jest to przypadłość naszego egzemplarza, który wyglądał, jakby był już weteranem testów. Sztywność klapy nie budzi natomiast wątpliwości, ale widzieliśmy jeszcze sztywniejsze. Ponieważ Spin 5 jest konwertowalny, można zamienić go w tablet przez schowanie części z klawiaturą. Mechanizm wykorzystuje tradycyjne zawiasy, nachodzące na siebie, co pozwala obrócić część z klawiaturą o 360 stopni. W takim połączeniu klawiatura i płytka dotykowa zostają dezaktywowane. Spodobało się nam też, że w trybie tabletu obie części dobrze do siebie przylegają, co wcale nie jest oczywiste w tego typu konstrukcjach.

acer spin 5

Zestaw złączy jest całkiem spory, jak na cienki laptop konwertowalny. Z lewej strony zamontowano: USB typu C, HDMI (1.4) oraz dwa USB 3.1 typu A (3.0)

acer spin 5

Z prawej strony znalazły się: USB 2.0, czytnik kart SD, zintegrowane gniazdo audio oraz przyciski do zmiany głośności i gniazdo zasilania.

acer spin 5

Acer Spin 5 (NX.GSFEP.001) – klawiatura, płytka dotykowa oraz głośniki

Klawiatura jest bardzo podobna do tej, którą Acer zastosował w linii Swift, tyle że ma jednostopniowe białe podświetlenie. I tym razem jest solidnie osadzona, dzięki czemu się nie ugina. Nasadki klawiszy są miłe w dotyku, a skok jest dość dobrze wyczuwalny, jak na klawiaturę ultrabookową. To wszystko w połączeniu z cichą pracą sprawia, że jest wygodna w użyciu. Warto dodać, że funkcjonalność klawiszy F1–F12 jest odwrócona, ale można to zmienić w BIOS-ie. Są też mechaniczne klawisze PgUp/PgDn z drugorzędną funkcją Home/End, aktywowaną za pomocą kombinacji z Fn.

acer spin 5

Płytka dotykowa jest dość duża, a jej gładka powierzchnia nie ma trudności z rozpoznawaniem dotyku, chociaż tuż przy krawędziach niekiedy nie robi tego precyzyjnie. Nie mieliśmy za to problemów z obsługą gestów. Zintegrowane z płytką przyciski działają dobrze; poprawnie rozpoznają, która strona została kliknięta, nawet blisko środka. Jedyne zastrzeżenie dotyczy tego, że głębokość kliknięcia na środku i krawędziach nieco się różni. W płytkę wbudowano także czytnik linii papilarnych.

Głośniki w modelu Acer Spin 5 (NX.GSFEP.001) umieszczono w listwie pomiędzy klawiaturą a ekranem. W brzmieniu dominują wysokie tony, które jednak są bardzo mocno przytłumione. Co ciekawe, po włączeniu oprogramowania Dolby Audio sytuacja znacząco się poprawia. Dźwięk się wyostrza i pojawiają się w nim częstotliwości ze środka pasma. Maksymalna zmierzona przez nas głośność to 74,6 dBA.

Acer Spin 5 (NX.GSFEP.001) – matryca

Acer wyposażył swój laptop w błyszczący dotykowy ekran o przekątnej 13,3 cala i rozdzielczości Full HD. Jest to panel zbudowany w technice IGZO, wyprodukowany przez Panda Display i oznaczony jako LM133LF1L02.

Dla przypomnienia: IGZO nie jest nowym rodzajem matryc, takim jak TN, IPS bądź VA, ale ze względu na konstrukcję warto poświęcić kilka słów temu rozwiązaniu. Otóż w IGZO do produkcji tranzystorów TFT zamiast amorficznego krzemu wykorzystuje się ind, gal i cynk. Pozwala to na gęstsze upakowanie elementów sterujących poszczególnymi pikselami. Panele IGZO mogą mieć wyższą rozdzielczość, zużywać mniej energii, a ponadto warstwa dotykowa może być w nich czulsza. Z drugiej strony przez wykorzystanie rzadkich minerałów są dość drogie w produkcji. Pod względem ogólnej charakterystyki, na przykład kątów widzenia i kontrastu, są zbliżone do matryc typu IPS.

Pokrycie palet barw sRGB i Adobe RGB wynosi, odpowiednio, 94,60% i 69,40%, a kontrast statyczny to 1285 : 1, jest więc dość wysoki. Szkoda tylko, że jasność nie przekracza 298,68 cd/m2, gdyż to trochę mało, jak na błyszczący panel (szczególnie na zewnątrz). Z kolei biel jest lekko ochłodzona: jej temperatura barwowa to 7183 K.

Z warstwą dotykową nie mieliśmy żadnych problemów.

Podsumowując, jest to ekran, który sprawdzi się w codziennych zadaniach, rozrywce, a nawet starczy do podstawowej pracy z kolorami.

Dane techniczne (egzemplarz testowy)
Rozmiar i typ matrycy 13,3"/IGZO/błyszcząca/dotykowa
Rozdzielczość 1920 × 1080 pikseli
Maksymalna jasność 298,68 cd/m2

Pokrycie palety barwnej:

sRGB

Adobe RGB

94,60%
69,40%
Luminancja koloru czarnego (przy 180 cd/m2) 0,14 cd/m2
Kontrast rzeczywisty (statyczny)  1285 : 1
Temperatura barwowa bieli (idealnie: 6500 K) 7183 K
Delta E:
średnia
maksymalna

3,64

8,26

 

acer spin 5 srgb

Czas reakcji panelu wynosi 28,40 ms, czyli nie odbiega od osiągów konkurencyjnych paneli IPS. Podświetlenie matrycy działa w technice hybrydowej. Oznacza to, że laptop do 30% maksymalnej jasności ekranu wykorzystuje PWM o częstotliwości 1000 Hz, a powyżej działa już jako flicker-free.

acer spin 5 czas reakcji

acer spin 5 czas reakcji

acer spin 5 pwm

Acer Spin 5 (NX.GSFEP.001) – wydajność

Sercem modelu Acer Spin 5 jest popularny procesor Core i5-8250U, współpracujący z 8 GB pamięci operacyjnej taktowanej z częstotliwością 2400 MHz i działającej w trybie dwukanałowym. Wydajność tej konfiguracji nie jest zaskoczeniem: plasuje się ona wśród innych laptopów z tym samym CPU i części modeli z Core i7-8550U.

Nośnik SSD Micron 1100 o pojemności 256 GB to wersja OEM dobrze znanego Cruciala MX300.

Podobnie jak inne konfiguracje o zbliżonych podzespołach testowany Spin 5 pozwala zagrać w proste gry w rozdzielczości HD w najniższych ustawieniach jakości, ale o co bardziej wymagających produkcjach można zapomnieć.

Acer Spin 5 (NX.GSFEP.001) – temperatura

Podczas 30-minutowego obciążenia procesor był taktowany ze średnią częstotliwością 1,6 GHz, ze spadkami do 1,3 GHz. Winowajcą była początkowo zbyt wysoka temperatura, a później – przekroczenie limitu mocy CPU. Średnia temperatura CPU wyniosła około 73 stopni Celsjusza. GPU było taktowane ze średnią częstotliwością 918,7 MHz przy temperaturze oscylującej wokół 75,5 stopnia.

acer spin 5 stress test

Acer Spin 5 (NX.GSFEP.001) – nagrzewanie się obudowy

Aluminiowa obudowa modelu Acer Spin 5 mocniej nagrzewa się tylko pomiędzy klawiaturą a ekranem. Na środku, w miejscu napisu Spin, odnotowaliśmy 45,3 stopnia Celsjusza, a trochę na lewo – 44,7 stopnia. Klawiatura jest już chłodniejsza, bo jej temperatura nie przekracza 42,8 stopnia w okolicy klawiszy WSAD, przy czym na środku miernik wskazał 38,8 stopnia. Najchłodniejsze, jak to zwykle bywa, jest oparcie pod nadgarstki, gdzie temperatura osiągała nie więcej niż 34 stopnie.

acer spin 5 temperatura

Na spodzie rozkład temperatury jest podobny jak na górze, tyle że wskazania są niższe o 1–4 stopnie. Tylko spód oparcia pod nadgarstki jest cieplejszy, o mniej więcej 2 stopnie.

acer spin 5 temperatura

Acer Spin 5 (NX.GSFEP.001) – głośność

Tak jak większość rywali Acer Spin 5 (NX.GSFEP.001) jest właściwie bezgłośny w spoczynku. Pod obciążeniem generuje dźwięk o poziomie 30,1 dBA, co daje mu miejsce w środku stawki.

Acer Spin 5 (NX.GSFEP.001) – czas działania

Akumulator o pojemności 54 Wh wystarcza na nieco ponad 9 godzin typowego użytkowania lub o parę minut krótsze oglądanie wideo w jakości HD. Te wyniki zapewniają laptopowi Acera dość wysoką pozycję w zestawieniu.

Acer Spin 5 (NX.GSFEP.001) – podsumowanie

Acer Spin 5 (NX.GSFEP.001) to dobrze zaprojektowany i zrównoważony laptop konwertowalny. Projekt jest prosty, a zarazem atrakcyjny. Pochwalić należy też jakość spasowania elementów i sztywność konstrukcji. Spodobały się nam także: przyjemne w użyciu klawiatura i płytka dotykowa, spora, jak na taką konstrukcję, liczba portów, wysoka kultura pracy, dobra dotykowa matryca typu IGZO, nośnik SSD o pojemności 256 GB, pamięć operacyjna działająca w trybie dwukanałowym oraz długi czas działania na zasilaniu akumulatorowym.

acer spin 5

Na minus zasługują w zasadzie tylko luźne zawiasy, które jednak mogą być cechą wyłącznie naszego egzemplarza, i trochę za niska, jak na błyszczącą matrycę, maksymalna jasność.

To wszystko wraz z ceną poniżej 3500 złotych sugeruje, że zmagania o miano najlepszego laptopa z ekranem o przekątnej 13,3 cala w tej klasie sprzętu będą zacięte. 

Acer Spin 5 (NX.GSFEP.001)
Zalety
  • jakość wykonania i użytych materiałów
  • sztywność konstrukcji
  • przyjemne w użytkowaniu klawiatura i płytka dotykowa
  • sporo portów, jak na laptop z ekranem o przekątnej 13,3 cala
  • całkiem niezła dotykowa matryca IGZO
  • pamięć działająca w trybie dwukanałowym
  • długi czas działania
  • dobra kultura pracy
Wady
  • trochę za niska jasność ekranu
  • luźne zawiasy w naszym egzemplarzu
Do testów dostarczył:X-kom.pl
Cena w dniu publikacji (z VAT):3499 zł
Zobacz bieżące oferty:
Avans.pl
3499 zł
Amazon.de
899 €
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Ocena artykułu:
Ocen: 14
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane