artykuły

Wielki test laptopów z ekranem o przekątnej 13,3 cala

Ultramobilność ponad wszystko

51 25 października 2018, 14:01 Mariusz Kolmer, Przemysław Juraszek

Razer Blade Stealth – test

Firma Razer jest znana przede wszystkim z kultowych myszek DeathAdder, do których z czasem dołączyły inne modele, a jeszcze później – inne akcesoria. Razer Blade Stealth ma ekran o przekątnej 13,3 cala, procesor Core i7-8550U, 16 GB pamięci operacyjnej oraz nośnik SSD o pojemności 256 GB. Cena takiej konfiguracji wynosi 7599 złotych.

Razer Blade Stealth

Razer Blade Stealth – dane techniczne (egzemplarz testowy)

Procesor

 

Core i7-8550U
4 rdzenie + HT, 1,8 GHz (Turbo do 4 GHz)
Pamięć

16 GB DDR4, 2133 MHz, dwukanałowa (dual channel)

Ekran 13,3" (3200 × 1800), IGZO, błyszczący, dotykowy
Układ graficzny Intel UHD Graphics 620
Nośnik danych SSD 256 GB, NVMe
Napęd optyczny Brak
Wymiary i masa 321 mm × 206 mm × 17 mm
1,36 kg (laptop) + 0,30 kg (zasilacz)
Łączność bezprz. Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 4.1
Wejścia-wyjścia

2 USB 3.1 typu A (USB 3.0), HDMI (1.4), audio (zintegrowane), USB 3.1 typu C z interfejsem Thunderbolt

Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10 Home
Cena

7599 zł 

 

Razer Blade Stealth – inne konfiguracje

 Razer Blade Stealth i7-8550U/16 GB/512 GB/Win10 QHD+

Razer Blade Stealth – wygląd

Obudowa laptopa Razer Blade Stealth została wykonana w całości – nie licząc plastikowej osłony zawiasu – z czarnego aluminium oraz szkła, chroniącego ekran. Projekt jest prosty i przypomina inne ultrabooki, ale czarny kolor połączony z charakterystycznym logo Razera oraz zielonymi portami USB pozwala urządzeniu się wyróżnić. Szkoda tylko, że szerokość ramek bocznych i górnej to co najmniej 13,5 mm. Pochwalić natomiast należy bardzo dobre spasowanie elementów, jakość użytych materiałów i sztywność konstrukcji, która powinna być wzorem dla innych producentów. Sprzęt chętnie zbiera ślady po palcach, ale są gorsze przypadki.

Razer Blade Stealth

Blade Stealth jest cienki (ma 17 mm grubości) i lekki (waży 1361 g). Zawiasy są wręcz fenomenalne: nie tylko chodzą bardzo łagodnie, umożliwiając otwarcie laptopa jedną ręką, ale też dobrze trzymają ekran. Pozwalają odchylić wyświetlacz mniej więcej do kąta 140 stopni.

Zestaw złączy jest typowy dla ultrabooków, jednak po konstrukcji Razera spodziewaliśmy się trochę więcej. Co ciekawe, firma na swojej stronie twierdzi, że zastosowane w tym laptopie wyjście HDMI jest typu 2.0, tymczasem mamy do czynienia ze zwykłym HDMI 1.4.

Razer Blade Stealth hdmi

Z lewej strony umieszczono: USB 3.1 typu C z obsługą interfejsu Thunderbolt, wykorzystywane do ładowania laptopa, USB 3.1 typu A (3.0) oraz zintegrowane gniazdo audio.Razer Blade Stealth

Z prawej strony jest dostępne wyłącznie jedno złącze USB 3.1 typu A (3.0) i wyjście HDMI 1.4.

Razer Blade Stealth

Razer Blade Stealth – klawiatura, płytka dotykowa oraz głośniki

Razer zastosował wyspową klawiaturę okrojoną z bloku numerycznego. To klasyczna „membranówka”, ale działa przyjemnie. Jest cicha, stabilnie osadzona i przyjemnie twarda.

Ponadto spodobało nam się 16-stopniowe podświetlenie klawiatury, które nie „wycieka” na boki, jak to się dzieje w innych konstrukcjach. Jest to podświetlenie RGB, które można kontrolować za pomocą narzędzia Razer Synapse. W oprogramowaniu można wybrać jedną z dostępnych opcji bądź ustawić własną kompozycję (każdy klawisz jest indywidualnie podświetlany). Można też między innymi tworzyć własne makra.

Razer Blade Stealth klawiatura

Razer Blade Stealth synapse

Płytka dotykowa o prostokątnym kształcie jest jedną z najlepszych spośród tych, z którymi mieliśmy do czynienia. Jej bardzo gładka powierzchnia doskonale odczytuje ruchy palców, nawet przy rogach. Tym bardziej nie mieliśmy problemów z obsługą gestów, a zintegrowane z płytką przyciski pracują cicho, równo i nie mają trudności z poprawną detekcją kliknięcia nawet blisko środka.

System audio, złożony z dwóch głośników umieszczonych po bokach klawiatury, gra słabo. Zdecydowanie dominują w nim ostre wysokie tony. Nawet głośnik z Biedronki za 20 zł gra lepiej. Maksymalna zmierzona głośność to 68,4 dBA.

Razer Blade Stealth – matryca

Razer chwali się wykorzystaniem w swoich laptopach paneli typu IGZO. Dla przypomnienia: IGZO nie jest nowym rodzajem matryc, takim jak TN, IPS bądź VA. Otóż w IGZO do produkcji tranzystorów TFT zamiast amorficznego krzemu wykorzystuje się ind, gal i cynk. Pozwala to na gęstsze upakowanie elementów sterujących poszczególnymi pikselami. Panele IGZO mogą mieć wyższą rozdzielczość, zużywać mniej energii, a ponadto warstwa dotykowa może być w nich czulsza. Z drugiej strony przez wykorzystanie rzadkich minerałów są dość drogie w produkcji. Pod względem ogólnej charakterystyki, na przykład kątów widzenia i kontrastu, są zbliżone do matryc typu IPS.

Tym razem jest to wariant dotykowy.

Laptop wykorzystuje także funkcję automatycznej jasności, działającą na podstawie wyświetlanej treści, tzw. content-aware brightness controller (CABC), opisaną na stronie poświęconej modelowi Dell XPS 13 9370. Tego rodzaju funkcje zawsze wyłączamy przed wykonaniem pomiarów. Nie było to, niestety, tak proste jak w przypadku technik wykorzystujących czujnik światła. CABC w Dellu można wyłączyć w BIOS-ie, ale w przypadku Razera trzeba poprosić pomoc techniczną o instalatory łatek pozwalających nadpisać oprogramowanie elektroniki ekranu.

Matryca o przekątnej 13,3 cala została wyprodukowana przez Sharpa. Panel o identyfikatorze LQ133Z1JW26 ma dobre parametry. Pokrycie palet barw sRGB i Adobe RGB wynosi, odpowiednio, 91,10% i 66,50%. Kontrast sięga 1122 : 1, jasność – 436,03 cd/m2, a temperatura bieli to 6952 K.

Warstwa dotykowa nie sprawiała nam problemów.

Dane techniczne (egzemplarz testowy)
Rozmiar i typ matrycy 13,3"/IGZO/błyszcząca/dotykowa
Rozdzielczość 3200 × 1800 pikseli
Maksymalna jasność 436,03 cd/m2

Pokrycie palety barwnej:

sRGB

Adobe RGB

91,1%
66,5%
Luminancja koloru czarnego (przy 180 cd/m2) 0,16 cd/m2
Kontrast rzeczywisty (statyczny)  1122 : 1
Temperatura barwowa bieli (idealnie: 6500 K) 6952 K
Delta E:
średnia
maksymalna

3,79

7,24

 Razer Blade Stealth srgb

Czas przełączania między kolorami: czarny – biały – czarny wynosi 24,6 ms. Podświetlenie działa na zasadzie flicker-free.

Razer Blade Stealth czas reakcji

Razer Blade Stealth czas reakcji

Razer Blade Stealth – wydajność

Razer Blade Stealth został wyposażony w znany nam już procesor Core i7-8550U, 16 GB wlutowanej pamięci operacyjnej działającej w trybie dwukanałowym (dual channel) i taktowanej z częstotliwością 2133 MHz oraz szybki nośnik SSD Samsung PM961 (MZVLW256HEHP) o pojemności 256 GB. Razer zachwala swoją konstrukcję jako sprzęt „gamingowy”, a tymczasem jedynym układem graficznym jest zintegrowany UHD Graphics 620 Intela. Spodziewaliśmy się czegoś więcej, przynajmniej „pełnego” MX150 Nvidii...

Razer reklamuje ten ultrabook wraz z zewnętrzną stacją eGPU Razer Core V2. Niestety, należy wziąć pod uwagę nie tylko to, że sama stacja jest bardzo droga i trzeba do niej dokupić kartę graficzną, ale również to, że rozwiązania oparte na standardzie Thunderbolt 3 zapewniają wciąż zbyt małą przepustowość, co swego czasu sprawdziliśmy podczas testów stacji eGPU Asusa.

Core i7-8550U w laptopie Razera potrafi przegrać z teoretycznie słabszym Core i5-8250U, stosowanym w części innych laptopów. Trochę głupio to wygląda, że wydajność, której można by oczekiwać od takiego urządzenia jak Blade Stealth, zapewnia XPS 9370. Ten sam Core i7-8550U w Dellu ma znacznie zwiększone TDP, tymczasem Razer pozostał przy standardowym ustawieniu, czyli 15 W, nie licząc 28-sekundowego okresu, kiedy TDP zostaje podniesione do 44 W...

Razer Blade Stealth power limit

W grach laptop nie odbiega wydajnością od większości innych konstrukcji z tym samym iGPU. Pozwoli uruchomić takie proste produkcje, jak CS:GO, Dota 2 i Skyrim, w rozdzielczości HD i niskich ustawieniach graficznych. Należy jednak w ogóle zapomnieć o takich grach, jak Wiedźmin 3 i Rise of the Tomb Raider.

Razer Blade Stealth – temperatura

Podczas 30-minutowego testu obciążenia procesor był taktowany ze średnią częstotliwością 1,9 GHz. Taktowanie było spowalniane nie ze względu na temperaturę, ta bowiem wyniosła średnio 75 stopni Celsjusza, lecz w wyniku przekroczenia limitu poboru mocy przez CPU (15 W). Zintegrowany układ graficzny był w tym czasie taktowany z częstotliwością 1097 MHz.

Razer Blade Stealth stress test

Razer Blade Stealth – nagrzewanie się obudowy

Razer Blade Stealth nagrzewa się dość mocno. Najcieplejsze są lewa i środkową część klawiatury wraz z listwą pomiędzy klawiaturą a ekranem. Temperatura w okolicy sekcji WSAD wyniosła 45,5 stopnia Celsjusza, a w środkowej części klawiatury – już około 50 stopni. Równie źle wygląda sytuacja między klawiaturą a ekranem, gdzie miernik wskazał od około 46 stopni (boki) do 54 stopni (centralna część). Znacznie chłodniejsze są prawa strona klawiatury oraz podparcie pod nadgarstki, gdzie temperatura utrzymywała się poniżej 40 stopni.

Razer Blade Stealth temperatura

Rozkład ciepła na spodzie jest zbliżony. W pobliżu zawiasów i wylotów układu chłodzenia temperatura sięgała co najmniej 41 stopni. Gorący jest też środek, gdzie zanotowaliśmy około 46 stopni. Tylko z prawej strony obudowy nad wentylatorem jest chłodniej, poniżej 40 stopni.

Razer Blade Stealth temperatura

Razer Blade Stealth – głośność

Razer Blade, jak przystało na ultrabook dobrej klasy, w spoczynku jest bezgłośny. Podczas obciążenia wentylatory rozkręcają się, ale 32,1 dBA to jeden z lepszych wyników w teście.

Razer Blade Stealth – czas działania

Rozczarował nas za to czas działania. Mimo że akumulator ma dość dużą pojemność, 54 Wh, sprzęt wyłączył się po 6 godzinach przeglądania internetu. Filmy zaś mógł wyświetlać godzinę dłużej. Na pocieszenie mamy funkcję szybkiego ładowania, pozwalającą naładować laptop od zera do 50% w niespełna 30 minut.

Razer Blade Stealth – podsumowanie

Razer Blade Stealth to ciekawy przypadek. Z jednej strony ma dobrze wykonane obudowę, klawiaturę i płytkę dotykową, świetnie działające zawiasy, wysoką kulturę pracy i dobry dotykowy ekran. Miło też zobaczyć w tego typu komputerze przenośnym pełnoprawne złącze USB 3.1 typu A. Z drugiej strony czas działania odbiega od osiągów rywali, takich jak Dell XPS 9370, i trochę razi brak samodzielnej karty graficznej, skoro to Razer... Laptop pozwala co prawda użyć stacji eGPU, ale to chybione rozwiązanie, zresztą stacja i karta sporo kosztują. Wiele do życzenia pozostawia także wydajność procesora, który pozostawiono w ustawieniach, powiedzmy, fabrycznych, przez co potrafi przegrać z Core i5-8250U. Warto też wziąć pod uwagę, że jedyne dostępne złącze USB 3.1 typu C z obsługą standardu Thunderbolt jest wykorzystywane do ładowania laptopa.

Dodalibyśmy jeszcze funkcję automatycznej regulacji jasności, która naszym zdaniem sprawia więcej problemów, niż przynosi pożytku, ale można ją wyłączyć (nie jest to jednak tak proste jak naciśnięcie kombinacji klawiszy czy zmiana ustawienia w BIOS-ie).

Do tego dochodzi cena, 7599 złotych, Za tyle, a nawet mniej, można kupić znacznie lepszą konstrukcję, na przykład Huawei MateBooka X Pro lub podobnie wyposażonego Della XPS-a 9370. Naszym zdaniem Razer Blade Pro to taki Apple MacBook Pro, w którego przypadku sporo płacimy za sam znaczek, szpan, a nie za osiągi...

Razer Blade Stealth

Razer Blade Stealth
Zalety
 • wzorowa jakość wykonania i zastosowanych materiałów
 • lekka, cienka i, co ważne, sztywna obudowa
 • bardzo dobra matryca IGZO Sharpa
 • dwukanałowy tryb działania pamięci operacyjnej
 • przyjemna w użyciu klawiatura i fenomenalna płytka dotykowa
 • duże możliwości dostosowania laptopa dzięki oprogramowaniu Razer Synapse
 • nawet nie najgorszy zestaw portów, w tym dwa USB 3.1 typu A, chociaż po Razerze spodziewaliśmy się więcej
 • szybki nośnik SSD
 • kultura pracy
 • szybkie ładowanie
 • bardzo dobrze działające zawiasy
Wady
 • grube ramki ekranu
 • Limit mocy Core i7-8550U w fabrycznej konfiguracji, pozostawiony na standardowym poziomie, w Razerze nie wygląda dobrze, a sprzęt radzi sobie przez to słabo
 • HDMI 1.4 zamiast reklamowanego 2.0
 • jedyne dostępne USB 3.1 typu C z obsługą standardu Thunderbolt służy do ładowania ultrabooka
 • niezachwycające głośniki
 • Nie dość, że funkcja automatycznej regulacji jasności CABC bywa problematyczna, to jeszcze nie jest łatwo się jej pozbyć
 • nagrzewająca się obudowa
 • nie najlepszy czas działania
Do testów dostarczył:X-kom.pl
Cena w dniu publikacji (z VAT):7599 zł
Zobacz bieżące oferty:
Mall.pl
149 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
17