Laptopy
Artykuł
Mariusz Kolmer, Przemysław Juraszek, Czwartek, 25 października 2018, 14:01

Kiano Elegance 13.3 360 – test

Laptop Kiano to najtańszy z przetestowanych ultrabooków, a mimo to ma zalety, z których część można znaleźć dopiero w modelach kilkukrotnie droższych. Oczywiście, nie obyło się bez licznych kompromisów i wyrzeczeń, jednak urządzenie na pierwszy rzut oka robi zaskakująco dobre wrażenie.

Kiano Elegance 13.3 360

Kiano Elegance 13.3 360 – dane techniczne

Procesor

 

Intel Celeron N3350
2 rdzenie bez HT, 1,1 GHz (Turbo do 2,4 GHz)
Pamięć

4 GB DDR3, 800 MHz

Ekran 13,3" (1920 × 1080), IPS, błyszczący, dotykowy
Układ graficzny Intel HD Graphics 500
Nośnik danych SSD 64 GB eMMC
Napęd optyczny Brak
Wymiary i masa 315 mm × 212 mm × 16,5 mm
1,3 kg (laptop) + 0,2 kg (zasilacz)
Łączność bezprz. Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 4.0
Wejścia-wyjścia

2 USB 3.1 Gen. 1 typu A (USB 3.0), wyjście audio (zintegrowane), czytnik linii papilarnych, mini-HDMI, czytnik kart microSD

Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10 Home
Cena

1399 zł

 

Kiano Elegance 13.3 360 – wygląd

Wyglądem Kiano nie odbiega znacząco od innych konstrukcji tego typu. Klapa matrycy wykonana została ze zmatowionego aluminium i wykończona błyszczącym szlifem na brzegach. Ekran o przekątnej 13,3 cala otoczony jest, niestety, dość dużymi (czarnymi) ramkami. Matryca LCD jest przykryta błyszczącą warstwą dotykową.

Podwójne zawiasy sztywno przytwierdzają ekran do obszaru roboczego – klapy nie uda się podnieść jedną ręką, a sprężynowanie wynikające z dotyku jest do przyjęcia. Oczywiście, jak nazwa wskazuje, 360 jest laptopem konwertowalnym, zatem ekran można odchylić o pełny kąt 360 stopni. Sam panel roboczy został wykonany z plastiku, który kolorem i połyskiem stara się mocno udawać metal, w tym jednak nie pomaga zauważalne uginanie się konstrukcji w centralnej części. Dół obudowy również zrobiono z aluminium. Na spodzie poza czterema gumowymi nóżkami widnieją rozmieszczone na bokach grille głośników stereo oraz niewielka pokrywka, pod którą znajduje się złącze M.2, umożliwiające montaż własnego nośnika SSD w formacie 2242.

Kiano Elegance 13.3 360 m.2

Ciekawą cechą Kiano Elegance jest jego grubość. Producent na swojej stronie podaje, że jest to 12 mm. W rzeczywistości, wliczając wysokość gumowych nóżek, urządzenie jest nieco grubsze, mierzy bowiem 14,5 mm, ale to i tak świetny wynik, a bryła jest smukła, co dodatkowo podkreślają zwężane ku bokom i przodowi brzegi. Całość mimo zauważalnych miejscami oszczędności sprawia wrażenie sprzętu całkiem solidnego i droższego niż w rzeczywistości.

Na lewym brzegu znalazło się miejsce dla wyjścia słuchawkowego, portu USB 3.1 Gen. 1 typu A, złącza kart microSD oraz przełącznika blokady klawiatury, przydatnego podczas korzystania z laptopa w trybie tabletu.

Na prawym boku zamontowano wyjście mini-HDMI, drugi port USB 3.1 Gen. 1 typu A i gniazdo zasilania.

Kiano dołącza do laptopa rysik Virtual Pen, współpracujący z Windows Ink, zasilany pojedynczą baterią AAAA.

W sprzedaży są dwie wersje urządzenia. Nasza miała w zestawie grę Minecraft.

Kiano Elegance 13.3 360 – klawiatura, płytka dotykowa, oraz głośniki

Pozytywne wrażenie sprawia również klawiatura, z tym że położenie klawisza Delete w miejscu odwróconego ukośnika (backslash) jest raczej unikatowe i nieintuicyjne (owszem, po przyzwyczajeniu się można docenić jego położenie w zasięgu małego palca), ten drugi zaś znalazł się w miejscu prawego Ctrl. Reszta ma tradycyjne położenie i normalną wielkość; niestety, brakuje klawiszy do przewijania stron. Klawisze są duże i mają głęboki, bardzo przyjemny skok, przy czym nie są zbyt twarde, dzięki czemu pisze się bardzo wygodnie, choć są nieco głośniejsze niż w innych laptopach. Wady to brak jakiegokolwiek podświetlenia i to, że klawisze mają nieco inny kolor niż reszta obszaru roboczego.

Kiano Elegance 13.3 360

Równie dobrze oceniamy płytkę dotykową. Bezbłędnie wykrywa dotyk i rozpoznaje gesty na całym obszarze. Wadą natomiast są zintegrowane z nią przyciski. Mają one bardzo płytki skok i wymagają sporej siły. Pewne zastrzeżenia można mieć też co do lokalizacji czytnika linii papilarnych. Znajduje się on w lewym górnym rogu płytki i sprawia wrażenie naklejonego. Nie można mu jednak zarzucić małej szybkości i precyzji działania. Pod tym względem jest lepszy od czytników w wielu droższych konstrukcjach.

Głośniki nie są zbyt wysokiej klasy. To dwa małe przetworniki zamontowane od dołu, na bokach urządzenia. Ponownie jednak Kiano pozytywnie zaskakuje. Oczywiście, dźwięk jest pozbawiony niskich tonów, a bogaty w wysokie, jednak wokal jest wyraźny i przyjemny i nie zostaje zdominowany przez górne partie pasma. Do dłuższego słuchania muzyki raczej ich nie polecamy, ale do oglądania filmików w internecie są wystarczająco dobre.

Kiano Elegance 13.3 360 – matryca

Ekran IPS o przekątnej 13,3 cala i rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli został pokryty odbijającą światło warstwą dotykową. Maksymalna jasność wynosi 323,48 cd/m2, więc jest bardzo przyzwoita, szczególnie na tle wielu droższych urządzeń. Słabszy jest kontrast, 1003 : 1, na co miała wpływ dość wysoka luminacja koloru czarnego, 0,18 cd/m2. Nie najgorsze jest też odwzorowanie barw: sRGB – 82,4%, Adobe RGB – 59,1 %. Blisko neutralnej wartości jest temperatura bieli, która wynosi 6890 K.

Ponownie Elegance pokazuje, że mimo wyjątkowo niskiej ceny można zapewnić parametry niewiele odstające od osiągów droższych rywali, a często nawet lepsze. Po tak tanim laptopie spodziewalibyśmy się taniej TN-ki nienadającej się do większości zastosowań, tymczasem użyta matryca powinna sprawdzić się doskonale w podstawowych zastosowaniach, czyli do przeglądania internetu i pracy biurowej.

Dane techniczne (egzemplarz testowy)
Rozmiar i typ matrycy 13,3"/IPS/błyszcząca
Rozdzielczość 1920 × 1080 pikseli
Maksymalna jasność 323,48 cd/m2

Pokrycie palety barwnej:

sRGB

Adobe RGB

 

82,4%
59,1%

Luminancja koloru czarnego (przy 180 cd/m2) 0,18 cd/m2
Kontrast rzeczywisty (statyczny) 1003 : 1
Temperatura barwowa bieli (idealnie: 6500 K) 6890 K
Delta E:
średnia
maksymalna

4,53
8,78

Czas przejścia pomiędzy kolorami: czarny – biały – czarny, 26,8 ms, nie odbiega od średniej dla matryc IPS. Zaletą jest to, że podświetlenie ekranu nie jest regulowane za pomocą techniki PWM, zatem nie występuje zjawisko migotania obrazu.

Kiano Elegance 13.3 360

Kiano Elegance 13.3 360 – wydajność w programach użytkowych i grach

Do tej pory większość cech budowy i działania Kiano Elegance była pozytywnym zaskoczeniem, którego trudno było się spodziewać w tej cenie. Czas powiedzieć, czym zostało to okupione.

Laptop jest oparty na 14-nanometrowym procesorze Intel Celeron N3350 z rodziny Apollo Lake. To dwurdzeniowy układ nieobsługujący wielowątkowości, którego podstawowa częstotliwość taktowania wynosi 1,1 GHz. Podczas obciążenia taktowanie może przyspieszać do 2,4 GHz. Akceleracją grafiki zajmuje się zintegrowany układ Intel HD Graphics 500, który może być taktowany z częstotliwością do 650 MHz. Do tego komputer wyposażono w 4 GB pamięci operacyjnej i nośnik danych o pojemności 64 GB.

Te podzespoły sprawiają, że niemalże w każdym naszym teście Kiano lądowało na ostatniej pozycji. Skrajnie niewydajne procesor i układ graficzny, znikoma ilość RAM-u w starym standardzie DDR3, pamięć na dane oparta na mało wydajnej architekturze eMMC zamiast nośnika SSD – to wszystko razem zupełnie zdławiło osiągi urządzenia. O ile przy odpowiedniej dozie cierpliwości można sobie pozwolić na jakieś bardziej wymagające operacje na plikach, takie jak kompresowanie i konwertowanie, o tyle o grze, nawet w mało wymagające produkcje, można zapomnieć.

Kiano Elegance 13.3 360 – temperatura

Wydajność Kiano jest tak niska, że nie byliśmy w stanie przeprowadzić swojego standardowego testu obciążenia. Zamiast tego zmuszeni byliśmy wykorzystać Valley Benchmark. Częstotliwość taktowania obciążonych rdzeni podczas półgodzinnego testu sięgała 2,3 GHz, a średnia z całego testu to 1,8 GHz. Średnia temperatura dwóch rdzeni pasywnie chłodzonego CPU wyniosła, odpowiednio, 77 stopni Celsjusza i 76 stopni, a maksymalna – 82 stopnie. Nie występował throttling. Zintegrowana karta graficzna była taktowana z częstotliwością średnią 325 MHz.

Kiano Elegance 13.3 360

Kiano Elegance 13.3 360 – nagrzewanie się obudowy

Skromny pasywny system chłodzenia, choć względnie dobrze sprawdzał się w chłodzeniu mało wymagającego procesora, znacznie gorzej odprowadzał ciepło poza obudowę. Kamera termowizyjna doskonale pokazuje, gdzie w laptopie znajduje się nagrzany Celeron. Powierzchnia panelu roboczego nad procesorem, a więc w najcieplejszym miejscu, miała temperaturę 44,8 stopnia Celsjusza. Miejsca podparcia dłoni na szczęście nie były tak gorące, nagrzały się bowiem do około 29–31 stopni.

Kiano Elegance 13.3 360

Sytuacja na spodzie wygląda niemal identycznie. Najcieplejszy punkt znajduje się tuż nad procesorem, a temperatura sięga w nim 46 stopni.

Kiano Elegance 13.3 360

Kiano Elegance 13.3 360 – głośność

Pasywny układ chłodzenia nie generuje żadnego dźwięku. W laptopie nie ma też żadnych innych ruchomych elementów, zatem działa zupełnie bezgłośnie.

Kiano Elegance 13.3 360 – czas działania

Akumulator ma pojemność 36 Wh. To jedna z niższych wartości w teście. Niestety, po ustawieniu jasności na poziomie 180 cd/m2 i głośności na mniej więcej 50% laptop pozwolił na lekko ponad 5 godzin oglądania filmów HD. Czas przeglądania internetu był niemal identyczny. To rozczarowujące wyniki, gdyż mogliśmy przypuszczać, że skrajnie energooszczędny procesor przełoży się na długi czas działania. Jednak w laptopach najwięcej energii konsumują wyświetlacze, dlatego bez większych wyjątków najlepiej wypadły pod tym względem konstrukcje o pojemnym akumulatorze i zoptymalizowanych opcjach zarządzania procesorem.

Kiano Elegance 13.3 360 – podsumowanie

Kiano Elegance 13.3 360 ma dwoistą naturę. To urzekający, całkiem porządnie wykonany konwertowalny laptop w wyjątkowo niskiej cenie. Powinien doskonale sprawdzić się w mało wymagających zastosowaniach, takich jak przeglądanie internetu, robienie notatek i rysowanie. Niestety, ze względu na ogromne oszczędności jego wydajność w innych rolach niż notes jest opłakana. Przed zakupem trzeba o tym pamiętać.

Kiano Elegance 13.3 360
Zalety
 • dobry dotykowy ekran bez PWM
 • przyzwoita jakość wykonania
 • dobra klawiatura
 • bezgłośne działanie
 • wolne złącze m.2
 • czytnik linii papilarnych
 • niska cena
Wady
 • bardzo podstawowa wydajność
 • nośnik eMMC o małej pojemności
 • brak podświetlenia klawiatury
 • Czas działania mógłby być lepszy
Do testów dostarczył:x-kom
Cena w dniu publikacji (z VAT):1399 zł
Zobacz bieżące oferty:
MediaExpert
1499 zł
Komputronik.pl
1499 zł
eMAG.pl
1510 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Ocena artykułu:
Ocen: 14
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane