artykuły

Wielki test laptopów z ekranem o przekątnej 13,3 cala

Ultramobilność ponad wszystko

51 25 października 2018, 14:01 Mariusz Kolmer, Przemysław Juraszek

Hyperbook N13S – test

W teście obok urządzeń najbardziej znanych marek uwzględniliśmy między innymi ultrabookowego przedstawiciela kadłubków Clevo, występującego jako Hyperbook N13S. Ten atrakcyjnie wyglądający i porządnie wykonany ultrabook oprócz matrycy IGZO o przekątnej 13,3 cala ma procesor Core i7 ósmej generacji, 8 GB pamięci operacyjnej i możliwość instalacji modemu 3G/LTE.

Hyperbook N13S

Jest to kadłubek Clevo N131WU, jedynie wyposażony przez Hyperbooka w RAM i nośnik SSD. Clevo to jedna z największych firm produkujących komputery przenośne na zasadzie ODM (Original Design Manufacturer), czyli tak zwane kadłubki, pozbawione procesorów, nośników danych i pamięci operacyjnej, dla sprzedawców takich, jak: Dell, HP, MSI i właśnie Hyperbook.

Hyperbook N13S

Hyperbook N13S– dane techniczne (egzemplarz testowy)

Procesor

 

Core i7-8550U
4 rdzenie + HT, 1,6 GHz (Turbo do 3,4 GHz)
Pamięć

8 GB DDR4, 2400 MHz, tryb jednokanałowy (single channel)

Ekran 13,3" (1920 × 1080), IGZO, matowy
Układ graficzny Intel UHD Graphics 620
Nośnik danych SSD 256 GB, NVMe
Napęd optyczny Brak
Wymiary i masa 330 mm × 225 mm × 19 mm
1,44 kg (laptop) + 0,30 kg (zasilacz)
Łączność bezprz. Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 4.0 oraz możliwość zastosowania wewnętrznego modemu LTE
Wejścia-wyjścia

2 USB 3.1 typu A (USB 3.0), RJ-45, USB 3.1 typu C z Thunderbolt, HDMI (1.4), czytnik kart SD, gniazdo SIM, mini-DisplayPort, audio (oddzielne)

Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10 Home
Cena

4068 zł

Hyperbook N13S – wygląd

Hyperbook N13S jest niemal w całości zbudowany z anodyzowanego srebrnego aluminium. Plastikowe są tylko grube ramki ekranu.

Hyperbook N13S

Aluminium w roli podstawowego budulca w połączeniu z solidnym spasowaniem elementów i prostotą projektu przydaje urządzeniu elegancji, a do tego sprawia, że laptop jest sztywniejszy od większości rywali. Dodatkowo matowa powierzchnia użytych materiałów nie zbiera śladów po palcach.

Hyperbook N13S

Równie solidna jest klapa ekranu, a sztywne zawiasy pozwalają odchylić ją do kąta (zaledwie) 135 stopni. Niestety, nie uda się otworzyć komputera jedną dłonią.

Grubość laptopa wynosi 19 mm, a waga to zaledwie 1,4 kg.

Wybór złączy, jak na komputer tej klasy, jest całkiem bogaty. Lewa strona urządzenia poza gniazdem zasilania mieści slot na kartę SIM, port USB 3.1 typu A, przycisk zasilania oraz wejście mikrofonu i wyjście słuchawkowe.

Hyperbook N13S - porty

Z prawej strony znajdują się: gniazdo Kensington, złącze RJ-45, czytnik kart SD/MMC, wyjścia HDMI 1.4 i mini-DisplayPort, złącze USB 3.1 typu A oraz USB typu C z obsługą protokołu Thunderbolt.

Hyperbook N13S - porty

Hyperbook N13S – klawiatura, płytka dotykowa oraz głośniki

Podobnie jak w pozostałych laptopach w teście małe rozmiary wymusiły rezygnację z odrębnego bloku numerycznego. Klawisze cechują się sporą sprężystością, pięciostopniowym białym podświetleniem i przyjemną w dotyku powierzchnią. Moment aktywacji jest wyraźnie wyczuwalny, a przełączniki pracują cicho. Układ znaków jest standardowy, a dodatkowe klawisze przewijania stron umieszczono w kolumnie po prawej. Klawiatura jest osadzona stabilnie i nie ugina się pod naciskiem.

Hyperbook N13S klawiatura

Płytka dotykowa naszym zdaniem jest nieco za wąska, jednak jej chropowata powierzchnia dobrze sobie radzi z rozpoznawaniem dotyku i obsługą gestów. Poniżej płytki znajduje się odrębny mechaniczny przycisk o funkcjach przycisków myszy, który działa przyzwoicie, choć im bliżej środka, tym jego skok jest płytszy.

Hyperbook N13S ma dwa głośniki zamontowane, typowo dla ultrabooków, na przedniej dolnej krawędzi obudowy. Dotąd produkty Clevo zazwyczaj nie wyróżniały się jakością dźwięku, więc i w tym modelu nie liczyliśmy na niespodziankę. Brzmienie jest ostre i agresywne, bogate właściwie tylko w wysokie tony. Największy zmierzony poziom dźwięku to 67,8 dBA.

Inną znaną cechą kadłubków Clevo jest służące do zarządzania laptopem oprogramowanie Clevo Control Center. Pozwala między innymi regulować prędkość obrotową wentylatora i modyfikować ustawienia planów zasilania.

Hyperbook N13S - CCC

Hyperbook N13S – matryca

Ekran, LC133LF2L01 chińskiej firmy Panda Display, ma rozdzielczość Full HD i jest typu IGZO. Technika IGZO polega na tym, że do produkcji tranzystorów TFT zamiast krzemu w amorficznej postaci wykorzystuje się ind, gal, cynk i tlen. To umożliwia gęstsze upakowanie elementów odpowiedzialnych za sterowanie poszczególnymi pikselami i w efekcie pozwala uzyskać wyższą rozdzielczość oraz zmniejszyć zużycie energii.

Testowany ekran zapewnia pokrycie palet barw sRGB i Adobe RGB na poziomie, odpowiednio, 95,7% i 69%, osiąga kontrast 1292 : 1, jasność 349,14 cd/m2 i wyświetla biel o temperaturze barwowej 7229 K. To zatem jeden z najlepszych ekranów, szczególnie w ultrabookach.

Dane techniczne (egzemplarz testowy z matrycą IPS)
Rozmiar i typ matrycy 13,3"/IGZO/matowa
Rozdzielczość 1920 × 1080 pikseli
Maksymalna jasność 349,14 cd/m2

Pokrycie palety barwnej:

sRGB

Adobe RGB


95,7%
69%
Luminancja koloru czarnego (przy 180 cd/m2) 0,14 cd/m2
Kontrast rzeczywisty (statyczny) 1292 : 1
Temperatura barwowa bieli (idealnie: 6500 K) 7229 K
Delta E:
średnia
maksymalna

2,85
6,16

Hyperbook N13S - wykres sRGB
Czas potrzebny matrycy na przełączenie się między kolorami: czarny – biały – czarny wynosi 27,20 ms. To rezultat porównywalny z osiągami matryc typu IPS, a przy tym lepszy od wyniku matrycy IGZO w przedstawionym wcześniej modelu Dell XPS 15.

Hyperbook N13S - czas reakcji

Hyperbook N13S - czas reakcji

Niestety, laptop do regulacji jasności ekranu poniżej 25% maksymalnej wartości wykorzystuje technikę PWM. Na szczęście częstotliwość impulsów jest na tyle duża (1 kHz), że migotanie nie powinno być dostrzegalne nawet dla osób wrażliwych na to zjawisko.

Hyperbook N13S - PWM

Hyperbook N13S – wydajność w programach użytkowych i grach

N13S to następny laptop oparty na procesorze Intela ósmej generacji. W tym przypadku jest to Core i7-8550U o TDP 15 W, układ czterordzeniowy i ośmiowątkowy. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 1,8 GHz i może rosnąć do 4 GHz, gdy obciążony jest tylko jeden rdzeń, lub do 3,7 GHz, gdy obciążone są wszystkie cztery. Laptop został wyposażony w jeden moduł pamięci typu DDR4 o pojemności 8 GB. Drugi slot RAM jest wolny, zatem pamięć pracuje w trybie jednokanałowym. Testowana konfiguracja zawiera również SSD Samsung 960 Evo o pojemności 256 GB. To bardzo wydajny nośnik, którego pojemność powinna w zupełności wystarczyć przeciętnemu użytkownikowi.

Ze względu na ograniczenie TDP procesor radzi sobie gorzej niż na przykład jego odpowiednik z ZenBooka 3 Deluxe UX490UA, układ o TDP podniesionym do 20 W. Zwiększone TDP umożliwia dłuższe utrzymywanie szybszego taktowania, a tym samym pozwala osiągnąć większą wydajność. Niestety, w wyniku przekraczania limitu prądowego częstotliwość taktowania procesora była mocno ograniczana, co przełożyło się na gorsze osiągi zarówno w grach, jak i programach użytkowych. Ograniczenie mocy procesora było na tyle duże, że i7-8550U w wielu testach przegrywał z tańszym i teoretycznie słabszym i5-8250U o TDP 20 W, na przykład działającym w VivoBooku S14.

Zmniejszenie TDP zostało wymuszone przez konstrukcję laptopa. To małe urządzenie, dla którego producent nie potrafił zaprojektować odpowiednio wydajnego układu chłodzenia. Zamiast tego zdecydował się właśnie zmniejszyć wydajność CPU.

Hyperbook N13S - zachowanie CPU (Cinebench)

Działanie procesora w N13S dobrze widać na wykresie z programu XTU przedstawiającym jego parametry podczas testu Cinebench R15. W trakcie stałego obciążenia dochodzi do przekroczenia limitu TDP i przegrzewania się układu, w czego wyniku jego taktowanie zostaje spowolnione do 2,7 GHz.

Hyperbook N13S nie ma samodzielnej karty graficznej. Generowaniem obrazu zajmuje się zintegrowane z procesorem GPU Intel UHD Graphics 620, które od starego HD Graphics różni się wyłącznie szybszym o 100 MHz taktowaniem. Niestety, ten układ nie jest na tyle wydajny, żeby można było zagrać w najnowsze produkcje. Nawet zmniejszenie rozdzielczości i maksymalne obniżenie jakości grafiki pozwoli jedynie na zabawę w mniej wymagających grach lub po prostu starszych, takich jak CS:GO, Dota 2 i Skyrim.

Hyperbook N13S – temperatura

Hyperbooka poddaliśmy standardowej procedurze testowej, polegającej na obciążeniu podzespołów w grze Wiedźmin 3. Podczas tego testu średnia częstotliwość taktowania CPU wyniosła 2,7 GHz, a średnia temperatura – 64 stopnie Celsjusza. Jak już wspomnieliśmy, oprogramowanie układowe laptopa mocno ogranicza wydajność procesora, szczególnie gdy dodatkowo obciążone jest GPU. Przekroczenie wspólnego dla CPU i GPU limitu poboru energii powodowało spowolnienie taktowania CPU do bazowej wartości, zaledwie 1,8 GHz. Średnia częstotliwość taktowania GPU wyniosła 681 MHz, a temperatura – 67 stopni.

Hyperbook N13S - stress test

Hyperbook N13S – nagrzewanie się obudowy

W trakcie opisanego wyżej testu obciążenia GPU i CPU grą Wiedźmin 3 przeprowadziliśmy również pomiary temperatury na powierzchni obudowy. Największe wartości odnotowaliśmy w centrum (38,7 stopnia Celsjusza) i przy górnej krawędzi obudowy po prawej stronie (41,4 stopnia). To miejsca tuż nad procesorem i radiatorem układu chłodzenia. Mniej nagrzewają się boki urządzenia, a podparcia nadgarstków pozostają zupełnie chłodne, tam bowiem temperatura nie przekracza 27 stopni.

Hyperbook N13S - nagrzewnie się obudowy

Rozkład ciepła na spodzie jest zbliżony. Najcieplejszy jest środek, czyli obszar nad procesorem, gdzie temperatura osiąga 43,5 stopnia, i okolice wylotu powietrza, gdzie miernik wskazał 42 stopnie. Reszta obudowy pozostała chłodna, gdyż rozgrzała się do nie więcej niż 31 stopni.

Hyperbook N13S - nagrzewnie się obudowy

Hyperbook N13S – głośność

Układ chłodzenia w Hyperbooku jest jednym ze skromniejszych spośród tych, które dotąd widzieliśmy. Niestety, odbija się to nie tylko na wydajności, ale też na głośności. Gdy laptop nie był obciążony, wentylator generował dźwięk na poziomie 25,3 dBA, ale pod obciążeniem poziom dźwięku wzrósł do 35,7 dBA. Komputer umożliwia przy tym ręczne ustawienie maksymalnej prędkości obrotowej wentylatorów za pomocą skrótu klawiszowego FN + 1, wtedy jednak miernik wskazywał 45,7 dBA.

Hyperbook N13S – czas działania

Akumulator o pojemności 36 Wh pozwala na mniej więcej 5,5 godziny typowego użytkowania, takiego jak przeglądanie internetu lub oglądanie filmów jakości HD. Te wyniki bardzo rozczarowują, zwłaszcza że brak samodzielnej karty graficznej i obniżone TDP procesora pozwalały liczyć na znacznie lepsze.

Hyperbook N13S – podsumowanie 

Hyperbook N13S wzbudził w nas mieszane uczucia. Z jednej strony ma dobrze wykonaną aluminiową obudowę o bardzo oszczędnym wzornictwie, przyjemną, nieuginającą się klawiaturę, niezły ekran IGZO, bogaty zestaw portów oraz szybki nośnik SSD Samsung 960 Evo. Niektórzy mogą również docenić to, że jest przygotowany do zainstalowania modemu 3G/LTE, zwykle dostępnego w znacznie droższych laptopach biznesowych.

Na minus musimy policzyć głównie czas działania na zasilaniu akumulatorowym i jednokanałowy tryb działania pamięci. Pomniejszą niedogodnością jest wykorzystanie PWM do regulacji jasności, ale na usprawiedliwienie tego modelu możemy powiedzieć, że PWM jest w nim stosowane tylko poniżej 25% maksymalnej jasności, a częstotliwość migotania jest wysoka (1 kHz). Także płytka dotykowa mogłaby być lepsza. Ponadto naszym zdaniem warto by zamienić procesor na Core i5-8250U, który jest montowany w podobnych konstrukcjach innych firm.

Największym problemem jest jednak cena testowanej konfiguracji, 4068 zł (wg konfiguratora Hyperbooka). Taki budżet pozwala bez problemu kupić na przykład Asusa VivoBooka S14 bądź nowego Acera Swifta 3, i to w komplecie ze znacznie mocniejszą samodzielną kartą graficzną MX150 (1D10). Obie konstrukcje są tańsze i radzą sobie znacznie lepiej jako sprzęt multimedialny.

Tym, którzy rozglądają się tylko wśród modeli z ekranem o przekątnej 13,3 cala, bardziej polecamy także przedstawionego na jednej z wcześniejszych stron HP Envy 13-AD102NW.

Hyperbook N13S
Zalety
  • jakość wykonania, w tym spasowania obudowy
  • bardzo przyjemna w użytkowaniu, jak na ultrabook, klawiatura
  • duża sztywność konstrukcji
  • szybki nośnik SSD (w testowanej konfiguracji)
  • możliwość zamontowania wewnętrznego modemu LTE
  • dobry ekran IPS (IGZO)
Wady
  • wydajność Core i7-8550U
  • wysoka na tle rywali cena
  • czas działania na zasilaniu akumulatorowym
  • jednokanałowy tryb działania pamięci operacyjnej
Do testów dostarczył:Hyperbook
Cena w dniu publikacji (z VAT):4268 zł
13