artykuły

Wielki test adapterów Powerline

Gdzie Wi-Fi nie może, tam PLC pomoże

31
17 sierpnia 2018, 12:00 Łukasz Guziak

Asus Powerline PL-AC56

Na zestaw składają się dwa adaptery: Asus PL-E56P i Asus PL-AC56. Urządzenia są zgodne ze standardem HomePlug AV2 i komunikują się między sobą z prędkością do 1200 Mb/s.  Łączność z transmiterem zapewnia interfejs Gigabit Ethernet, a w modelu Asus PL-AC56 – także wbudowany moduł sieci bezprzewodowej.

Podstawowe dane techniczne obu adapterów zostały przedstawione w tabelach poniżej.

 

Asus E56P – dane techniczne

Standard

HomePlug AV2 1200 Mb/s
SoC Powerline
 Qualcomm QCA7500
Ethernet
 1000 Mb/s
Liczba portów Ethernet
1
Wi-Fi Nie
Wbudowane gniazdko Tak
Diody: Power/Ethernet/Powerline
 Tak/Tak/Tak
Wymiary (D × Sz × W)
 120 mm × 60 mm × 37 mm
Waga
 193 g
Typ wtyczki
 z uziemieniem, otwór z jednej strony
Cena zestawu
 ok. 600 zł

 

Asus PL-AC56 – dane techniczne

Standard

HomePlug AV2 1200 Mb/s
SoC Powerline
Qualcomm QCA7500
Ethernet
1000 Mb/s
Liczba portów Ethernet
3
Wi-Fi Tak
Standard Wi-Fi 802.11n/802.11ac
Prędkość Wi-Fi
300/1200 Mb/s
SoC Wi-Fi
Qualcomm QCA9563 + QCA9882
Układ anten
2×2:2
Wbudowane gniazdko Nie
Diody: Power/Ethernet/Powerline
 Tak/Tak/Tak
diody sieci Wi-Fi 2,4 GHz oraz 5 GHz
Wymiary (D × Sz × W)
151 mm × 80 mm × 43 mm
Waga
320 g
Typ wtyczki  z uziemieniem, otwór z obu stron

 

Oba urządzenia wykonane są z białego matowego tworzywa i mają charakterystyczny dla produktów marki Asus front, stylizowany na wzór diamentowego szlifu.

Na przedniej ściance adaptera Asus PL-E56P znajdują się trzy diody stanu urządzenia: zasilanie, interfejs Ethernet, Powerline. W obudowie zintegrowano gniazdo zasilania. Jest wyposażone w zabezpieczenie mechaniczne otworów, które pozwala uniknąć, na przykład dziecku, porażenia prądem.

Po bokach znajdują się tylko otwory wentylacyjne.

Na spodzie umieszczono jeden interfejs Gigabit Ethernet oraz dwa przyciski: Reset oraz Pair. Pierwszy z nich pozwoli przywrócić ustawienia domyślne sprzętu, drugi zaś odpowiada za synchronizację adapterów.

Z tyłu na naklejce znamionowej zostały umieszczone podstawowe informacje o produkcie.

Konstrukcja adaptera jest oparta na dwóch płytkach drukowanych, na których umieszczono wszystkie elementy elektroniczne. Płytki są ze sobą połączone dwoma sześciopinowymi złączami.

Łączność poprzez sieć elektryczną zapewnia układ Qualcomm QCA7500.

Model PL-AC56 wymiarami przewyższa poprzednika i jest jedną z największych konstrukcji w teście (151 mm × 80 mm × 43 mm). Jego cechą charakterystyczną są dwie spore odłączane anteny. To jedyne takie urządzenie w stawce. Dzięki obecności punktu dostępowego łączność z transmiterem może być prowadzona drogą radiową. Adapter rozgłasza dwie sieci bezprzewodowe: pierwsza działa w paśmie 2,4 GHz (prędkość do 300 Mb/s, standard 802.11n), druga zaś – w paśmie 5 GHz (prędkość do 867 Mb/s, standard 802.11ac). Sieć radiowa do działania wykorzystuje mechanizm MIMO w układzie 2×2:2.

Na przednim panelu umieszczono pięć diod stanu adaptera: sieć Wi-Fi 2,4 GHz, sieć Wi-Fi 5 GHz, Powerline, Ethernet, zasilanie. Pod diodami znajduje się przycisk Clone, pozwalający sklonować ustawienia sieci bezprzewodowej rozgłaszanej przez router.

Na obu bokach znajdują się otwory wentylacyjne i złącza RP-SMA, służące do podłączenia anten. Na lewym boku zamontowano przycisk parowania adapterów, przycisk przywracania ustawień domyślnych oraz wyłącznik.

Na spodzie umieszczono podstawowe dane o urządzeniu wraz z danymi dostępowymi rozgłaszanych sieci bezprzewodowych.

Na dolnej ścianie mieszczą się trzy interfejsy Gigabit Ethernet.

Także ten adapter jest oparty na dwóch płytkach drukowanych.

Obie płytki są ze sobą połączone dwoma złączami: ośmio- i czteropinowym. Dla ochrony układów zastosowano dwa sporych rozmiarów radiatory. Po ich odkręceniu uzyskujemy dostęp do układów scalonych adaptera.

Działaniem sieci bezprzewodowych zarządzają układy Qualcomm QCA9563 oraz QCA9882. Działaniem sieci Powerline, podobnie jak w modelu Asus PL-E56P, zarządza Qualcomm 7500. Wspomaga je Qualcomm QCA8337, który steruje interfejsami Ethernet.

Oprogramowanie

Po podłączeniu adapterów dostęp do panelu konfiguracyjnego uzyskujemy po wpisaniu adresu //ap.asus.com. Alternatywnym sposobem jest użycie narzędzia Asus Device Discovery. Pozwoli ono poznać adres IP urządzenia.

Po ustanowieniu połączenia uruchomi się kreator, który przeprowadzi użytkownika przez proces konfiguracji. Bardziej zaawansowani mogą skonfigurować adapter ręcznie, z pominięciem kreatora.

Na drugim ekranie określamy dane uwierzytelniające.

Na karcie Ustawienia IP sieci LAN określamy sposób uzyskiwania przez urządzenie adresów sieciowych. Dostępne metody to automatyczna konfiguracja adresów i określenie ich ręcznie.

Karta Ustawienia Wireless pozwoli określić nazwy rozgłaszanych sieci bezprzewodowych oraz klucz sieci.

Ostatni ekran kreatora jest podsumowaniem całej konfiguracji.

W ten oto sposób adapter został skonfigurowany.

Posiadaczy routerów marki Asus po przejściu do panelu konfiguracyjnego przywita znajomy widok.

Karta Mapa sieci jest podsumowaniem wszystkich najważniejszych ustawień adaptera. Znajdziemy tu adres IP urządzenia, nazwy rozgłaszanych sieci oraz listę aktywnych klientów.

Adapter ma możliwość rozgłaszania w każdym z pasm sieci gościnnej, która pozwala na dostęp do internetu postronnym urządzeniom, ale uniemożliwia prowadzenie komunikacji z urządzeniami sieci głównej. Odpowiednie opcje konfiguracyjne znajdują się na karcie Sieć gościnna.

Karta Wireless to szereg zakładek pozwalających skonfigurować opcje wbudowanego punktu dostępowego. Na pierwszej z nich, Ogólne, ustawiamy podstawowe parametry sieci bezprzewodowej, tj. nazwy rozgłaszanych sieci, hasła sieciowe, kanały. 

Zakładka WPS pozwala ustalić sposób działania funkcji WPS.

Adapter umożliwia utworzenie bezprzewodowego połączenia z innym punktem dostępowym, co zwiększa obszar działania sieci Wi-Fi. Opcje konfiguracyjne tej funkcji znajdują się w zakładce WDS.

Zakładka Filtr MAC karty sieci bezprzewodowej pozwala na wskazanie kart sieciowych, które będą miały prawo nawiązać połączenie z siecią radiową.

Ustawienia Radius pozwalają określić adres serwera odpowiedzialnego za poprawne uwierzytelnienie podłączających się klientów sieci bezprzewodowej.

Zakładka Professional to zaawansowane ustawienia sieci radiowej, ale można tu na przykład włączyć lub wyłączyć sieć Wi-Fi czy ustalić ramy czasowe jej działania.

Karta LAN umożliwia ustalenie adresów IP używanych w sieci LAN. Oprócz określenia sposobu przypisywania adresów IP adapterowi można uruchomić odrębny serwer DHCP, dbający o prawidłowość konfiguracji sieciowej dla nowo przyłączanych klientów. 

Karta Administracja zawiera szereg opcji związanych z działaniem samego adaptera. Oprócz podstawowych zabiegów, takich jak ustawienie hasła chroniącego dostęp do panelu konfiguracyjnego urządzenia, ustawienie czasu, aktualizacja oprogramowania systemowego, wykonanie kopii zapasowej ustawień wraz z ich przywróceniem, urządzenie umożliwia m.in. określenie adresu zdalnego serwera Syslog i okresowy restart.  

Karta Logi systemowe dostarcza informacji o stanie urządzenia. Karta została podzielona na dwie odrębne zakładki: w Ogólny log są dostępne informacje o stanie systemu zarządzającego działaniem adaptera, a w Wireless log są pokazywane szczegółowe informacje dotyczące działania sieci bezprzewodowych.

Zbiór narzędzi umożliwiających diagnostykę sieci można znaleźć na karcie Narzędzia sieciowe. Oprócz tak podstawowych, jak: ping, traceroute, netstat, jest dostępna możliwość zdalnego włączenia komputera przy użyciu funkcji Wake-on-Lan, przez wysłanie odpowiednio spreparowanych pakietów danych (karta sieciowa zainstalowana w komputerze również musi obsługiwać funkcję Wake-on-Lan).

 

Wyniki testu

Wersja oprogramowania: 3.0.0.4.380.7645.

 

Test ping

Test – ping
  Minimum/maksimum/średnia (ms)

Przewód 15 m

2 / 4 / 2

Lokalizacja A1

2 / 5 / 2 

Lokalizacja A2

2 / 5 / 3

Lokalizacja A3

2 / 7 / 4 

Lokalizacja B1

2 / 5 / 3

Lokalizacja B2

2 / 6 / 3 

Lokalizacja B3

4 / 8 / 6

 

Test  iperf

Test – iperf
  Wysyłanie (Mb/s) Odbieranie (Mb/s)

Przewód 15 m

 328,0  338,0

Lokalizacja A1

 235,0  209,0

Lokalizacja A2

 184,0  86,8

Lokalizacja A3

 198,0  173,0

Lokalizacja B1

 167,0  123,0

Lokalizacja B2

 47,8  43,1

Lokalizacja B3

 30,6  31,2

 

Kopiowanie plików przez sieć Powerline

 

Test sieci bezprzewodowej

Lokalizacja A1

Test mocy i stabilności sygnału Wi-Fi

Moc sygnału sieci bezprzewodowej

 

Lokalizacja A2

Test mocy i stabilności sygnału Wi-Fi

Moc sygnału sieci bezprzewodowej

 

Lokalizacja A3

Test mocy i stabilności sygnału Wi-Fi

Moc sygnału sieci bezprzewodowej

 

Lokalizacja B – parter

Moc sygnału sieci bezprzewodowej

 

Lokalizacja B2 – piętro

Moc sygnału sieci bezprzewodowej

 

ASUS Powerline PL-AC56
Zalety
  • wbudowane gniazdko sieciowe
  • WiFi standardu 802.11n oraz 802.11ac
  • 3 interfejsy Gigabit Ethernet
  • MIMO
Wady
  • brak dedykowanego oprogramowania sieci Powerline
Do testów dostarczył:Asus
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 600 zł
Zobacz bieżące oferty:
MediaExpert
728 zł
Electro.pl
732 zł
Amazon.de
247 €
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro

 

2