Laptopy
Artykuł
Przemysław Juraszek, Wtorek, 12 czerwca 2018, 21:30

Hyperbook SL950VR2 – temperatura, throttling oraz głośność

Hyperbook SL950VR2 został też poddany testom polegającym na maksymalnym obciążeniu podzespołów. W pierwszym przypadku obciążyliśmy samo CPU, następnie zarówno CPU, jak i GPU, a na końcu sprawdziliśmy, jak laptop radzi sobie podczas typowej rozgrywki w grze Wiedźmin 3 z zainstalowanymi dodatkami.

Podczas godzinnego testu przez cały czas procesor był taktowany z częstotliwością wyższą od bazowej, ale do maksymalnych parametrów trybu turbo było bardzo daleko, ponieważ średnia częstotliwość taktowania wyniosła 3 GHz. To wina przekroczenia limitu TDP oraz zbyt wysokiej temperatury, która średnio wyniosła 97 stopni Celsjusza.

Hyperbook SL950VR2 - CPU stress test

W drugim scenariuszu testowym, w którym obciążyliśmy zarówno CPU, jak i GPU, procesor był taktowany ze średnią częstotliwością 2,8 GHz, ale nie spowalniał poniżej bazowej, czyli 2,2 GHz. Z kolei średnia temperatura wyniosła 95 stopni Celsjusza. Problemem było na początku przekroczenie limitu TDP, a potem – zbyt wysoka temperatura. Wygląda na to, że układ chłodzenia kompletnie nie radzi sobie z maksymalnym – podkreślamy: „syntetycznym” i nierealnym w grach – obciążeniem.

Dziwna sytuacja wystąpiła za to w przypadku GPU. To pełny GTX 1060, który podczas testu swoje standardowe parametry utrzymuje przez parę minut, by później spowolnić do około 1200 MHz. Temperatura nie jest problemem, ponieważ średnio wyniosła 70,9 stopnia Celsjusza.

Hyperbook SL950VR2 - CPU + GPU stress test

W trzecim scenariuszu było jeszcze ciekawiej. Z niewyjaśnionych powodów po paru minutach taktowanie CPU spowalniało do wartości bazowej. Średnia temperatura procesora wyniosła zaledwie 56 stopni Celsjusza. Jest to wina oprogramowania układowego w kadłubkach Clevo. Jeśli GPU jest obciążone, taktowanie jest ograniczone do wartości bazowej. Spotkaliśmy się już z takim zachowaniem, np. podczas testów innego kadłubka Clevo, N850HK w laptopie firmy Dream Machines, i modelu Lenovo Legion Y520. Co ciekawe, starsza wersja tego kadłubka, wyposażona w kartę graficzną GTX 1070 Max-Q, była wolna od tego zjawiska. Również GPU spowalniało, choć jego temperatura średnio wyniosła 67,9 stopnia.

Hyperbook SL950VR2 - Wiedźmin test

Przeprowadziliśmy także testy po zwiększeniu TDP procesora i obniżeniu napięcia o 140 mV. Po obciążeniu wyłącznie CPU jego średnia częstotliwość taktowania wzrosła o 400/500 MHz, limit TDP nie był już przekraczany, a średnia temperatura układu pozostała na tym samym poziomie. Z kolei w Wiedźminie 3 sprzęt zachowywał się tak samo jak w standardowych ustawieniach: taktowanie spowalniało bez widocznej przyczyny.

Hyperbook SL950VR2 – temperatura obudowy

Cała lewa część klawiatury mocno się nagrzewa, ale w okolicy sekcji WSAD jest najgorzej. W miejscu, gdzie zamontowano CPU, odnotowaliśmy 54,9 stopnia Celsjusza, a na środku klawiatury – 47 stopni. Bardzo mocno (do 48–55,5 stopnia) nagrzewa się też listwa pomiędzy klawiaturą a ekranem, pod którą biegną ciepłowody odprowadzające ciepło do radiatorów. Także lewa część oparcia pod nadgarstki jest dość ciepła, bo jego temperatura zbliża się do 40 stopni. Chłodna jest tylko prawa strona: oparcie pod nadgarstki rozgrzewa się tam do około 31 stopni, a numeryczna część klawiatury – do około 35 stopni.

Hyperbook SL950VR2 nagrzewanie się obudowy

Na spodzie jest równie gorąco. Okolice wylotów układu chłodzenia nagrzewają się do ponad 40 stopni Celsjusza. Nawet gorzej jest w środkowej części spodu, gdzie temperatura dochodzi do około 50 stopni. Trochę lepiej jest tylko bliżej przedniej krawędzi, gdzie miernik wskazał od około 31 stopni do 46 stopni.

Hyperbook SL950VR2 nagrzewanie się obudowy

Hyperbook SL950VR2 – głośność

Nowy Hyperbook SL950VR2 jest bardzo cichy, jak na konstrukcję przeznaczoną do gier. W spoczynku generuje dźwięk na poziomie 23,2 dBA – to bardzo mało. Pod obciążeniem wentylatory rozkręcają się, a wtedy głośność wzrasta do 45,1 dBA. Można też wymusić kombinacją klawiszy FN + 1 maksymalną prędkość obrotową wentylatorów, co zwiększa poziom dźwięku do 46,3 dBA

Hyperbook SL950VR2 - głośność w spoczynku

Hyperbook SL950VR2 - głośność pod obciążeniem

Hyperbook SL950VR2 – czas działania

Hyperbook SL950VR2 wyposażono w akumulator o pojemności 55 Wh, w którym energii starcza na 45 minut grania. Niestety, czas działania podczas przeglądania internetu bądź oglądania filmów znacznie się skrócił względem poprzednika. Wygląda na to, że oprogramowanie układowe jeszcze nie zostało dopracowane.

Akumulator w laptopie Hyperbook SL950VR2 pozwala na trochę ponad 3,5 godziny przeglądania internetu bądź o 30 minut krótsze oglądanie filmów w jakości HD.

Hyperbook SL950VR2 – czas działania na baterii (gra)

Hyperbook SL950VR2 – czas działania na baterii (typowe użytkowanie)

Hyperbook SL950VR2 – czas działania na baterii (oglądanie filmów)

Ocena artykułu:
Ocen: 6
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane