artykuły

Wielki test myszy dla graczy [Aktualizacja]

Co na biurku piszczy

61
22 lipca 2018, 12:21 Damian Lejnert

Nie tak dawno temu na naszym wortalu ukazał się wielki test myszy dla graczy, w którym mogliście znaleźć szczegółowe informacje o 16 najciekawszych konstrukcjach na rynku. Obiecaliśmy, że będziemy go regularnie aktualizować, co pozwoli stworzyć obszerną bazę danych, przydatną zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników. Dziś ta lista powiększyła się o dalszych pięć modeli. W najnowszej aktualizacji znajdziecie też podstawowe informacje o chwytach oraz dodatkowe dane o jakości przycisków głównych i wygodzie użytkowania.

Spis treści

Test myszy dla graczy – garść informacji

Mysz komputerowa to urządzenie, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie korzystania z komputera, czy jest to model bezprzewodowy, biurowy, czy też narzędzie pracy e-sportowca. Warto podkreślić, że pomimo funkcjonalności i prostoty obsługi komputera mysz to jeden z nielicznych elementów zestawu, których zakup często bywa nie do końca przemyślany. Niezmiennie bowiem wiele osób przy wyborze myszy kieruje się w zasadzie tylko ceną.

Mysz przeznaczona dla użytkowników najpopularniejszego do 1982 roku komputera, Xerox 8010, kosztowała około 415 dol. Dziś za najtańsze dostępne w Polsce konstrukcje zapłacimy mniej niż 10 zł

Wielu sądzi, że dobra mysz to działająca mysz. My co prawda nie zgadzamy się z tym stwierdzeniem, jednak rozumiemy, że w wielu przypadkach to podejście jest podyktowane przede wszystkim potrzebami. Nie każdy użytkownik komputera wykorzystuje mysz do wirtualnej rywalizacji. Zrozumiałe jest więc to, że precyzja i dodatkowe funkcje przydatne w rozgrywce będą dla niektórych kompletnie nieistotne. Wielu wspomniałoby też o opłacalności. Skoro dobra mysz to działająca mysz, to jaki jest sens kupować znacznie droższe urządzenie, na przykład przeznaczone dla graczy?

Nie twierdzimy, że droższe zawsze równa się lepsze, jednak w większości przypadków zauważalna różnica w cenie oznacza, że użyto lepszej jakości materiałów bądź zastosowano znacznie lepszą elektronikę i/lub optykę. Na tym etapie dochodzimy do miejsca, w którym to my – użytkownicy komputera – musimy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: czego wymagamy od sprzętu i na które jego cechy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Zdajemy sobie sprawę również z tego, że nie każdy gracz może przeznaczyć kilkaset złotych na najnowsze i często najbardziej zaawansowane modele. Pamiętajmy jednak, że wybór nawet najtańszej myszy powinien być przemyślany, a niska cena nie usprawiedliwia pochopnych decyzji.

Patrząc na prototyp myszy stworzonej przez Douglasa Engelbarta i współczesny model Roccat Leadr, trudno dostrzec choćby najmniejsze podobieństwa. Należy jednak podkreślić, że prototyp Engelbarta nie był pierwowzorem urządzeń wskazujących. Był nim trackball Ralpha Benjamina, który powstał w 1941 roku. Fot. Wikimedia Commons (SRI International, Creative Commons CC BY-SA 3.0)

Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę, kupując mysz komputerową z myślą o grach? Na idealną mysz dla gracza składa się naprawdę wiele elementów. Do najważniejszych należą: wygoda (ergonomiczność), precyzja, jakość wykonania oraz wszelkie funkcje dodatkowe, które mogą usprawnić rozgrywkę. Ta kolejność nie jest przypadkowa.

Mysz przeznaczona dla graczy – podobnie jak wszystkie inne myszy – powinna przede wszystkim doskonale leżeć w dłoni. Z własnego doświadczenia wiemy, że kształt urządzenia i wyprofilowania bryły mają niemałe znaczenie w praktyce – w wielu przypadkach przedkłada się je nad precyzję, gdyż nawet najbardziej precyzyjna mysz nie pozwoli na pełne wykorzystanie jej możliwości, jeśli jej bryła nie będzie dopasowana do dłoni.

Druga najważniejsza cecha myszy dla graczy to precyzja, bo to właśnie od czujnika i elementów optyki może zależeć wygrana. Dlatego pod uwagę warto brać jedynie sprawdzone i uznane przez graczy sensory.

Zakup modelu wyposażonego w jeden z najlepszych dostępnych czujników może się wiązać z niemałym wydatkiem. Jednak z punktu widzenia gracza poszukującego myszy o bezkompromisowych osiągach może być dobrym posunięciem

Równie ważna jest jakość wykonania. Poszukując odpowiedniego dla siebie urządzenia, warto dokładnie sprawdzić, z jakiego materiału wykonano dany model. Zwróćmy uwagę na to, czy jest on wytrzymały, praktyczny, w jaki sposób wpływa na wygodę trzymania i ogólnie użytkowania. Pamiętajmy również, że droższy materiał nie musi okazać się lepszy, w każdym razie nie pod każdy względem. Doskonałym tego przykładem są metalowe elementy niektórych myszy. Co prawda zwiększają wytrzymałość produktu, jednak mogą negatywnie wpłynąć na wagę i rozkład masy urządzenia.

Istotne są też wszelkie dodatki programowe i rozwiązania mechaniczne, które w praktyce pozwolą osiągnąć przewagę nad przeciwnikiem. Często są to podstawowe funkcje, takie jak możliwość programowania przycisków, tworzenia makr czy edycji wybranych profili. Wielu producentów rywalizuje ze sobą także opcjami pozaprogramowymi. Są nimi wymienne uchwyty, demontowalne przyciski dodatkowe i niestandardowe mechanizmy obrotowe o dodatkowej funkcjonalności. Niektóre takie rozwiązania często okazują się jedynie zbędnym dodatkiem, jednak nie sposób negować dużej funkcjonalności wielu z nich.

Rozwiązania pozaprogramowe mogą być wyjątkowo użyteczne. Co ważne, w większości przypadków ułatwią nie tylko rozgrywkę, ale również typowe korzystanie z komputera, a nawet pracę

Test myszy dla graczy – kilka słów o testowaniu

Znaczną część uwzględnionych w teście modeli możemy zaliczyć do konstrukcji przeznaczonych dla najbardziej wymagających użytkowników. Warto zaznaczyć, że większości dotąd nie testowaliśmy. Wyposażono je w najlepsze obecnie sensory, wysokiej jakości mikroprzełączniki i rozwiązania programowe, które usprawnią nie tylko rozgrywkę, ale również typowe użytkowanie. Sprawdziliśmy jednak w działaniu także nieco tańsze konstrukcje, żeby ocenić, czy warto dopłacać do najdroższych myszy przewodowych i jakie kompromisy musi zaakceptować ktoś, kto zdecyduje się na model nawet o połowę tańszy.

Wiemy, że w teście zabrakło wielu urządzeń innych znanych firm, takich jak Zowie. Zdajemy sobie sprawę również z tego, że nie ma w nim niektórych cieszących się powodzeniem konstrukcji tych marek, których produkty uwzględniliśmy, łącznie z tymi, które już testowaliśmy. Te braki wynikają z tego, że chcieliśmy stworzyć zestawienie, dzięki któremu każdy będzie mógł porównać w prosty sposób niemal każdy popularny model. Żeby to było możliwe, każdy musiał zostać przetestowany w dokładnie tych samych warunkach. Musieliśmy więc przetestować ponownie wiele myszy, a nie wszystkie są łatwo dostępne.

Artykuł będzie regularnie aktualizowany i rozbudowywany. Zmieniać będą się też nasze rekomendacje. Nie wątpimy, że wśród najnowszych polecanych przez nas konstrukcji znajdą się także gryzonie nieco starsze, lecz przez wielu cenione.

Żeby dokładnie ocenić możliwości wszystkich urządzeń, nie tylko poddaliśmy je testom syntetycznym, ale też sprawdziliśmy w działaniu w typowym użytkowaniu. Podczas testów ocenialiśmy wiele elementów myszy, które bezpośrednio przekładają się na osiągi. Ze względu na dużą liczbę produktów postanowiliśmy podzielić je na kilka kategorii.

W pierwszym etapie testu przyjrzeliśmy się zwłaszcza takim elementom, jak:

 • jakość wykonania,
 • jakość użytych materiałów.

W drugim etapie ocenialiśmy przede wszystkim konstrukcję bryły i ergonomiczność, jedne z najważniejszych cech myszy dla graczy (dla wielu najważniejsze). Szczególną uwagę zwróciliśmy na:

 • wyprofilowanie,
 • możliwość użytkowania lewą ręką,
 • kształt,
 • rodzaj chwytu,
 • schemat ułożenia palców,
 • wagę i rozłożenie masy.

Trzecim etapem były testy syntetyczne, które mają pokazać praktyczne różnice między poszczególnymi czujnikami oraz ich kalibracją. Przeprowadziliśmy je na trzech najczęściej wykorzystywanych rodzajach powierzchni. Były to:

 • materiałowa podkładka HyperX Fury S XL


 • drewno

 • plastik

W czasie testów syntetycznych nie tylko ocenialiśmy elementy mechaniczne, takie jak przyciski główne, ale też dokładnie sprawdziliśmy działanie sensorów. Szczególną uwagę zwróciliśmy na:

 • prędkość maksymalną,
 • stabilność raportowania USB,
 • występowanie negatywnego zjawiska predykcji,
 • występowanie negatywnego zjawiska interpolowania,
 • występowanie negatywnego zjawiska szumów (jitter),
 • parametr LOD,
 • występowanie negatywnego zjawiska akceleracji negatywnej, jak i pozytywnej.

Podczas testów syntetycznych skorzystaliśmy z szeregu narzędzi. To między innymi:

 • Enotus Mouse Test v. 0.1.4,
 • Mouse Tester 1.0.0.0,
 • Mouse Rate Checker 1.0.0.0,
 • VMouseBench v0.0.7a.

Ostatni etap polegał na przetestowaniu wszelkich przydatnych funkcji urządzenia, od funkcji programowych, takich jak nagrywanie kombinacji makro, do elementów mechanicznych (takich, jak wymienne uchwyty i możliwość dociążenia sprzętu). Ponieważ test dotyczy myszy dla graczy, najlepszym sposobem na przekonanie się, czy to naprawdę użyteczne narzędzia, postanowiliśmy sprawdzić je w działaniu w środowisku, do którego zostały stworzone.

Wszystkie wykorzystane przez nas gry były zaktualizowane do najnowszej wersji. Znalazły się wśród nich:

 • Dota 2

Dota 2 to legenda gier MOBA, dlatego nie mogło jej zabraknąć w naszym teście. Ze względu na szybkie potyczki z wykorzystaniem licznych umiejętności i przedmiotów jest idealnym kandydatem do sprawdzenia funkcji dodatkowych w myszy dla gracza, takich jak dodatkowe przyciski i makra, a przy tym nie jest to gra zbyt skomplikowana. Test polegał na rozegraniu jednego meczu w trybie all pick.

 • World of Warcraft: Legion

W naszym zestawieniu nie mogło również zabraknąć przedstawiciela gatunku MMORPG. Obecność w teście World of Warcraft, przez wielu uznawanego za króla tego typu rozgrywki, jest wręcz obowiązkowa, bo to jedna z niewielu gier, w których zaawansowane rozwiązania stosowane w myszach dla graczy (skomplikowane kombinacje makro, funkcje alternatywnego działania klawiszy) mogą zauważalnie poprawić wygodę i skuteczność. Test polegał na rozegraniu przynajmniej jednej pięcioosobowej instancji w trybie Mythic+.

 • Counter-Strike: Global Offensive

To jedna z najbardziej znanych i najpopularniejszych gier e-sportowych, w której precyzja, wygoda i stabilność myszy w dłoni są wręcz wymagane. Test polegał na rozegraniu przynajmniej jednego meczu turniejowego na mapie Train.

 • Quake Champions

Wybór Quake Champions był podyktowany przede wszystkim dynamiką rozgrywki, w której mysz komputerowa odgrywa niemałą rolę. Test polegał na rozegraniu przynajmniej dwóch meczów w trybie solo oraz grze drużynowej.

Wszystkie testy przeprowadziliśmy w najnowszej wersji systemu Windows 10 Home w odmianie 64-bitowej w standardowych ustawieniach myszy przy szybkości wskaźnika 6/10 oraz wyłączonej opcji Zwiększ precyzję wskaźnika. Zadbaliśmy również o to, żeby każda testowana przez nas mysz, która obsługuje przeznaczone do niej narzędzie producenta, działała pod kontrolą jego najnowszej wersji.

AKTUALIZACJA - 7.12.2018

 • Dodanie pięciu przewodowych modeli: Dream Machines DM1 FPS, Genesis Krypton 770, Razer DeathAdder Elite, SteelSeries Rival 110, SteelSeries Sensei 310;
 • Dodatnie dodatkowych tabel do każdej z myszy w śródtytule ergonomiczność oraz jakość przycisków głównych;
 • Dodanie strony garść informacji o chwytach i ułożeniach palców;
 • Aktualizacja tabel oraz wykresów;
 • Dodatnie Razer DeahtAdder Elite do modeli rekomendowanych.
Strona:
fart hackZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
fart hack2018.07.22, 13:08
Świetny test. Właśnie stoję przed wyborem nowej myszy i będę miał masę nowych informacji przed zakupem
GrLTZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
GrLT2018.07.22, 13:21
14#2
Bardzo dobry test - na to czekaliśmy :) Teraz tylko miejmy nadzieję że takie artykuły będą wychodziły częściej...

ps. przydałoby się jeszcze w części teoretycznej powiedzieć coś o chwytach [palm/grip/finger] i o 1+2+2 czy 1+3+1. Wiem że teoretycznie wszyscy to wiedzą, ale...
Wozny EdzioZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Wozny Edzio2018.07.22, 13:25
11#3
Logitech G102 Prodigy w Polskiej dystrybucji oznaczony jest jako G203, nawet wasz odnośnik do skąpca dla g102 pokazuje jedynie niemiecki amazon.

Sam użytkuję G203 i zdecydowanie polecam, przyciski chodzą lekko, co niektórych może irytować, ale ogólnie to świetna mysz, którą na promocjach można dostać już za stówkę.

Edit: Teraz zauważyłem, że napisaliście, że G102 ma zastąpić G203 na polskim rynku, jeżeli rzeczywiście tak jest, to przepraszam za zamieszanie. :)
Edytowane przez autora (2018.07.22, 13:28)
Kyle_PLZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kyle_PL2018.07.22, 13:50
Wozny Edzio @ 2018.07.22 13:25  Post: 1155012

Sam użytkuję G203 i zdecydowanie polecam, przyciski chodzą lekko, co niektórych może irytować, ale ogólnie to świetna mysz,
Jako posiadacz Logitech G PRO, również polecam - mysz jest bardzo wygodna. Natomiast przyciski nawet lżej mi chodziły w Logitech G403 - wręcz w G403 chodziły zbyt lekko.
DrW2018.07.22, 13:59
Korzystam z Logitecha G203 Prodigy (tutaj nazwanego G102) i bardzo polecam. Sensor jest bardzo precyzyjny, ergonomia świetna - a ponadto, choć jest to kwestia bardzo subiektywna, jest jedną z najbardziej eleganckich myszy gamingowych na rynku.

Jedyne przed czym bym ostrzegał, to aby nie przepłacić. Kupiłem swoją na promocji w x-komie za bodajże 89zł, podczas gdy sklepy takie jak RTV EURO AGD sprzedają ją za 189zł... :)
*Konto usunięte*2018.07.22, 14:24
-5#6
Może to zabrzmi dziwnie, ale miałem może z 4 myszki w życiu. Nigdy niczego nie musiałem oddawać ani reklamować. Pierwsza myszka była kulkowa, potem jakiś tani chińczyk typu tracer(nie pamiętam już producenta), ostatnie dwie to Razer (chyba DeathAdder), który służył mi około 8lat(rolka zaczęła przycinać przy przewijaniu) i teraz Steelseries Rival, którego już mam 4lata. Razer i Steelseries to po prostu klasa, są idealne dla mojej ręki, jeśli miałbym ocenić komfort użytkowania to jest na podobnym poziomie. Steelseries na pewno jest większy i wygodniejszy przy dłuższym użytkowaniu, a Razer był lepiej wyprofilowany i miałem lepszą kontrolę. Co do wytrzymałości nie mogę się przyczepić, bo okres 8lat i to dość intensywnego użytkowania to jest bardzo dobry wynik, a Steelseries pewnie mi jeszcze trochę posłuży. Jakbym miał kupować dzisiaj mysz to znowu wybrałbym pewnie Steelseries Rival. Przez tyle lat zapewne dużo się w tej kwestii zmieniło, mimo wszystko zawsze będę brał pod uwagę w pierwszej kolejności tylko te dwie firmy. Razer od tamtych czasów sporo podrożał, a Steelseries próbuje utrzymywać cenę na poziomie starszych modeli, lecz wydaje mi się, że dostajemy już gorszą jakość.

Co do testu to najważniejsze, aby pojawiał się częściej, bo myszki szybko się zmieniają i jest bardzo duży wybór, więc poszerzenie testów mile widziane.
Edytowane przez autora (2018.07.22, 14:41)
nietopyrzZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
nietopyrz2018.07.22, 14:42
10#7
Pamięta ktoś jeszcze lopcia z forum pclab? Trochę od pierwszej listy polecanych czasu minęło. Tendencje się zmieniały, ale to co widzę w powyższym teście, jest samą śmietanką. Tak powinno się wybierać mysz do gier. Zachęcam do lektury, jeżeli ktoś z tematem nie jest obeznany.

Good job!
KenjiroZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kenjiro2018.07.22, 14:58
Test bardzo dobry i szczegółowy, ale brakuje mi jednej wielkiej tabeli z zestawieniem parametrów wszystkich myszy, np. czy mają obudowę z plastiku czy gumowaną, albo czy dobrze się sprawuje 1+3+1 claw, czy lepiej 1+2+2 palm itp. Tabelka mogłaby ułatwić komuś (np. mnie) wybór myszy pod względem ergonomii, co zresztą sugerujecie pod koniec artykułu, ale bez konieczności przedzierania się przez wszystkie strony.
MarianPodjadekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
MarianPodjadek2018.07.22, 15:41
-1#9
Wpis usunięty przez moderatora
Edytowane przez moderatora (2018.07.22, 16:04): trolling
DrW2018.07.22, 15:46
14#10
MarianPodjadek @ 2018.07.22 15:41  Post: 1155028
Ja polecam myszy marki Bloody! Bloody to światowy lider jeśli chodzi o spzęt gajmingowy! Sam mam mysz Bloody V3M już ponad pieć lat i ani razu sie nie popsuła!
W dodatku myszy Bloody mają funkcje Core którą można odblokować za niewielką opłatą i znacznie ułatwiają celowanie w grach FPS! Masz słaby refleks i zawsze giniesz? Nie przejmuj się myszy Bloody celują same i zawsze będziesz miał headsooty w każdej grze PUBG, Fornte, Counter Strike itd!!!WŁAŚNIE Dzieki myszcy Bloody jestem nie pokonany w każdej grze!!!


Słaby troll
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1